ادامه روند افزایشی دلار جهانی

۱۴۰۰/۰۴/۳۰ ۰۹:۴۵:۱۸


به گزارش رویترز ، به دنبال ریزش‌های پی در پی ارزهای دیجیتالی و ناتوانی طلا در شکستن سطح مهم مقاومتی 2000 دلاری ، جذابیت بازار ارز برای معامله گران بیش از پیش افزایش یافته تا جایی که حجم معاملات روزانه در بازارهای ارز در جهان چیزی حدود 6,5 تریلیون دلار براورد می‌شود , ( در مقام مقایسه ، کل ارزش بازار ارزهای دیجیتالی کمتر از 1.

4 تریلیون دلار است ,) در بین ارزهای مختلف نیز ارزهای امن کماکان محبوبیت بالایی برای سرمایه گذارانی دارند که ان‌ها را به عنوان ابزاری برای حفظ سرمایه ارزیابی و شناسایی می‌کنند , به گزارش اقتصادانلاین به نقل از ایسنا ، اطمینان به دلار در پی اظهارات رییس جمهور امریکا افزایش یافته است .

جو بایدن با بیان اینکه نسبت به توانایی بانک مرکزی در مهار تورم اطمینان دارد ، به جروم پاول - رییس بانک مرکزی - گفته است که استقلال بانک مرکزی احترام می‌گذارد , جروم پاول در زمان ریاست جمهری دونالد ترامپ به این سمت منصوب شد و هنوز مشخص نیست که در دولت بایدن با تمدید دوره ریاست وی موافقت شود , پاول پیشتر با بسیاری از سیاست‌های ترامپ مخالفت کرده و همین مساله باعث ایجاد اختلافات عمیق بین این دو نفر شده بود .

روند ابتلا به کرونا در بیشتر کشورهای جهان بار دیگر اوج گرفته و شمار قربانیان به ویژه در کشورهای شرق اسیا به سطح بی سابقه ای رسیده و در امریکا شمار مبتلایان روزانه از 25 هزار نفر فرا رفته است , همزمان با بیشتر شدن شمار مبتلایان به کرونا و پیدایش انواع جهش یافته جدید ، سازمان بهداشت جهانی در بیانیه ای به کشورهای مختلف هشدار داده است که در برداشتن مقررات قرنطینه ای احتیاط بیشتری از خود به خرج دهند , واریانت دلتای ویروس کرونا اکنون به نوع غالب در اروپا و امریکا تبدیل شده است .

وزیر خزانه داری امریکا با اشاره به بالا باقی ماندن نرخ تورم در این کشور گفته نگران فشار بیش از حدی است که این تورم به خانوارهای با درامد کم و افرادی که به دلیل کرونا با کاهش درامد مواجه شده‌اند ، وارد می‌کند , با این حال ژانت یلن با ابراز اطمینان نسبت به بازگشت تورم به محدوده هدف گفته است فکر نمی‌کند اقتصاد امریکا و جهان در خطر وقوع یک بحران مالی نظیر انچه در سال‌های 2008 و 2009 رخ داد ، باشد , به گفته یلن چندین ماه زمان تا عادی شدن نرخ تورم لازم است .

روابط بین چین و امریکا بار دیگر متشنج شده است , پس از انکه وزارت بازرگانی امریکا از تحریم شماری از شرکت‌های چینی به اتهام ارتباط ان‌ها با ارتش چین و نقض حقوق بشر خبر داد ، حالا قانون گذاران امریکایی به دنبال ممنوع اعلام شدن هرگونه تجارت شرکت‌های این کشور با استان سین کیانگ هستند , در طرف دیگر اما وزارت خارجه چین با تمجید از اقدام روسیه در به صفر رساندن سهم دلار از ذخایر ارزی صندوق ثروت ملی گفته است همکاری‌های خود با روسیه را در حوزه کاهش وابستگی به دلار افزایش خواهد داد .

باقی ماندن جریان ورودی سرمایه خارجی به چین در سطحی خوب باعث خواهد شد تا یوان موقعیت خوب خود مقابل دلار را کماکان حفظ کند , داده‌های منتشر شده از سوی وزارت بازرگانی چین نشان می‌دهد سرمایه‌گذاری خارجی مستقیم در چین در 6 ماه نخست امسال به 607,84 میلیارد یوان رسیده که این رقم در مقایسه با مدت مشابه منتهی به سال قبل 33.

9 درصد افزایش نشان می‌دهد , بیشترین افزایش سرمایه‌گذاری خارجی طی این مدت مربوط به کشورهای ا , سه .

ان با 50,7 درصد و اتحادیه اروپا با 10,3 درصد بوده است .

اما با تشدید شکاف بین روند واکسیناسیون در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه ، تقاضا برای دارایی‌های امن بار دیگر افزایش پیدا کرده است , مقامات سازمان بهداشت جهانی از رهبران کشورهای توسعه یافته خواسته‌اند مازاد واکسن در کشورهای خود را به کشورهای نیازمند اختصاص دهند , این درخواست پس از ان مطرح می‌شود که در برخی از کشورها ، احتمال تزریق دوز سوم به افراد مطرح شده اما بسیاری از نهادهای معتبر اعلام کرده‌اند افرادی که دو دوز واکسن تزریق کرده‌اند نیازی به دوز سوم ندارند .

تزریق نقدینگی و اعتبارات به بازارهای مالی به ویژه بازار ارز توسط سیاست گذاران پولی در جهان ادامه دارد تا از خروج قدرتمند از رکود کرونایی اطمینان حاصل شود , بانک‌های مرکزی ژاپن ، امریکا و اروپا کماکان برنامه خرید اوراق قرضه خود را ادامه می‌دهند و در چین نیز بانک مرکزی این کشور از تزریق مجدد 150 میلیارد دلار به بازار خبر داد که به اعتقاد برخی از کارشناسان برای رفع نگرانی فعالان بازارهای مالی و سرمایه گذاران بین‌المللی از کاهش سرعت رشد اقتصادی این کشور بوده است , بانک مرکزی چین در تازه‌ترین اقدامات خود برای ثبات بخشی به بازار ارز تصمیم گرفت تا نرخ ذخیره قانونی بانک‌ها را کاهش دهد .

این تصمیم پس از ان صورت می‌گیرد که نرخ تورم چین در 12 ماه منتهی به ژوین به مثبت 1,1 درصد رسید , این نرخ تورم که 0.

2 درصد کمتر از تورم ماه قبل بوده ، بیش از همه تحت تاثیر افزایش تورم بخش حمل و نقل قرار گرفته که تورم ان به مثبت 5,8 درصد افزایش پیدا کرده است , این کمترین تورم ثبت شده سه ماه اخیر در چین بوده است .

در خبری بد برای اقتصاد امریکا به ویژه در زمانی که نرخ تورم وضعیت نگران کننده ای دارد ، شمار متقاضیان دریافت مزایای بیکاری تا هفته نخست ماه ژوییه با 2000 نفر افزایش نسبت به هفته قبل به 373 هزار نفر رسید که این رقم ، بالا‌ترین رقم ثبت شده سه هفته اخیر محسوب می‌شود , طبق اعلام وزارت کار امریکا ، بیشترین میزان افزایش تقاضای دریافت مزایا مربوط به لوییزیانا بوده است , تاکنون 155 میلیون امریکایی واکسن کرونا دریافت کرده‌اند اما بازار کار تا بازگشت به نقطه اوج خود فاصله دارد .

تاکنون بیش از 192 میلیون و 82 هزار و 846 مورد ابتلا به کرونا گزارش شده است که در این بین چهار میلیون و 117 هزار و 590 نفر جان خود را از دست داده‌اند , در بین کشورهای مختلف ، بالاترین تلفات مربوط به امریکا با 625 هزار و 46 نفر ، برزیل با 542 هزار و 877 نفر ، هند با 414 هزار و 657 نفر ، مکزیک با 236 هزار و 469 نفر و پرو با 195 هزار و 243 نفر بوده است , جین فولی - استراتژیست ارشد ارزی در روبوبانک - گفت : از مدت‌ها پیش شاهد اثرگذاری مثبت پیشرفت در واکسیناسیون روی بازار ارز بوده‌ایم .

اینکه واکسن‌ها تا چه حد در برابر جهش‌های جدید جواب بدهند یکی از مواردی است که راجع به ان در بین معامله گران نگرانی‌های زیادی را ایجاد کرده است , به صورت کلی اگر معامله گران به این نتیجه برسند که هنوز برای حذف ریسک کرونا است ، روی به دارایی‌های امن تر خواهند اورد که به نفع دلار است , شاخص دلار شاخص دلار که نرخ برابری ان در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می‌گیرد ، در معاملات امروز با 0.

14 درصد افزایش نسبت به روز گذشته در سطح 92,972 واحد بسته شد , نرخ برابری هر فرانک سوییس نیز معادل 1.

085 دلار اعلام شد , ( نرخ‌های فوق بر حسب ساعت پایانی معاملات بازارهای ارزی نیویورک محاسبه شده است ,) ارزهای اروپایی در تازه‌ترین دور از معاملات ، پوند با 0.

28 درصد کاهش نسبت به روز قبل خود و به ازای 1,363 دلار مبادله شد , یورو 0.

13 درصد پایین رفت و با ماندن در کانال 1,17 به 1,178 دلار رسید .

ارزهای اسیایی در معاملات بازارهای ارزی اسیایی ، هر دلار با 0,33 درصد افزایش به 109,849 ین رسید .

در برابر همتای استرالیایی ، هر دلار امریکا به ازای 1,363 دلار مبادله شد , همچنین نرخ برابری دلار معادل 6.

484 یوان چین اعلام شد , پربیننده‌ترین قیمت سکه امروز چند ؟ (1400/4/28) قیمت دلار 28 تیر ماه 1400 قیمت دلار 29 تیر ماه 1400 پیش بینی قیمت دلار تا پایان تیر / انعکاس خبر وال استریت در بازار ارز پیش بینی قیمت طلا با روی کار امدن دولت جدید / احتمال تداوم رکود بازار در روزهای اینده عضویت در کانال تلگرام خبربان منبع : اقتصاد انلاین کلیدواژه : نرخ ارز درصد افزایش بانک مرکزی بازار ارز نرخ تورم درخواست حذف خبر : « خبربان » یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به طور اتوماتیک از وبسایت www,eghtesadonline.

com دریافت کرده است ، لذا منبع این خبر ، وبسایت « اقتصاد انلاین » بوده و سایت « خبربان » مسئولیتی در قبال محتوای ان ندارد , چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید ، کد 32587012 را به همراه موضوع به شماره 100010022100 پیامک فرمایید , لطفا در صورتی که در مورد این خبر ، نظر یا سئوالی دارید ، با منبع خبر ( اینجا ) ارتباط برقرار نمایید .

با استناد به ماده 74 قانون تجارت الکترونیک مصوب 1382/10/17 مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت « خبربان » مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی ، صوتی و تصویر است ، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر ، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است , قیمت دام زنده در عید قربان 1400 چقدر است ؟ فهرست مشاغل مجاز به فعالیت در تعطیلات 6 روزه تهران و البرز برخورد موتورسیکلت با سواری در قم پنج تن را به کام مرگ برد خیز رقیب استقلال برای شکار 170 میلیارد تومانی استفاده از مانتو چهارخانه در مشهد ممنوع شد ! + جزییات خبر بعدی : انتظار شق القمر و معجزه از تیم رییسی نداریم / بدون برجام ، تورم کنترل شدنی است ؟ مریم فکری : در حالی گمانه زنی‌ها درباره تیم اقتصادی احتمالی دولت سیزدهم ادامه دارد که تحلیلگران و کارشناسان اقتصادی معتقدند مهم‌ترین اولویت کنونی رییس دولت اینده ، تشکیل تیمی هماهنگ است که اقتصاد را به سمت اصلاح ببرد ؛ تا جایی که مجیدرضا حریری ، رییس اتاق بازرگانی ایران و چین ، از واژه ارکستر برای تیم اقتصادی دولت سیزدهم استفاده می‌کند که همه با یکدیگر باید هم نوا عمل کنند , به باور او ، درست است که هر کدام از سازها نت خاص خودشان را دارند ، ولی مجموعه ارکستر باید یک هارمونی داشته باشد که صداهای مختلف به یک اهنگ گوش‌نواز تبدیل شود .

وی تاکید می‌کند ؛ اگر هر کدام از بخش‌ها فالش بزنند ، گوش اقتصاد ما را می‌خراشاند , انچه در ادامه می‌خوانید ، مشروح گفت وگوی خبرگزاری خبرانلاین با مجیدرضا حریری ، رییس اتاق بازرگانی ایران و چین است , * در استانه تشکیل دولت سیزدهم ، گمانه زنی‌های متعددی درباره ارایش اعضای کابینه مطرح است که در این میان ، چیدمان تیم اقتصادی دولت می‌تواند در تعیین رویکرد کلی دولت در 4 سال اینده بسیار تعیین کننده باشد .

شما فکر می‌کنید چه طیف‌های فکری ای در تیم اقای رییسی حضور خواهند داشت ؟ ببینید ، این که رییس دولت اینده چه طیف‌های فکری ای به عنوان اقتصاددان به دور خود جمع می‌کند ، یک بحث است ، اما این که بخواهد با یک طیف کار کند یا نظریات همه مهم باشد ، بحث دیگری است , تیم اجرایی قاعدتا باید تیمی باشد که مورد اعتماد رییس جمهور است , ما بعد از تجربه اخیر با دولت روحانی ، یک شرط دیگر هم داریم و این که تیم اقتصادی دولت باید با یکدیگر هماهنگ باشند .

قاعدتا اتفاقاتی که طی چند سال گذشته رخ داد و منازعاتی که در نقطه نظرات اقتصاددانان حاضر در دولت وجود داشت ، باعث شد که یک خواسته به خواسته ما اضافه شود و ان ، یک دست بودن تیم اقتصادی است و به این ترتیب نتیجه بهتری می‌شود گرفت , حالا این که دولت اینده چه برنامه‌های اقتصادی ای دارند ، یک مقدار باید صبر کنیم , انچه که معمولا در حوزه تبلیغات ریاست جمهوری می‌گویند ، با واقعیات متفاوت است .

مهم این است که ابتدا تشخیص دهند اولویت‌ها چیست و فکر می‌کنم تقریبا همه به این اجماع رسیده‌اند که هر تیم اقتصادی ای که می‌خواهد کشور را اداره کند ، باید برنامه مشخص با زمان بندی معین و قابل اندازه‌گیری در بازه‌های زمانی کوتاه مدت داشته باشد تا به کاهش تورم برسیم , مهم‌ترین نقطه ای که الان باید به سمت ان برویم ، این است که کاهش تورم ایجاد شود , حالا این موضوع روش‌ها و ابزارهای مختلفی نیاز دارد و باید دید تیم اقای رییسی ، چه برنامه ای را ارائه می‌دهند .

انچه که امروز درباره سازمان برنامه و بودجه ، وزارت اقتصاد و وزارت صمت شنیده می‌شود ، اشخاص موجهی هستند , در این حوزه‌ها نیاز داریم که افراد اقتصادخوانده بیایند و این افراد ، کار تجربی کرده باشند , در وزارت صنعت باید فردی بیاید که در بنگاه‌های اقتصادی کار کرده باشد و ظاهرا فردی که این روزها مطرح است ، یکی از بنگاه‌های صنعتی و اقتصادی را اداره می‌کند .

همین طور در حوزه نظریه و در سازمان برنامه و بودجه ، فردی مطرح است که می‌شود فکر کرد براساس سابقه کاری‌اش ، چه اتفاقاتی در این سازمان رخ خواهد داشت , ما سعی می‌کنیم امیدوار باشیم و امیدواریم هر کسی که روی کار می‌اید ، با تشخیص و درک اوضاع فعلی که چقدر خراب است ، به سمتی برود که یک مقدار اوضاع را تغییر دهد و سیاست‌گذاری ها به شکلی باشد که از عوام فریبی ، ریخت وپاش مالی و پول پاشی پرهیز شود , الان که مردم ، کشور و اقتصاد ، تمام ضررهای اتفاقات گذشته را کشیده‌اند ، حداقل این نقطه را می‌توانیم به عنوان پایه ای در نظر بگیریم که زمینه خیلی از اصلاحات فراهم شود .

* شما ویژگی یک تیم کارامد را چه می‌دانید ؟ من خیلی معتقد نیستم که می‌شود شق القمر در این اوضاع کرد , ما نباید دنبال معجزه‌های اقتصادی بگردیم , ما باید دنبال کسی بگردیم که موقعیت را بشناسد و برمبنای موقعیتی که الان هستیم ، بتواند شرایط را تغییر دهد .

باید بگویم خیلی از اصلاحاتی که شاید در زمان معمولی هر سیاست‌گذاری از تبعات اجتماعی ان بترسد ، الان مردم ان تبعات اجتماعی را تحمل کرده‌اند ، بنابراین موقعیت خوبی است که بتوانیم با عیب‌های مزمن اقتصاد کشور برخورد جدی داشته باشیم و بتوانیم برای اینده برنامه ریزی کنیم , در رابطه با این که در این تیم چه کسانی باید حضور داشته باشند ، باید بگویم اولا باید سابقه روشن اقتصادی داشته باشند , دوم این که باید هم وزن ، هم اندازه و هم جهت باشند .

از بین مدیران ما که قرار نیست نابغه بروز کند ؛ مدیران ما کسانی هستند که سال‌ها در بخش‌های مختلف کار کرده‌اند و کارنامه و سوابقی دارند , به طور قطع انتظار معجزه یا شق القمر را نخواهیم داشت , * با این حال ، فکر می‌کنید طیف فکری تیم اقای رییسی ، به سمت اقتصاد ازاد باشد یا دولتی ؟ ما اب از سرمان گذشته که به این فکر کنیم به سمت اقتصاد ازاد می‌رویم یا دولتی .

در دولت اقای روحانی همه فکر می‌کردند سیاست‌ها به سمت اقتصاد بازار می‌رود ، اما در عمل مداخله دولت کمتر از دولت هایی نبود که به نهادگرایی اعتقاد داشتند , پس با این عینک نباید نگاه کنیم , مهم نیست که مشرب اقتصادی شان بازار است یا نهاد ، مهم این است که رفتارشان منجر به کاهش تورم و ایجاد رفاه برای مردم شود .

اهمیت ندارد چه کسی و با چه طرز فکری تصمیم می‌گیرد , هر طرز فکری که روی کار می‌اید ، از نظر سیاسی ناچار است که هر کاری می‌کند ، نتیجه‌اش کاهش تورم باشد , * شما به عیب‌های مزمن اقتصاد ایران اشاره کردید .

مهم‌ترین معلولیت اقتصادی ایران را در کجا می‌بینید ؟ مهم‌ترین موضوع ، تورم است ؛ تورم لجام گسیخته ای که همه فهمیده‌اند علت به وجود امدن ان ، نقدینگی است , همه جناح‌های فکری اقتصادی و همه سلیقه‌ها به یک تفاهم رسیده‌اند که خلق نقدینگی یعنی تورم , پول پاشی در جامعه به طور قطع اثرات تورمی خواهد داشت و تورم ، بدترین نوع مالیات ستانی از فقرا است .

هر کسی که در شرایط تورمی دارایی دارد ، کمتر زیان می‌بیند , افرادی که دارایی کمتر داشته باشند یا دارایی نداشته باشند ، بیشترین زیان را از تورم می‌بینند , بر این اساس ، اولویت واحدی که می‌توانم از ان نام ببرم و این که هر فکری که می‌خواهیم برای اقتصاد کشور کنیم ، جهت اصلی‌اش باید کاهش تورم باشد .

برای مثال ، ما اگر راجع به نرخ ارز صحبت می‌کنیم ، سیاست‌گذاری هایمان باید در جهتی باشد که کاهش تورم را به دنبال داشته باشد , اگر راجع به بازار بورس صحبت می‌کنیم ، باید جهت اصلی سیاست‌گذاری ها ، کاهش تورم باشد , اگر راجع به سیستم بانکی و تولید و تجارت صحبت می‌کنیم ، جهت‌گیری باید کاهش تورم باشد .

این جاده ما را از کنترل تورم دور می‌کند و نباید سیاست‌های متناقض و تورم زا داشته باشیم , ترازویی که باید دست ما باشد ، این است که این اقدام در داخل مجموعه اقدامات دیگر اقتصادی چه معنایی دارد و برایند کلی ان ، ایا کاهش تورم است ؟ * در حال حاضر سناریوهای اقتصادی باید براساس وجود یا عدم وجود برجام شکل بگیرد , به نظر شما بدون برجام ، تورم کاهش یافتنی است ؟ من وقتی می‌گویم هر کاری می‌کنیم ، باید نتیجه‌اش کاهش تورم باشد ، یکی از انها سیاست خارجی است .

یعنی سیاست خارجی باید در خدمت رفاه مردم قرار گیرد , کار من سیاست خارجی نیست ، ولی من نگاه می‌کنم که سال اینده تورم نسبت به متوسط یک دهه گذشته ، روند کاهشی دارد یا افزایشی , ان زمان می‌گویند سیاست خارجی درست عمل کرده یا خیر .

یعنی نتیجه حکمرانی هر نظامی باید بهبود معیشت مردم باشد , * با این شرایط ، هماهنگی کدام یک از دستگاه‌ها اولویت دارد ؟ ببینید ، هیات دولت از بخش‌های مختلف تشکیل شده است که باید به مانند یک ارکستر هماهنگ عمل کنند , درست است که هر کدام از سازها می‌توانند نت خاص خودشان را داشته باشند ، ولی مجموعه ارکستر باید یک هارمونی داشته باشد که صداهای مختلف به یک اهنگ گوش‌نواز تبدیل شود .

اگر هر کدام از بخش‌ها فالش بزنند ، گوش اقتصاد ما را می‌خراشاند , در نتیجه تمام دستگاه‌های دولت ، اعم از وزارتخانه‌ها و سازمان هایی که به طور مستقیم کار اقتصادی انجام می‌دهند ، باید هماهنگ و هم نوا باشد , در دولت روحانی شاهد بودیم که طرح تحول سلامت چه اثرات تورم‌زایی داشت .

وزارت بهداشت ، وزارت اقتصادی نیست ، اما یک رفتار در وزارت بهداشت ، بار تورمی به اقتصاد کشور تحمیل کرد , یا این که وزارت راه و شهرسازی به ظاهر وزارتخانه اقتصادی محسوب نمی‌شود ، اما دیدیم که در دولت نهم و دهم موضوع مسکن مهر بار تورمی برای اقتصاد کشور داشت , مهم این نیست که کدام وزارتخانه‌ها اقتصادی هستند ، مهم این است که همه در خط و مسیر اقتصاد قدم بردارند .

* در حال حاضر هماهنگی تیم اقتصادی خیلی مهم است ، ولی این نگرانی وجود دارد که این هماهنگی ، تبدیل به رفتار جناحی ، سیاسی و یا رفاقتی نشود , به اعتقاد تحلیلگران ، رسیدن به این نقطه ، خطرناک خواهد بود , دو نکته وجود دارد .

در کشور ما متاسفانه همه موضوعات و مفاهیم در خدمت سیاست هستند که عیب بزرگی است , اصولا افراد حرفه ای و متخصص در دولت‌ها نمی‌بینید ، افرادی را می‌بینید که به دلیل بارز سیاسی بودنشان انتخاب می‌شوند , نکته دوم هم این است که به طور معمول در فرایندهای انتخاباتی در کشور ما ائتلاف هایی تشکیل می‌شوند که در نهایت برنده انتخابات هستند .

بعد از ان ، این فرایند تبدیل به یک شرکت سهامی می‌شود که هر کسی می‌خواهد سهم خود را از این برد ببرد , در نتیجه پست‌ها به دلایل سیاسی تقسیم می‌شود , ما امیدواریم در دولت اینده این اتفاق نیفتد .

انچه که امروز می‌شنویم ، این است که یک همگونی در بین افراد هیات دولت بعدی وجود خواهد داشت , شاید در ایام انتخابات خیلی‌ها با دفتر اقای رییسی در ارتباط بودند ، ولی به نظر می‌رسد یک هسته اصلی وجود دارد که این هسته هم فکر هستند , 223225 کد خبر 1536944.