خانواده در افق دولت سیزدهم

۱۴۰۰/۰۶/۲۲ ۲۳:۵۲:۳۴


حجت‌الاسلام روح بخش گفت : دشمن به ارامی تغییرات اساسی منفی را در سبک زندگی خانواده‌ها رقم زد و جبهه انقلاب نیز باید به شیوه دشمن ، تغییرات مثبتی را ارام ارام رقم بزنند , به گزارش قدس انلاین ، مساله خانواده و سبک زندگی ، یکی از مهمترین مسائلی است که در حوزه فرهنگ مورد بحث قرار می‌گیرد , خانواده به عنوان یک جامعه خرد ، تاثیر‌گذاری بسزایی را در جامعه کلان و برعکس به دنبال خواهد داشت .

به عبارت بهتر جامعه کلان که متشکل از جوامع خرد یا همان خانواده هاست ، از همدیگر تاثیر می‌پذیرند و ممکن است جامعه کلان با تغییر بنیادین در اموزش‌های خانوادگی در وضعیت فرهنگی خود شاهد رشد مثبت باشد و از طرفی جامعه ای که دچار مصائب باشد ، خانواده‌های خوب خرد را در خود هضم نماید , البته این تغییر ناگهانی رخ نمی‌دهد بلکه به مرور زمان و به صورت نرم رقم خواهد خورد , از این رو خبرنگار سرویس فرهنگی و اجتماعی خبرگزاری رسا در گفتگو با حجت‌الاسلام سیدکاظم روح بخش ، کارشناس و مشاور خانواده به بررسی نقش و جایگاه خانواده در فرهنگ و اولویت‌های دولت سیزدهم برای مساله خانواده پرداخت .

* اولویت‌های فرهنگی دولت سیزدهم چیست و خانواده در میان این اولویت‌ها از چه جایگاهی برخوردار است ؟ اگر بخواهم از یک زاویه جدید درباره خانواده صحبت کنیم ، موضوع تاکیدی است که رهبر انقلاب سال‌ها درباره سبک زندگی سالم در خانواده دارند , شما اگر در بحث جمعیت ، حجاب ، ازدواج ، طلاق ، طلاق عاطفی ، تجمل گرایی ، فرزند اوری و ,.

, نگاه کنید ، اگر سبک زندگی ما در این سال هایی که مورد هجمه دشمن در جنگ نرم قرار گرفته ، شیوه تبلیغاتی از جنس کار ما نبوده است , کار ما ، یعنی این‌ها وقتی که امدند سبک زندگی ما را تغییر بدهند ، هیچ کدام نگفته‌اند که خواهرم حجابت را بردار ! یا هیچکدام نیامده‌اند بگویند حجابت را شل کن و .

,,؛ اما ما می‌اییم می‌گوییم خواهرم حجابت را حفظ کن ، دیده‌اید که برای کارها در ادارات می‌نویسیم بدون حجاب امور اداری انجام نمی‌شود و یا برای ترویج فرزنداوری تابلوهایی می‌نویسیم که جمعیت ما در حال کاهش است و یا رو به پیری است و .

,, و .

دشمن نسبت به برند‌سازی و عوض کردن ارزش‌های پیشنهادی افراد اقدام کردند , ارزش پیشنهادی یک مفهومی برای این است که افراد را به سوی یک کالا و سبک زندگی سوق بدهند ؛ برای مثال من چرا بروم فلان مانتو را بخرم ؟ چون برند است و برند باعث می‌شود تا شیک تر جلوه دهد , یا برای مثال بخواهم یک خوراک یا سبک غذایی را داشته باشم و در مهمانی از ان استفاده کنم ، از یک روش خاصی که به این دلیل که برند است استفاده کنم تا با ان کلاس بگذارم .

ما می‌بینیم که این اتفاقات به قدری رقم می‌خورد که می‌بینیم سبک زندگی غیر مستقیم تغییر پیدا می‌کند , * نمونه ای را بیان می‌کنید ؟ برای مثال در صدا و سیما جمهوری اسلامی می‌گوید که وسیله‌ات خراب شده ؟ بایا کن ! هر کاری می‌خواهی انجام‌دهی ، بایا کن ! این‌ها مثال هایی است که سبک زندگی مردم را به راحتی تغییر می‌دهد ؛ بنابراین من بایا مجموعه ای هستم که پیشنهادات زیادی در زندگی می‌دهم , بایا زمانی که می‌خواهد پیشنهاد من را به دکتر ، خوراک یا پوشاک وصل کند ، به چه کسی وصل می‌کند ؟ اینجا هزاران فروشگاه وجود دارد .

ملاک تقسیم بندی و انتخاب بایا چیست ؟ من نمی‌خواهم قضاوتی درباره بایا داشته باشم ، بلکه می‌خواهم درباره سبک استارتاپ‌های غولی که رشد می‌کند را بیان کنم , ایران از اواخر دهه هشتاد با توجه به عنایات رهبری در ایران گسترش یافته است , اگر بخواهیم در زمینه تفریح ، جهانگردی ، ایران گردی ، مسافرت و .

,, ورود کنیم ، من به کجا بروم ؟ کجا مسافرت بروم ؟ ارزشی‌ها کجا هستند ؟ حال شما این را بگذارید روی دخل بایا ، باید مردم را به کجا وصل کند و چگونه پیشنهاد بدهد ؟ بایا می‌گوید تو مخاطب من باش و تو را با 15 درصد تخفیف به فلانی وصل می‌کنیم .

اینجا بایا می‌تواند ارام ارام سبک زندگی من را تغییر بدهد , حال اگر بخواهیم در میدان نگاه کنیم ، در میان ارزشی‌ها و انقلابی‌ها ، ایا نمونه ای مانند بایا وجود دارد که بتواند سبک زندگی برای دهه 80 یا دهه 90 بتواند تاثیر‌گذاری کند ؟ ایا می‌خواهیم همچنان کارهای پوستری و ,.

, انجام بدهیم یا می‌توانیم چنین کاری را دنبال کنیم ؟ یک طرحی که اقای رییسی در تولیت استان قدس رضوی خیلی از ان استقبال کرد و متاسفانه به دلیل اتمام ماموریت شان و انتقال به قوه قضاییه ناتمام ماند ، ایده و طرحی که در دست اجرایی شدن بود ، این بود که زائر از زمانی که برای زیارت حرکت می‌کند و تا زمانی که باز می‌گردد در اغوش استان قدس رضوی باشد , اینکه چه چیزهایی را بخرم یا نخرم ، اگر می‌ایند چه اموزشی را ببینند ، چه کتابی را بخرند ، ایا کسی وجود دارد که فرزندانم را مشاوره بدهد ؟ یا اینکه من فقط بیایم به زیارت و امین الله بخوانم ؟ این یک مصیبت بزرگ است که سالانه قریب به 27 میلیون زائر قبل از کرونا وجود داشته باشد و این اتفاق رقم نخورد .

هر جایی از دنیا که سیستمی کار می‌کند ، برای چنین حجم توریستی برنامه خواهد داشت , برای مثال در حال حاضر همراه اول و ایرانسل گیرنده‌های هوشمند دارد ، انتن‌های مخابراتی ، ورودها و خروج‌ها را مشخص می‌کند , تا اینکه طرف وارد مشهد می‌شود رستورانی در مشهد پیام می‌دهد که برای صرف غذا به رستوران ما بیایید .

ما چنین برنامه ای را نداریم و اگر داشته باشیم می‌توانیم موفق باشیم , * چه راهکاری برای حل این مساله وجود دارد ؟ در دولت اقای رییسی می‌توان همانطور که شرکت‌های دانش بنیان با حمایت‌های رهبری و لطف خداوند بسیار رشد کردند و ما دیدیم که واکسن کرونا در این اوضاع وخیم کشور واکسن کرونا توسط شرکت‌های دانش بنیان تولید شد ، می‌توانیم بگوییم که اگر شرکت‌های دانش بنیان فرهنگی با نگاه سبک زندگی اسلامی این نگاه را داشته باشند ، می‌توانند سبک زندگی مردم را ارام ارام بهتر کند ، بدون شعار ، بدون پیام ، بدون پلاکارد و شعارهای کلیشه ای , وقتی این پلتفرم شکل می‌گیرد ، چه قدر از تولیدات داخلی ، ایده‌ها ، خلاقیت‌ها و نواوری افراد ارزشی حمایت می‌شود .

افراد دغدغه مند مثل طلاب و ,,.

محصولات ارزشی خودشان را تولید می‌کنند و تنها خودشان مصرف کننده محصولات خودشان هستند ، در حالی که ماده ای که سلامت یک انسان را تولید می‌کند و سلامت که موجب ارامش روح و روان است ، به هم مربوط می‌شود و همه این مسائل باعث می‌شود در حالی که تولیدات ارگانیک حلال و خوبی که در کشور وجود دارد ، تنها در قالبی انحصاری مصرف می‌شود , در حال حاضر در قشر سفید جامعه ، دغدغه ای که دارند ، دغدغه پوشاک است , می‌گوید ، چون من نمی‌توانم پوشاک مناسب تهیه کنم به این علت که وجود ندارد ، تنها به پوشش‌های مبتذل رو اورده است .

شهرهایی مانند قم ، مشهد ، تهران و اصفهان تولیدی‌های پوشاک جذاب و زیبا دارند ، ولی شهرهای دیگر اصلا به این تولیدی‌ها متصل نیستند , دیگر ان بحث پارچه ، چادر ، مافیای قاچاق و ,.

, به دولت مربوط می‌شود که باید ورود کند , از نگاه بنده و امثال ما که استارتاپ هستیم ، استارتاپ‌های فرهنگ خود نیاز به اموزش و مطرح شدن در حوزه‌های عملیه ، دانشگاه‌ها و .

,, دارند که باید بیایند وسط میدان و با استارتاپ و سیستم‌های فرهنگی اشنا بشوند که خودشان می‌توانند خودجوش فعالیت هایی انجام بدهند .

در ان زمان دولت تنها باید به حمایت بپردازد و بستر را محیا کند و همین شرکت دانش بنیان نقاط قوت و ضعف خودش را پیدا می‌کند و به خاطر مباحث اقتصادی خودش که شده ، خودش ، خودش را پشتیبانی می‌کند , ما هر چقدر در این مباحث واکاوی ، بحث و بررسی می‌کنیم ، می‌بینیم که ایران ما پر از افراد نخبه و فرصت‌های ناب است و ان مدیریت است , اگر یک سری اتفاق‌های خوب و مدیریت‌های درست رقم بخورد تا چتر وسیع در ایران شکل بگیرد و رقابت را شروع کند و ارام ارام مانند همان جنگ نرم که اسیب دیده‌ایم ، تاثیر‌گذاری مثبتی را در مردم داشته باشد .

اگر با همین خط فکری بیان کردم که بخشی از ان در حال انجام است ، ولی از ضعف برخوردار هستند , منبع : رسا انتهای پیام / عضویت در کانال تلگرام خبربان منبع : قدس انلاین کلیدواژه : خانواده دولت سیزدهم دانش بنیان سبک زندگی ارام ارام برای مثال درخواست حذف خبر : « خبربان » یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به طور اتوماتیک از وبسایت qudsonline,ir دریافت کرده است ، لذا منبع این خبر ، وبسایت « قدس انلاین » بوده و سایت « خبربان » مسئولیتی در قبال محتوای ان ندارد .

چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید ، کد 33087353 را به همراه موضوع به شماره 100010022100 پیامک فرمایید , لطفا در صورتی که در مورد این خبر ، نظر یا سئوالی دارید ، با منبع خبر ( اینجا ) ارتباط برقرار نمایید , با استناد به ماده 74 قانون تجارت الکترونیک مصوب 1382/10/17 مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت « خبربان » مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی ، صوتی و تصویر است ، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر ، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است .

اعزام تیم‌های ارزیاب به مناطق متاثر از زمین لرزه قوچان / پس لرزه 2,8 ریشتری (+ فیلم ) خبر‌های خوب درباره مسکن تا دو هفته اینده موج ششم کرونا ابان از راه می‌رسد / از همین حالا واکسن بزنید ثبت نام در سامانه سماح توقعی برای علاقه مندان سفر به عراق ایجاد نکند 448 فوتی جدید کرونا در کشور خبر بعدی : هزینه نذر روضه امام حسین (ع) در اصفهان سقفی برای نیازمندان شد دریافت 18 mb خبرگزاری مهر – گروه استان‌ها – مریم یاوری : پاندمی کرونا دو سال است که همه جهان را تحت تاثیر خود قرار داده است ، انسان‌های زیادی جان باخته‌اند و خانواده هایشان به سوگواری انها نشسته‌اند ، برخی نیز مبتلا شده و بهبود یافته‌اند و برخی نیز از این ویروس منحوس جان سالم به در برده‌اند , اما در این بین سبک زندگی نیز تغییرات جدی داشته است ، کرونا و محدودیت هایش باعث شد تا انسان‌ها قدر یکدیگر را بیشتر بدانند و از سوی دیگر برای نشان دادن مهر و محبت خود به دیگران روش‌های خلاقانه ای را انتخاب کنند .

در این بین احیای روضه‌های خانگی در ماه‌های محرم و صفر حال و هوای دیگری داشت ، گویا رنگ و بوی روضه‌ها چهره واقعی‌تری به خود گرفت و عزادان حسینی عشق را جور دیگری معنا کردند , اصفهان نیز که از دیرباز شهره برگزاری تجمعات چند صد هزار نفره برای عزاداری حسینی بوده است ، طی دو سال گذشته سبک‌های زیادی از عزاداری را شاهد بوده‌ایم , برگزاری پویش «60 شب روضه خانگی » از جمله این سبک‌ها بود که در ان خیران هزینه‌های اطعام عزاداری‌های بزرگ را برای تامین مسکن نیازمندان نذر می‌کردند و با این اقدام توانستند چراغ خانه‌های بسیاری را روشن نگه دارند .

کد خبر 5303598.