صوفی : اگر دولت و مجلس هم خوب عمل نکنند مردم سراغ اصلاح‌طلبان نمی‌ایند

۱۴۰۰/۰۶/۲۰ ۰۶:۴۹:۴۷


به گزارش خبرگزاری خبرانلاین ، « رییسی برنامه ای برای ارائه ندارد » این گزاره ای است که علی صوفی از چهره‌های سیاسی اصلاح‌طلب بر ان تاکید دارد , او می‌گوید ابراهیم رییسی منتظر است ببینید کابینه‌اش چه کار خواهند کرد اما این در حالی است که به اعتقاد صوفی ، رییس جمهور باید برنامه‌اش را ارائه کند و کابینه هم براساس برنامه رییس جمهور ، پیش برود و به اجرا بپردازد , این چهره سیاسی اصلاح‌طلب در گفت و گو با خبرگزاری خبرانلاین بر این باور است که هنوز مانده که اصلاح‌طلبان بخواهند درباره دولت ، یک موضع روشنی اتخاذ کنند و اگر اصلاح‌طلبان بخواهند به صورت یک مجموعه تصمیم بگیرند این کار جبهه اصلاحات است .

دبیرکل حزب پیشرو اصلاحات ضمن یاداوری این موضوع که 52 درصد از مردم در انتخابات اخیر شرکت نکردند ، عنوان می‌کند جریانات سیاسی و حاکمیت ، همه اعتبارشان را نزد مردم از دست داده‌اند یا به میزان زیادی این اعتبار را از دست داده‌اند , علی صوفی اشاره می‌کند که حتی عملکرد بد این دولت و مجلس هم دلیل محکمی نمی‌شود که مردم به سراغ اصلاح‌طلبان بیایند , او تاکید دارد که مردم اصلا سراغ هیچ کدام از این گزینه‌های داخلی نخواهند رفت .

مشروح مصاحبه خبرگزاری خبرانلاین با علی صوفی ، وزیر تعاون دولت اصلاحات را می‌خوانید ؛ ******* * اقای صوفی ! بحث بازسازی و اسیب شناسی جریان اصلاحات که اقای خاتمی هم به عده ای از اصلاح‌طلبان در این باره ماموریت داده بودند ، به کجا رسیده است ؟ و اسیب شناسی در چه بعدهایی باید صورت گیرد ؟ در این باره قرار شد سخنگوی جبهه اصلاحات ، موضع جبهه را بیان کند , جبهه اصلاحات باید در این باره تصمیم‌گیری کند و کار احزاب نیست که بخواهند درباره این موضوع بحث کنند , به هر حال اسیب شناسی جریان اصلاحات ، پروژه ای است که عده ای محقق باید روی ان کار کنند و نتیجه را اعلام کنند .

بنابراین در حال حاضر نمی‌توان اظهارنظر دقیقی ارائه داد , جریانات سیاسی و حاکمیت ، همه اعتبارشان را نزد مردم از دست داده اند * با توجه به اسیب شناسی در جریان اصلاحات ، ایا می‌توان امکان فعالیت مجدد اصلاح‌طلبان برای انتخابات اتی یعنی انتخابات 1402 را متصور بود ؟ جریانات سیاسی و حاکمیت ، همه اعتبارشان را نزد مردم از دست داده‌اند یا اینکه بگوییم به میزان زیادی این اعتبار را از دست داده‌اند و به بیان دیگر اعتبارشان برای برگزاری یا شرکت در انتخابات ، در حال حاضر کافی نیست , این مشکل اساسی است .

وقتی 52 درصد از مردم در انتخابات ، شرکت نمی‌کنند ، مشکل این 52 درصد ، جریانات سیاسی نیست بلکه مشکلشان ، مجموعه حاکمیت است و طبیعتا به هر انچه که گذشت ، مردم بی اعتماد هستند و فکر می‌کنند دیگر امدن به پای صندوق‌های رای ، نتیجه ای نخواهد داد , این مسئله ای است که رخ داده است , این مسئله درست نشود هیچ جریان سیاسی نمی‌تواند امیدوار باشد که بتواند در انتخابات رقابت کند .

نکته بعدی ، عملکرد شورای نگهبان است که اگر این عملکرد را به ان اضافه کنیم مزید بر علت می‌شود و امکان کنش سیاسی انتخاباتی را از جریانات سیاسی سلب می‌کند , حاکمیت هم دیگر به دنبال مشارکت حداکثری نیست بنابراین ما به صورت واضح دیدیم که این اتفاق در سال 98 و هم در سال 1400 رخ داده است , با غیرقابل کنترل بودن این دو متغیر ، شرکت در انتخابات ، امکان‌پذیر نیست .

یقینا هم اصلاح‌طلبان این مشکل را دارند و هم اصولگرایان , البته اصولگرایان یک میزانی از اراء سنتی را دارند , نکته بعدی این است که حاکمیت هم که به دنبال مشارکت حداکثری بود ، الان دیگر به دنبال مشارکت حداکثری نیست یعنی ان هم به صورت نانوشته در یک نقطه با مردم به تفاهم رسیدند یعنی مردم ، رغبتی برای امدن به پای صندوق‌های رای ندارند در عین حال حاکمیت هم این را پذیرفته است و به تعبیری می‌گوید ما هم مزاحم مردم نمی‌شویم و بهتر است که پای صندوق‌های رای حضور پیدا نکنید در نتیجه با یک مشارکت حداقلی ، انتخابات را برگزار می‌کنیم .

این سه نکته ، انتخابات را بی معنا کرد , ما در انتخابات قبلی جنگ عملکردها را داشتیم اما ,.

, * در حال حاضر ، برگ برنده اصلاح‌طلبان چیست و تا چه حد عملکرد این دولت و مجلس می‌تواند به اصلاح‌طلبان برای بازگشت به قدرت کمک کند ؟ این زمانی است که مثلا ما به فراکسیون امید اشاره کنیم و بگوییم فلان دستاورد را داشته یا دولت اقای روحانی که اصلاح‌طلبان ، ان را معرفی کرده بودند فلان دستاورد را داشته است , ما بعد از دوران احمدی‌نژاد ، بزرگترین شعارمان ، جنگ عملکردها بود ؛ یعنی اصلاح‌طلبان ، عملکرد احمدی‌نژاد اعم از قطعنامه هایی که علیه ما تصویب کردند ، خطری که کشور را از نظر جنگ تهدید می‌کرد و تحریم‌ها را بیان می‌کردند و در مقابل ، عملکرد اقای خاتمی در زمینه شاخص‌های اقتصادی ، نرخ بیکاری و تورم و اوضاع بین‌المللی را بیان می‌کردیم .

این دو عملکرد را در کنار هم قرار می‌دادیم و به مردم می‌گفتیم که قضاوت کنند ایا ما می‌توانیم بهتر به شما خدمت کنیم یا جریان روبرو ؟ اصلاح‌طلبان الان چیزی برای گفتن ندارند / نباید فکر کنیم اگر این دولت و مجلس خوب نبودند مردم به سمت اصلاح‌طلبان می‌ایند طبیعتا مردم امدند و به اقای روحانی غیراصلاح‌طلب رای دادند و او را به انها ترجیح دادند , اما الان چه چیزی برای گفتن داریم ؟ ایا می‌توانیم به عملکرد فراکسیون امید یا عملکرد دولت اقای روحانی استناد کنیم ؟ اصلا همین عملکردها باعث دلسردی مردم شده است و حتی به صندوق رای هم بی اعتنا شوند , بنابراین چیزی باقی نمی‌ماند که ما امیدوار باشیم که اگر این دولت یا مجلس خوب عمل نکرد مردم به سراغ اصلاح‌طلبان بیایند .

من فکر می‌کنم مردم اصلا سراغ هیچ کدام از این گزینه‌های داخلی نخواهند رفت , هنوز مانده اصلاح‌طلبان درباره دولت رییسی موضع روشنی اتخاذ کنند * اصلاح‌طلبان در شرایط یکدستی حاکمیت سکوت را می‌پذیرند یا منتقد خواهند بود و یا ,.

,,؟ اگر اصلاح‌طلبان بخواهند به صورت یک مجموعه تصمیم بگیرند این کار جبهه اصلاحات است ، کار مجمع روحانیون مبارز است ، کار احزاب اصلاح‌طلب است اما به صورت انفرادی ، بنده انتقاد می‌کنم حتی به عنوان دبیرکل حزب نه ، بلکه از موضع شخصی ، نظراتم را بیان می‌کنم و درباره این دولت هم نظر می‌دهم .

بنابراین این موضع ، متفاوت است و موضع اصلاح‌طلبان نیست ، اما موضع بنده به عنوان یک فرد اصلاح‌طلب است , هنوز مانده که اصلاح‌طلبان بخواهند درباره دولت ، یک موضع روشنی اتخاذ کنند , رییسی دچار روزمره گی شده است / رییس جمهور برنامه ای برای ارائه ندارد * وعده‌های اقای رییسی در زمینه‌های مختلف از مسکن یک میلیونی و واکسن و سایر وعده‌ها را تا چه حد قابل تحقق می‌دانید ؟ در حال حاضر نمی‌توان تحلیل کرد با این دولتی که اقای رییسی انتخاب کرده است ایا می‌توانیم امیدوار باشیم یا خیر ، اما باید منتظر بود ببینیم بالاخره اقای رییسی چه برنامه ای دارند ؟ چراکه تاکنون اقای رییسی ، برنامه ای ارائه نکرده است یعنی در زمان تبلیغات انتخاباتی هم برنامه ای ارائه نکرده است این کاملا مشخص است در حال حاضر هم برنامه ای ارائه نکرده است به بیان دیگر اقای رییسی با حضور در تلویزیون نیز درباره هیچ برنامه ای صحبت نکرده است .

ایشان به نوعی دچار روزمره گی است و کابینه ای را هم انتخاب کرده و منتظر است ببیند انها چه کارهایی انجام خواهند داد , انها باید برنامه اقای رییس جمهور را اجرا کنند بنابراین چگونه ممکن است اقای رییس جمهور از برنامه‌اش صحبت نکند و منتظر بماند انها چه کار می‌کنند , اقای رییسی باید برنامه داشته باشد و دولتی را هم که تشکیل می‌دهد برای اجرای ان برنامه باشد در حالی که چنین چیزی دیده نمی‌شود .

یعنی اقای رییسی تصور می‌کند فقط وظیفه داشت یک دولت انتخاب کند و خودش به استانها سفر کند , یقینا با این شیوه ، اقای رییسی موفق نخواهند بود , حضور مخبر و رضایی نشانگر نوعی اشفتگی و بی برنامه گی در دولت است * ایا اختلافات و ناهماهنگی بین تیم اقتصادی یعنی بین اقایان مخبر و محسن رضایی را می‌توان در راستای همین بی برنامه گی دولت رییسی دانست ؟ بله ، این گونه مسائل نوعی اشفتگی و بی برنامه گی را نشان می‌دهد یعنی اقای رییسی اگر برنامه داشت اقای مخبر و اقای رضایی باید برای وی ، بسیار متفاوت بودند چراکه این دو نمی‌توانند در یک جا بگنجند .

بنابراین اقای رییسی چون برنامه ندارد چنین مشکلاتی رخ می‌دهد , 23219 کد خبر 1552995 عضویت در کانال تلگرام خبربان منبع : خبرانلاین کلیدواژه : اصلاح‌طلبان سیدابراهیم رییسی دولت سیزدهم شورای نگهبان اصلاح‌طلبان بخواهند دست داده‌اند جریانات سیاسی جبهه اصلاحات حال حاضر دولت و مجلس اسیب شناسی رییس جمهور اقای رییسی اقای رییس برنامه ای اصلاح‌طلب درخواست حذف خبر : « خبربان » یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به طور اتوماتیک از وبسایت www,khabaronline.

ir دریافت کرده است ، لذا منبع این خبر ، وبسایت « خبرانلاین » بوده و سایت « خبربان » مسئولیتی در قبال محتوای ان ندارد , چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید ، کد 33066178 را به همراه موضوع به شماره 100010022100 پیامک فرمایید , لطفا در صورتی که در مورد این خبر ، نظر یا سئوالی دارید ، با منبع خبر ( اینجا ) ارتباط برقرار نمایید .

با استناد به ماده 74 قانون تجارت الکترونیک مصوب 1382/10/17 مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت « خبربان » مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی ، صوتی و تصویر است ، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر ، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است , جدول کامل رنگ بندی شهر‌های کشور / 168 شهرستان در وضعیت قرمز کرونا فرار سراسیمه سارقان مسلح در بزرگراه همت شناسایی 21114 بیمار جدید کرونایی /445 نفر دیگر فوت شدند وقتی دولت را تحویل گرفتیم ، واکسن نداشتیم قیمت خودرو در بازار ازاد اخرهفته خبر بعدی : اصلاح‌طلبان و فریب‌های رونالدینیویی ! خط رسانه ای اصلاح‌طلبان در عین اینکه می‌خواهد دوقطبی سوریه - افغانستان را رقم بزند ، قصد دارد با هدف قرار دادن عقبه فکری این گزاره را بین مردم افغانستان جا بیندازد که دولت ایران در کنار افغانستان نیست , به گزارش مشرق ، « رونالدینیو » ستاره برزیلی فوتبال را همه به یاد دارند ؛ مخصوصا با پاس هایی که می‌داد .

به چپ نگاه می‌کرد ولی به راست پاس می‌داد و بازیکن مقابلش فریب می‌خورد , حالا همین شده حکایت سیاست‌ورزی اصلاح‌طلبان در برهه‌های خاص و اخرینش همین موضعگیری درقبال تحولات افغانستان , با حمله طالبان به شهرهای افغانستان ، دولت رسمی این کشور پا پس کشید و اشرف غنی رییس جمهور فرار کرد .

کل کشور جز دره پنجشیر در شرق افغانستان دست طالبان افتاد و احمد مسعود پسر احمدشاه مسعود با گروهی به انجا رفت تا از تسلط طالبان به این دره جلوگیری کند , رفت و جانانه هم مقاومت کرد و تاکنون هم این دره در اختیار نیروهای تحت امر اوست , به همین موازات اما یک بازی رسانه ای در داخل ایران رقم خود و گروهی از اصلاح‌طلبان عمدتا تندرو که بغض مقاومت منطقه ای ایران را در گلو داشتند ، یک دوقطبی ایجاد کردند .

دوقطبی ای کاذب و دارای مغلطه که خروجی ان انحراف افکار عمومی از اصل ماجراست , اصل مغلطه این بود که چرا ایران که برای دفاع از سوریه در برابر داعش به انجا نیرو فرستاد ولی برای دفاع از مردم افغانستان در برابر طالبان به این کشور نیرو نمی‌فرستد ؟ این مغلطه اما بارها توسط کارشناسان امر پاسخ داده شده که اجمالا ریشه ان به تفاوت ماهوی دو گروه داعش و طالبان ، از سویی و البته نوع کنشگری سیاسی دولت فراری این کشور برمی‌گردد که جای بحث درمورد ان این مقال نیست , در حالی که مصطفی تاج زاده معاون سیاسی دولت اصلاحات 8 ابان 1395 در مصاحبه ای خواستار خروج نیروهای نظامی ایران از سوریه شده و گفته بود که « ایران به کمک نظامیان رفت تا با بخش دیگری از مردم سوریه بجنگند و این اغاز فاجعه بود »، این روزها در کنار متهم کردن ایران به حمایت از طالبان ، سعی می‌کند با پررنگ کردن مقاومت مسعود در پنجشیر ، کمپین دعوت ایران به دخالت در مناقشات افغانستان را داغ کند .

انتشار مطلبی از سوی زهرا رهنورد همسر میرحسین موسوی سردمدار فتنه 88 در صفحه شخصی تاجزاده که در ان گفته است که « جمهوری اسلامی ، فرصت حمایت از پنجشیر و قهرمانان جان برکف ان را از دست داد ,,.

»، یکی از تلاش‌های وی برای گرم کردن این بازار کاذب رسانه ای است , غلامحسین کرباسچی دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی هم که نهم اردیبهشت سال 96 در افتتاحیه ستاد انتخاباتی حسن روحانی در اصفهان گفته بود : « غیرت دینی ایا این است که به اسم حالا دفاع از حرم و این‌ها , اقا جان ما هم دلمان می‌خواهد در سوریه و لبنان و یمن و همه این جا صلح برقرار شود .

دفاع از مظلوم شود , شیعیان ان جا تقویت بشوند , ولی ایا این کار فقط با پول دادن و اسلحه خریدن و کشتن و زدن این‌ها حاصل می‌شود .

,,».

این اظهارات همان موقع بسیاری از خانواده‌های مدافع حرم را ازرده خاطر کرد و حالا کرباسچی در یادداشتی در روزنامه سازندگی نوشته است : « نباید افغانستان را دست بسته تحویل طالبان بدهیم , باید ائتلاف سیاسی « عبدالله - کرزای » و نیروی مقاومت « احمد مسعود » را تقویت کنیم », عمادالدین باقی دیگر اصلاح‌طلبی است که از حمایت ایران از مقاومت پنجشیر نوشته و می‌گوید : «« راه رهایی از شر تروریسم از پنجشیر می‌گذرد ».

باقی ضمن اینکه تاکید دارد « شکست پنجشیر شکست افغانستان ، ایران ، خاورمیانه و بلکه همه جهان است »، می‌نویسد : « پنجشیر میدان راستی ازمایی مدعیان مقاومت بود که ادعای مقاومت شان گوش فلک را کر کرده و در حالی که صدها کیلومتر دورتر در سوریه نیروهای مادی و انسانی ایران را به عنوان مقابله با داعش به باد دادند درباره هموطنانمان در کنار گوش مان که قربانی تروریست‌های طالبان می‌شدند نظاره گر بودند », این اظهارات باقی هم که در خود یک بغض مشهود از جبهه مقاومت در سوریه و عراق دارد ، موید تلاش این جریان برای ایجاد این دوقطبی در عین دامن زدن به سفسطه مذکور است , گویی تلاش‌های منطقه ای ایران در سوریه و عراق برای حذف داعش از منطقه یک اقدامی احساسی و بدون بررسی‌های سیاسی و فنی بود و در عرصه افغانستان هم ایران باید با چنین رویکرد سطحی و غیراینده نگرانه ای پا به عرضه درگیری بگذارد .

اینها تنها بخشی از موضعگیری اصلاح‌طلبان در روزهای اخیر است که به یک خط رسانه ای عمدتا در شبکه‌های مجازی تبدیل شده و این خط رسانه ای در عین اینکه می‌خواهد دوقطبی سوریه - افغانستان را رقم بزند ، قصد دارد با هدف قرار دادن عقبه فکری و استراتژیکی جریان مقاومت و تنزل ان به یک حرکت کور و بدون فکر ، این گزاره را بین مردم افغانستان جا بیاندازد که دولت ایرانت در کنار افغانستان نیست , در این راستا بود که رهبر معظم انقلاب در روزهای اخیر طی بیاناتی تاکید داشتند که « در مورد افغانستان ما طرف دار ملت افغانیم ؛ دولتها می‌ایند و میروند ؛ انواع و اقسام دولتها در این سالها در افغانستان سر کار امده‌اند , دولتها می‌ایند و میروند ، ان که باقی میماند ملت افغانستان است ؛ ما طرف دار ملت افغانستان هستیم .

نوع رابطه‌ی ما با دولتها هم به نوع رابطه‌ی انها با ما بستگی دارد », هوشمندی سیاسی و راهبردی رهبر انقلاب و دستگاه فکری ایران در منطقه ، قطعا همه جوانب افغانستان و تحولات ان را بطور دقیق زیر نظر دارد و همانطور که در برهه ای ورود مستشاری و اعزام نیروی نظامی به کشوری چون سوریه رامناسب‌ترین امر برای صلاح کشور و ملت ایران ازسویی و کلیت محور مقاومت و مردم منطقه دید ، قطعا درخصوص افغانستان هم هوشمندانه‌ترین راهبرد را اتخاذ کرده و خواهد کرد , منبع : فارس.
کشور ایران بزرگراه همت افغانستان دره پنجشیر شرق افغانستان طالبان ایران سوریه پنجشیر اصفهان لبنان یمن عراق مجلس خبرگزاری خبرانلاین شورای نگهبان اصولگرایان فراکسیون امید دولت اقای روحانی دولت رییسی خبرانلاین دولت سیزدهم شورای نگهبان اصلاح طلبان سوریه افغانستان دولت ایران مشرق طالبان ایران داعش نظامیان مردم سوریه جمهوری اسلامی پنجشیر خاورمیانه مردم افغانستان ملت افغانستان صوفی رییسی علی صوفی ابراهیم رییسی اقای صوفی اقای خاتمی احمدی نژاد اقای روحانی اقای رییسی مخبر رضایی محسن رضایی اقای مخبر اقای رضایی سیدابراهیم رییسی رونالدینیو اشرف غنی احمد مسعود مسعود مصطفی تاج زاده زهرا رهنورد میرحسین موسوی تاجزاده غلامحسین کرباسچی کرباسچی عبدالله کرزای عمادالدین رهبر معظم انقلاب رییس جمهور دبیرکل حزب پیشرو اصلاحات وزیر تعاون دولت اصلاحات سخنگوی جبهه اصلاحات دبیرکل حزب معاون سیاسی دولت اصلاحات دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی رهبر انقلاب و دستگاه فکری ایران انتخابات 1402 افتتاحیه ستاد انتخاباتی حسن روحانی