در کلاب هاوس خبرانلاین مطرح شد ؛ مردم به این نتیجه رسیده‌اند شعارهای اصلاح‌طلبی برایشان نان و اب نمی‌شود / اقای خاتمی بیاید عذرخواهی کند ؟

۱۴۰۰/۰۶/۲۱ ۰۰:۱۸:۵۱


به گزارش خبرگزاری خبرانلاین ، « برخورد اصلاح‌طلبان با دوست سیزدهم ، تعامل ، تقابل یا سکوت ؟» عنوان بحث و گفت و گوی امشب کلاب هاوس خبرگزاری خبرانلاین است که چهره‌های مختلف اصلاح‌طلبان ، فعالان ، سیاسیون و تحلیلگران رسانه ای نظراتشان را بیان می‌کنند , مردم به این نتیجه رسیده‌اند شعارهای اصلاح‌طلبی برایشان نان و اب نمی‌شود هاتف صالحی فعال سیاسی اقای دکتر نوری زاده را بنده فرد منطقی ای می‌دانم , امشب حس می‌کنم مقداری مباحثشان هیجانی بود و مبتنی بر واقعیت بیرون نیست .

این که می‌گویند حاکمیت اصلاح‌طلبان را اخراج کرد , نگاه منصفانه می‌گوید اصلاح‌طلبان به این نتیجه رسیدند که خروج از حاکمیت به نفعشان است , از منظر اگزیستانسیالیسم نگاه کنیم انسانها در طول حیات خود انتخابهای اساسی دارند و مابقی تصمیمات انها منوط به این انتخاب اصلی است .

این انتخابها تاثیر روی سایر انتخابهای انها دارد , اصلاح‌طلبان در 2 خرداد 76 دست به یک انتخاب زدند , بعد از قدرت گرفتن خاتمی انها دست به یک انتخاب زدند که رادیکالیسم ایدئولوژیک است .

بعد از حوادث 88 و تحریم انتخابات و نظایر ان بروز و ظهور کرد , اصلاح‌طلبان قدرت را به دست گرفته بودند ولی دچار توهمی شده بودند که از منظر و زاویه تمامیت خواهی با حاکمیت خود را درانداختند , از حاکمیت خواستند یا تمام خواسته هایشان تن می‌دهد یا هزینه خروج انها از حاکمیت بپردازد .

رای 20 میلیونی گرفته بودند و فکر می‌کردند خروج انها مساوی با بحران مشروعیت برای جمهوری اسلامی است , تصور می‌کردند حاکمیت به خواسته انها تن می‌دهد ولی تا به مرز سال 88 رسیدیم ، این موضع به شکست رسید , فرجام موضع و تصمیم انها به شکست رسید .

حالا فرصت طلبی به عنوان یک واقعیت بر سر راه انها قرار گرفت , رادیکالیزم پراگماتیک درجریان اصلاح‌طلبی جان گرفت , اشخاصی مانند ناطق نوری ، هاشمی رفسنجانی و علی لاریجانی برای انها محور شد .

اینها به این نتیجه رسیدند برای بقا ناگزیرند از این اقایان حمایت کنند , طیف اصلاح‌طلب از تاجزاده – که ضدساختار و روی مرز است - تا اقای مرعشی و عطریانفر که معقول و معتدل هستند ، را شامل می‌شوند , وقتی دولت تدبیر و امید اصلاح‌طلب روی کار بود و شورای شهر هم دستشان بود ، دیدیم چطور رفتار کردند .

اقای خاتمی به زعم بنده وجاهت اجتماعی خود را همیشه در طول سالیان صرف کرده ولی هرگز عذرخواهی نکرده مشکلاتی که در دولت بعدی وجود امد با حمایت او به وجود امد , او گفت تمام کسانی که مسئول بودند و نقش داشتند باید عذرخواهی کنند , اقای خاتمی در کنشگر سالیان اخیر نشان می‌دهد وجاهت و مقبولیت اجتماعی خود را مقدم بر مصالح عمومی می‌دانند .

چون اگر او بر عکس این بود مقداری در طول این سالها مسولیت پذیرتر رفتار می‌کرد , او خیلی محترم است ولی باید گفت وضعیت بدخیم اجتماعی و سیاسی کنونی الان ما محصول حکمرانی دولتی است در سالهای 92 و 96 با حمایت او به قدرت رسید , ایشان باید علاوه بر عذرخواهی جبران کند .

اگر اصلاحات مقبولیت داشت چرا اینقدر رای اورد ؟ مردم به این نتیجه رسیده‌اند شعارهای اصلاح‌طلبی برایشان نان و اب نمی‌شود , دموکراسی و مشارکت خیلی خوب است ولی قبل از اینها ملت و جامعه ما نیاز به ابتداییات زندگی دارد , یعنی شکمش سیر باشد و کار داشته باشد .

این چیزها در دولت تدبیر و امید که اصلاح‌طلب بود مغفول واقع شد , بهترین و منطقی‌ترین کار اصلاح‌طلبان در قبال دولت ، این است که فعلا سکوت کنند , سکوت به این معنی که مترصد کار دولت اقای رییسی باشند .

سکوت و در ادامه تعامل حمایتی و کمک به دولت اقای رییسی بهترین راهبرد اصلاح‌طلبان است , امیر پسنده پور فعال سیاسی اگر استخدام واژه‌ها کمکی به مفهوم نکند ، گفتمان دچار نقض غرض می‌شود , شما از رادیکالیزم پراگماتیزم استفاده می‌کنید و بعد از جذب اقای هاشمی و لاریجانی حرف می‌زنید این کجایش رادیکالیزم است ؟ این جریان از اردوگاه رقیب یارگیری کرده است .

این چه واژگانی است که به کار می‌برید ؟ به جرات می‌گویم دولت روحانی بهترین دولت بعد از انقلاب بوده علیرضا مستوفی فعال سیاسی وال استریت ژورنال الان نوشت بازرسیهای اژانس از ایران ادامه یافت , این نشان می‌دهد کسانی که کمترین شرافتی را نداشتند ، بازرسی‌های اژانس را محدود کردند و قانون در مجلس تصویب کردند ، اینها مجموعه کشور را به این روز انداختند , این دست اقای روحانی و خاتمی نبود .

به جرات می‌گویم دولت روحانی بهترین دولت بعد از انقلاب بوده ولی شما ببینید چه بلایی سر دولت و کشور اوردید ؟ اقای خاتمی بیاید عذرخواهی کند ؟ امروز طالبان مرز شرقی را گرفته , امروز اگر حمله نظامی به طالبان نکنیم و انها قدرت بگیرند می‌خواهیم چه کنیم ؟ اصلاح‌طلبان سواستفاده نکنند و عدم مشارکت را به نام خودشان تمام کنند نوری زاده فعال سیاسی اخلاق نقد ایجاب می‌کند صحبتهای گوینده را کامل ببینیم , دو عامل را به اصلاح‌طلبان نسبت دادم .

اولین عامل حمایت از روحانی بود و عامل سوم عدم انسجام بود , عامل دوم را گفتم اگر اقای لاریجانی تایید صلاحیت می‌شد بخشی از اصلاح‌طلبان از او استقبال نمی‌کردند ؟ اصلاح‌طلبان سواستفاده نکنند و عدم مشارکت را به نام خودشان تمام کنند , هنوز مانده‌ام چرا لاریجانی باید ردصلاحیت شود ؟ اگر اینها می‌امدند مشارکت اینقدر بود ؟ اراده حاکمیت بر اخراج اصلاح‌طلبان بود .

اقای خاتمی گفت باید همه حاکمیت باید عذرخواهی کند , او گفته در کارنامه شخصی خودم هم کارهایی بوده که از انها عذرخواهی می‌کنم , این اخلاق و نجابت است .

ولی سوال دارم بزرگترین حامی معنوی اقای احمدی‌نژاد ، ایت الله مصباح یک بار از مردم عذرخواهی کرد ؟ در مواضع سیاسی انصاف چیزی است که ربطی به حناح ندارد سید عبدالجواد موسوی عضو شورای سردبیری خبرانلاین در مواضع سیاسی انصاف چیزی است که ربطی به حناح ندارد , اشخاصی به نام خدا و پیغمبر و امام زمان 8 سال احمدی‌نژاد را به مردم تحمیل کردند ولی عذرخواهی نکردند , الان اقای خاتمی باید از حمایتی که از کسی کرده ، عذرخواهی کند ؟ دوست دیگری گفت اصلاح‌طلبان در جبهه دشمن بازی می‌کنند .

اینطور تقسیم بندی کنیم باید گفت اصولگرایان هم نماینده طالبان هستند , اگر نماینده اصولگرایان را حسن عباسی و نماینده اصلاح‌طلبان را یک فرد دیگری بدانیم می‌توان این را گفت ولی وقتی جدی حرف می‌زنیم باید انصاف را رعایت کنیم و خردمندانه تر حرف بزنیم , بهتر این اگر حد از انصاف و خرد نداریم ظهور و بروز در مجامع نداشته باشیم .

2323 کد خبر 1553887 عضویت در کانال تلگرام خبربان منبع : خبرانلاین کلیدواژه : اصلاح‌طلبان دولت سیزدهم اقای خاتمی فعال سیاسی درخواست حذف خبر : « خبربان » یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به طور اتوماتیک از وبسایت www,khabaronline,ir دریافت کرده است ، لذا منبع این خبر ، وبسایت « خبرانلاین » بوده و سایت « خبربان » مسئولیتی در قبال محتوای ان ندارد .

چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید ، کد 33081514 را به همراه موضوع به شماره 100010022100 پیامک فرمایید , لطفا در صورتی که در مورد این خبر ، نظر یا سئوالی دارید ، با منبع خبر ( اینجا ) ارتباط برقرار نمایید , با استناد به ماده 74 قانون تجارت الکترونیک مصوب 1382/10/17 مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت « خبربان » مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی ، صوتی و تصویر است ، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر ، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است .

زمان واریز یارانه نقدی شهریور اعلام شد زمان پرداخت « حقوق » شهریورماه بازنشستگان تامین اجتماعی تمدیدپرداخت وام ویژه کرونایی + جزییات قیمت سکه امروز چند ؟ (1400/6/20) ارزش سهام عدالت من (20 شهریورماه ) خبر بعدی : عذرخواهی رسمی عنابستانی از سرباز سیلی خورده علی اصغر عنابستانی ؛ نماینده مجلس که چندی پیش به دلیل تخلف و نادیده گرفتن قانون و همچنین " تعدی به سرباز راهور " به مجازات حبس محکوم شده بود ، از سرباز وظیفه شناس راهور رسما عذرخواهی کرد , به گزارش رکنا ، اقای علی اصغر عنابستانی ، نماینده مجلس شورای اسلامی که چندی پیش به دلیل تخلف و نادیده گرفتن قانون و همچنین " تعدی به سرباز راهور " به مجازات حبس محکوم شده بود ، با حضور در محل کار سرباز در پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ ، رسما از نیروی انتظامی و سرباز راهور عذرخواهی کرد ,.