مسئولیت مذاکرات برجامی با دولت اینده است

۱۴۰۰/۰۴/۳۰ ۰۹:۴۵:۰۵


علی ربیعی سخنگوی دولت با بیان اینکه مواضع اصولی جمهوری اسلامی ایران در خصوص برجام ، همواره بر اساس دستورالعمل‌های نهادهای بالادستی تهیه و پیگیری شده است بیان کرد : مذاکرات به بعد از انتقال کامل دولت موکول شده و مسئولیت ان نیز برعهده تیم جدید مذاکرات خواهد بود , ناطقان : علی ربیعی در نشست خبری هفتگی خود که در راستای رعایت پروتکل‌های بهداشتی و تعطیلی ناشی از محدودیت‌های ویروس کرونا ، به صورت مکتوب برگزار شد ، اظهار کرد : 16 ماه از شیوع کرونا در کشورمان گذشته و بخاطر جهش هایی که ویروس کوید 19 دارد ، هنوز زمان پایان کرونا با ابهام روبرو است , این واقعیت اجتناب‌ناپذیر که کرونا باعث تحمیل محدودیت‌های اجتماعی ، روحی و روانی شده است ، اما ناگزیریم در تغییرات سبک زندگی ممارست و پایداری داشته باشیم .

در همین راستا ، ضمن تبریک اعیاد پیش رو ، امیدواریم بتوانیم با همکاری شما مردم عزیز ، مانع از فراگیرشدن موج جدید بشویم , وی افزود : عید قربان امسال ، با تعطیلات بیشتری مواجه هستیم , این تعطیلات به خاطر کرونا و جلوگیری از گسترش ویروس کوید 19 و کنترل موج جدید ابتلا به کرونا تصمیم‌گیری شده است .

ما تا اینده ای نامشخص ناچاریم انچنان مراقبت کنیم تا قربانیان کرونایی مان افزایش پیدا نکند , به ویژه از مردم دو استان البرز و تهران درخواست داریم فرصت تعطیلات را به تهدید گسترش ویروس تبدیل نکنیم , ربیعی با اشاره به مصوبات دولت در جلسه اخیر ، اظهار کرد : در جلسه گذشته دولت از موضوع خشکسالی و به خصوص استانهایی که دارای بیشترین کم ابی در کشور هستند ، گزارشی ارائه شد .

در جلسه موضوع اولویت تامین اب شرب برای استانهای درگیر مورد تاکید قرار گرفت و سازمان برنامه و بودجه و وزارت نیرو تمهیدات لازم اتخاذ خواهند کرد , سخنگوی دولت ادامه داد : یکی از استانهای با اولویت که با کاهش باران و کمبود اب شدید مواجه شده است ، استان عزیز خوزستان است که مورد بحث و بررسی قرار گرفت و در قالب طرح‌های پنج گانه در مجموع یازده هزار و 500 میلیارد ریال به استان اختصاص یافت و همچنین پیش از این دولت برای اب شرب تمام استانهای کشور مبالغی اختصاص داده بود , وی همچنین یاداور شد : هیات وزیران به منظور تقویت تامین اجتماعی افراد تحت پوشش صندوق‌های بازنشستگی کشوری ، لشگری و فولاد ، عشایر و روستاییان و همچنین بابت رد بخشی از دیون دولت به سازمان تامین اجتماعی ، با واگذاری سهام متعلق به دولت در برخی شرکت‌ها به این سازمان به ارزش تقریبی یک میلیون و 300 هزار میلیارد ریال موافقت کرد .

یکی از اقدامات قابل توجه دولت دوازدهم ، تلاش برای تسویه بدهی‌های چندین دهه دولت به صندوق‌های تامین اجتماعی بوده است , ربیعی با اشاره به مصوبه هیات دولت در زمینه « طرح تقسیم کار ملی توسعه ، ترویج و نهادینه‌سازی سیاست‌های راهبردی خانواده محور » و « بسته حمایتی کمک به تامین مسکن زنان سرپرست دهک‌های (1) تا (6) درامدی »، گفت : به موجب « طرح تقسیم کار ملی توسعه ، ترویج و نهادینه‌سازی سیاست‌های راهبردی خانواده محور »، کلیه دستگاه‌های اجرایی مکلفند متناسب با محورها و مولفه‌های شاخص‌های خانواده موضوع مصوبه مذکور و مبتنی بر راهبردهای مندرج در این مصوبه ، برنامه ارتقای وضعیت شاخص‌ها را تدوین و نسبت به درج ان در سامانه رصد و پایش وضعیت زنان و خانواده اقدام نمایند , سخنگوی دولت ادامه داد : دولت همچنین « بسته حمایتی کمک به تامین مسکن زنان سرپرست دهک‌های (1) تا (6) درامدی » را براساس توزیع اماری زنان سرپرست خانوار ثبت شده در طرح اقدام ملی مسکن را با منابع یارانه ای مور نیاز سهم دولت به تصویب رساند .

ربیعی در پاسخ به این سوال که شایعاتی مبنی بر ارسال نامه ای توسط جو بایدن برای ایران مطرح شده ، ایا چنین نامه ای صحت دارد و محتوای ان چیست ؟ تصریح کرد : این خبر در حد گمانه زنی رسانه ای است و مراجع رسمی چنین چیزی را تایید نمی‌کنند , سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی درباره اخرین وضعیت تبادل 10 زندانی بین ایران و امریکا اظهار کرد : جمهوری اسلامی ایران بارها و بطور مکرر در سال‌های گذشته برای تبادل زندانیان با هدف حفظ کرامت انسانی افراد محبوس و خانواده‌های انان اعلام امادگی کرده است , اعلام امادگی ما محدود به دولت اقای بایدن نبوده و اگر تا امروز چنین اتفاقی رخ نداده بخاطر عدم امادگی دولت پیشین و کنونی امریکا بوده است .

وی یاداور شد : متاسفانه به نظر می‌رسد برخلاف تفاهم‌های صورت گرفته ، دولت امریکا به دلایلی که برای ما ناروشن و غیرقابل قبول است ، ازادی زندانیان را به مذاکرات برجام پیوند زده که از نظر ما غیرضروری و بی مبناست , سخنگوی دولت تاکید کرد : ما دولت امریکا را تشویق می‌کنیم که با کنار گذاشتن این رویکرد غیرسازنده به حقوق انسانی زندانیان و عزیزان انان ، بیش از مسائل سیاسی رایج اهمیت دهد , لازم به گفتن نیست که مسئولیت هرگونه تاخیری در ازادی زندانیان طرفین بر عهده دولت امریکاست .

ربیعی در پاسخ به سوال ایسنا مبنی بر اینکه این روزها و همزمان با پایان کار دولت دوازدهم ، گمانه زنی‌های متعددی درباره دلایل امضانشدن تفاهمی مجدد بر سر بازگشت به برجام مطرح می‌شود ؛ علت اصلی این امر چیست و توفیقات دولت در این مسیر تا چه حد و در چه مواردی بود ؟ اظهار کرد : تا جاییکه به محدوده اختیارات دولت دوازدهم مربوط بوده ، بخش اصلی مذاکرات انجام شده و تفاهم‌های اولیه در رفع قسمت عمده تحریم‌ها صورت گرفته است , با این حال ، کمیته شکل گرفته در شورای عالی امنیت ملی که مسئولیت تطبیق متن تفاهم شده با قانون مجلس شورای اسلامی مصوب در اذر 1399، این تفاهم را ناسازگار با ان تشخیص داده است , سخنگوی دولت افزود : به این ترتیب ، با نظر نهایی نهادهای عالی تصمیم گیر مبنی بر تداوم مذاکرات تا دستیابی به همه خواسته‌های مطروحه در این قانون ، مذاکرات به بعد از انتقال کامل دولت موکول شده است و مسئولیت ان نیز بر عهده تیم جدید مذاکرات خواهد بود .

مواضع اصولی جمهوری اسلامی ایران در خصوص برجام ، همواره بر اساس دستورالعمل‌های نهادهای بالادستی تهیه و پیگیری شده است , وی در پاسخ به پرسشی درباره اینکه در روزهای گذشته گمرک خواستار واردات برنج در فصل برداشت این محصول در داخل کشور شده و گفته که میزان واردات کم شده است و اینکه ایا این موضوع در دولت مطرح شده و تصمیمی گرفته شده است ؟ اظهار کرد : به نظر من برخی‌ها در مورد ضرورت واردات برنج در این فصل به علت عدم توجه به الزامات برنامه ریزی خرید و توزیع به موقع دچار برداشت نادرست شده‌اند , از این رو برخی پیشنهاد داده‌اند که در فصل برداشت ، برنج وارد نشود و در این زمینه اظهار نگرانی کردند .

در جلسه ستاد تنظیم بازار این موضوع به طور کارشناسی و دقیق مورد بحث و بررسی قرار گرفته است , ربیعی یاداور شد : انچه که ممکن است قیمت برنج داخلی را دستخوش تغییر کند ، مسئله واردات نیست بلکه « توزیع برنج » در زمان برداشت است , بنابراین به هیچ وجه در زمان برداشت ، برنج وارداتی وارد بازار نخواهد شد .

سخنگوی دولت با بیان اینکه این واردات دلایلی کارشناسی دارد ، اظهار کرد : پیشنهاد ممنوعیت واردات برنج ، به منزله این است ، در حال حاضر که برنج را با قیمت پایینی که در بازارهای جهانی دارد ، خریداری نکنیم و چند ماه بعد ، با قیمت بالاتر ناچار به خرید شویم , زمان و فرصت برداشت برنج ، فقط برای ما در ایران نیست بلکه در مورد بقیه کشورهای تولیدکننده برنج هم صادق هست ؛ برای همین قیمت جهانی برنج در این ایام در پایین‌ترین سطح قرار می‌گیرد و بهترین زمان برای خرید در بازارهای جهانی است , ربیعی تاکید کرد : برنامه مسئولان صمت بر این است که برنج خریداری و در زمان مناسبی که فصل برداشت برنج در ایران نبوده و به نحوی به کشاورزان عزیز لطمه وارد نکند ، توزیع شود .

منبع : ایسنا برچسب‌ها : کرونا ، تعطیلات ، نشست ، همکاری ، پروتکل ، پایداری عضویت در کانال تلگرام خبربان منبع : ناطقان کلیدواژه : کرونا تعطیلات نشست همکاری پروتکل پایداری سخنگوی دولت درخواست حذف خبر : « خبربان » یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به طور اتوماتیک از وبسایت nateghan,ir دریافت کرده است ، لذا منبع این خبر ، وبسایت « ناطقان » بوده و سایت « خبربان » مسئولیتی در قبال محتوای ان ندارد , چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید ، کد 32580287 را به همراه موضوع به شماره 100010022100 پیامک فرمایید .

لطفا در صورتی که در مورد این خبر ، نظر یا سئوالی دارید ، با منبع خبر ( اینجا ) ارتباط برقرار نمایید , با استناد به ماده 74 قانون تجارت الکترونیک مصوب 1382/10/17 مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت « خبربان » مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی ، صوتی و تصویر است ، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر ، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است , قیمت دام زنده در عید قربان 1400 چقدر است ؟ فهرست مشاغل مجاز به فعالیت در تعطیلات 6 روزه تهران و البرز برخورد موتورسیکلت با سواری در قم پنج تن را به کام مرگ برد خیز رقیب استقلال برای شکار 170 میلیارد تومانی استفاده از مانتو چهارخانه در مشهد ممنوع شد ! + جزییات خبر بعدی : جزییات تازه از دلیل بی نتیجه ماندن مذاکرات وین فرارو - علی ربیعی گفت که کمیته برجام تفاهم وین را با قانون مجلس ناسازگار تشخیص داده است .

سخنگوی دولت ارسال نامه از سوی بایدن به ایران را تایید نکرد , او گفت این اخبار گمانه زنی رسانه ای است , علی ربیعی سخنگوی دولت در پاسخ به این سوال که گمانه زنی‌های متعددی درباره دلایل امضانشدن تفاهمی مجدد بر سر بازگشت به برجام مطرح می‌شود ؛ علت اصلی این امر چیست و توفیقات دولت در این مسیر تا چه حد و در چه مواردی بود ؟ گفت : « تا جایی که به محدوده اختیارات دولت دوازدهم مربوط بوده ، بخش اصلی مذاکرات انجام شده و تفاهم‌های اولیه در رفع قسمت عمده تحریم‌ها صورت گرفته است .

» ربیعی با اشاره به تشکیل کمیته برجام برای تصمیم‌گیری درباره مذاکرات وین گفت : « کمیته شکل گرفته در شورای عالی امنیت ملی مسئولیت تطبیق متن تفاهم شده با قانون مجلس شورای اسلامی مصوب در اذر 1399، این تفاهم را ناسازگار با ان تشخیص داده است , به این ترتیب ، با نظر نهایی نهادهای عالی تصمیم گیر مبنی بر تداوم مذاکرات تا دستیابی به همه خواسته‌های مطروحه در این قانون ، مذاکرات به بعد از انتقال کامل دولت موکول شده است و مسئولیت ان نیز بر عهده تیم جدید مذاکرات خواهد بود ,» پیشتر اخبار و اطلاعاتی درباره این کمیته منتشر شده بود ، سخنگوی وزارت خارجه تشکیل این کمیته را تایید کرد اما به طور رسمی اعضای ان اعلام نشده است .

ظاهرا ترکیبی از نمایندگان دولت ، مجلس و شورای عالی امنیت ملی اعضای این کمیته هستند , چندی پیش وزارت امور خارجه اخرین گزارش خود را از وضعیت برجام به مجلس ارائه کرد , گزارشی که تاریخی ارزیابی شده است .

در ان گزارش لیستی از تحریم هایی که در صورت توافق در وین لغو می‌شود ، ارائه شده بود , همچنین در ان تاکید شده بود که امریکا با لغو تحریم‌های حقوق بشری و موشکی مخالف است , ربیعی در ادامه نشست خبری امروز خود تاکید کرد : " مواضع اصولی جمهوری اسلامی ایران در خصوص برجام ، همواره بر اساس دستورالعمل‌های نهادهای بالادستی تهیه و پیگیری شده است .

" او در پاسخ به سوالی درباره شایعاتی مبنی بر ارسال نامه ای توسط اقای بایدن برای ایران ، ایا چنین نامه ای وجود دارد ؟ محتوای ان چیست ؟ گفت : " این خبر در حد گمانه زنی رسانه ای است و مراجع رسمی چنین چیزی را تایید نمی‌کنند ," سخنگوی دولت در پاسخ به سوال دیگری درباره تبادل 10 زندانی بین ایران و امریکا و این که ایا امریکا به دنبال این است که این تبادل زندانی را گروگان مذاکرات وین تا روی کار امدن دولت سیزدهم قرار دهد ؟ افزود : « جمهوری اسلامی ایران بارها و بطور مکرر در سال‌های گذشته برای تبادل زندانیان با هدف حفظ کرامت انسانی افراد محبوس و خانواده‌های انان اعلام امادگی کرده است ,» سخنگوی دولت ادامه داد : " اعلام امادگی ما محدود به دولت اقای بایدن نبوده و اگر تا امروز چنین اتفاقی رخ نداده بخاطر عدم امادگی دولت پیشین و کنونی امریکا بوده است .

متاسفانه به نظر می‌رسد برخلاف تفاهم‌های صورت گرفته دولت امریکا به دلایلی که برای ما ناروشن و غیرقابل قبول است ، ازادی زندانیان را به مذاکرات برجام پیوند زده که از نظر ما غیرضروری و بی مبناست ," ربیعی گفت : « ما دولت امریکا را تشویق می‌کنیم که با کنار گذاشتن این رویکرد غیرسازنده به حقوق انسانی زندانیان و عزیزان انان ، بیش از مسائل سیاسی رایج اهمیت دهد , لازم به گفتن نیست که مسئولیت هرگونه تاخیری در ازادی زندانیان طرفین بر عهده دولت امریکاست .

» هنوز مشخص نیست دور هفتم مذاکرات وین چه زمانی برگزار می‌شود اما ایران اعلام کرده است که تا تشکیل دولت جدید با منتظر ماند , براساس اخرین گزارش‌ها ممکن است این مذاکرات تا اواسط شهریور ماه برگزار نشود , دو هفته دیگر دولت ابراهیم رییسی به طور رسمی کارش را اغازخواهد کرد اما استقرار دولت و وزار چند هفته ای زمان می‌برد .

در روزهای اخیر برخی دیپلمات‌های ایران و امریکا وارد یک تقابل رسانه ای شده‌اند , ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه امریکا به ایران هشدار داد که " پیشنهاد مذاکره برای مدت نامحدود روی میز نخواهد بود ," در همین حال برخی گزارش‌ها حاکی از این است که علی باقری مذاکره کننده هسته ای ایران پیش از دولت روحانی وزیر خارجه ابراهیم رییسی می‌شود .

.