اصلاح‌طلبان باید خود را بازسازی کنند / اقای خاتمی باید جای ترامپ هم عذرخواهی کند !

۱۴۰۰/۰۶/۲۱ ۰۰:۵۰:۳۶


به گزارش خبرگزاری خبرانلاین ، « برخورد اصلاح‌طلبان با دوست سیزدهم ، تعامل ، تقابل یا سکوت ؟» عنوان بحث و گفت و گوی امشب کلاب هاوس خبرگزاری خبرانلاین است که چهره‌های مختلف اصلاح‌طلبان ، فعالان ، سیاسیون و تحلیلگران رسانه ای نظراتشان را بیان می‌کنند , نقد منصفانه و اظهارنظر درباره عملکرد دولت را گام به گام پیش می‌بریم فرج کمیجانی فعال اصلاح‌طلب در مدت گذشته از انتخابات ، جریان اصلاحات عملکرد گذشته خود را اسیب شناسی می‌کند ولی هنوز به جمع بندی نرسیده‌اند , تعامل که با دولت در راستای کار انها نیست .

تقابل هم نیست , سکوت هم نمی‌کنیم , نقد منصفانه و اظهارنظر درباره عملکرد دولت را گام به گام پیش می‌بریم .

با توجه به اینکه اقای رییسی یک سری شعارهای اصلاح‌طلبان را در انتخابات داد ، خیلی از شعارهای او شعار ما است , امیدواریم این شعارها عملیاتی شود , درباره عذرخواهی اقای خاتمی مساله ای مطرح شد .

در سال 92 در شرایطی که کشور قرار گرفته بود مجموعه اصلاح‌طلبان و اصولگرایان معتدل با توجه به منافع ملی کشور این تصمیم را گرفتند که از یک نفر حمایت کنند , 6 تا 7 قطعنامه علیه ایران صادر شده بود و به سمت جنگ می‌رفتیم , متناسب با ان شرایط ، مجموعه اصلاح‌طلبان و بخشی از اصولگرایان تصمیم گرفتند از کسی حمایت کنند که سیاست تنش‌زدایی را دنبال کند که واقعا هم موفق شدند .

با توجه به عملکرد مثبت دولت اقای روحانی مجددا همان طیف حامی ، در سال 96 هم از اوحمایت کردند که 18 میلیون رای او به 24 میلیون رای رسید , از ان روز به بعد قدرتمندان شروع به کارشکنی کردند , برجام نصفه نیمه با حمله به سفارت عربستان و انگلیس و توپ و موشک هوا کردن ، کل جریان را به هم زدند و با این کارشکنی باعث شدند منافع ملی کشور به هم بخورد و برجام بهم خورد .

ملت را به سمت پشیمانی به رای دادن ببرند و تا حدی هم موفق بودند و توانستند اذهان را خراب کنند که شما اشتباه کردید به روحانی رای دادید , در این بین چه کسانی باید عذرخواهی کنند ؟ جبهه اصلاحات ایران درباره افغانستان و پنجشیر بیانیه داد و از دولت جمهوری اسلامی و جامعه بین‌المللی خواسته تا از خونریزی در افغانستان جلوگیری شود , اقای خاتمی هم بیانیه داده است .

چند شب پیش هم اقای تاجزاده صحبتی کرد که دقیقا همین بود , متاسفانه از این صحبتها چه تیترهایی زده شد , تندروهای اصولگرا چه تیترهایی زدند .

کی اصلاح‌طلبان گفتند می‌خواهیم برویم بجنگیم ؟ در طول دوران اصلاح‌طلبی ما مردم را به جنگ و خونریزی تشویق نکردیم , انها در روز روشن چه دروغهایی بیان می‌کنند و این دروغ صفر تا صد را در جامعه ترویج می‌کنند , دوستانی که از اصولگرایان تندرو حمایت می‌کنند بیانیه جبهه اصلاحات و اقای خاتمی را بخوانند و ببینند کجای کار تیترهای دروغ اصولگرایان در ان وجود دارد .

چیزهایی که وجود خارجی ندارد را تیتر می‌کنند , هیچکدام از بیانه و سخنان اصلاح‌طلبان درباره دخالت نظامی نبود , تماما از دولت خواستند از ظرفیتهای دیپلماتیک خود استفاده کند تا جلوی جنگ و برادرکشی گرفته شود .

از این بیانیه‌ها تیتر دروغ ساخته‌اند و به جلو فرار می‌کنند تا جلوی سوتی‌های خود را بگیرند , زمانی که اقای روحانی رایزنی کرد واکسن وارد شود نگذاشتند ولی الان از سیل واکسن حرف می‌زنند , اصلاح‌طلبان اگر دو ماه سکوت کنند با ادبیات منتقدانه منصفانه با دولت سیزدهم ارتباط می‌گیرند .

اصلاح‌طلبان باید خود را بازسازی کنند و به سمت جامعه برگردند مهرشاد ایمانی فعال سیاسی اقای خاتمی باید جای اقای ترامپ هم عذرخواهی کند , دیوار او کوتاه است و ایشان مشکلی برای عذرخواهی به جای همه ندارد , تعامل اگر به جای حمایت باشد رویه ای است که برخی اصلاح‌طلبان قبل از انتخابات هم داشتند و ستاد حامیان اقای رییسی را راه انداخته بودند .

نکته اینجاست که باید اصلاح‌طلبان تعامل انتقادی یا سکوت داشته باشند ؟ به نظر می‌رسد کلا گفتمان اصلاح‌طلبان باید انتقادی باشد , یکی از مشکلات اصلی انها کاهش سرمایه اجتماعی بود , اصولگرایان تندرو می‌گویند مردم از انها خسته می‌شوند و به سمت ما می‌ایند .

انتخابات 1400 نشان داد مردم دچار دلزدگی سیاسی می‌شوند ولی طرف اصولگرایان نمی‌روند , اصلاح‌طلبان باید به سمت گفتمان انتقادی باشند تا جایی که منجر به حذف انها نشود , باید همه چیز را نقد کنند و البته باید نقد درون گفتمانی هم داشته باشند .

این که اصلاح‌طلبان در مشکلی قرار گرفتند که مدافع وضع موجود شده‌اند , مشکلاتی که بر دولت روحانی و کشور بار شد مردم را دچار مشکل و ازردگی کرد , مردم درگیر در دولت نیستند و دولت را به معنی حکومت فرض می‌کنند .

نارضایتی و کاهش سرمایه اجتماعی در ابعاد کلان رخ می‌دهد و قدری گفتمان انتقادی که اقای خاتمی داشتند ، را نشان می‌دهد , انتخابات توسط طیفی تحریم شد ، برخی حمایت کردند و دعوت به انتخابات کردند , گفتمان انتقادی و اختلافات در داخل اصلاح‌طلبان همیشه بوده است .

نتیجه این بود که مردم به عنوان یک نیروی تحول خواه اینها را پذیرفتند , در سال 88 مردم پشت اصلاح‌طلبان ایستادند , در سال 92 مردم کمک کردند و بسیج شدند .

از سال 96 به این سو که بخش عمده ای از مشکلات مردم به واسطه تحریمها بود ، مجموعه اصلاح‌طلبان با دولت چالش نکردند که باعث ناامیدی مردم شد , اصلاح‌طلبان باید خود را بازسازی کنند و به سمت جامعه برگردند , بخشی از اصلاح‌طلبان گفتند باید به سمت جامعه برویم و بخش دیگر می‌گویند باید قدرت سیاسی را کسب کرد تا بتوانیم از اصلاحات دفاع کنیم .

امروز هر دو به این نتیجه رسیدند اگر طبقه متوسط پشت اصلاحات نباشند ، هزینه ردصلاحیت‌های گسترده بسیار کاهش می‌یابد , اگر تصور هر چه انتقادمان کم شود نیروها تایید می‌شود این اتفاق نمی‌افتد , نباید برخورد انقلابی از جنس تندروی کنند ولی اینکه انتقاد به ردصلاحیت‌ها شود می‌تواند مردم را امیدوارتر کند .

هر چند اتفاق بدی است که سرمایه اجتماعی کاهش یافته است , اصلاح‌طلبان برای برگرداندن مردم به سمت خود کار سختی دارند , نیاز به صراحت دارد و مسیر سخت است ولی تا سال 1402 که تا مجلس داریم می‌توانند مردم را به سمت خود برگردانند .

اگر اتحاد معطوف به پیروزی برای حل بحرانها ایجاد نشود کشور دچار چالش می‌شود پیام برازجانی فعال سیاسی اگر قرار باشد بین تندروی یا زمینه‌سازی برای قدرت گرفتن تندروها و حفظ وضع موجود ، حتما محافظه کاری به اصلاح‌طلبی نزدیکتر است , همین که شماکمک کنید جریانات تندرو نشوند و با تعامل با دیگران این امکان را از بین ببرید یک اصلاح‌طلبی است , اصلاح‌طلبی نیاز به شناخت شرایط موجود دارد .

ضمنا نقد کردن دولت رییسی به شرط نقد سازنده جزء تعامل است , اصولا گفتمان اصلاح‌طلبی در حوزه گفتمانی بازی را به اصولگرایان باخته است , فقط نمی‌خواهند این را بپذیرند .

شعارهای دو طرف را در انتخابات ببینید , شعارهای گفتمان اصلاح‌طلبی به اصولگرایان مسلط شده و از این شعارها برای جذب رای کمک می‌گیرند , بخش اعظمی از سبد تاثیرگذار عمومی کشور منفعل شده و طبیعتا در این حوزه تصمیم‌گیری خیلی سخت است .

حتما هاتف صالحی قبول دارد اقای رییسی که 16 میلیون رای در سال 96 اورده ولی فقط 3 میلیون رای اضافه کرده ، 21 میلیون رای باقیمانده در کشور ، خارج از حوزه گفتمانی اقای رییسی است , چون مشخص نیست انفعال اصلاح‌طلبان چه شکلی دارد ، جایگاه اصلاح‌طلبان نمی‌تواند روشن باشد , تنها چیزی که به ما کمک می‌کند زمان است .

اگر گفتمان اصولگرایی هم توان حل مشکلات کشور را ندارد معلوم می‌شود انفعال اصلاح‌طلبان را مردم پذیرفته‌اند ولی اگر گفتمان دیگری شکل بگیرد باید منتظر ماند و دید , بحرانهای کشور چیز نویی نیست , نیروهای زبده و کارامد هر طیفی که در مسند قدرت قرار می‌گیرند به دلیل ضعف ساختاری ناتوان می‌شوند و اضمحلال نیروهای سیاسی باعث چالش شده است .

این مساله بالاتر از گفتمان است , اگر اتحاد معطوف به پیروزی برای حل بحرانها ایجاد نشود کشور دچار چالش اساسی می‌شود , یعنی هیچ یک از گفتمانها توانایی حل مشکل را ندارد .

نیروهای موثر و اصیل باید از این مسایل عبور کنند , شرایط خاصی در مسایل اقتصادی ، سیاست خارجی ، اداره دولت و اینها را دارید که همه دچار بحران شده‌اند و چیزی جز تعامل نمی‌تواند به حل مشکلات کمک کند , در نتیجه اگر هر دو طیف پروژه محور به مسایل نگاه کنند اساسا این فرصت از دست می‌رود و همه چیز از دست خواهد رفت و تغییرات فراتر از این گفتمانها خواهد بود .

2323 کد خبر 1553890 عضویت در کانال تلگرام خبربان منبع : خبرانلاین کلیدواژه : اصلاح‌طلبان دولت سیزدهم اقای رییسی اقای خاتمی میلیون رای درخواست حذف خبر : « خبربان » یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به طور اتوماتیک از وبسایت www,khabaronline,ir دریافت کرده است ، لذا منبع این خبر ، وبسایت « خبرانلاین » بوده و سایت « خبربان » مسئولیتی در قبال محتوای ان ندارد .

چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید ، کد 33081722 را به همراه موضوع به شماره 100010022100 پیامک فرمایید , لطفا در صورتی که در مورد این خبر ، نظر یا سئوالی دارید ، با منبع خبر ( اینجا ) ارتباط برقرار نمایید , با استناد به ماده 74 قانون تجارت الکترونیک مصوب 1382/10/17 مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت « خبربان » مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی ، صوتی و تصویر است ، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر ، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است .

زمان واریز یارانه نقدی شهریور اعلام شد زمان پرداخت « حقوق » شهریورماه بازنشستگان تامین اجتماعی تمدیدپرداخت وام ویژه کرونایی + جزییات قیمت سکه امروز چند ؟ (1400/6/20) ارزش سهام عدالت من (20 شهریورماه ) خبر بعدی : بالاخره عنابستانی از سرباز راهور عذرخواهی کرد ! به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری ایسکانیوز ؛ اقای علی اصغر عنابستانی ، نماینده مجلس شورای اسلامی که چندی پیش به دلیل تخلف و نادیده گرفتن قانون و همچنین " تعدی به سرباز راهور " به مجازات حبس محکوم شده بود ، با حضور در محل کار سرباز در پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ ، رسما از نیروی انتظامی و سرباز راهور عذرخواهی کرد , انتهای پیام / کد خبر : 1110515 برچسب‌ها اخبار روز.