نوری : طرح جدید مجلس ، سرمایه گذاران را از معادن دور می‌کند / فعال‌سازی ظرفیت معدنی کشور بهترین راهکار برای محرومیت زدایی

۱۴۰۰/۰۴/۳۰ ۱۷:۴۵:۵۴


مدیرعامل شرکت توسعه معادن پارس گفت : بیشتر معادن ما در مناطق محروم کشور وجود دارند و نگاه ویژه به این بخش ، بهترین راهکار برای محرومیت‌زدایی است و باید سهم بخش معدن از تولید ناخالص داخلی بجای یک درصد ، پانزده درصد باشد , گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو - سینا احدیان ؛ در اخرین ماه استقرار دولت تدبیر و امید خبر واگذاری مزایده ای 6000 معدن و محدوده به بهانه خارج کردن معادن از جبس و راه اندازی ان‌ها جنجال جدیدی را در سطح رسانه‌های کشور ایجاد کرد , علاوه بر اینکه در روز‌های پایانی دولت مزایده معدن فروشی با ابهامات و شائبه‌های جدی مواجه بود ، بسیاری از کارشناسان و صاحب نظران این حوزه انتقاداتی به نحوه این واگذاری‌ها داشتند و معتقد بودند این روش نسنجیده ریسک سرمایه‌گذاری در این بخش را به شدت بالا می‌برد .

به عقیده منتقدان ، روش غلط ثبت نام اینترنتی و مشخص نبودن شرایط پهنه‌های معدنی که دارای معارض حقیقی و حقوقی هستند باعث جذب اندک سرمایه گذاران به این بخش مهم کشور می‌شود و همچنان چرخه معیوب تعطیل ماندن یا عدم بهره برداری از معادن ادامه خواهد داشت , در هر حال اعتراضات به نحوه واگذاری معادن تا جایی بالا گرفت که هفته گذشته ، دادستانی کشور دستور توقف این واگذاری‌ها را صادر کرد , متعاقب این دستور ، در ابلاغیه جدید اسداله کشاورز ؛ معاونت امور معادن وزارت صمت خطاب به روسای سازمان‌های صمت 31 استان امده است : مقتضی است نظر به برگزاری مزایده عمومی محدوده‌ها و معادن ، ضمن توقف مراحل واگذاری در هر مرحله و سطوح از اعلام نتایج پرهیز نمایید .

هرچند که فعلا پرونده این واگذاری‌های کارشناسی نشده و بی فایده‌ی وزارت صمت تا روی کار امدن دولت جدید بسته شد و بخشی از فعالان حوزه معدن ، نفس راحتی کشیدند ، اما دولت دوازدهم در روز‌های پایانی عمر خود می‌توانست حداقل یک خاطره خوش را با برگزاری مزایده‌های کارشناسی شده و حل معضل معادن حبس شده به یادگار بگذارد و بسیاری از معادن غیر فعال را به کار گیرد ، اما مثل سایر حوزه‌ها داشتن انتظار عملکرد مثبت از دولت بی تدبیر و ناامید بجا نیست ! در رابطه با مشکلات زیرساختی بخش معدن و چگونگی استفاده از ظرفیت معادن زیرزمینی کشور با محمد نبی نوری ؛ مدیرعامل شرکت توسعه معادن پارس تامین وابسته به شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی ( شستا ) به گفتگو پرداختیم که در ادامه تقدیم می‌شود , نظر شما در مورد این مسئله که 6000 معدن و محدوده را در هفته‌های پایانی دولت به مزایده گذاشته‌اند ، چیست ؟ من با کل موضوع مخالف هستم و نحوه واگذاری از اساس مشکل دارد , ما یک کشور معدن خیز هستیم ، اما با توجه به اینکه سازمان هایی همچون زمین شناسی و معاونت معدنی است که هر کدامشان نقشی را گرفته‌اند و ممکن است وظایف خود را به درستی انجام ندهند ، همین نسئل موجب شده است که معادن ما به راندمان قابل قبول نرسند .

به نظر من معادن ما تنها صنعتی است که در رقابت جهانی می‌توانیم از ان استفاده کنیم , اگر در این زمینه بهره برداری درستی داشته باشیم ، حداقل باید 15 درصد از سهم تولید ناخالص داخلی کشور (gdp) از معادن و منابع ما باشد ، اما متاسفانه ضعف‌های ساختاری و برنامه ریزی در این بخش وجود دارد , ایران یکی از کشور هایی است که اعلام کرده ، معادن جزو انفال است .

به نظر من با این منابع به درستی برخورد نکرده‌ایم , یک سری معادن ممکن است در زمانی با ارزش باشند ، اما با تغییر تکنولوژی نیز ارزش خود را از دست بدهند , برای مثال بسیاری از کارشناسان معتقدند که ممکن است سنگ اهن تا 20 سال اینده ارزش خود را از دست بدهد ، چرا که اهن مورد نیاز از ضایعات اهن تامین می‌شود .

یک زمانی می‌گفتند که نباید منابع نفتی خود را اسان از دست بدهیم ، اما اگر در همان دوران که قیمت نفت تا 100 دلار هم بالا رفته بود ، اقدام به فروش می‌کردیم ، ثروت قابل توجهی برای کشور ایجاد می‌کرد , درواقع نگرش به منابعمان باید یک نگرش جامع باشد و به بررسی همه جانبه ان بپردازیم و برنامه ای کامل تدوین کنیم , ما جزو 5 کشور اول دنیا از لحاظ منابع معدنی هستیم و توع ماده معدنی زیادی نیز داریم .

بیشتر بخوانید : ریسک بالای سرمایه‌گذاری در مزایده‌ی معادن کاغذی / هندوانه‌های در بسته ای که نصیب معدن کاران می‌شود طبق سخن شما ، کشور یک برنامه بلندمدت در زمینه معدن ندارد ، اما اقای رزم حسینی در رسانه ملی گفت که برنامه بلند مدت وجود دارد , نظر شما چیست ؟ درست است که برنامه ای تدوین شده ، اما همه جانبه نیست , یک سری منابع معدنی در کشور وجود دارد که دست افراد دارای صلاحیت نیستند .

دانش اکتشافی ما نیز در این زمینه بسیار پایین است , معادن را پهنه بندی کرده‌اند که کار خوبی هم بوده است ، اما قرار بود از این پهنه‌ها اطلاعات جامعی استخراج شود , با توجه به اینکه این پهنه‌ها دست افراد بدون صلاحیت افتادند ، این افراد ملزم بودند پهنه‌ها را مطالعه و برای خود ثبت کنند .

قرار بود دیتا هایی از این پهنه‌ها توسط افراد جمع اوری شود تا مورد استفاده قرار گیرند ، اما این اطلاعات جمع اوری نشد , قرار بود این اتفاق بیفتد ، اما ناقص اجرا شد , اگر پهنه‌ها به درستی مطالعه می‌شد و ظرفیت هایش شناخته می‌شد و کسی که پهنه را در اختیار داشت ، تعهدات بیشتری را برایش متصور می‌شدند تا داده‌های مورد نظر را توجیه کند ، باعث می‌شد تا به داده‌های مورد نظر بتوان استناد کرد و ادامه کار اکتشاف صورت گیرد .

به نظر شما ، ملاحظاتی را که گفتید ، در سری جدید مزایده‌ها دیده شده است ؟ کسانی که پهنه‌ها را در دست داشتند ، اقدامات کاملی را برایشان متصور نشده‌اند و این مسئله باعث می‌شود تا پهنه به طور کامل مطالعه شده باشد , وقتی ازاد‌سازی هم شوند ، بخاطر اینکه داده‌ها تولید نشده است ، نمی‌توان امکان سنجی کرد که از لحاظ قانونی نیز مشکلی نداشته باشد , اگر داده‌های ان کامل بود ، دیگر نیاز نداشت تا کسی سرمایه‌گذاری 1000 میلیاردی کند ، چرا که ان پهنه باید به ذی صلاح خودش واگذار شود ، در غیر این صورت این پهنه در اختیار شخص حقیقی یا حقوقی قرار می‌گیرد که مدتی در اختیارش است و به پتانسیل مورد نظر نمی‌رسد .

باید تمام ظرفیت‌های معدنی ما یک مرکزی داشته باشند و اطلاعات اکتشافی کشور را به صورت جامع داشته باشد , بیشتر بخوانید : واگذاری دقیقه 90 به روش غلط ، معادن حبس شده را فعال می‌کند ؟ / بالا بودن ریسک سرمایه‌گذاری با وجود انواع معارض / مزایده 6000 معدن به سبک خودروسازان ! با توجه به اینکه اقای رزم حسینی گفت که در واگذاری معادن ، اهلیت سنجی می‌کنیم ، به نظر شما چنین چیزی اتفاق نمی‌افتد ؟ این اهلیت سنجی به اندازه و میزان همان داده‌ها اتفاق می‌افتد ، در حالی که داده‌های ما کم است , پس این اهلیت سنجی انجام می‌شود .

باید امتیاز صلاحیت بندی داشته باشید و بر اساس ان بررسی می‌شود , اگر مثلا 50 امتیاز داشته باشید ، باید چه محدوده ای را ثبت کنید , سقف این امتیازات تا 550 امتیاز است .

ممکن است کسی در مورد محدوده ای که مطالعاتش کم است ، با 50 امتیاز محدوده را ثبت کند ، در صورتی که باید تیمی با صلاحیت فنی بالای 400 امتیاز وجود داشته باشد , در اینجا ، چون داده و اطلاعاتمان کم است ، مشکل ایجاد می‌شود ، ولی در نحوه واگذاری اشکالی وجود ندارد , بسیاری از پهنه‌ها در اختیار شرکت صدر تامین بود که حمایت مالی نمی‌کرد ، اما زمانی که مییریتش عوض شد و حمایت مالی کردند ، بزرگ‌ترین معدن طلای کشور کشف شد و ادامه اکتشافاتش نیز تقریبا 400 میلیارد تومان به پول نیاز دارد .

برای برنامه کوتاه مدتش نیز حدود 700 میلیارد تومان بودجه پیش بینی کرده‌اند , شاید این مقدار پول از طرف هیچ شخصی بر نیاید ، اما نیاز به یک شرکت اکتشافی قوی دارد , بحث دیگر ما کمبود دانش و تجهیزات است و از بحث‌های مربوط به دانش بنیان دور هستیم .

به نظر شما علت این کمبود‌ها تحریم است یا خودمان دنبال ان نرفته‌ایم ؟ در این کشور چند اتفاق افتاده است , یک زمانی شرکت‌های بزرگ به کشورمان امدند , بحث سرمایه‌گذاری خارجی نیز مهم است .

در بحث‌های مطالعاتی نیز نیاز به سرمایه‌گذاری خارجی داریم ، چرا که به دانش روز وصل هستند و به تولید داده می‌پردازند , باید از توان مطالعاتی شرکت‌های بزرگ دنیا استفاده کنیم , این مسئله باعث به روز شدن ما و انتقال تکنولژی به ایران می‌شود و همچنین مطالعاتمان به صورت جامع و کامل صورت می‌گیرد ، چرا که استاندارد‌های جهانی توسط این شرکت‌ها رعایت می‌شود .

چرا پیشنهاد‌های شما به گوش مسئولان وزارت صنعت نمی‌رسد ؟ با توجه به وجود ذخایر زیاد در ایران ، چرا همچنان سهم معدن از کیک اقتصاد gdp کمتر از یک درصد است ؟ در ان زمانی که نفت داشتیم ، توجهمان به نفت بود , هرچقدر هم معدن کاران این حرف‌ها را به مسئولین می‌گفتند ، توجه خاصی صورت نگرفت , اگر بودجه سازمان زمین شناسی را ببینید ، در می‌یابید که عدد قابل توجهی نیست و امور جاری خود را هم نمی‌تواند پشتیبانی کند .

سازمان زمین شناسی امریکا زیر نظر پنتاگن است واگر سازمان زمین شناسی حرفی را بزند ، در تصمیمات کلان ان کشور تاثیر می‌گذارد و یک سازمان استراتژیک امریکا محسوب می‌شود , به سازمان زمین شناسی ما بها داده نمی‌شود , ما فکر کرده‌ایم که اکتشافات یک امر هزینه بر است در صورتی که این کار یک نوع سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود و در ان زمان منابعمان را می‌توانیم از بالقوه به بالفعل تبدیل کنیم .

معادن ما در مناطق محروم است و نگاه به این بخش ، بهترین راهکار برای توسعه مناطق محروم است , برای مثال منطقه سنگان ، یک محل نا امن و بدون هیچ گونه درامدی بوده است و تنها منبع مالی‌اش قاچاق بود ، اما در حال حاضر وجود معدن سنگان ، چقدر باعث توسعه ان منطقه شده است , به نظر شما دولت باید برای بهبود زیرساخت‌های این بخش تلاش کند و برنامه ای را برای توسعه تدوین کند ؟ اولین کار این است که یک متولی داشته باشد .

اشپز که 2 تا شود ،‌اش یا شور می‌شود یا بی نمک , باید تقسیم وظایف صورت گیرد , شورای عالی معدن ، ان کارایی مد نظر را ندارد و همچون شورای عالی انرژی‌ها عمل می‌کند .

در شورای عالی انرژی ، مشکل ما کمبود داده نیست ، چرا که به عنوان مثال می‌دانیم که باید سالی 5000 مگاوات باید برق تولید کنیم ، اما چرا در این چند سال اتفاق نیفتاده است و نتیجه‌اش خاموشی‌های الان می‌شود , یک نماینده ای نیروگاهی را بر اساس رانت و با فشار بر وزیر ، در استان خودش می‌برد و شخص وزیر نیز برای جلوگیری از استیضاح ، ابن امتیاز را به ان نماینده می‌دهد و نیروگاه در جایی افتتاح می‌شود که شبکه توزیع ندارد , در حال حاضر نیز نزدیک به 15 هزار مگاوات نیروگاه خارج از شبکه داریم ک هاگر شبکه‌اش راه اندازی می‌شد ، کشور را نجات می‌داد .

نیاز به این مسئله داریم تا شورا‌های عالی قدرت و اختیار لازم را داشته باشد , ما ایرادات و نقاط ضعف و قدرت خود را می‌شناسیم ، اما برنامه ای برای رفع ان‌ها نداریم , دولت اقای رییسی چطور می‌تواند این ظرفیت بالقوه معادن را به ظرفیت بالفعل تبدیل کند ؟ ما باید 3 برنامه کوتاه مدت ، میان مدت و بلند مدت باید داشته باشیم تا این نگرش عوض شود .

اگر نگاهمان مقطعی باشد و کلان نباشد ، اسیب می‌بینیم , در حال حاضر در بحث تجهیزات اکتشافی و معدن کاری به معنای واقعی کمبود و مشکل داریم , باید از لحاظ لجستیکی ، دانش فنی و تامین نقدینگی حمایت کنیم .

در برنامه بلند مدت و میان مدت باید ساختاری تشکیل دهیم که به طور ریشه ای ، مسائل معدن کاری ما را حل کند , قانون معادن در حال حاضر خوب است به شرطی که مجلس ان را خراب نکند , طرحی در مجلس رفته است که ایرادات اساسی دارد .

بر اساس این طرح ، اگر کسی اکتشافی انجام دهد ، فقط همان ماده معدنی کشف شده را می‌تواند استخراج کند و بعدا دولت می‌تواند ماده معدنی جدید را به شخص دیگر واگذار کند , مثل این که اتاقی را به 3 زوج بدهید و انتظار داشته باشید تا به راحتی درکنارهم زندگی کنند ! این طرح مجلس باعث می‌شود کسی به سمت کار‌های اکتشافی نیاید , شورای عالی معادن باید یک مجموعه ای از متخصصین و صاحب نظران این بخش باشد و نه صرفا متشکل از عده ای محدود .

به نظر من امر اکتشافات باید دست خود دولت باشد و در همه جای دنیا هم این اتفاق می‌افتد , اگر در این زمینه نیز تسهیل‌گری صورت گیرد ، بسیار به این بخش کمک می‌کند ، اگر کارخانه طلا بزنید ، در طول چند ماه باید به دنبال مجوز باشید ، بعد از ان باید به اداره کشاورزی بروید که شروع کار را طولانی می‌کند , این کار‌ها را باید در جایی تجمیع کرد و پنجره واحدی برایشان تشکیل داد تا کار اسان تر شود .

رتبه کسب و کارمان در دنیا 135 است و برای کشورمان خیلی بد است و این مشکلات گریبان معدن کاری را نیز گرفته است , کشور ما درصد قابل ملاحظه ای معادن کوچک را در خود جای داده است , در معادن کوچک برخلاف معادن بزرگ ، نیاز به سرمایه بسیار زیادی ندارید .

راه حل من این است که ما قطار سریع و سیر را در قسمت‌های مختلف کشور احداث کنیم , اگر در اینجا 25 میلیارد دلار را در عرض 3 سال سرمایه‌گذاری کنیم ، هم gdp ما بالا می‌رود و هم ده برابر ارزش افزوده ایجاد می‌کند ، یعنی با توسعه حمل و نقل ریلی پرسرعت ، 250 میلیارد دلار ارزش افزوده خلق کرده‌اید , این مسئله باعث می‌شود معادن ما رونق پیدا کند ، چرا که مسئله حمل و نقل برای معادن ما بسیار پر هزینه است .

اگر این امر توسط دولت جدید اجرا شود ، تمامی چرخ‌های صنعت ما را به حرکت در می‌اورد , این مواد چقدر ارزش دارند که 25 میلیارد دلار را برایش هزینه کنیم ؟ به نظر شما بازارش وجود دارد ؟ حمل و نقل ریلی در دنیا یک بحث توسعه ای است و ربطی به معدن ندارد , شما هر مقداری سرمایه‌گذاری کنید ، 10 برابرش ارزش افزوده ایجاد می‌شود .

یعنی اگر 10 میلیارد سرمایه‌گذاری کنید ، 250 میلیارد دلار ارزش افزوده ایجاد می‌کند , بخش معدن تا 15 درصد gdp ما را می‌تواند به عهده بگیرد , در بحث کمبود تجهیزات نیز دو مطلب وجود دارد ، باید شرکت‌های داخلی در جهت رفع این کمبود تقویت شوند و همچنین باید از کشور‌های دوست و همسایه نیز این تجهیزات را تامین کنیم .

عضویت در کانال تلگرام خبربان منبع : خبرگزاری دانشجو کلیدواژه : معدن معادن اشتغالزایی محرومیت‌زدایی ایت الله رییسی دولت سیزدهم سازمان زمین شناسی میلیارد دلار سرمایه‌گذاری ارزش افزوده حال حاضر شورای عالی نظر شما برنامه ای معادن ما پهنه‌ها داده‌ها شرکت ها درخواست حذف خبر : « خبربان » یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به طور اتوماتیک از وبسایت snn,ir دریافت کرده است ، لذا منبع این خبر ، وبسایت « خبرگزاری دانشجو » بوده و سایت « خبربان » مسئولیتی در قبال محتوای ان ندارد , چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید ، کد 32590781 را به همراه موضوع به شماره 100010022100 پیامک فرمایید .

لطفا در صورتی که در مورد این خبر ، نظر یا سئوالی دارید ، با منبع خبر ( اینجا ) ارتباط برقرار نمایید , با استناد به ماده 74 قانون تجارت الکترونیک مصوب 1382/10/17 مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت « خبربان » مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی ، صوتی و تصویر است ، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر ، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است , حضور طلاب سوسنگردی در بین معترضان برخورد موتورسیکلت با سواری در قم پنج تن را به کام مرگ برد رامبد جوان کرونا گرفت ! شهادت مامور پلیس توسط اغتشاشگران در ماهشهر اهواز / از پشت بام او را زدند میانگین درامد و هزینه ایرانی‌ها چقدر است ؟ خبر بعدی : رشد 440 درصدی سود هر سهم در 3 ماهه ابتدای سال 1400 به گزارش روابط عمومی و تبلیغات شرکت نفت ایرانول ، در دوره 3 ماهه منتهی به 31 خرداد سال 1400 نفت ایرانول موفق شد به ازای هر سهم 1,716 ریال سود محقق نمایند .

این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 440% افزایش داشته و روند صعودی بسیار چشمگیری در این دوره عملکردی به ثبت رسیده است , امیدواریم در سال تولید ، پشتیبانی و مانع‌زدایی شرکت نفت ایرانول بتواند به اهداف از پیش تعیین شده برسد , پربیننده‌ترین خوزستان تشنه است / چه باید کرد ؟ خوزستان تشنه است ؛ چه باید کرد ؟ اعلام وصول طرح توسعه و مانع‌زدایی از صنعت برق در مجلس / محدودیت تدریجی در پرداخت یارانه‌های انرژی جایزه یک میلیارد تومانی برای معرفی استخراج کنندگان غیر مجاز رمزارز سقوط چشمگیر قیمت نفت با افزایش عرضه اوپک پلاس / روند صعودی بازار به پایان رسید ؟.