از رییسی که در 4 سال اندازه یک دهه پیر شد تا وزیری که بسکتبال را دوست نداشت !

۱۴۰۰/۰۷/۱۴ ۰۶:۰۰:۵۶


به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس ، با نزدیک شدن به پایان دوره ریاست فعلی فدراسیون بسکتبال ، حواشی و شائبه‌ها در استانه انتخابات زیاد شده و گردهمایی روسای هیات‌های استانی در چند روز اخیر ، این شائبه را بیشتر کرده است , برخی معتقدند در دورانی که مجامع فدراسیون‌ها به صورت وبینار برگزار می‌شود ، چرا گردهمایی و هم اندیشی هیات‌های استانی به صورت حضوری و در تهران برگزار می‌شود , در میان اهالی بسکتبال این شائبه به وجود امده که رامین طباطبایی ، رییس فعلی فدراسیون با این هم اندیشی‌ها به دنبال جمع کردن رای و تمدید ریاستش در 4 سال اینده است .

طباطبایی دی ماه سال 96 بود که رییس فدراسیون شد و دوران او در این حدود 4 سال کم حاشیه نداشت که بیشتر ان نیز مربوط به کارهای صورت گرفته در تیم ملی و اوج ان وارد کردن اقلام ممنوعه توسط اعضای تیم بود , البته در این اواخر داوران که از شرایط خود ناراضی بودند هم لب به انتقاد گشوده و معتقد بودند داوری در 4 سال ریاست طباطبایی به بدترین شکل اداره شد و اعتبار خود در اسیا را هم از دست داد , با همه این موارد فریدون رییسی رییس سابق هیات بسکتبال فارس که مسولیت کمیته استان‌های فدراسیون را برعهده دارد و خودش را یکی از نزدیکان رامین طباطبایی می‌داند ، معتقد است بهترین دوران بسکتبال به دوران طباطبایی باز می‌گردد .

او می‌گوید او در این 4 سال به اندازه 10 سال پیر شده است ! از سوی دیگر تاکید دارد که 30 استان در حال حاضر حامی وی برای انتخابات اینده هستند ؛ ادعایی که باید دید در عمل چگونه خواهد بود , * هم اندیشی هیات‌ها برای انتخابات نبود * اگر فردی قویتر از طباطبایی بیاید ، هیات‌ها به او رای می‌دهند * دوره فعلی بهترین دوره مدیریتی بسکتبال بوده است ! * طباطبایی در این 4 سال به اندازه 10 سال پیر شده است * عکسی که از رییس و سرپرست تیم ملی منتشر شد ، جنایت نبود * ورود اقلام ممنوعه توسط بازیکنان انجام شده و طباطبایی مقصر نیست * سالن افراسیابی را به طباطبایی ندادند * سلطانی فر بسکتبال را دوست نداشت گفت وگوی فریدون رییسی ، مسئول کمیته امور استان‌های فدراسیون بسکتبال با فارس را در زیر می‌خوانید : فارس : هم اندیشی روسای هیات‌ها در چند روز گذشته برگزار شد و انتقادها به برگزاری ان زیاد بود , قرار بود این دیدار تیرماه باشد ، اما به خاطر کرونا به تاخیر افتاد .

جلسه برای ارائه گزارش توسط رییس فدراسیون در مورد کارهای انجام شده طی یک سال گذشته بود , فدراسیون از زمان حضور طباطبایی استان محور بوده و توجهات نسبت به گذشته بیشتر شده است , اینکه گفته شده جلسه به خاطر انتخابات بوده و جمع کردن رای بوده ، اصلا درست نیست چون هیچ حرفی در این خصوص زده نشد .

فارس : این روزها با دستور وزارت ورزش و ستاد کرونا مجامع فدراسیون‌ها به صورت وبینار برگزار می‌شود , پس چرا این جلسه حضوری برگزار شد ؟ اگر قرار بود در مورد انتخابات صحبت و بحثی باشد که طباطبایی می‌توانست چراغ خاموش به استان‌ها برود و با روسای هیات‌ها صحبت کند و رای بگیرد , از سوی دیگر ، در وبینارها فرصت طرح خیلی از مسائل نمی‌شود .

جالب است که برخی روسای هیات‌های ما به دلیل برگزار نشدن جلسات حضوری در این یکی دو سال گذشته یکدیگر را به خوبی نمی‌شناختند , واقعیت این استی که طباطبایی هم در این جلسه هیچ صحبتی در مورد انتخابات انجام نداد و بحث هایی که می‌شود ، درست نیست , اگر قرار است ما در مورد موضوعی قضاوت کنیم نیمه پر لیوان را هم ببینیم .

طباطبایی عملکردش مشخص است و اگر فردی بیایید که قویتر از او باشد ، روسای هیات‌ها به او رای می‌دهند و عهد اخوت با کسی نبسته‌اند و فقط منافع بسکتبال را در نظر می‌گیرند , فارس : خیلی از روسای هیات‌ها نیز با انتخاب اشتباه خود یا به انتخاب از سر منافع شخصی به رشته خودشان ضربه زده‌اند , طباطبایی نه به کسی وعده پست و مقام داده و نه بحث مالی داشته ، اما به همه استان‌ها در حد توان و براساس وظیفه ای که داشته ، کمک کرده است .

متاسفانه شرایط بدی به وجود امده که شما هرکاری کنید ، یک ایرادی در می‌اورند , از سال 74 در بسکتبال بوده‌ام و به جرات می‌توانم بگویم 4 سال فعلی ، بهترین دوره بوده است , در این 4 سال قیمت دلار 5، 6 برابر شده اما تیم ملی ما المپیک و جام جهانی رفته و در بازی‌های اسیایی هم نایب قهرمان شده است .

فارس : البته همه این موارد در گذشته هم اتفاق افتاده و اولین بار نبوده است , دوران طلایی بسکتبال زمان محمود مشحون بود , ان زمان حامد حدادی و صمد و حامد افاق چه شرایطی داشتند ، اما ایا الان حامد و صمد نیکخواه بهرامی همان کیفیت 5 سال قبل خود را دارند ؟ ایا شرایط مالی ان زمان با الان یکی است ؟ قطعا نه .

به هرحال اگر قرار باشد از چیزی یا کسی ایرادی بگیریم ، از کوچکترین موارد هم می‌توان ایراد گرفت و بزرگش کرد , فارس : با این شرایط طباطبایی برای دوره بعدی هم انتخابات فدراسیون هم نامزد می‌شود ؟ حتما می‌شود ، چرا نشود ؟ هیات‌های بسکتبال هم از او می‌خواهند که نامزد شود , هیات‌ها هم نماینده جامعه بسکتبال استان‌ها هستند .

من طباطبایی را از سال 88 می‌شناسم و ارتباط دوستی داریم , او در این 4 سالی که رییس فدراسیون بود ، به اندازه 10 سال پیر شد ! کسی که رییس می‌شود ، یا باید عاشق باشد یا دیوانه ، چون در برخی موارد یک سری افراد به شما انتقاد می‌کنند که هیچ جای بسکتبال نبوده و هیچ کاری برای این رشته نکرده‌اند , طی سال‌های گذشته شاهد بودیم که فردی را به عنوان رییس هیات تایید نکرده‌اند و حالا منتقد رییس فدراسیون شده و همه چیز را منفی می‌بینند .

طباطبایی به این افراد باج نمی‌دهد و روسای هیات‌ها هم از او خواسته‌اند که به هیچ عنوان به کسی باج ندهد , فارس : معتقدید هیات‌های استانی پشت سر طباطبایی هستند و به او رای می‌دهند ؟ هیات‌ها عملکرد را می‌بینند و تا زمانی که عملکرد طباطبایی خوب باشد ، تمام قد از او حمایت می‌کنند , همانطور که تاکنون عملکرد او مورد تایید هیات‌ها بوده است .

او در این 4 سال کوچکترین بی احترامی و بی توجهی به رییس هیات‌ها نکرده و بلکه هرکاری هم که از دستش برامده ، انجام داده است , فارس : ظاهرا استقبال از ثبت نام هم زیاد نبوده است , به هر حال هرکسی که می‌خواهد برای انتخابات نامزد شود ، طبیعتا همه جوانب را بررسی می‌کند .

الان هم به جرات می‌گویم که 30 هیات استانی به خاطر عملکرد خوب طباطبایی از او حمایت می‌کنند , فارس : البته اقای طباطبایی در این 4 سال حواشی هم کم نداشته است , یک عکسی از رییس فدراسیون و مدیر تیم‌های ملی در کشور قطر منتشر شد که کاملا عادی بود ، اما برخی ان را ان قدر بزرگ کردند که انگار چه جنایتی انجام شده است .

فارس : به هرحال این عکس نشان داد پروتکل‌های بهداشتی را نمایندگان ایران رعایت نکرده‌اند و برای کشورمان بد بود , افرادی در این قضیه شیطنت کردند و عکس‌ها را به کنفدراسیون اسیا ارسال کردند , مگر رامین طباطبایی و مسعود قاسمی دل ندارند ؟ اینکه بخواهیم با یک عکس حاشیه درست کنیم ، بحث دیگری است .

کسی هن که عکس را پخش کرده ، بد اخلاقی کرده و کارش درست نبود , فارس : بحث اتفاقاتی که هنگام بازگشت تیم ملی از ژاپن افتاد و اقلام ممنوعه وارد شد هم در دوره طباطبایی بوده است , مگر قبلا سرپرستان تیم ملی مانند دژبان‌های پادگان ساک بازیکنان را بازرسی می‌کردند که در این دوره نشده است ؟ بازیکنانی که این کار را کردند ، سال‌ها در تیم ملی بوده و تجربه زیادی داشته‌اند و با قوانین و مقرررات اشنا هستند .

ایا مقصر این رییس فدراسیون است ؟ فارس : هر تیمی سرپرست دارد و باید بتواند زیر مجموعه خود را کنترل کند , سرپرست مگر می‌تواند ساک بازیکنان را بگردد , در این چند سال هم که تیم ملی سفرهای مختلفی رفته ، یک بار چنین اتفاقی افتاده است .

فارس : شماره بازیکنان را چه کسی باید کنترل کند که اشتباه نشود ؟ به هرحال شما باید در متن کار باشید تا ببینید چقدر سخت است , سرپرستی تیم ملی کار دشواری است و اشتباه هم پیش می‌اید , فارس : هرچقدر هم شما از مدیریت طباطبایی تعریف کنید ، به اعتقاد بسیاری از جامعه بسکتبال بزرگترین اشتباه او در مورد سرپرستی تیم ملی بوده است .

من با مسعود قاسمی 2 سال در شیراز کار کرده‌ام اما با وجدان تر و مسئولیت پذیرتر از او در عمرم ندیده‌ام , او بیش از اندازه دلسوز است , هر فردی اشتباهاتی دارد و اگر قاسمی هم ایرادی نداشت که معصوم می‌شد .

هر مسئولی یک نقاط قوت و یک ضعفی دارد ، اما قصد و غرضی ندارد , قاضی‌ها سخت‌ترین کار را دارند ، چون قضاوت کار هرکسی نیست , نزدیکترین فرد به مسعود قاسمی در بسکتبال من هستم ، اما اینکه می‌گویند در چیدمان داوری دخالت می‌کند ، اصلا درست نیست و او نقشی ندارد .

فارس : چرا در مورد افراد دیگر این موارد مطرح نمی‌شود , من زمانی رییس هیات بودم , فردی را به عنوان مدیر تیم‌های منتخب منصوب کردم و او هرجا می‌نشست از من تعریف می‌کرد ، اما بعد از اینکه به خاطر تخلف از کار برکنارش کردم ، همه جا از من بد می‌گفت .

هر فردی اگر 10 نفر مخالف دارد ، 10 نفر هم موافق دارد , چرا اینها را نمی‌بینیم , صالحی امیری بارها در جلسات خود از طباطبایی و بسکتبال تعریف کرده و در انتخاب اعضای شورای برون مرزی هم دیدید همه روسای فدراسیون‌ها با اکثریت ارا او را انتخاب کردند .

انها که با طباطبایی تعارف ندارند , حالا ممکن است ایراداتی هم در کارمان داشته باشیم , فارس : اینطور که شما می‌گویید مسئولان ورزش طباطبایی را قبول داشته‌اند چرا او نتوانست بعد از 4 سال سالن افراسیابی را برای بسکتبال بگیرد ؟ او از روزی که امده پیگیر این موضوع است ، اما یک جاهایی دیگر زورش نمی‌رسد .

چرا مشحون نتوانست بگیرد ؟ فارس : شاید مشحون را قبول نداشتند و به او ندادند , واقعیت این است که به طباطبایی هم نمی‌دهند , فارس : چطور دبیر رییس فدراسیون کشتی می‌تواند اما به بسکتبال نمی‌دهند .

کشتی بحثش جداست و بیشتر مدال‌های ما را این رشته می‌گیرد , در مورد سالن شاید 100 مکاتبه وجود داشته ، اما وزیر سابق ورزش ظاهرا از بسکتبال خوشش نمی‌اید و رشته‌های دیگر را دوست داشت , فارس : شما از کجا متوجه شدید که او از بسکتبال خوشش نمی‌اید ؟ می دانم و از شواهد هم مشخص بود .

فارس : بحث هایی مطرح شده که طباطبایی به خاطر اتفاقات رخ داده در فرودگاه شاید دیگر نتواند نامزد شود ، درست است ؟ اصلا چنین موضوعی درست نیست چون اساسا او مقصر نبوده است , اتفاقات زیادی در فرودگاه رخ می‌دهد و هیچ کس هم متوجه نمی‌شود ، اما چون اینها بازیکنان تیم ملی بودند و موضوعش رسانه ای شد ، توجهات بیشتر شد , به هرحال بازیکنانی که 2 میلیارد قرارداد می‌بندد ، نباید این رفتارها را انجام دهند و همه چیز را زیر سوال ببرند .

شاید باور نکنید ، اما خود طباطبایی به خاطر این موضوع و خدشه دار شدن چهره بسکتبال از همه ناراحت تر بود , انتهای پیام /.