« پایتخت » لهجه ساختگی داشت ؟/ هیچ مضمونی را به سریال مان سنجاق نکردیم

۱۴۰۰/۰۴/۳۰ ۱۵:۰۲:۳۳


خبرگزاری مهر - گروه هنر - عطیه موذن : سریال « کلبه ای در مه » با نام اولیه « می‌جان » به کارگردانی حسن لفافیان و تهیه کنندگی سعید پروینی به تولید رسیده بود ، این سریال در شمال کشور تصویربرداری شد و سراغ فضای خان و ارباب و رعیت رفت و سعی کرد درامی را در این فضا روایت کند که هم به داستان‌های انقلاب می‌پردازد و هم به مبارزه با خان‌ها و هم روایتی عاشقانه دارد , همزمان با پخش قسمت‌های پایانی سریال ، عوامل این مجموعه در خبرگزاری مهر حضور یافتند و درباره سریال ، حواشی ، نقاط قوت و ضعف ان سخن گفتند , حسن لفافیان کارگردان ، سام قریبیان ، حمید ابراهیمی ، رضا جوشنی بازیگران و سعید پروینی تهیه کننده در این میزگرد حاضر شدند که متن این گفتگو همزمان با پخش قسمت پایانی این سریال که امشب چهارشنبه 30 تیرماه از شبکه سه سیما روی انتن می‌رود منتشر می‌شود .

در بخش نخست این سریال عوامل درباره خود مجموعه ، لهجه‌ها و قصه ای که برخی ان را با « پس از باران » قیاس کردند سخن گفتند , بخش اول این گفتگو را در زیر می‌خوانید : * اقای لفافیان بعد از « به رنگ خاک » که به صورت مشترک کارگردانی کرده بودید ، سریال « کلبه ای در مه » دومین تجربه سریال‌سازی شما با یک قصه بومی است , بعد از جنوب ، سراغ فضای شمال کشور رفتید .

برای شروع کمی از دغدغه خود در این زمینه بگویید , حسن لفافیان : این مسئله به سال‌ها قبل بازمی گردد که من فیلم‌سازی را اغاز کردم , من خودم متولد مشهد ، اهل سیستان و بلوچستان و بزرگ شده زاهدان هستم .

سی و خرده ای سال هم در تهران ساکنم , وقتی فیلمسازی را اغاز کردم ، بیشترین علاقه‌ام به داستان هایی بود که در جایی غیر از تهران اتفاق می‌افتاد , 15 تله فیلم ساخته‌ام که 10 تا از ان‌ها خارج از تهران می‌گذرد .

اعتقاد دارم داستان هایی که در خارج از تهران می‌گذرد ، جذابیت بصری بیشتری دارند , اولین سریالی که به من پیشنهاد شد « به رنگ خاک » بود که سریالی اپیزودیک بود و از میان سی وچند قسمت ، بیست و چند قسمت را ما کارگردانی کردیم که در جزایر خلیج فارس مانند قشم و هرمز داستان هایش روایت می‌شد , این کار هم که به من پیشنهاد شد ، اولین سوالم این بود که داستان ش مربوط به کجاست ؟ گفتند شمال .

این اولین انگیزه‌ام شد تا متن را بخوانم , این فضاها را اصولا دوست دارم , قصه را خواندم ، دیدم جای کار دارد اما نیازمند دوباره‌نویسی است .

امروز هم دو متن به من پیشنهاد شود که یکی در تهران و دیگری در شهرستان باشد ، اولویتم قبول کار در شهرستان است , حسن لفافیان * غیر از این ماجرای موقعیت مکانی ، چه نکته دیگری در داستان سریال برای تان جذابیت بیشتری داشت ؟ لفافیان : احساس کردم با داستان‌های کلیشه ای که همیشه خوانده بودم ، متفاوت است ؛ کلیشه هایی مانند یک خان بد و شخصیت‌های صددرصد خوب , احساس کردم این قصه می‌تواند با یک بازنگری تبدیل به داستانی متفاوت از چیزهایی که قبلا شنیده بودیم و شخصیت هایی که بارها دیده بودیم تبدیل شود .

در طول کار با کمک همه دوستان و به ویژه بازیگران به خروجی ای رسیدیم که من به شخصه خیلی از ان راضی هستم , پروینی : در هیچ بخشی از سریال ، هیچ مضمونی را سنجاق نکرده‌ایم , هر ان چیزی که به متن اصلی نمی‌چسبید ، کنار گذاشتیم .

ادم‌های مختلف در حوزه‌های مختلف زنگ می‌زدند و مثلا می‌گفتند چرا خان شما این طوری است ؟ چرا این حرف را می‌زند اما ان برداشتی که می‌توان از ان داشت را نداریم ؟ این دقتی است که در کل کار از نگارش متن تا کارگردانی مدنظر داشتیم * اقای پروینی کمی درباره روند تولید سریال بگویید , به خصوص که در روند تولید شاهد تغییراتی در تیم تولید هم بودیم , سعید پروینی : قصه این سریال که در ابتدا مربوط به شهدای قواص می‌شد ، در سال 96 به چند نویسنده پیشنهاد دادم .

با این حال قصه در این سریال به سمت و سوی دیگری رفت که چون دیدیم ممکن است حق شهدای غواص به خوبی ادا نشود ترجیح دادیم در فضای دیگری به ان بپردازیم , درواقع در فرایند دوباره‌نویسی بود که به این نتیجه رسیدم کار با سروشکل متفاوت پیش برود و در ادامه اگر استقبالی اتفاق افتاد ، سراغ داستان‌های دیگر برویم , * اتفاقا خوب است که ان دست مضامین را به کارتان سنجاق نکردید .

,, پروینی : در هیچ بخشی از سریال ، هیچ مضمونی را سنجاق نکرده‌ایم .

هر ان چیزی که به متن اصلی نمی‌چسبید ، کنار گذاشتیم , ادم‌های مختلف در حوزه‌های مختلف زنگ می‌زدند و مثلا می‌گفتند چرا خان شما این طوری است ؟ چرا این حرف را می‌زند اما ان برداشتی که می‌توان از ان داشت را نداریم ؟ این دقتی است که در کل کار از نگارش متن تا کارگردانی مدنظر داشتیم , حتی احتیاط بازیگران در بیان دیالوگ‌ها هم بود .

همه می‌خواستیم روی خط قرمز حرکت کنیم اما نه این طرف بیفتیم و نه ان طرف , کار ما را اگر با دیگر کارهای انقلابی مقایسه کنید ، می‌بینید که حرف‌های گل درشت را مطرح نکرده‌ایم , اگر داستان سریال ظرفیت نداشته باشد ، دیالوگ‌های گل درشت و شعاری در ان بخش و سکانس‌ها هم نمی‌بینیم .

حتی در متن اولیه ای که اقای لفافیان خواند هم موضوع شهدای قواص را داشتیم ، اما در بازنویسی تصمیم گرفتیم ان را حذف کنیم , سریال « حوالی پاییز » زودتر به سرانجام رسید ، بعد از ان دو سالی درگیر متن این سریال بودیم , کار را با مرجان اشرفی زاده اغاز کردیم و قول و قرارهایی هم با او داشتیم اما بعد از حدود 3،4 ماه همکاری ، احساس کردیم این همکاری به خروجی درستی برای تلویزیون نخواهد رسید .

مدتی کار به دلیل کرونا متوقف شد و بعد که خواستیم کار را اغاز کنیم ، عده ای از بازیگران قبلی سر کارهای جدید بودند و برخی از بازیگران را هم تغییر دادیم و خداروشکر به خروجی بهتری رسیدیم , سعید پروینی * اقای ابراهیمی شما سابقه کارگردانی و نویسندگی در تئاتر دارید ، برای ورود به این کار ایا چالشی با متن سریال داشتید ؟ به خصوص به تغییر متن در فرایند تولید هم اشاره شد , حمید ابراهیمی : برای ما به عنوان بازیگر ، همواره متن در اولویت است .

وقتی متن را به ما می‌دهند ، اول از همه می‌خواهیم بدانیم برای مان چه دارد , من سر سریال « گیلدخت » بودم که گروه اول این سریال به من زنگ زدند , نمی‌دانستم برای چه نقشی اما هماهنگی میسر نشد .

بعد که اقای لفافیان امدند و این نقش را به من پیشنهاد کردند ، احساس کردم این نقش برای من نوشته شده است , از انجایی که اصلیت م گیلانی است ، خیلی ترغیب شدم این نقش را بازی کنم , هرچند در ابتدا دوست نداشتم با لهجه بازی کنم .

,, سام قریبیان : برخی بازیگران نگران حجم دیالوگ‌های شان هستند در حالی که فرامرز قریبیان در « رقص در غبار » اصغر فرهادی به اندازه یک خط هم دیالوگ نداشت اما بیشترین جوایز بین‌المللی را برای همان نقش گرفت .

بازیگر در سکوت کارهایی می‌تواند بکند که هزار برابر یک دیالوگ باشد * وقتی خودتان شمالی هستید ، چرا نمی‌خواستید با لهجه بازی کنید ؟ ابراهیمی : بالاخره ما در تهران بزرگ شده‌ایم , دوست داشتم به گونه ای نباشد که استفاده از این لهجه حاشیه ساز شود , با دوستان مذاکره کردیم و با راهنمایی اقای لفافیان به اینجا رسیدیم .

وقتی دوستان از من می‌پرسیدند می‌گفتم با توجه به سابقه ای که در سریال‌های تلویزیونی داشتم ، شک نکنید که این سریال می‌گیرد و مخاطب با ان همراه می‌شود , به نظرم این اتفاق هم افتاد , * از تعامل با کارگردان بیشتر بگویید ، چالشی در کم و زیاد کردن دیالوگ‌ها نداشتید ؟ ابراهیمی : حسن لفافیان این ویژگی را دارد که گاردش کاملا باز است و می‌توان با او وارد گفتگو شد .

اینکه سر هر مبحثی می‌توان با او گفتگو کرد و به نتیجه رسید ، بسیار ویژگی خوبی بود , * اقای قریبان تا صحبت از متن است ، شما هم درباره ارتباط خود با متن سریال بگویید , سام قریبیان : این چهارمین سریال من است و کلا سراغ کار سریال تلویزیونی نمی‌روم .

,,.

* اتفاقا می‌خواستم بگویم چرا اینقدر کم سراغ بازی در سریال رفته‌اید ؟ قریبیان : ( با خنده ) سریال‌ها هم کم سراغ من امده‌اند ! این رابطه دو طرفه است ! معضل همیشگی من اما همواره متن بوده است , کارهایی سراغ داریم که بدون متن ، تصویب و نهایی می‌شوند و روزانه متن ان‌ها نوشته می‌شود ! کارهایی به من پیشنهاد شد که نه فقط فیلمنامه ، که حتی یک سیناپس هم نداشت ، پرسیدم بر چه اساسی باید بیایم سر این کار ؟ من اصلا در چنین کارهایی بازی نمی‌کنم , فارغ از دوباره‌نویسی که منجر به بهتر شدن متن شد ، یکی از حسن‌های این کار این بود که تمام کاراکترها ، نقطه ابتدا و انتهایشان مشخص بود .

شما از همان ابتدا می‌دانستید ، سیروس کیست ، قرار است چه کند و به کجا برسد , می‌دانستید برزو از کجا شروع می‌شود و به کجا می‌رود , به تعبیر ساده ، تکلیف کاراکترها از همان ابتدا مشخص بود .

طبیعتا وقتی بازیگران انتخاب شدند هم با خودشان اورده هایی را به نقش‌ها اضافه کردند و باید اعتراف کنم در طول دوران کاری‌ام اولین باری است که چنین سعه صدری را از یک کارگردان و تهیه کننده در پذیرش اورده‌های بازیگران شاهد بودم , این کار حداقل 20 بازیگر اصلی داشت که همه توانستند در جهت پیش برد کار نظراتی ارائه دهند , حتی در موردی ، در یکی از سکانس‌ها خواستم که دیالوگ‌های من حذف شود ، چون حس می‌کردم بیشتر در خدمت ان سکانس است .

برخی بازیگران نگران حجم دیالوگ‌های شان هستند در حالی که فرامرز قریبیان در « رقص در غبار » اصغر فرهادی به اندازه یک خط هم دیالوگ نداشت اما بیشترین جوایز بین‌المللی را برای همان نقش گرفت , بازیگر در سکوت کارهایی می‌تواند بکند که هزار برابر یک دیالوگ باشد , سام قریبیان * در این سال‌ها اکثر بازیگران غالبا به فیلمنامه‌های تلویزیونی نقد داشته‌اند ، یا فیلمنامه‌ها کامل نبوده است چه متر و معیاری در این صورت برای پذیرفتن پیشنهاد وجود دارد ؟ قریبیان : برای سریالی به من زنگ زدند .

وقتی گفتم متن چیست ؟ در جواب گفتند ، فلان بازیگر در پروژه حضور دارد و به احترام او بپذیر ! واقعا برای من چه فرقی دارد که نقش مادر یک کاراکتر را چه کسی ایفا می‌کند ؟ فلان بازیگر محترم نشد ، بازیگر دیگری بیاید ، نقش من چیست ؟ متر و معیار برای این انتخاب‌ها چیست ؟ تمام کارهایی که من حضور در ان‌ها را پذیرفتم ، متن کامل و سیناپس دقیق داشته‌اند , نمی‌دانم چگونه از نظر تولیدی ، برخی سریال‌ها بدون متن تولید می‌شوند ,.

,, ابراهیمی : متاسفانه روز به روز هم که جلوتر می‌رود ، اوضاع بدتر می‌شود .

من هم تمام سریال هایی که بازی کرده‌ام با متن کامل بوده است , همین نبودن متن باعث شده امروز سریال هایی شاهدیم که کاراکترها در ان فقط حرف می‌زنند , هیچ موقعیت دراماتیکی وجود ندارد و فقط کاراکترها دارند باهم دیالوگ می‌گویند ! برای این است که موقعیت را کلی می‌نویسند ، بازیگرها هم مدام نظر می‌دهند تا در قالب بداهه گویی کار جمع شود .

قریبیان : برای سریالی به من زنگ زدند , وقتی گفتم متن چیست ؟ در جواب گفتند ، فلان بازیگر در پروژه حضور دارد و به احترام او بپذیر ! واقعا برای من چه فرقی دارد که نقش مادر یک کاراکتر را چه کسی ایفا می‌کند ؟ فلان بازیگر محترم نشد ، بازیگر دیگری بیاید ، نقش من چیست ؟ متر و معیار برای این انتخاب‌ها چیست ؟ قریبیان : در سینمای جهان ، فیلمنامه نوشته می‌شود ، بعد برای ان دیالوگ نویس می‌اورند , کاراکتری که من بازی می‌کنم نباید جنس دیالوگ هایش مشابه کاراکتری باشد که حمید ابراهیمی بازی می‌کند .

گاهی در یک سریال شاهدیم همه کاراکترها شبیه هم صحبت می‌کنند و مشخص است حرف‌ها از ذهن یک نفر بیرون امده است , * اقای جوشنی شما گویا از بازیگران بومی حاضر در سریال بودید , کمی از تجربه خود بگویید .

رضا جوشنی : من بچه گیلان و متولد لنگرود هستم , نزدیک به 10 سال است که در تهران زندگی می‌کنم , در تهران بیشتر مشغول کار تئاتر بودم و کمتر کار تصویر کردم .

در مرکز گیلان اما هم سریال کار کرده‌ام و هم تجربه هایی مانند دستیاری داشته‌ام , * جذابیت شمال کشور خیلی از فیلم نامه نویسان و سریال سازان را به سمت این منطقه سوق می‌دهد , به عنوان هنرمند بومی انجا چقدر فکر می‌کنید به درستی به دغدغه‌های این ناحیه پرداخته شده و می‌شود ؟ جوشنی : من از ابتدا در اکیپ تولید اول سریال حضور داشتم .

خوشحال بودم که نقش یک گیلانی را بازی نمی‌کنم , مانند اقای ابراهیمی ,.

, * شما هم نگران همین حواشی بودید ؟ جوشنی : بله , سریال هایی که تا امروز در گیلان ساخته شده است ، بیشتر به دنبال تمسخر لهجه گیلانی بوده‌اند .

کسی که شروع به صحبت با لهجه گیلانی کند ، همه می‌خندند , این اتفاق ضربه زیادی به ما زده و گیلانی‌ها هم از این شرایط شاکی هستند , در مرکز گیلان هم برخی ادم‌ها از بیرون امدند و سریال ساختند و بیشترین لطمه را همین اثار به لهجه گیلانی زدند .

,, ابراهیمی : مثلا طرف اراکی یا قزوینی است ، امده کارمند صداوسیمای مرکز گیلان شده .

ان وقت سریال می‌سازد که لهجه‌ها دران وحشتناک است ! جوشنی : بله شرایط به گونه ای بود که حتی خجالت می‌کشیدیم بگوییم قرار است نقش یک گیلانی را در یک سریال بازی کنیم , بعد که پروژه تعطیل شد ، برای دوره بعد تولید اعلام کردند که نقش ت تغییر کرده است , از بازیگر قبلی این نقش اجازه گرفتم اما کماکان دودل بودم ، چون کاراکتر جدید گیلانی بود .

بعد با مشاور لهجه سریال صحبت کردم ، گفتند قرار نیست ان اتفاقات تکرار شود , خداروشکر امروز که بازتاب‌ها را می‌بینیم ، خیلی خوب است , رضا جوشنی * اتفاقا سریال هیچ حاشیه ای بابت لهجه کاراکترها نداشت .

,, جوشنی : بله ، اصلا حاشیه نداشت چون غالبا اولین واکنش‌های منفی به ما می‌رسد .

همه مراقبت می‌کردیم چون خودمان زمانی منتقد لهجه گیلانی در خیلی از سریال‌ها بودیم , حمید ابراهیمی : من نقش مازندرانی هم بازی کرده‌ام اما هیچ مازندرانی اینگونه صحبت نمی‌کند که در این سریال ( پایتخت ) شاهد بودیم , این یک زبان ساختگی در تلویزیون است .

خیلی روان تر و ساده تر است اما در سریال به بهانه خنداندن ، ان را کش دار بیان می‌کنند * برخلاف این حساسیت که برای شما وجود دارد ، تجربه هایی مانند « پایتخت » موجب شد خیلی از افراد غیربومی نسبت به لهجه شمالی علاقمند شدند , ابراهیمی : من نقش مازندرانی هم بازی کرده‌ام اما هیچ مازندرانی اینگونه صحبت نمی‌کند که در این سریال شاهد بودیم , این یک زبان ساختگی در تلویزیون است .

خیلی روان تر و ساده تر است اما در سریال به بهانه خنداندن ، ان را کش دار بیان می‌کنند و خروجی‌اش می‌شود زبانی که نه مازندرانی است ، نه گیلانی , معلوم نیست متعلق به کجاست , من تجربه بازی در نقش کردی ، اصفهانی ، گیلکی و غیره را داشته‌ام .

انچه مهم است ، در گیلان این حساسیت وجود دارد چرا که استفاده این لهجه تبدیل به جوک شده است , به خصوص که بخش‌های مختلف گیلان هم لهجه‌های مختلف دارند و همه یک جور صحبت نمی‌کنند , خوشبختانه در این سریال بازخوردها نسبت به لهجه ما خیلی خوب بود .

* نکته ای از ابتدای سریال چند بار در شبکه‌های اجتماعی و خبرها مطرح شد که قیاس ان با سریال « پس از باران » به دلیل همان تم ارباب و رعیتی و یا رفتن سراغ همسر دوم برای خان بود و البته شما هم این قیاس را رد می‌کردید اما چرا قصه به این سمت و سو رفت و ایا نیازی نبود تغییرات بیشتری در فیلمنامه باشد ؟ لفافیان : بله من رد کردم هنوز هم رد می‌کنم من این قیاس را متوجه نمی‌شوم , دوستانی که این قیاس را می‌کنند یا این سریال را ندیده‌اند یا ان سریال را خاطرشان نیست , هیچ شباهتی ندارند صرف اینکه یک خان وجود دارد و یک نفر دو زن می‌گیرد پس از باران نمی‌شود .

من می‌توانم کلی سریال مثال بزنم که این اتفاقات در ان وجود داشته است , تنها تشابهی که این دو با هم دارند استقبال بیننده است که ان را هم دیده‌اند و دوست داشته‌اند ، کارهای بسیاری در شمال کشور ساخته شده ، اما این سریال را مقایسه می‌کنند چون مورد اقبال مخاطب قرار گرفته و این سریال را هم دوست دارند , حتی شخصیت پردازی‌های ما به هیچ عنوان شبیه ان نیست .

ان سریال کار خوبی است و نمی‌خواهیم نقد کنیم اما چون اسم بردید باید گفت انجا غلوهایی دارد و ما خیلی از شخصیت‌ها را در واقعیت نمی‌توانیم حس کنیم اما اینجا می‌شود حس کرد , انجا خانی دارد که وقتی کشته می‌شود حال ما بد است اما اینجا خان خاکستری است و این را هم باید بگویم که این قیاس هم کار مخاطب نبوده است , * مخاطب خیلی زود می‌تواند شبیه‌سازی کند ، چندی پیش سریال « می‌خواهم زنده بمانم » به پایان رسید که تم ان در جدا شدن یکی از شخصیت‌ها از فرد مورد علاقه‌اش و ازدواج اجباری با شخص دیگر تم سریال « شهرزاد » را تداعی کرد و از ابتدا تا انتها با این سریال مقایسه شد .

لفافیان : بخشی از این قیاس‌ها به مخاطب تعلق دارد بخشی هم از دوستان شما ، منتقدان و یا هم صنفی‌های خود ماست , تا خان می‌بینیم و شمال کشور می‌گوییم کار شبیه « پس از باران » است اما این قیاس خیلی جذاب نیست , مثلا سریال « وارش » هم پیش از این ساخته شده است و با همین تم جلو رفت و اگرچه خان نداشت اما رییسی داشت که زور می‌گفت .

به هر حال من اصلا این قیاس را نمی‌پذیرم چون در این سریال اتفاقات خیلی متفاوت بوده است , * خب وقتی تمی تکرار می‌شود مخاطب را به سمت این قیاس می‌برد , به طور مثال شخصیت یاور در سریال « یاور » عینا شخصیت فردوس بود و همه مخاطبان هم ان را بیان کردند اما خود عوامل سریال ان را قبول نداشتند .

لفافیان : اتفاقا در انجا ای کاش دوستان قبول می‌کردند که یاور ادامه فردوس است , همان بازی و کست و همان نوع نگاه وجود داشت و این دفاع انجا اشتباه بود اما قیاس بین « کلبه ای در مه » و « پس از باران » اتهام است , * یک نکته نسبت به قصه سریال مشهود بود که خط اصلی داستان از اتفاقات کمی برخوردار بود و ریتم داستان را می‌انداخت به طور مثال پنج قسمت طول کشید تا یک گلوله از بدن شخصیت دامون یا امیر خارج شود .

لفافیان : من این را قبول ندارم که می‌گویید قصه ریتم ندارد مگر کل قصه درباره امیر است ؟ * یک مثال بود درباره سریالی که از تلویزیون پخش می‌شود و قرار است مخاطب جذب کند , مخاطبی که امروز شبکه نمایش خانگی را با ریتم تندی از وقایع می‌بیند و در هر قسمت چندین اتفاق را شاهد است اما در این سریال در هر چند قسمت یک اتفاق رخ می‌دهد , پروینی : شروع کار باید طوفانی باشد تا قلاب مخاطب گیر کند و این اتفاق می‌افتد اما اگر فکر کنید که در پنج و شش قسمت داستان‌های زیاد و مختلف باید گنجیده شود اشتباه است .

مخاطب نمایش خانگی با تلویزیون فرق می‌کند ، در شبکه نمایش خانگی مخاطب پول می‌دهد تا ببیند اما معمولا مخاطب تلویزیون قسمت‌های ابتدایی کار را از دست می‌دهد , لفافیان : و خیلی از اتفاقات را از دست می‌دهد , پروینی : من بخشی از صحبت‌ها را قبول دارم چون پایان بندی‌ها در چند قسمت جابجا شد .

* این سریال می‌توانست در قسمت‌های کمتری ساخته شود ولی در 34 قسمت به پایان رسید نظر شما چیست , پروینی : قصه ابتدایی وارد فازهای دیگر می‌شد و اتفاقا اگر ان را می‌خواستیم بسازیم سریال حدود 40 تا 50 قسمت هم می‌شد چون به زمان « حال » می‌رسید و یا قصه به داستان شهدای غواص می‌رسید اما فکر کردیم در این مقطع این پایان بندی مناسب است , لفافیان : ما قصه منسجمی داشتیم و از نظر بازیگران کمک می‌گرفتیم اقای ابراهیمی فارغ از بازیگری به عنوان یک بیننده هم نظر دارد و می‌گوید به طور مثال این قسمت از متن اشکال دارد و من این نظرات را می‌پرسیدم .

* اتفاقا اقای ابراهیمی یک حرفه ای تئاتر است و احتمالا نشود نظر خود را که از یک مخاطب عادی تفکیک کند , ابراهیمی : یک مساله ای وجود دارد که در حق گروه‌ها و مشخصا سه عنصر نویسنده تهیه کننده و کارگردان جفا می‌شود , تلویزیون می‌خواهد قوانینی را به وجود بیاورد که دست و پای اینها را می‌بندد و اینها نمی‌توانند فراتر بروند .

اینها باعث می‌شود گاهی در متن اختلال هایی به وجود بیاید مثلا در مسیر شخصیت پردازی نقش‌های مثبت اشکال به وجود بیاید , من برای همین است که دوست ندارم نقش مثبت بازی کنم چون نقش مثبت باید حتما یک خطی باشد و نمی‌تواند اشتباه کند , شما کدام کاراکتر مثبت را دیده‌اید که خطا کند ؟ در داستان هم همین گونه است خطاها و اتفاقاتی برای شخصیت‌های مثبت به وجود می‌اید که کارگردان نمی‌تواند از انها فراتر برود .

سیاست هایی است که دست و پای کارگردان را می‌بندد , در خرده داستان‌ها در همین سریال اما اتفاقات مختلفی رخ می‌دهد و می‌توانید اینها را در نظر بگیرید , قریبیان : من فکر می‌کنم نمی‌شود همیشه هم فیلم و سریال پر از اتفاق و کنش و دعوا باشد باید پس از این دعوا به اصطلاح یک سکانس ارام هم باشد تا نوعی کنتراست به وجود بیاید .

لفافیان : اینکه می‌گویم با نظر شما مخالفم نه اینکه متن ما اشکال نداشته باشد , با این حال اگر فرصت داشته باشید و موشکافانه روی متن کار کنید طبیعتا کار بهتری خواهید داشت تا اینکه همزمان با تولید متن به شما برسد و روی ان کار کنید ولی ما سعی کردیم متن و خروجی اثر کمترین اشکال را داشته باشد , کاری هم که مورد اقبال قرار می‌گیرد معمولا به همین دلیل است که کمترین اشتباه را داشته است .

ادامه دارد … کد خبر 5262946 عطیه موذن عضویت در کانال تلگرام خبربان منبع : مهر کلیدواژه : سریال ایرانی سام قریبیان سعید پروینی حمید ابراهیمی شبکه سه سیما سریال ایرانی فیلم کوتاه تئاتر ایران موسیقی ایرانی سازمان صداوسیما جشنواره فیلم کن البوم موسیقی اصغر فرهادی ویروس کرونا سالن سینما حوزه هنری اداره کل هنرهای نمایشی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان انیمیشن اقای ابراهیمی حمید ابراهیمی من پیشنهاد سام قریبیان سعید پروینی فلان بازیگر حسن لفافیان پس از باران داستان‌ها شمال کشور دیالوگ‌ها سریال‌ها شخصیت‌ها چند قسمت درخواست حذف خبر : « خبربان » یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به طور اتوماتیک از وبسایت www,mehrnews,com دریافت کرده است ، لذا منبع این خبر ، وبسایت « مهر » بوده و سایت « خبربان » مسئولیتی در قبال محتوای ان ندارد .

چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید ، کد 32589592 را به همراه موضوع به شماره 100010022100 پیامک فرمایید , لطفا در صورتی که در مورد این خبر ، نظر یا سئوالی دارید ، با منبع خبر ( اینجا ) ارتباط برقرار نمایید , با استناد به ماده 74 قانون تجارت الکترونیک مصوب 1382/10/17 مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت « خبربان » مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی ، صوتی و تصویر است ، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر ، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است .

قیمت دام زنده در عید قربان 1400 چقدر است ؟ حضور طلاب سوسنگردی در بین معترضان برخورد موتورسیکلت با سواری در قم پنج تن را به کام مرگ برد شهادت مامور پلیس توسط اغتشاشگران در ماهشهر اهواز / از پشت بام او را زدند واژگونی اتوبوس در محور هراز با 3 کشته 39 زخمی خبر بعدی : یک استثنای بورسی در تعطیلی 6 روزه پایتخت درحالی که بنا بر مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا استان‌های تهران و البرز از روز گذشته تا یکشنبه هفته جاری تعطیل شدند و با وجود اینکه فعالیت بازار سرمایه نیز در این شش روز متوقف شده ، برگزاری مجامع شرکت‌های بورسی به قوت خود باقی است , به گزارش ایسنا ، شرکت‌های بورسی ، سالانه مجمعی را برای اتخاذ تصمیماتی در رابطه با میزان تقسیم سود برگزار می‌کنند که به نتیجه حاصل از ان سود مجمع گفته می‌شود , سودی که شامل حال سرمایه گذارانی می‌شود که تا روز مجمع مالک سهام ان شرکت باشند .

در این راستا حدود 120 شرکت بورسی و فرابورسی در این روزها مجامع عادی سالانه خود را برگزار می‌کنند و بسیاری از شرکت‌ها فقط تا 31 تیر فرصت قانونی برگزاری مجمع دارند , بر این اساس ، با توجه به این که مطابق با اساسنامه ، شرکت‌ها موظف هستند حداکثر تا 4 ماه پس از پایان سال مالی نسبت به برگزاری مجمع عمومی عادی اقدام کنند ، بنابراین برگزاری مجامع به قوت خود باقی است , به گفته مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار ، اختیار برگزاری یا عدم برگزاری بر عهده هیات مدیره ناشران پذیرفته شده در بورس و فرابورس است و در صورت برگزاری مجامع ، نمایندگان سازمان بورس در مجامع حضور خواهند داشت و مشکلی از این بابت نیست .

در این راستا به گفته روح الله دهقان ، مدیرعامل شرکت مدیریت فناوری بورس و به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان بورس ، یکی از نیازهای اساسی ناشران برای برگزاری مجامع ، دسترسی انها به فهرست اخرین سهامدارن خود پیش از برگزاری مجمع است , با توجه به تعطیلات پیش رو و ضرورت برگزاری مجامع برای برخی از ناشران ، این شرکت‌ها می‌توانند با مراجعه به پورتال شرکت مدیریت فناوری بورس به این اطلاعات به صورت غیرحضوری دسترسی پیدا کنند , ان دسته از ناشرانی که فهرست اخرین سهامداران خود را از شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه دریافت می‌کنند نیز می‌توانند با مراجعه به این شرکت اطلاعات مورد نیاز را در اختیار بگیرند .

انتهای پیام.