fatf را بیش از این بلاتکلیف نگذارید

۱۴۰۰/۰۶/۲۲ ۰۷:۰۱:۵۲


روزنامه ارمان ملی 21 شهریور در گفت وگویی با محمدرضا تابش فعال سیاسی اصلاح‌طلب و نماینده ادوار مجلس پرداخت و نوشت : شرایط اقتصادی و معیشتی حاکم بر جامعه از یکسو و برخی عملکردهای غلط و ناکارامدی‌ها از سوی دیگر باعث شده تا امروز جامعه نسبت به مسئولان و روندهای موجود چندان با دیده اطمینان نگاه نکند و در اینده پیش رو نیز نیز تردید کند , همین مسائل و تاثیر سایر اتفاقات مثل تحریم‌ها یا کرونا و نحوه عملکرد مسئولان ، عمل نشدن به وعده‌ها و ,.

, نیز باعث کاهش یا از دست رفتن اعتماد مردم به مسئولان و دستگاه‌ها می‌شود , لذا در این راستا باید عملکردها و رویکردها به نحوی باشد تا ضمن حل مشکلات مردم در حوزه اقتصادی و معیشتی موجبات رضایت و جلب اعتماد انها نیز فراهم گردد که به نظر می‌رسد دولت فعلی قصد دارد در همین راستا گام بردارد .

در همین راستا برای بررسی راهکارهای جلب اعتماد مردم و اولویت‌های پیش روی دولت « ارمان ملی » با محمدرضا تابش فعال سیاسی اصلاح‌طلب و نماینده ادوار مجلس به گفت و گو پرداخته است که می‌خوانید , بازگشت اعتماد عمومی کلید واژه ای است که بارها از سوی مسئولان مطرح شده ؛ اساسا باید رویکردها و عملکردها به چه سمت و سویی برود که این اعتماد به نحو مطلوبی بازیابی گردد ؟ زمانی که مردم انقلاب کردند شعارها و ارمان هایی مدنظرشان بوده که دل هایشان را نرم و به سوی انقلاب و حضور یکپارچه در عرصه و صحنه هدایت کرده است , چنانکه رای بالای 98 درصدی انها در جمهوری اسلامی متجلی است و باعث شده که این حکومت مستقر گردد .

لذا خیلی نباید پراکنده گویی کنیم ، چراکه همه ارمان‌های مردم در نام جمهوری اسلامی مستتر است , حاکمیت مردم بر سرنوشت خود و استقرار یک نظام مردم سالارانه مبتنی بر اموزه‌ها و ارزش‌های اسلامی که متناسب با مقتضیات زمانی و مکانی باشد شعار و ارمان مردم برای روی کار اوردن جمهوری اسلامی بوده است , حال باید ببینیم که چرا مردم بی اعتماد شدند .

باید بگویم در دو بعد قضیه ما نتوانستیم اعتماد مردم را جلب کنیم و به مرور انتخابات ما هم از ان چیزی که مدنظر مردم بود دور و مشارکت کمتر مردم در صحنه را داشتیم که خود می‌تواند علت بی اعتمادی جامعه باشد , وقتی مردم رای خود را واجد اثر ندانند رویگردان می‌شوند , لذا باید یک نقطه عزیمت بازگشتی را داشته باشیم و افرادی در مسند کار قرار بگیرند که مورد اقبال عمومی هستند و مشارکت گسترده مردم در شکل‌گیری نهادهای انتخابی موثر باشد .

البته اگر کسی فسادی و مشکلی دارد باید طبق ضوابط و مقررات قانونی با او برخورد شود , ولی نه اینکه به واسطه دیدگاه جناحی و گروهی کسی حذف شود , این یک بعد است که تضعیف شده و موجبات بی اعتمادی جامعه را فراهم می‌اورد .

بعد دیگر نیز عمل به اموزه‌های دینی و اسلامی است , ایت ا ,.

, طالقانی که سالروز درگذشت او را گذراندیم چه تفسیری از اسلام و رای مردم داشت ؟ مردم هم با دید و نگاه این افراد به جمهوری اسلامی رای دادند با دیدگاهی که شهید بهشتی و خود مقام معظم رهبری دارند و با دیدگاه‌های متحجرانه بسیار فاصله دارد , اما به مرور دیدگاه‌های دگم و دیدگاه هایی که منطبق با مقتضیات مکان و زمان نیست ، دین را از زاویه دیگری تفسیر می‌کند و شاید یک جاهایی هم صحبت از حکومت اسلامی همانطور که طالبان می‌گوید می‌کنند .

همین رویکردها را می‌توان از دلایل نارضایتی مردم و بی اعتمادی بر شمرد , نکته مهم اینکه مردم می‌گویند قرار بود با برقراری انقلاب اسلامی عدالت ، قسط و مساوات برقرار شود و تبعیض ، رشوه ، دزدی و فساد رخت از جامعه بر کند و مردم از مواهب زندگی مادی خود لذت ببرند , انتظار هم همین بود که با منابع غنی کشور باید امروز مردم کشورمان بهره مندترین مردم از منابع باشند .

اما مردم می‌بینند که انچه فکر می‌کردند محقق نشد , بنابراین راه بازسازی اعتماد عمومی بازگشت به شعارهای اصلی است که انقلاب اسلامی بر پایه ان شکل گرفت , یعنی ازادی ، حفظ استقلال و تفسیر درست از اسلامی که می‌خواهد با مقتضیات زمان و مکان جامعه را اداره کند .

البته حاکم شدن رای مردم به معنای واقعی و مهم تر از همه برقراری عدالت ، برابری ، مساوات و برقراری وضعیت اقتصادی مطلوب کار سختی است و نمی‌توان همه را با هم انجام داد , اما اگر به مرور به اصلی‌ترین شعارهای مردم در انقلاب بپردازیم گره بازگشت اعتماد عمومی باز خواهد شد , لذا باید مساله مبارزه با فساد و استقلال را جدی بگیریم .

البته یک چیزهایی در ذهن مردم وجود دارد که باید ابهام‌زدایی شود و بهترین چیز هم این است که مسئولان در عمل نشان دهند که پای تحقق حرف هایشان در جهت پیشرفت کشور و بهبود وضعیتی معیشتی و رفاهی مردم ایستادند , بازگرداندن این اعتماد و اقدام و عمل در این مسائل که گفتید صرفا در عهده دستگاه اجرایی خواهد بود یا ناظر بر عملکرد کلیت حاکمیت است ؟ خیر ، منظورم به کل حاکمیت است و البته الان نیز حرکت‌های خوبی صورت گرفته است , رییس جمهور به سفرهای استانی می‌رود و از نزدیک با مردم دیدار می‌کند که کار بسیار خوب و پسندیده ای است .

رییس قوه قضاییه به بازدید از زیرمجموعه‌ها مثل زندان‌ها و محاکم قضایی و دادسراها می‌پردازد که کار بسیار ارزنده و خوبی است ، ولی این بازدیدها باید مبتنی بر تمهید مقدماتی باشد که وقتی رییس جمهور یا رییس قوه قضاییه قولی دادند ان قول براورده شود ، اما اگر به هر دلیلی این قول براورده نشود بی اعتمادی را رقم می‌زند , قول‌ها و وعده‌ها باید براورده شود و در جهت ارمان‌ها و شعارهایی باشد که جمهوری اسلامی محقق کرده است , این موضوع نیز صرفا ناظر بر عملکرد یک دستگاه نمی‌شود و کل حاکمیت اعم از مجلس ، دولت و قوه قضاییه همه باید به این موارد اهتمام داشته باشند و بازگشت به شعارها و ارمان‌های اصیل انقلاب اسلامی مبتنی بر دو مولفه مقتضیات مکانی و زمانی باشد .

اولویت دولت فعلی برای عملکردها و اقدامات در کدام حوزه خواهد بود ؛ حل مشکلات اقتصادی و معیشتی در داخل یا مناسبات بین‌المللی و برجام ؟ معتقدم مهم‌ترین اولویت جلب اعتماد مردم با اعمال سیاست‌های منعطفانه و مردم دارانه است , البته بسیاری از این اعتماد‌سازی در داخل منوط به چگونگی حرکت و عملکرد دستگاه دیپلماسی کشورمان و ارتباطی که با خارج داریم است , باید شعارها و ارمان‌ها را با مردم سبک سنگین کنیم .

در هر صورت نقطه اتکای ما مردم است و از ابتدا نیز هیچ قدرتی به جز مردم پشت این انقلاب نبوده است , حتی چین و روسیه نیز در دیپلماسی بین‌المللی با کارت ایران بازی می‌کنند و دنبال منافع خود هستند , در حالی که ما نباید اجازه دهیم که انها از برگ برنده ما در تعاملات دیپلماتیک ، منطقه ای و بین‌المللی استفاده کنند ولی ما بهره ان را نبریم .

به نظرم باید هر چه سریع تر تکلیف برجام را روشن کنیم و به fatf بپیوندیم , اینها موضوعاتی است که می‌تواند در اقتصاد کشور و به تبع ان در معیشت مردم گشایش ایجاد کند و موجب افزایش رضایت مندی داخلی شود , بخشی از این رضایت مندی به تسهیل کار و خوش رفتاری و مردمداری است .

بخش دیگر نیز پرداختن به معیشت و اقتصاد مردم و حل مشکلات این حوزه و ایجاد رضایت در جامعه است , بنابراین پرداختن به معیشت و اقتصاد مردم باید در تعامل با کشورهای منطقه و دنیا رقم بخورد , منبع : روزنامه ارمان ملی برچسب‌ها پاییز بارش باران خوزستان قطع برق دولت سیزدهم عضویت در کانال تلگرام خبربان منبع : ایرنا کلیدواژه : پاییز بارش باران خوزستان پاییز بارش باران خوزستان قطع برق دولت سیزدهم جمهوری اسلامی اعتماد مردم بی اعتمادی بی اعتماد ارمان ها درخواست حذف خبر : « خبربان » یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به طور اتوماتیک از وبسایت www.

irna,ir دریافت کرده است ، لذا منبع این خبر ، وبسایت « ایرنا » بوده و سایت « خبربان » مسئولیتی در قبال محتوای ان ندارد , چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید ، کد 33084305 را به همراه موضوع به شماره 100010022100 پیامک فرمایید .

لطفا در صورتی که در مورد این خبر ، نظر یا سئوالی دارید ، با منبع خبر ( اینجا ) ارتباط برقرار نمایید , با استناد به ماده 74 قانون تجارت الکترونیک مصوب 1382/10/17 مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت « خبربان » مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی ، صوتی و تصویر است ، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر ، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است , قیمت سیمان به نرخ پیش از قطع برق بازگشت / امضاهای طلایی در بازار فولاد تا ابان ماه باطل می‌شود قاضی زرگر درگذشت بازیگر سریال پایتخت بر اثر کرونا درگذشت جدیدترین قیمت سکه و طلا در بازار پیشگیری از سرقت مسلحانه طلافروشی در شرق پایتخت خبر بعدی : الگوی امیرالمومنین (ع) در اخذ مالیات اجرا شود ایسنا / یزد نائب رییس شورای حوزه‌های علمیه استان یزد خطاب به دولت مردان از لازمه اجرای الگوی امیرالمومنین (ع) در اخذ مالیات خبر داد .

ایت الله « سیدمحمدکاظم مدرسی » با بیان این که اخذ مالیات توسط دولت‌ها باید بر مبنای الگوی امیرالمومنین (ع) باشد ، اظهار کرد : رهبر معظم انقلاب در دیدار با دولتمردان دولت سیزدهم نامه 53 نهج البلاغه که خطاب به مالک اشتر از ناحیه امیرالمومنین (ع) است ، متذکر شدند و دولتمردان را به مطالعه دقیق در این زمینه توصیه کردند , وی با بیان این که بخشی از این نامه در زمینه گرفتن مالیات به عنوان یک ضرورت است ، تصریح کرد : مالیات تامین کننده بخشی از درامد جامعه و قوام و حیات جامعه است اما چگونگی دریافت مالیات از مردم هم بسیار مهم است , امام جمعه بخش مرکزی یزد با اشاره به این که ما نباید مردم را نسبت به هم بی عاطفه کنیم ، گفت : وقتی ما به مردم اعتماد نداشته باشیم و برخوردهای نامناسبی مابین متولیان امور دارایی و مالیات و مردم شکل بگیرد .

وی با اشاره به این که نباید رفتارهایی ناشی از بی اعتمادی به مردم شکل بگیرد ، تصریح کرد : اگر اداره مالیات و دارایی هر تراکنشی را باید به عنوان درامد تلقی کند شاهد کاهش مساعدت‌ها و قرض الحسنه‌ها خواهیم بود , مدرسی افزود : کارتخوان و تراکنش را فقط در این زمینه محاسبه کردن کار درستی نیست و نباید مردم را متهم به دروغگویی ان هم به این گستردگی کنیم , وی با بیان این که « ایا ما حق داریم همه افراد واجد پرداخت مالیات را انسان دروغگو و غیرصادق معرفی کنیم ؟» تصریح کرد : ارجاع دادن قوانین جدید به سال‌های قبل نیز کار درستی نیست یا قوانینی که به صورت موردی و حکم هایی که به صورت موردی صادر شده است را برای عموم مردم اجرا کردن کار درستی نیست .

وی با بیان این که اداره دارایی باید دستورالعمل کیفیت اخذ مالیات را از امیرالمومنین علی (ع) بگیرد ، گفت : امیرالمونین بیان می‌کنند به بازار اعتماد کنید و اگر اعتماد کنید هم فعالیت شما رونق می‌گیرد و هم جامعه به رونق خواهد رسید , امام جمعه بخش مرکزی یزد یکی از سرمایه‌های کشور در سال‌های اول انقلاب و تشکیل نظام اسلامی را سرمایه مردمی نسبت به نظام اسلامی دانست و گفت : مردم اگر احساس می‌کردند دولت کمی بودجه را دارد سرمایه‌های خود را برای خرج جاری کشور اهدا می‌کردند اما در حال حاضر چرا باید اینگونه باشد ؟ وی افزود : امروزه باید به دنبال چیزی باشیم که به اعتماد مردم ضربه زده است و باید این موضوع جبران شود ، از دستگاه قضایی قدردانی می‌شود که در تلاش برای جبران این اعتماد است اما باید بیش از این و سریع تر از این‌ها باید اعتماد‌سازی دوباره شود , وی البته به توجه الگوی المومنینی در اخذ مالیات به خسارت‌ها و شرایط اقتصادی نیز اشاره کرد و این الگو را بهترین الگو برای اخذ مالیات دانست .

انتهای پیام.