اخبار ویژه سه شنبه 4 خردادماه

۱۴۰۰/۰۳/۰۴ ۰۶:۳۵:۳۴


پایگاه بصیرت روزنامه کیهان ** اگر مرهم نیستید نمک بر زخم سهامداران نپاشید ! در حالی که اقای روحانی ، از « اوج گرفتن بورس » می‌گوید ؛ سهامداران از اب شدن سرمایه‌گذاری شان را در این بازار به چشم می‌بینند , به گزارش تابناک ، هشت ماه است که خون به دل سهامداران بورس شده و سهامداران بسیاری در ضرر فرو رفته‌اند , هشت ماه است که حال و روز سهامداران بورس و بازار سرمایه خوب نیست و تقریبا در اکثر روز‌ها در این هشت ماه بازار قرمزپوش بوده است .

در این شرایط رییس جمهور می‌گوید که دولت وی بورس را به اوج رسانده است ! در شرایطی که بازار سرمایه حدود 80 درصد ریزش داشته ، اما اقای روحانی اخیرا سخنانی را درباره بازار سرمایه مطرح کرد که موجب تعجب همه سهامداران شد ! روحانی در جلسه هیئت دولت گفت : 60 درصد سهام عدالت را ازاد کردیم ، بازار سرمایه را در همین دوران به اوج رساندیم , البته بازار سرمایه ، فراز و نشیبی هم دارد و دولت فقط باید بازار سرمایه را یاری و کمک کند ، و هیچ وقت در این بازار مداخله نمی‌کند ، بازار سرمایه به دولت مربوط نیست چرا که یک بازار ازاد است و مربوط به شرکت‌ها و مردم است , او 7 اردیبهشت 1399 در واکنش به صحبت‌های منتقدان درباره بالا رفتن غیر واقعی ؛ و بی مبنای شاخص بورس گفته بود : شما اگر ناراحت هستید ، گوش نکنید و راهش این است که در گوشتان یک پنبه بگذارید این حرف‌های خوب را نشنوید .

بورس ما خوب شده عصبانی می‌شوند و می‌گویند در همه دنیا بورس برهم ریخته ، چرا بورس ایران خوب است ؟ این به خاطر تلاش همه شرکت‌ها فعالان اقتصادی و خوشبختانه عرضه کردن سهام شرکت‌های بزرگ هستند , این صحبت‌ها در حالی بود که در همان زمان ، بسیاری به درباره رشد حبابی بورس هشدار داده بودند , اکنون پرسش این است که ایا دولت بورس را به اوج رساند ؟ پاسخ قطعا مثبت است ! دولت برای به اوج رساندن بورس و کشاندن سرمایه‌های مردم به این بازار هدف خاصی را دنبال می‌کرد .

هدفی که از ان می‌توان به تامین بخشی از کسری بودجه یاد کرد , اما بعد از انکه دولت به خواسته خود که تامین بخشی از کسری بودجه بود رسید ، بورس را به حال خود رها کرد و در 19 مرداد ماه 99 کارش با بورس تمام شد , در حالی ادعا می‌شود که دولت بورس را به اوج رسانده که بسیاری از سهامداران هم اکنون در 80 درصد ضرر و زیان گرفتار شده‌اند و برندگان این بازی اول دولت و سپس کسانی بودند که رانت اطلاعاتی داشتند و پول‌های خود را از بورس به موقع بیرون کشیدند ! باید به گوش اقای روحانی رساند که اقای رییس جمهور ! مردم به دعوت شما همه چیزشان را به بازار سرمایه سپردند و پول‌های خود را به جای سرمایه‌گذاری در سکه و دلار ، در بورس سرمایه‌گذاری کردند .

بسیاری وام ازدواج ، خودرو ، خانه و تمام دارایی خود را به دعوت شما به این بازار اوردند , حداقل اگر مرهمی بر زخم سهامداران بورس نیستید دیگر به زخم ان‌ها نمک نپاشید , این یک فراز و نشیب ساده بازار نبود ، این سقوط سهمگین بود که بعد از هشت ماه همچنان ادامه دارد .

نگرانی امریکا از احتمال بالای پیروزی ایت الله رییسی نشریه امریکایی نیوزویک ، احتمال بالای پیروزی ایت الله ابراهیم رییسی در انتخابات ریاست جمهوری ایران را برای دولت جو بایدن نگران کننده توصیف کرد , این نشریه نوشت : بسیاری از ناظران و تحلیلگران معتقدند ابراهیم رییسی ، بخت بالایی برای پیروزی دارد , این چشم‌انداز برای رییس جمهور امریکا و توافق هسته ای موجودناامید کننده است .

ایت الله رییسی که در حال حاضر ریاست قوه قضاییه را برعهده دارد ، قبلا بار‌ها از وضعیت توافق او در انتخابات امسال از حمایت طیف وسیعی از طرفداران گسترش برنامه هسته ای ایران ، برخوردار است , طبق نتایج نظرسنجی صورت گرفته شده توسط « ایران پال » و دانشگاه مریلند در ماه فوریه 2021، 69 درصد ایرانی‌ها معتقدند تا زمانی که امریکا به برجام باز نگشته و به تعهدات خود عمل نکرده ، ایران نباید در مذاکرات هسته ای شرکت کند , تنها 28 درصد موافق این مسئله بودند که تهران در اقدامی فوریتی ، واشنگتن به گفتگو درباره تجدید توافق هسته ای بپردازد .

ایت الله رییسی در بیانیه خود به مناسبت نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری ، به سیاست داخلی اعتبار داد و گفت نامزدی او بر « مبارزه با فقر ، فساد ، تحقیر و تبعیض » متمرکز خواهد بود , او افزود : « من به عنوان یک نامزد مستقل به صحنه امده‌ام تا بتوانم در مدیریت اجرایی کشور تغییراتی ایجاد کنم ,» همشهری : دولت در مقابل تورم دچار سه دستگی است (!) یک روزنامه حامی دولت نوشت در حالی که ماه‌های پایانی دولت روحانی با رکورد تورم مواجه است ، سه نهاد مسئول در دولت با یکدیگر درباره این موضوع اختلاف نظر دارند ! همشهری در گزارشی با عنوان « معمای پرش کم سابقه تورم »، نوشت : چند روز پس از اعلام یک مرکز تحقیقاتی وابسته به وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی درباره ثبت رکورد تازه نرخ تورم در پایان دولت حسن روحانی (45 درصد ) یک نهاد تحقیقاتی وابسته به سازمان برنامه و بودجه هم پیش بینی کرد براساس سناریوی واقع بینانه ممکن است نرخ تورم تا پایان شهریور امسال از 45 درصد هم عبور کند .

با این حال تاکنون نه بانک مرکزی که مسئولیت کنترل تورم را دارد ، نرخ تورم هدفگذاری خود برای 1400 را منتشر کرده و نه مرکز پژوهش‌های مجلس ، اما پیش بینی می‌شود روند افزایشی نرخ تورم در نیمه دوم امسال متوقف شود , در شرایطی که مردم انتظار دارند تا سیاست مهار فوری تورم به اجرا گذاشته شود ، دست کم 3 ضلع اقتصادی تصمیم ساز یعنی بانک مرکزی ، سازمان برنامه و بودجه و وزارت اقتصاد درباره منشا شیوع ویروس تورم دچار اختلاف دیدگاه شدید هستند و تا زمانی که هر نهاد تصمیم گیرنده ای از زاویه نگاه خود بخواهد به موضوع نگاه کند ، انتظار اغاز عملیات فوری نجات اقتصاد امواج بلند تورم به نتیجه مطلوب نمی‌رسد , پژوهشکده امار وابسته به مرکز امار ایران زیر نظر سازمان برنامه و بودجه در گزارشی 3 سناریو برای نرخ تورم تا پایان سال ترسیم می‌کند و نتیجه می‌گیرد که براساس سناریوی بدبینانه نرخ تورم سالانه و نقطه ای در پایان تابستان امسال به ترتیب به 47/5 و 48/8 درصد می‌رسد و در خوش بینانه‌ترین وضعیت تورم سالانه پایان تابستان 42/5 درصد خواهد بود .

اما سناریوی سوم این نهاد تحقیقاتی می‌گوید باید واقع بین باشیم و بپذیریم که نرخ تورم سالانه در پایان شهریور 45/1 درصد و نرخ تورم نقطه به نقطه هم 39/1 درصد خواهد شد , البته این پژوهشکده نتایج بررسی‌های خود از وضعیت نرخ تورم در نیمه دوم سال را منتشر نکرده ، اما نرخ تورمی که این نهاد پژوهشی برای پایان تابستان براورد کرده بیش از میزانی است که نهاد تحقیقاتی وابسته به وزارت کار تخمین زده ؛ چرا که پژوهشکده امار می‌گوید ، نرخ تورم سالانه در پایان تابستان 45/1 درصد است و نهاد پژوهشی وابسته به وزارت کار از پیش بینی نرخ تورم 44/7 درصدی در اخر شهریور خبر می‌دهد , همشهری در ادامه در تحلیلی با عنوان هشدار اتش نشان تورم به اتش افروزان تورم »، به هشدار‌های همتی خطاب به سازمان برنامه و بودجه و برخی مقامات دولتی پرداخت .

تشابه و تشبه به روحانی پاشنه اشیل است نه نقطه قوت یک روزنامه اصلاح‌طلب می‌گوید ؛ علی لاریجانی تغییر کرده اما نمی‌تواند با ادبیات نخ نما و تاریخ مصرف گذشته روحانی ، میان مردم جلوه کند , روزنامه ارمان در گزارشی نوشت : علی لاریجانی مدت هاست که خود را به عنوان یک میانه رو نشان می‌دهد ؛ کسی که مستقل است و ارتباطی با اصولگرایی ندارد , برای رسیدن به این خواسته اما ، تلاش‌های زیادی هم از خود نشان داده است .

اوج این کار را می‌توان در انتخابات مجلس دهم دید ؛ زمانی که در لیست امید جای گرفته و از ماهیت اصلی‌اش دور شده بود , در ادامه ، اما به همان امیدی‌ها هم پشت کرد و در مجلس دهم فراکسیونی جدا راه انداخت , رییس سابق مجلس ، ولی یک چیز را خوب می‌داند ؛ اینکه در عرصه انتخابات 1400 هم باید تغییراتی در خود نشان دهد و هم اینکه چنین موضوعی را به مردم هم القاء کند .

او از سویی می‌داند اگر خود را نزدیک به حسن روحانی معرفی کند با توجه به اتفاقات این چهار ساله عملا هیچ شانسی برای پیروزی و گرایش مردم به خود نخواهد داشت , از طرفی هم دیگر نه اصولگرایان او را از خویش می‌دانند و نه او می‌تواند به این دل ببندند که ایت ا ,.

, رییسی را رها کرده و روی دیوار او یادگاری بنویسند , ارمان می‌افزاید : همه علی لاریجانی را انسانی باهوش و سیاستمداری می‌دانند که می‌تواند همزمان با شرایط با ایفای نقش‌های گوناگون شعاع دایره قدرت خود را افزون کند و هر زمانی که لازم باشد با مهره چینی‌های صحیح به مقصود برسد ، اما از قرار معلوم این بار در محاسبات انتخاباتی دچار دو اشتباه فاحش شده است .

یکی انکه گذشته لاریجانی بنا نیست با اظهارات امروزش به طور کلی فراموش شود , او در هر صورت چهره ای اصولگراست که شوربختانه در سال‌های نه چندان دور بعضا اظهارات تندی را نیز مطرح کرده که شاید بعضی از تندرو‌های اصولگرا چنین نکرده‌اند ؛ بنابراین او باید پاسخگوی بعضی اعمالش باشد , نکته بعدی ، اما استراتژی غلط و نخ نما شده امروز وی و استفاده از کلید واژه‌های قدیمی قبلا کارا ، ولی ناکارامد کنونی است .

دیگر دوران 92 به سر امده ؛ دورانی که روحانی با واژه‌سازی کلید و گاز انبر و در 96 با سخن گفتن از رفع حصر توانسته بود نظرات را به خود جلب کند , لاریجانی باید چشمانش را به شرایط امروز سیاسی کشور بگشاید و از همین رو توقع نداشته باشد با واژه‌سازی هایی مانند « نه به کلید و چکش و مدیریت پادگانی » بتواند همان راه روحانی 92 و 96 را برود , افتاب یزد : به خاطر کارنامه دولت مردم به جهانگیری رای نمی‌دهند یک روزنامه اصلاح‌طلب نوشت : هشت سال حضور جهانگیری در دولت روحانی به موقعیت او در انتخابات اسیب زده و این اسیب در انتخابات قابل جبران نیست .

افتاب یزد در گزارشی از قول علی صوفی فعال اصلاح‌طلب نوشت : بنده با اقای جهانگیری از 96 به بعد چند تماس مستقیم داشتم , در دوره اول ضرورتی برای تماس نمی‌دیدم , اقای جهانگیری به عنوان یک اصلاح‌طلب در مسند معاونت اولی رییس جمهوری بسیار خوب کار‌ها را انجام می‌داد و اصلاح‌طلبان هم گروه هایی را درست کرده بودند که با ایشان در تماس بودند و اثار ان را می‌شد در کشور دید ؛ بنابراین در ان دوره هیچ ضرورتی نمی‌دیدم ضمن اینکه نیاز هم نداشتم بنابراین هیچ تماسی با ایشان نداشتم .

در دوره دوم اوضاع بسیار نابسامان بود و اقای روحانی را عهدشکن دیدم و کاملا چرخش اقای روحانی بر همه ثابت شد , چینشی هم که در کابینه داشت همه نشان می‌دهد که اقای روحانی دیگر ان اقای روحانی نیست و این اقای روحانی بسیار خطرناک است و اوضاع خیلی بد خواهد شد و مردم هم این را احساس کردند , به همین دلیل کاملا پیش بینی می‌شد که اگر روحانی برای جلب اعتماد مردم کاری نکند یاس مردم تبدیل به نفرت شود و نفرت هم تبدیل به خشم خواهد شد و خشم هم شعله ای ایجاد خواهد کرد و اینجا بود که احساس کردم باید به اقای جهانگیری مراجعه کنم با ایشان ملاقات کردم و همه این مسائل را به اقای جهانگیری گفتم .

صوفی با اشاره به تغییر رویکرد‌ها و عهدشکنی‌های عامدانه حسن روحانی تاکید می‌کند : دیدم اقای جهانگیری هم خودش قربانی رویکرد جدید اقای روحانی است به هر حال ایشان هم درددل هایی داشتند که مطرح کردند , صوفی تاکید دارد که جهانگیری شاید خود را قربانی کرد ، ولی واضح بود که جهانگیری دور دوم دولت روحانی با جهانگیری دور اول متفاوت است اینجا فقط یک نقش تشریفاتی دارد ، ولی در انجا نقش اجرایی داشت و تصمیم گیر و تاثیرگذار بود , بهبود شاخص‌های تاثیرگذاری روحانی در دور اول بخش عمده‌اش متوجه اقای جهانگیری بود و به عکس فروکش کردن شاخص‌ها و افت کردن شاخص‌های عملکردی دولت روحانی در دور دوم می‌تواند ناشی از کنار گذاشتن جهانگیری باشد (!) صوفی در ادامه با اشاره به شرایط و سوءمدیریت‌های دولت روحانی ، تنگنا‌ها و سختی هایی که بر زندگی مردم و روی شانه‌های مردم سنگینی می‌کند ، می‌افزاید : اقای جهانگیری اسیب دیده و بسیاری از مردم تفکیکی بین دولت روحانی و اقای جهانگیری قائل نمی‌شوند و این مانع بزرگی برای ایشان است .

از نظر بنده ایشان مشخصات و ویژگی‌های لازم از نظر تجربی از نظر اطلاعات و اشراف به اوضاع سابقه کاری ایشان شاید بهترین گزینه برای اداره کشور باشند معتقدم رتبه اقای جهانگیری نسبت به دیگران بالاتر است ، اما الان مشکل اساسی تغییراتی که در متغیر‌های اصلی انتخابات به وجود امد تغییرات تعیین کننده ای است نسبت به 92 تا 96, یعنی از 92 تا 96 تصمیم گیر و تعیین کننده و تاثیرگذار بر سرنوشت انتخابات نخبگان سیاسی بودند و در 92 مجمع مشورتی اقای خاتمی بود و در 94 و 96 شورای عالی سیاست‌گذاری بود ، ولی الان دیگر این نقش را جبهه اصلاحات ندارد , قبلا مردم یک متغیر قابل کنترل بودند شورای نگهبان یک متغیر غیرقابل کنترل بود الان شورای نگهبان همان متغیر غیرقابل کنترل است و مردم هم متغیر غیرقابل کنترل‌اند یعنی اصلاح‌طلبان تصمیمی که می‌گیرند متکی بر متغیر‌های قابل کنترل که ان‌ها را در شرایط تصمیم‌گیری قرار دهد یا در شرایط اطمینان به اهداف شان نزدیک کند نیستند و تصمیمات شان نزدیک به ریسک است یعنی می‌توانند کاندیدا معرفی کنند و از شخصیتی مثل اقای جهانگیری دفاع کنند ، ولی اسیبی که اقای جهانگیری دیده این اسیب را در این بازه زمانی نمی‌توان برطرف کرد و این مانع بزرگی است بنابراین اصلاح‌طلبان نمی‌توانند بدون در نظر گرفتن واقعیات علمی و بدون در نظر گرفتن وضعیت متغیر‌ها و از دست رفتن متغیر‌های قابل کنترل بخواهند تصمیم‌گیری کنند و امیدوار باشند به نتیجه رسند .

******************** روزنامه وطن امروز ** پاسخ رهبر انقلاب اسلامی به نامه‌های رهبران مقاومت فلسطین : دل‌های ما در صحنه مبارزات شما حاضر است حضرت ایت الله العظمی خامنه‌ای در پاسخ به نامه‌های اقایان اسماعیل هنیه ، رییس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین ( حماس ) و زیاد نخاله ، دبیرکل جنبش جهاد اسلامی فلسطین ، مبارزه با غاصبان فلسطین را مقاومت در برابر ظلم ، کفر و استکبار خواندند و تاکید کردند : دل‌های ما در صحنه مبارزات شما حاضر و دعای ما برای دوام استمرار پیروزی‌های شما ، دائم است , متن پیام‌های رهبر حکیم انقلاب اسلامی به این شرح است : بسم الله الرحمن الرحیم برادر مجاهد جناب اقای اسماعیل هنیه اعزه الله سلام علیکم نامه جنابعالی را که در ان شرح و تحلیل جهاد اخیر فلسطین را مرقوم داشته‌اید ، دریافت کردم , مبارزه شما ، مقاومت در برابر ظلم و کفر و استکبار است و چنین مبارزه ای مرضی خداوند عزیز قدیر و مصداق : ان تنصروا الله ینصرکم و یثبت اقدامکم است .

به حول و قوه الهی پیروز خواهید شد و ارض مقدسه را از لوث وجود غاصبان تطهیر خواهید کرد ؛ ان شاءالله , برادرتان سیدعلی خامنه‌ای دوشنبه 12 شوال 1442 -3 خرداد 1400 *** بسم الله الرحمن الرحیم برادر مجاهد جناب اقای زیاد نخاله وفقه الله و اعانه سلام علیکم نامه برادرانه جنابعالی را دریافت کردم , جهاد بزرگ و پیروز شما برادران فلسطینی ، چشم دوستداران تان در سراسر جهان را روشن کرد .

دل‌های ما در صحنه مبارزات شما حاضر و دعای ما برای دوام و استمرار پیروزی‌های شما ، دائم است , وعده الهی راست است که فرمود : ولینصرن الله من ینصره ، و شما پیروزی نهایی را خواهید دید ؛ ان شاءالله و بحوله و قوته , برادر شما سیدعلی خامنه‌ای دوشنبه 12 شوال 1442 -3 خرداد 1400 *** دستور رییسی برای پیگیری قطعی مکرر برق رییس دستگاه قضا صبح دیروز در جلسه شورای عالی قوه قضاییه ، « صیانت از حقوق عامه و حقوق شهروندی » را از مهم‌ترین ماموریت‌های دستگاه قضا عنوان و از حق اموزش ، حق بهداشت و حق برخورداری از مسکن مناسب به عنوان نمونه‌هایی از مصادیق حقوق شهروندی یاد کرد .

وی همچنین بر لزوم توجه به اصل پیشگیری در پیگیری حقوق عامه نیز تاکید کرد و افزود : حقوق عامه به معنی حقوق همه مردم است و هر جا بحث حقوق مردم مطرح است ، باید به طور جدی مراقبت شود تا حقوق مردم از سوی هیچ کسی در هر جایگاهی که قرار دارد تضییع نشود , رییس قوه قضاییه با اشاره به گزارش برخی اعضای شورای عالی قوه قضاییه درباره موضوع قطعی مکرر برق در روز‌های گذشته ، سازمان بازرسی و دادستانی کل کشور را مامور بررسی و پیگیری علت این قطعی‌ها کرد , حجت‌الاسلام سیدابراهیم رییسی با اشاره به در پیش بودن تابستان و افزایش مصرف برق در این فصل تصریح کرد : این موضوع یکی از مصادیق اصلی حقوق عامه است و نباید نسبت به تضییع ان بی توجهی شود .

رییس قوه قضاییه همچنین درباره برخی گرانی‌های اخیر خصوصا افزایش غیرقانونی قیمت نان در برخی نانوایی‌ها ، سازمان بازرسی کل کشور را مامور کرد بر اساس وظایف قانونی خود به این موضوع رسیدگی کرده و به مجموعه‌های خاطی تذکر داده و برخورد لازم را نسبت به ان‌ها اعمال کند , *** توضیحات رییس ستاد انتخابات کشور درباره افزایش زمان برگزاری انتخابات رییس ستاد انتخابات کشور در جمع خبرنگاران درباره روند اعلام اسامی داوطلبان احراز صلاحیت شده انتخابات ریاست جمهوری اظهار کرد : بر اساس بیان سخنگوی شورای نگهبان ، قرار است فردا ( امروز ) اسامی تایید صلاحیت شدگان به وزارت کشور اعلام شود , قانون نیز به وزارت کشور این اجازه را داده که 2 روز بعد از اعلام شورای نگهبان ، اسامی را اعلام عمومی کند ، لذا اگر فردا شورای نگهبان اسامی را به ما اعلام کند ، تلاش می‌کنیم در نخستین فرصت اسامی را اعلام عمومی کنیم .

جمال عرف همچنین در پاسخ به پرسشی درباره چگونگی روند اخذ ارا با توجه به افزایش زمان رای‌گیری گفت : به دلیل همزمانی شیوع کرونا با برگزاری انتخابات ، چندین اقدام در دستور کار وزارت کشور قرار گرفته که از جمله این اقدامات افزایش تعداد شعب اخذ رای است ؛ بر اساس تاکیدات وزیر کشور ، 10 هزار شعبه به شعب اخذ رای اضافه کرده‌ایم , وی با تاکید بر اینکه مبنای افزایش شعب اخذ رای را برای شعب بالای هزار رای تعیین کرده‌ایم ، اظهار کرد : همه شعب اخذ رای بالای هزار رای شناسایی شده‌اند تا در کنار این شعب ، شعب جدید ثابت یا سیار بگذاریم , رییس ستاد انتخابات کشور خاطرنشان کرد : درباره زمان برگزاری انتخابات نیز بر اساس پیشنهاد وزارت کشور ، ستاد ملی کرونا مصوب کرد ما یک ساعت زودتر یعنی 7 صبح فرایند اخذ رای را اغاز کنیم و از ان سمت نیز بر اساس تشخیص وزیر کشور تا ساعت 2 بامداد روز بعد امکان تمدید وجود دارد .

باید ببینیم کدام یک از شعب و فرمانداری‌ها ظرفیت استفاده از این ظرفیت قانونی را دارند , این اختیار به وزیر کشور واگذار شده و بنایی بر تمدید در همه استان‌ها وجود ندارد , ******************** روزنامه خراسان ** توضیحات سازمان بورس درباره اظهارات رییس جمهور مهر - میثم فدایی ، مدیر نظارت بر نهاد‌های مالی سازمان بورس درباره این سخن رییس جمهور که دولت بورس را به اوج رساند ، گفت : شاید منظور رییس جمهور این بوده که بازار سرمایه جایگاه متفاوتی نسبت به گذشته پیدا کرده است .

قیمت مرغ به 30 هزار تومان رسید ایسنا - قیمت هر کیلو مرغ کامل در خرده فروشی‌های شهر تهران به 30 هزارتومان رسید , این در حالی است که در فروردین ماه امسال قرارگاه سامان‌دهی مرغ کشور ، قیمت مصوب مرغ گرم را برای مصرف کننده 24 هزارو 900 تومان تعیین کرد ، ولی اکنون نه تنها نرخ مصوب رعایت نمی‌شود بلکه مرغ حدود 5000 تومان گران تر به دست مصرف کنندگان می‌رسد , انباشت 31 هزار تن برنج در گمرک تسنیم - درحالی که قیمت برنج در بازار افزایش 100 درصدی را در مقایسه با سال قبل تجربه و نرخ هرکیلوگرم برنج در بازار 45 هزار تومان را نیز لمس کرده است ، از سال گذشته 31 هزار تن برنج در گمرک باقی مانده است .

************** روزنامه ایران ** تکذیب ادعایی درباره کارخانه تولید پهپاد خبر اول اینکه ، یک منبع اگاه در وزارت دفاع وقوع هرگونه اتش سوزی در زیرمجموعه‌های این وزارتخانه و صنایع وابسته به ان در اصفهان را تکذیب کرد , این منبع به نور نیوز گفت : اتش سوزی مورد اشاره رسانه‌های معاند متعلق به بخش خصوصی بوده که در امر تولید مواد محترقه فعالیت می‌کند , گفتنی است ، وب سایت روزنامه انگلیسی گاردین دیروز مدعی شده بود که در کارخانه تولید هواپیما‌های بدون سرنشین « هسا » در اصفهان اتش سوزی رخ داده و ان را به تهدیدات اسراییل علیه ایران مرتبط دانسته بود .

نظارت دو نماینده زن مجلس ایران بر انتخابات سوریه خبر دیگر اینکه ، یک هیات پارلمانی از مجلس شورای اسلامی ایران بنا بر دعوت دولت سوریه به این کشور سفر کرده و قرار است بر روند برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در این کشور که چهارشنبه 5 خرداد برگزار می‌شود ، نظارت کند , به گزارش ایرنا ، این هیات پارلمانی شامل زهره الهیان عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس و فاطمه مقصودی عضو هیات رییسه کمیسیون امور داخلی و شورا‌ها است , زهره الهیان گفت : شواهد حاکی از ان است که انتخاباتی با مشارکت بالا را شاهد خواهیم بود و مردم به مناسب‌ترین فرد برای بازسازی سوریه و تحقق پیشرفت این کشور رای خواهند داد و دولت اینده سوریه نیز با پشتوانه رای بالای مردم قوی و مقتدر خواهد بود .

فاطمه مقصودی هم افزود : ما خواهان دموکراسی و استقلال کشور‌ها هستیم و به تمامیت ارضی ان‌ها احترام می‌گذاریم ، مرز‌های همه کشور‌ها را محترم می‌شماریم و خواستار ازادی همه ملت‌ها هستیم ، ما می‌خواهیم مردم خودشان حاکم بر سرنوشت شان باشند ، این می‌تواند امنیت منطقه را تامین کند , fatf چه زمانی تعیین تکلیف می‌شود دست اخر اینکه ، محمدرضا باهنر عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام پیش بینی کرد که تکلیف لوایح مرتبط با اف ای تی اف قبل از استقرار دولت جدید تعیین شود , به گزارش خبرانلاین ، باهنر گفته است : انتخابات با استقرار دولت حدود دو ماه فاصله دارد .

پایان دولت دوازدهم اواخر مردادماه است , fatf در مجمع بحث‌های زیادی را داشته است , مقام معظم رهبری این اجازه را به مجمع تشخیص مصلحت دادند تا در این یک سال ان را بررسی کنند .

از طرفی ستاد مقابله با کرونا به خاطر شرایط و کهولت سنی اعضا اجازه برگزاری جلسات را به صورت حضوری نداده است , فکر می‌کنم ظرف دو الی سه ماه اینده و بعد از انتخابات و قبل از استقرار دولت جدید تعیین و تکلیف می‌گردد , ******************** روزنامه شرق ** فرمانده سنتکام : رویکرد امریکا در خاورمیانه تغییر می‌کند فرمانده نیرو‌های امریکا در اسیای غربی می‌گوید رویکرد دولت امریکا در قبال منطقه « تغییر خواهد کرد »، اما عربستان از این امر « بسیار نگران است » و کماکان کمک واشنگتن « در برابر ایران » را درخواست می‌کند .

به گزارش دویچه وله ، ژنرال کنث مکنزی ، فرمانده سنتکام ، با این ادعا که کاهش نیرو‌های امریکا در منطقه ممکن است به « اقدامات تحریک امیز ایران » منجر شود ، گفت : در حالی که حضور سربازان امریکایی در منطقه باعث این بازدارندگی بوده ، اما « طیف وسیع » توانمندی هایی که ایالات متحده به عربستان داده ، « بسیار مهم تر » از این حضور است , او در این خصوص به مرتبط کردن سامانه‌های پدافندی موشک‌های پاتریوت سعودی و امریکایی به هم اشاره کرد و مدعی شد در صورت پرتاب موشک از سوی ایران ، اعلام اخطار سریع می‌کند , مکنزی پس از دیدار و گفتگو با سران عربستان در ریاض در روز یکشنبه و در مصاحبه با شبکه تلویزیون امریکایی ای بی سی و خبرگزاری اسوشیتدپرس ، گفت مقامات سعودی « می‌خواهند اطمینان یابند که در صورت حمله ایران و حملات جاری ( از سوی نیرو‌های حوثی )، به ان‌ها کمک خواهد شد ».

این فرمانده ارشد امریکایی گفت شمار نیرو‌های کشورش در منطقه ، دیگر صد‌ها هزار نیرو مانند سال‌های قبل نخواهد بود ، اما این کاهش را نباید پایان حضور نظامی امریکا در این بخش تلقی کرد , به گفته فرمانده سنتکام ، توانمندی‌های نظامی امریکا که در اختیار سعودی است ، بیشتر از حضور خود نظامیان امریکایی بازدارندگی ایجاد کرده است , او به سامانه پدافند هوایی و موشکی به عنوان لایه دفاعی بر اسمان سراسر عربستان اشاره کرد .

فرمانده سنتکام تصریح کرد امریکا در زمینه مقابله با این توانمندی‌های حوثی‌ها ، به ویژه در زمینه پهپادها ، به عربستان کمک خواهد کرد , امریکا به تازگی اعلام کرده که بر اساس برنامه جدید پنتاگون ، توجه بیشتری را بر خاور دور متمرکز خواهد کرد تا به ویژه با نفوذ چین مقابله کند , جو بایدن ، رییس جمهوری و لوید استین ، وزیر دفاع امریکا ، تاکید کرده‌اند رویارویی با چین و روسیه برای دولت واشنگتن اولویت دارد و در این راستا ، ماموریت‌ها و شمار نظامیان امریکایی در تمام جهان در حال بازنگری است .

با این حال ، فرمانده سنتکام تایید کرده که کاهش نظامیان امریکایی براساس تغییر رویکرد دولت جو بایدن ، نگرانی جدی سران سعودی را در پی اورده است , این سخنان در حالی مطرح می‌شود که حوثی‌ها تاکید دارند اقدامات ان‌ها علیه عربستان در واکنش به حملات سعودی است که از پیش از شروع بحران ایران - عربستان اغاز شده بود و ربطی به تنش تهران - ریاض ندارد , ادامه بن بست در تشکیل کابینه اسراییل رهبر حزب « اینده ای هست » و مامور تشکیل کابینه جدید اسراییل اعلام کرد مذاکرات درباره تشکیل کابینه فراگیر را از سر می‌گیرد .

به گزارش ایسنا ، به نقل از شبکه 24 اسراییل ، یاییر لاپید که از سوی رون ریولین ، رییس جمهوری این رژیم ، به تشکیل دولت مکلف شده است ، روز گذشته با احزاب مختلف به جز حزب « یمینا » به رهبری نفتالی بنت دیدار و مذاکره کرد ؛ زیرا حزب لاپید تصمیم گرفته مذاکرات با باقی احزاب را پیش ببرد و منتظر بنت نماند , در مقابل حزب یمینا هم اعلام کرد به این مذاکرات اهمیتی نمی‌دهد و مذاکراتی میان این حزب و فراکسیون تغییر وجود ندارد و « دولت تغییر » در دستور کار حزب نیست , پیش از این نیز یمینا در صفحه فیس بوک خود نوشته بود فعلا زمان مناسبی برای تحریم نیست ، بلکه زمان انجام اقدامات مطلوب برای تشکیل کابینه کارامد است .

مهلت قانونی لاپید برای تشکیل کابینه جدید پس از 9 روز تمام می‌شود و نگاه‌ها به گدعون ساعر ، جداشده از حزب لیکود و بنی گانتس ، وزیر جنگ اسراییل است که پس از شکست قابل پیش بینی لاپید ، این ماموریت را بر عهده بگیرند , *****************************************.
تهران افتاب یزد فلسطین شهر تهران اصفهان سوریه خاورمیانه اسیای غربی عربستان ریاض خاور ایران عربستان تهران ریاض پایگاه بصیرت روزنامه کیهان بورس تابناک دولت وی بورس بورس ایران دولت بورس بورس سرمایه امریکا ایران پال دانشگاه مریلند ایرانی ایران واشنگتن دولت روحانی وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی دولت حسن روحانی سازمان برنامه و بودجه بانک مرکزی مرکز پژوهش های مجلس وزارت اقتصاد پژوهشکده امار مرکز امار ایران وزارت کار اصولگرایی مجلس دهم مجلس اصولگرایان چینی اصولگرا شورای نگهبان فلسطین فلسطینی شورای عالی قوه قضاییه دستگاه قضا سازمان بازرسی و دادستانی کل کشور سازمان بازرسی کل کشور وزارت کشور ستاد ملی کرونا سازمان بورس ایسنا گمرک تسنیم کارخانه تولید پهپاد خبر وزارت دفاع اسراییل مجلس ایران سوریه مجلس شورای اسلامی ایران دولت سوریه ایرنا کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس استقلال مجمع تشخیص مصلحت نظام اف ای تی اف خبرانلاین دولت دوازدهم مجمع تشخیص مصلحت کرونا دولت امریکا عربستان دویچه وله امریکایی ایالات متحده خبرگزاری اسوشیتدپرس سعودی حوثی کشورش پنتاگون چین روسیه دولت واشنگتن کابینه اسراییل کابینه جدید اسراییل حزب یمینا حزب لاپید فراکسیون فیس بوک حزب لیکود اقای روحانی روحانی ایت الله رییسی ایت الله ابراهیم رییسی بایدن ابراهیم رییسی همشهری همتی علی لاریجانی حسن روحانی رییسی ارمان لاریجانی جهانگیری علی صوفی اقای جهانگیری صوفی اقای خاتمی رهبر انقلاب اسلامی حضرت ایت الله العظمی خامنه ای اسماعیل هنیه زیاد نخاله رهبر حکیم انقلاب اسلامی جناب اقای اسماعیل هنیه اعزه الله سلام علیکم سیدعلی خامنه ای حجت الاسلام سیدابراهیم رییسی جمال عرف میثم فدایی زهره الهیان فاطمه مقصودی محمدرضا باهنر باهنر مقام معظم رهبری ژنرال کنث مکنزی مکنزی جو بایدن لوید استین بن بست یاییر لاپید رون ریولین رهبری نفتالی بنت لاپید ساعر بنی گانتس رییس جمهور رییس جمهور امریکا ریاست قوه قضاییه رییس سابق مجلس معاونت اولی رییس جمهوری رییس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین حماس دبیرکل جنبش جهاد اسلامی فلسطین رییس دستگاه قضا رییس قوه قضاییه رییس ستاد انتخابات کشور سخنگوی شورای نگهبان وزیر کشور رییس جمهور مهر مدیر نظارت بر نهاد های مالی سازمان بورس فرمانده نیرو های امریکا فرمانده سنتکام فرمانده ارشد امریکایی رییس جمهوری وزیر دفاع امریکا وزیر جنگ اسراییل انتخابات ریاست جمهوری ایران انتخابات ریاست جمهوری