نشریه اخبار و تحلیل‌های سه شنبه ، 4 خردادماه

۱۴۰۰/۰۳/۰۴ ۲۰:۴۶:۴۸


پایگاه بصیرت نشریه اخبار و تحلیل‌ها word نشریه اخبار و تحلیل‌ها pdf ▼ حرف روز داور بی طرف ! قطار انتخابات ریاست جمهوری به مرحله پرهیجان اعلام نتایج نهایی احراز صلاحیت شدگان توسط شورای نگهبان رسیده است و همه منتظرند تا ببیند این شورا چه کسانی را واجد شرایط لازم برای حضور در میدان رقابت انتخاباتی خردادماه 1400 دانسته است , گزاره‌های تحلیلی : 1- در انتخابات مجلس شورای اسلامی ، مجری انتخابات که وزارت کشور باشد ، به صلاحیت داوطلبان ، رسیدگی می‌کند و شورای نگهبان نیز بر ان نظارت خواهد کرد ؛ اما در مورد داوطلبان ریاست جمهوری این ترتیب رعایت نمی‌شود , بر اساس قانون اساسی ، صلاحیت داوطلبان ریاست جمهوری ، پیش از انتخابات راسا در شورای نگهبان رسیدگی خواهد شد .

در بند (9) اصل 110 قانون اساسی امده است : «,,.

صلاحیت داوطلبان ریاست جمهوری از جهت دارا بودن شرایطی که در این قانون می‌اید ، باید قبل از انتخابات به تایید شورای نگهبان برسد ,» بر اساس این عبارت ، شورای نگهبان بر امر بررسی صلاحیت داوطلبان ریاست جمهوری نظارت ندارد ، بلکه خود به طور مستقیم به صلاحیت انان رسیدگی می‌کند , 2- قانون اساسی کشورمان شرایط لازم برای کاندیداتوری ریاست جمهوری را مشخص کرده است .

مطابق اصل 115: « رییس جمهور باید از میان رجال مذهبی و سیاسی که واجد شرایط زیر باشند انتخاب گردد : ایرانی الاصل ، تابع ایران ، مدیر و مدبر ، دارای حسن نیت و امانت و تقوا ، مومن و معتقد به مبانی جمهوری اسلامی ایران و مذهب رسمی کشور », 3- تعیین و بررسی شرایطی چون ایرانی الاصل بودن ، تابع ایران بودن و ,.

, مواردی نیست که با دشواری هایی همراه باشد ، اما مواردی چون رجل سیاسی بودن ، رجل مذهبی بودن ، مدیر و مدبر بودن ، مواردی است که تفسیربردار بوده و نیازمند کمی‌سازی در مفاهیم کیفی است ؛ مرجع نهایی این تشخیص ، شورای نگهبان است ؛ شورایی که به فرموده رهبر معظم انقلاب اسلامی : « تشخیص شورای نگهبان ، تشخیص یک عده انسان‌های عادل ، بی طرف و بصیر نسبت به صلاحیت‌ها است » (7/2/92) البته این تشخیص بدون شک خوشایند بخشی از سیاسیون جامعه و هواداران احتمالی ان‌ها نخواهد بود ، چراکه به هرحال بخشی از افراد احراز صلاحیت نخواهند شد ! اما این بدان معنا نیست که فصل الخطاب شورای نگهبان در این زمینه را نپذیریم و هتاکانه حق هجمه به شورای نگهبان را برای خود قائل باشیم ! نکته راهبردی : شورای نگهبان در این مرحله حساس ، نیازمند حمایت همه جانبه ملت است تا فردای 28 خرداد ، انگاه که سوت پایان بازی به صدا در امد و نتیجه انتخابات اعلام شد ، این نتیجه موردپذیرش همگانی قرارگرفته و دولت مستقر بتواند باقدرت و اقتدار لازم از مشکلات کشور گره‌گشایی کند , ( مهدی سعیدی ) ▼ گزارش روز بانکداری یا بنگاه داری ! بنگاه داری بانک‌ها یکی از معضلات اقتصادی کشور است که سود ان در جیب سرمایه داران و دودش در چشم ملت می‌رود ؛ یکی از دلایل مشکلات و حتی ورشکستگی بانک‌ها ، ورود مستقیم به حوزه سرمایه‌گذاری است ؛ رخدادی که به ان « بنگاه داری » بانک‌ها گفته می‌شود .

این کار تقریبا در تمام کشور‌های دنیا ممنوع است ؛ چراکه کارویژه بانک درواقع جذب سپرده ، پرداخت تسهیلات و اعطای سود است و نه شرکت داری , گزاره‌های خبری : 1- 17 بانک بزرگ در کشور ، روی هم رفته حدود 78 شرکت انبوه ساز دارند , 2- بیش از 80 درصد بازار‌های مالی کشور در کنترل بانک‌ها و بازار پول است و بانک‌ها متهم ردیف اول التهاباتی همچون بحران‌های ارزی در کشور هستند .

3- بانک‌ها برج‌سازی می‌کنند ، به خودشان وام و تسهیلات ساخت مسکن می‌دهند و وقتی بازار مسکن وارد فاز رکودی می‌شود ، سرمایه بانک‌ها در برج‌های ساخته شده و بی مشتری منجمد می‌شود , 4- شایان ذکر است در سال 1396، اعتراضات مردمی با هیزم ورشکستگی برخی موسسات مالی کوچک اوج گرفت ، اما بانک‌های بزرگ از بحران در امان ماندند , 5- در سال 1397، ایران اساسا با نشانه هایی از این بحران مواجه شد و در سال 1399 هم اگر بازار سرمایه ( یا به اصطلاح بورس ) نبود ، ممکن بود شوک تورمی به بحران بانکی هم بینجامد .

6- اخیرا شکل بنگاه داری بانک‌ها تغییر کرده است و بانک‌ها وارد بورس شده‌اند و در حال خرید برخی از شرکت‌ها هستند , نکته پایانی : یکی از دلایل افزایش بنگاه داری بانک‌ها این است که دولت‌ها در برخی موارد برای کاهش بدهی خود به بانک‌ها ، سهام شرکت‌ها یا مالکیت برخی از واحدهای اقتصادی را به عنوان رد دیون به بانک‌ها واگذار می‌کنند و به خاطر همین است که مقام معظم رهبری سال 1397 در دیداری که به مناسبت هفته دولت با رییس و اعضای دولت دوازدهم داشتند ، ضمن انتقاد از رفتارهای خارج از وظیفه بانک‌ها ، نسبت به بنگاه داری و تصاحب املاک برخی از بانک‌ها فرمودند : « چرا بانک‌ها مشکل نقدینگی پیدا می‌کنند ، برای اینکه شعبه زیاد می‌کنند , برای اینکه اسایشگاه برای افراد خودشان می‌سازند .

بنده یک وقتی در تهران از جایی عبور می‌کردم ، دیواری طولانی بود که هرچی می‌رفتیم ادامه داشت ! پرسیدم این تشکیلات عظیم برای کیست ؟ گفتند مال فلان بانک است ، بانک غلط می‌کند که چنین کاری کند , حالا اینکه تشکیلاتی است که لابد برای تفریح و این حرف‌ها است , بانک‌ها بنگاه داری می‌کنند .

جلوی بنگاه داری بانک‌ها را بگیرید , بانک برای بنگاه داری نیست », ( نویسنده : فرهاد مهدوی ) ▼ خبر ویژه تمدید یک ماهه توافق ایران با اژانس نماینده دائم ایران در اژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت : « تصمیم ایران برای ادامه ضبط داده‌ها حداکثر به مدت یک ماه دیگر به اطلاع اژانس رسید .

داده‌های سه ماه گذشته همچنان در اختیار سازمان انرژی است و به اژانس منتقل نمی‌شود و داده‌های یک ماه پیش رو هم صرفا نزد ایران خواهد ماند », دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی ، دیروز طی بیانیه ای خبر از تمدید یک ماهه تفاهم ایران و اژانس داد و اعلان کرد : « امروز سوم خرداد 1400 فرصت سه ماهه در خصوص نگهداری داده‌های دوربین‌های نظارتی نصب شده در تاسیسات هسته ای ایران به پایان می‌رسد , شورای عالی امنیت ملی با تاکید بر تداوم توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی از سوی ایران بر اساس قانون « اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران »، با توجه به در جریان بودن مذاکرات فنی پیرامون حل وفصل موضوعات پادمانی بین ایران و اژانس بین‌المللی انرژی اتمی که به موازات مذاکرات وین در جریان است ، [ سازمان انرژی اتمی کشورمان ] حفظ داده‌های دوربین‌های نظارتی را به مدت یک ماه از تاریخ سوم خرداد 1400 ادامه دهد تا از این طریق فرصت لازم برای پیشرفت و به نتیجه رسیدن مذاکرات فراهم شود ».

▼ اخبار جلیلی : با الفاظ و طعنه جلوی فساد گرفته نمی‌شود « سعید جلیلی » داوطلب کاندیداتوری ریاست جمهوری گفته است : « عمده دارایی‌ها و امکانات کشور نظیر بودجه و اختیار صدور مجوزها در اختیار دولت است , اگر دولت سازوکارهای مقابله با فساد را فعال کند ، دیگر کار به قوه قضاییه نمی‌رسد , 18 میلیارد دلار از بیت المال هدر رفت ، چون تجارب گذشته برای مبارزه با فساد را کنار گذاشتند .

کسی اگر چندین سال در مجلس مسئولیت داشت ، کارنامه ای در حوزه مبارزه با فساد ارائه نکند ، نمی‌تواند بگوید من به دنبال منافع مردم هستم , با الفاظ و با تیکه به این و طعنه به ان که فساد جلویش گرفته نمی‌شود , این که می‌گویم کشور با نمایش اداره نمی‌شود ، یکی از نمایش‌ها این است که بیاییم دو تا جمله خوب درست کنیم ، بگوییم فعلا همه با این دو تا جمله مشغول باشند .

اخیرا گفته شده اقتصاد کشور پادگان نیست ، دادگاه نیست ، فلان نیست خب همه این‌ها یا هست یا نیست شما گزارش کار خودت را بده , دوازده سال شما مسئولیت داشتید ؛ بگویید در این دوازده سال برای مبارزه با فساد چه کرده‌اید ؟», رییس اتاق بازرگانی ایران : سرنوشت اقتصاد و تولید را به برجام گره نزنید « غلامحسین شافعی » در بیست و نهمین جلسه هیئت نمایندگان اتاق مشهد عنوان کرد : « شاهدیم که در گذر این سال‌ها به جای تمرکز بر سیاست‌های اقتصادی ، اقتصاد را سیاسی کردند و از همین منظر به ان ضربه وارد شد .

تا زمانی که سایه سیاست بر اقتصاد کشور سنگینی کند و هزینه‌های سیاست را بخش اقتصاد بپردازد ؛ تحول مثبتی رقم نخواهد خورد », وی تاکید کرد : « سیزدهمین رییس جمهور ایران ، میراث دار مشکلات عدیده ای از گذشته خواهد بود و علاوه بر ان سطح مسائل و مشکلات نیز رو به تزاید است و تدبیری فراتر از عملکردهای معمول برای عبور از این شرایط ، نیاز خواهد بود », رییس اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی ایران ، به موضوع مذاکرات برجامی نیز اشاره کرد و ضمن ابراز امیدواری نسبت به ثمریابی این گفتگوها ، متذکر شد : « توصیه ما به مسئولان این بوده که سرنوشت اقتصاد و تولید کشور را به برجام گره نزنند .

حقیقت ان است که اگر روش‌های ما در مسائل اقتصادی متحول نشود ، ولو انکه همین فردا هم برجام به ثمر برسد و تحریم‌ها برداشته شود ، باز مشکلات ریشه ای به قوت خود باقی بوده و در بزنگاه‌های مختلف ، اثرات ان را شاهد خواهیم بود , باور داریم که حرکت به سمت یک حکمرانی خوب ، ما را به توسعه در تمامی بخش‌ها خواهد رساند », پاسخ رهبر انقلاب اسلامی به نامه‌های سران گروه‌های فلسطینی رهبر معظم انقلاب دیروز ( سوم خرداد ) در پاسخ به نامه اسماعیل هنیه ، رییس دفتر سیاسی جنبش حماس ، نوشتند : « نامه جنابعالی را که در ان شرح و تحلیل جهاد اخیر فلسطین را مرقوم داشته‌اید ، دریافت کردم .

مبارزه شما ، مقاومت در برابر ظلم و کفر و استکبار است و چنین مبارزه ای مرضی خداوند عزیز قدیر و مصداق : ان تنصروا الله ینصرکم و یثبت اقدامکم است , به حول و قوه الهی پیروز خواهید شد و ارض مقدسه را از لوث وجود غاصبان تطهیر خواهید کرد , ان شاءالله ».

معظم له در پاسخ به نامه زیاد نخاله ، دبیرکل جنبش جهاد اسلامی نیز مرقوم کردند : « نامه برادرانه جنابعالی را دریافت کردم , جهاد بزرگ و پیروز شما برادران فلسطینی ، چشم دوستدارانتان در سراسر جهان را روشن کرد , دل‌های ما در صحنه مبارزات شما حاضر و دعای ما برای دوام و استمرار پیروزی‌های شما ، دائم است .

وعده الهی راست است که فرمود : و لینصرن الله من ینصره ، و شما پیروزی نهایی را خواهید دید , ان شاءالله و بحوله و قوته » ایران در استانه سیاه چاله پیری ! رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به امار مردان و زنان مجرد ایرانی ، گفت : « از 13 میلیون مرد و زن مجرد ایرانی ، 2,5 میلیون نفر انان از سن ازدواج عبور کردند ».

زالی افزود : « کشور در استانه سیاه چاله پیری قرار دارد و سرعت رشد سالمندی در کشور بسیار نگران کننده است که باید با یک نگاه عمیق و استراتژیک در این راستا عمل کنیم », رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ، ازدواج‌های دانشجویی را یکی از باثبات و موفق‌ترین ازدواج‌ها برشمرد و گفت : « امروز تشویق و ترتیب جوانان به ازدواج از یک امر اجتماعی به یک ضرورت اجتماعی بدل شده است », اخبار کوتاه ◄ تصویب 19 ساعت مداومت کاری فقط برای یک روز !/ کمیته اطلاع‌رسانی ستاد انتخابات کشور ، دستورالعمل بهداشتی انتخابات 28 خرداد 1400 را که پس از تصویب در ستاد ملی کرونا که از سوی رییس جمهور ابلاغ شده است را در 15 بند منتشر کرد .

در این دستور العمل به وزارت کشور اجازه داده می‌شود با هماهنگی شورای نگهبان ، به منظور جلوگیری از ازدحام در شعب ، ساعت اخذ رای را از ساعت 7 صبح روز 28 خرداد ، اغاز و در صورت لزوم در شعبه‌های شلوغ تا ساعت 2 صبح روز بعد تمدید نماید , ◄ دست رد شورای نگهبان به بانیان وضع موجود / با پایان یافتن بررسی صلاحیت کاندیداهای ریاست جمهوری در شورای نگهبان ، اسامی نامزدهای نهایی به وزارت کشور ارسال شد , نتایج نهایی حاکی از ان است که شورای نگهبان در روند بررسی صلاحیت‌ها ، پرونده و سوابق افراد را بدون توجه به موقعیت و جایگاه ان‌ها ، مدنظر قرار داده و قانون را فدای مصلحت اندیشی نکرده است .

◄ شرکت انگلیسی : ایران با بیت کوین تحریم را دور می‌زند / یک شرکت انگلیسی تحلیل بازار رمز ارز مدعی شد که ایران از استخراج بیت کوین برای دور زدن و کاهش تاثیر تحریم هایی که امریکا و سایر کشورها از سال 2006 بر این کشور اعمال کرده‌اند ، استفاده می‌کند , این شرکت اعلام کرد ، ایران به طور غیرمستقیم از استخراج بیت کوین برای صادرات بخشی از ذخایر انرژی خود که صادرات ان‌ها با تحریم‌های مذکور با مشکل روبرو شده است ، استفاده می‌کند , ◄ گردان‌های قسام : دست هایمان روی ماشه است / شاخه نظامی جنبش حماس اعلام کرد : « هزینه تصمیم برای حمله به تل اویو و فرودگاه « بن گوریون » شهادت شماری از فرزندان این ملت بوده است .

ما به دشمن قاطعانه می‌گوییم که اگر بازگردید ما نیز بازمی گردیم و دست هایمان روی ماشه است , قطعا نبرد ما مراحل دارد که هنوز مکتوب نشده است », ◄ رییس پلیس راهور : هوای مردم را داشته باشید !/ سردار هادیان‌فر گفت : « همکاران شرایط مردم را درک کنند و اگر راننده‌ای تخلف خود را پذیرفت ، فقط تذکر بدهند و جریمه‌اش نکنند ».

◄ تعدی دولت به حقوق عامه !/ رییس قوه قضاییه گفت : « بررسی علت قطعی‌های مکرر برق یکی از مصادیق اصلی رسیدگی به حقوق عامه است و نباید نسبت به تضییع این حق بی توجهی صورت گیرد , سازمان بازرسی و دادستانی کل کشور علت قطعی برق را بررسی کنند », ◄ سریال « شهید بروجردی » ساخته می‌شود / نگارش سریال شهید بروجردی هم زمان با سالروز ازادسازی خرمشهر در مرکز سیمافیلم اغاز شد .

این شهید بزرگوار علاوه بر حضور موثر در مبارزات قبل از انقلاب ، بعد از انقلاب نیز وارد سپاه شد و از اولین افرادی است که سپاه را تشکیل داد و تا لحظه شهادت ، دلاورانه در جبهه‌ها حضور داشت ,.
ایران تهران تل اویو فرودگاه بن گوریون خرمشهر پایگاه بصیرت نشریه اخبار شورای نگهبان مجلس شورای اسلامی وزارت کشور ایرانی الاصل ایران جمهوری اسلامی ایران ایرانی بورس دولت دوازدهم اژانس نماینده دائم ایران اژانس بین المللی انرژی اتمی سازمان انرژی دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی شورای عالی امنیت ملی سازمان انرژی اتمی قوه قضاییه مجلس فلسطین فلسطینی کمیته اطلاع رسانی ستاد انتخابات کشور ستاد ملی کرونا شرکت انگلیسی امریکا جنبش حماس سازمان بازرسی و دادستانی کل کشور مرکز سیمافیلم سپاه رهبر معظم انقلاب اسلامی عادل مهدی سعیدی مقام معظم رهبری فرهاد مهدوی جلیلی سعید جلیلی غلامحسین شافعی رهبر انقلاب اسلامی رهبر معظم انقلاب اسماعیل هنیه معظم له زالی سردار هادیان فر ریاست جمهوری رییس جمهور رییس اتاق بازرگانی ایران سیزدهمین رییس جمهور ایران رییس اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی ایران رییس دفتر سیاسی جنبش حماس دبیرکل جنبش جهاد اسلامی رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی رییس پلیس راهور رییس قوه قضاییه روز بانکداری هفته دولت بیست و نهمین جلسه هیئت نمایندگان اتاق مشهد انقلاب