اصفی در المیادین : امریکا در دور چهارم مذاکرات وین موضوع موشکی را مطرح کرد

۱۴۰۰/۰۴/۲۹ ۲۰:۰۱:۴۸


به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس ، شبکه خبری المیادین در ادامه ویژه برنامه « القسم » که تا روز ادای سوگند رییس جمهور جدید ایران ادامه دارد ، امروز سه شنبه میزبان « حمید رضا اصفی » سخنگوی اسبق وزارت امور خارجه ، تحلیلگر امور سیاسی و سفیر پیشین ایران در امارات و فرانسه بود , سیاست فریب ، عادت امریکاست اصفی در این برنامه در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه چرا امریکا پرونده تبادل زندانیان را با پرونده هسته ای گره می‌زند گفت ، این عادت و شیوه امریکاست , ما رفتاری جز این از امریکا ندیده‌ایم .

امریکا همیشه سیاست فریب را در پیش گرفته و هیچ وقت مسیر راست را نرفته است , وقتی یک موضوع را با امریکا جلو می‌برید ، در زمان‌های حساس که شما انتظار دارید به نتیجه برسید ، امریکا ریل را تغییر می‌دهد و به سراغ امور دیگری می‌رود تا نتایج دلخواهش را کسب کند , این رفتار فقط با ایران نیست بلکه با کره جنوبی و دیگر کشورهای منطقه هم همینطور بوده است .

ما در چهار دهه گذشته سیاست انها شناخته و دستشان برای ما رو شده است , توافق هسته ای به نتیجه می‌رسد اگر امریکا به تعهداتش عمل کند المیادین پرسید ، حالا که امریکا ریل را تغییر می‌دهد ، ایران بعد از ادای سوگند رییس جمهور جدید چه گزینه هایی دارد و اصفی گفت ، اقای رییسی در نطق‌های انتخاباتی خود و در کنفرانس خبری خود گفت که سیاست متعادلی را در پیش خواهد گرفت , او گفت که دولت‌های منطقه در اولویت ایران هستند و همچنین کشورهای اسیا .

این به معنای نادیده گرفتن اروپا نیست اما هر کشوری به تناسب اهمیتش در اولویت ایران قرار می‌گیرد , مسائل داخلی و مشکلات معیشتی و حل موضوع همه‌گیری کرونا و شرایط کار و اقتصادی و روابط با کشورهای همسایه سپس پرونده هسته ای در اولویت اقای رییسی خواهد بود , اقای رییسی گفت که به تعهدات دولت قبل از جمله توافق هسته ای پایبند است اما این به امریکا مرتبط است .

در مقابل جو بایدن رییس جمهور امریکا با در پیش گرفتن تهدید و سیاست فشار ، معلوم نیست چه سیاستی را در پیش گرفته است , توافق هسته ای موفق خواهد شد مشروط به اینکه امریکا به تعهدات خود عمل کند , اصفی : حل مشکلات داخلی اولویت رییسی است در دور چندم مذاکرات وین ، امریکا بحث موشک را پیش کشید ؟ اصفی در بخشی دیگر از این برنامه در پاسخ به سوالی در خصوص سرنوشت مذاکرات هسته ای در وین و اینکه ایا با وضعیت سابق ادامه می‌یابد یا اینکه امریکا تنش در این پرونده را تشدید می‌کند یا خیر گفت ، سیاست جمهوری اسلامی ایران تعهد به توافق هسته ای است چه در دوره روحانی چه در دوره رییسی .

رییسی اعلام کرده که مذاکره را ادامه می‌دهد , بگذارید ببینیم چرا مذاکره به اینجا رسیده است , شش دور مذاکره در وین انجام شده .

در دور چهارم و پنجم امریکا موضوع موشک‌های بالستیک و فعالیت ایران در منطقه را مطرح کرده است , انها قصد دارند که وضعیت را بر هم بزنند , المیادین پرسید ، ایا منظور شما این است که امریکا عامدانه روند مذاکرات را دچار مشکل کرد ؟ و اصفی پاسخ داد ، قطعا .

اصلا این شیوه انهاست , ما در مذاکرات بن درباره افغانستان و کشورهایی مثل اروپا ، امریکا و پاکستان بودند که هدف تقویت ثبات در افغانستان بود , حدود بیست سال پیش .

وقتی وضعیت افغانستان به ثبات رسیده بود چند روز بعد امریکا ایران را محور شر معرفی کرد , ما انتظار این رفتار را نداشتیم و این اصلا عاقلانه نبود , قطعا امریکا عامدانه روند مذاکرات را بر هم زده است .

حتی در موضوع تبادل زندانیان ، هم همینطور است , تا موضوعی به نتیجه نزدیک می‌شود و امریکایی‌ها خود را در استانه امتیازدهی می‌بینند ، عامدانه روند ان را بر هم و زیر میز می‌زنند , امریکا تعلل کند ، ایران غنی‌سازی 90 درصد خواهد داشت المیادین پرسید ، روشن است که ایران در مقابل همه فشارها مقاومت کرده و به انها تن نداده اما نمی‌شود انکار کرد که از بحران اقتصادی در رنج است .

امروز کدام طرف بیشتر نیازمند بازگشت به توافق هستند , اصفی گفت ، به نظر من هر دو طرف نیازمند بازگشت به توافق هستند , البته چهار دهه پیش به ما می‌گوید که کشور به زانو در نخواهد امد اما تحریم برای ما مشکلاتی به وجود می‌اورد .

با همه اینها با وجود تحریم‌های فزاینده ایران در قدرت دفاعی ، در علوم و فنون و زیرساخت‌ها پیشرفت کرده است , امریکا اگر این مذاکرات را به نتیجه نرساند ، ما غنی‌سازی شصت درصد را داریم ,.

, شما شک نکنید اگر امریکا تعلل کند ، بعدش ما غنی‌سازی نود درصد را خواهیم داشت و انگاه بازگشتش به توافق شاید دیر باشد , امیدواریم عربستان خود را از اراده امریکا دور کند مجری المیادین از ارتباط موفقیت یا شکست مذاکرات هسته ای با سیاست و روابط خارجی ایران پرسید و سفیر پیشین ایران در امارات و فرانسه گفت ، من از خیلی وقت پیش از حدود دو سال پیش پیش بینی کرده بودم که توافق هسته ای بسادگی احیا نمی‌شود و این ناشی از مانع‌تراشی های امریکاست که شناخت این هم ناشی از تجربه چهل ساله انقلاب است .

امریکا وقتی به توافق احساس نیاز میکند سریع ان را امضا می‌کند و اگر از ان بی نیاز باشد ، بسرعت ان را دچار مشکل می‌کند و از تعهداتش شانه خالی می‌کند , ما روابط خارجی خود را به توافق هسته ای مرتبط نمی‌کنیم حالا توافق بماند یا نماند , ما به دنبال روابط حسنه با کشورهای دیگر هستیم .

ما معتقدیم که مذاکرات و توافق موضوعی مستقل است , ما متاسفیم که چرا روابط با عربستان سعودی به این مرحله رسیده است , در اینجا هم باید دنبال نقش امریکا باشیم .

امریکا به دنبال فتنه در روابط کشورهاست , منطقه ما اصلا به این تعداد پایگاه‌های امریکا نیاز ندارد , موضوع دیگر شاید نگاه ریاض به برخی مسائل در یمن و سوریه و عراق و مشاوره هایشان بازگردد .

انها مشاوران خوبی در امور منطقه ندارند , خیلی از موضوعات سوء تفاهم است , ما دنبال تفاهم هستیم .

حتی ما در پرونده جنگ تحمیلی عراق و صدام علیه ایران ما از انها گذشته‌ایم که چه کمک هایی به صدام کردیم , امیدواریم که حکام سعودی از اراده دولت امریکا دور شوند , اصفی در پایان در پاسخ به سوالی درباره جاسوسی برخی کشورها در لبنان با برنامه ساخت اسراییل انجام شده گفت ، جاسوسی هایی که اسراییلی‌ها و امریکایی‌ها می‌کنند ، محدود به دشمنانشان نیست .

مدتی پیش شنیدید که از صدراعظم المان هم جاسوسی کرده‌اند , این سیاستی زشت از طرف امریکا و ناتو و اسراییل است و این امر در لبنان هم رسوایی است , لبنان قلب منطقه است که باید مملوء از زندگی و همزیستی باشد .

امیدواری بود که لبنان دولتش تشکیل و مشکلات اقتصادی‌اش حل شود اما در خبرها می‌شنویم که قیمت‌ها بالا رفته و وضعیت برای مردم سخت شده و ارزش پول ملی کاهش یافته است , اسراییل در چند سطح در حال فعالیت است , اسراییل انتظار داشت توافق‌های ابراهام با سرعت بیشتر پیش برود اما متوقف شد و اسراییل به سراغ اعمال فشار بر برخی کشورها رفته تا انها به مرحله تصمیم برای عادی‌سازی روابط خود بگیرند .

انتهای پیام / ص عضویت در کانال تلگرام خبربان منبع : فارس کلیدواژه : المیادین سوگند توافق هسته ای درخواست حذف خبر : « خبربان » یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به طور اتوماتیک از وبسایت www,farsnews,ir دریافت کرده است ، لذا منبع این خبر ، وبسایت « فارس » بوده و سایت « خبربان » مسئولیتی در قبال محتوای ان ندارد .

چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید ، کد 32583947 را به همراه موضوع به شماره 100010022100 پیامک فرمایید , لطفا در صورتی که در مورد این خبر ، نظر یا سئوالی دارید ، با منبع خبر ( اینجا ) ارتباط برقرار نمایید , با استناد به ماده 74 قانون تجارت الکترونیک مصوب 1382/10/17 مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت « خبربان » مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی ، صوتی و تصویر است ، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر ، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است .

وضعیت پرداخت حقوق‌ها در تعطیلات 6 روزه فهرست مشاغل مجاز به فعالیت در تعطیلات 6 روزه تهران و البرز قیمت دام زنده در عید قربان 1400 چقدر است ؟ خیز رقیب استقلال برای شکار 170 میلیارد تومانی سقوط سنگین بیت کوین / نابود شدن 90 میلیارد دلار سرمایه افراد خبر بعدی : امریکا : امیدواریم دولت رییسی مایل به ادامه مذاکرات باشد به گزارش جماران ؛ سخنگوی وزارت خارجه امریکا ابراز امیدواری کرد که دولت جدید ایران تصمیم به ادامه مذاکرات هسته ای وین داشته باشد , « ند پرایس » سخنگوی وزارت خارجه امریکا ابراز امیدواری کرد که دولت جدید ایران به ریاست « ابراهیم رییسی » تصمیم به ادامه مذاکرات هسته ای وین داشته باشد , وی در پاسخ به پرسشی در خصوص این که ایا ممکن است مذاکرات وین تا ماه سپتامبر یا اکتبر اینده از سر گرفته نشود و دلیل تاخیر در گفت وگوها چیست ، تاکید کرد : « اماده ادامه مذاکراتی برجامی به طور سازنده و بازگشت به محدودیت‌های تعیین شده در چارچوب توافق هسته ای سال 2015 میلادی هستیم .

چرا که ما نیز مانند جامعه بین‌الملل از مزایای مکانسیم‌های ارائه ضمانت دائم و قابل راستی ازمایی عدم دستیابی ایران به جنگ افزار هسته ای اگاه هستیم », پرایس ادامه داد : « با این وجود ، این که دولت رییسی تصمیم به ادامه گفت وگوها داشته باشد یا زمانی بخواهد ان را انجام دهد ، چیزی است که نسبت به ان امیدوار هستیم ولی ما نمی‌توانیم به جای انها اظهارنظر کنیم , این مساله ای است که برای پاسخ به ان باید به خود ایرانی‌ها رجوع شود ».

وی همچنین در پاسخ به پرسشی در خصوص گزارش روزنامه « وال استریت ژورنال » مبنی بر تصمیم واشنگتن برای ارزیابی اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران در صورت شکست مذاکرات وین ، گفت که تمامی تحریم‌ها مادامی که از طریق یک فرایند دیپلماتیک لغو نشده‌اند ، به قدرت خود باقی هستند ,.