نشریه اخبار و تحلیل‌های شنبه ، 10 ابان ماه

۱۴۰۰/۰۴/۳۰ ۱۰:۰۷:۴۹


پایگاه بصیرت نشریه اخبار و تحلیل‌ها word نشریه اخبار و تحلیل‌ها pdf ▼ حرف روز انتخابات امریکایی ؛ انتظارات ایرانی ! اینکه همه نظام‌های سیاسی تحت تاثیر رخدادهای بین‌المللی قرار می‌گیرند ، طبیعی است , اینکه حکومت‌ها در مقابله با رخدادهای خارج از مرزهای خود به واکنش و اتخاذ سیاست هایی روی می‌اورند نیز امری بدیهی است , بالطبع جمهوری اسلامی ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست ، اما درباره رابطه جمهوری اسلامی و متغیرهای جهانی ، وضعیت از جهتی دیگر متفاوت است .

چراکه در ایران از سوی یک تفکر خاص ، پیشرفت که اصالتا امری درون زاست ، متوقف بر تحولات خارجی شده است , این روزها که در استانه انتخابات امریکا قرار گرفته‌ایم به طرز بی سابقه و غیرمعمول ، جمع زیادی منتظرند تا بلکه نتیجه انتخابات امریکا مشکلات اقتصادی کشور را رفع نماید ! نکات تحلیلی : جدای از اینکه انعکاس این موضوع تا چه اندازه در رسانه‌های کشور پوشش داده می‌شود ، اما واقعیت ان است که هیچ گاه به اندازه وضعیت کنونی برای کف جامعه مسائل مربوط به انتخابات امریکا حائز اهمیت نبوده است , سخن این نیست که حاکمیت به قضایای خارجی توجه نکند یا اینکه ان پدیدها برای مسئولین حکومت و جامعه اهمیتی نداشته باشد ، نکته اساسی ان است که تحت تاثیر فضاسازی رسانه‌ها و با پررنگ شدن نگاه مردم ایران به تحولات امریکا برای حل مسائل داخلی ، فضای جدیدی در جامعه ایرانی رخ خواهد داد که به شکل یک موج پرقدرت و پرفشار ، معادلات سیاست در ایران را تا انتخابات 1400 تحت تاثیر قرار می‌دهد .

این وضعیت اولا اقتصاد کشور را به گروگان خواهد گرفت ، ثانیا انتخابات 1400 ایران را در مسیری مبتنی بر احساسات و پیش فرض‌های غیرواقعی قرار خواهد داد و درنهایت قدرت کنشگری بخش سیاسی کشور را برای طراحی سناریوهایی مبتنی بر منافع ملی از بین خواهد برد , نکته نهایی : راه علاج در شرایط فعلی چندان ساده نیست , تلقی ایجاد توسعه در ایران به خارج و حل مسائل از این طریق ، عقبه فکری طولانی دارد .

برخی ناکارامدی‌ها و سیاست‌ها نیز دراین باره نقش تعیین کننده دارند , شاید اصلی‌ترین عامل نیز همین باشد , بااین حال اما در کوتاه مدت باید کارهایی کرد .

مثلا در خصوص نحوه مواجهه با پیروزی احتمالی بایدن ، بخش سیاسی کشور هیچ گونه سیگنال غلطی نباید به طرف پیروز در انتخابات امریکا منتقل کنند , از طرف دیگر رسانه‌های ایران و جامعه تحلیلگر کشور ، ضرورت دارد فضای مطلوب و موردنیاز را برای افکار عمومی ترسیم کنند , در اینجا کم اثر کردن اثار سیاسی و روانی انتخابات امریکا در بخش‌های مختلف کشور مورد نظر است ؛ اما مهم‌ترین و راهبردی‌ترین توصیه ، طراحی و پیگیری ابتکارات بومی برای پیشرفت کشور و حل مسائل اقتصادی و معیشتی است .

( نویسنده : عزیز غضنفری ) ▼ گزارش روز ا فتتاح شعبه‌های نشریه « شارلی ابدو » در تهران ! اظهارات بی شرمانه « امانوئل مکرون » رییس جمهور فرانسه در تایید کاریکاتور توهین امیز به پیامبر اسلام (ص) ، خشم مسلمانان در سرتاسر جهان را برانگیخت , گزاره خبری : رهبر معظم انقلاب در واکنش به این اقدام سخیف رییس جمهور فرانسه ، در پیامی کوتاه خطاب به جوانان فرانسوی صادر کردند : « جوانان فرانسه ! از رییس جمهور خود بپرسید : چرا از اهانت به پیامبر خدا حمایت می‌کند و ان را ازادی بیان می‌شمارد ؟ ایا معنی ازادی بیان این است : دشنام و اهانت ، ان هم به چهره‌های درخشان و مقدس ؟ سوال بعدی این است که چرا تردید در هولوکاست جرم است ؟ و اگر کسی چیزی دراین باره نوشت باید به زندان برود ، اما اهانت به پیامبر ازاد است ؟», گزاره تحلیلی : نکته قابل تامل اینجاست که برخی رسانه‌های دولتی و اصلاح‌طلب ، پیام مهم رهبر معظم انقلاب خطاب به جوانان فرانسوی را سانسور کردند .

در همین رابطه روزنامه‌های اصلاح‌طلب شرق ، سازندگی ، جمهوری اسلامی ، شهروند ، ابتکار ، ارمان ، مردم سالاری ، هفت صبح ، دنیای اقتصاد ، صدای اصلاحات ، کار و کارگر و ,,.

در صفحه اول به هیچ عنوان به پیام مهم رهبر معظم انقلاب خطاب به جوانان فرانسوی اشاره نکردند , روزنامه همشهری - ارگان رسانه ای شهرداری تهران - نیز که در روزهای گذشته تیتر توهین امیزی درباره شهید « محمد محمدی »، شهید امربه معروف منتشر کرده بود ، بدون اشاره به محتوای بسیار مهم پیام رهبر انقلاب ، در صفحه اول در تیتری کوچک نوشت : « پیام رهبر معظم انقلاب خطاب به جوانان فرانسه », این روزنامه‌ها در روزهای گذشته نیز واکنش‌های جهانی و داخلی به اظهارات هتاکانه رییس جمهور فرانسه را سانسور کردند .

روزنامه سازندگی نیز پیام رهبر انقلاب را سانسور کرد , نکته قابل توجه اینجاست که سردبیر این روزنامه ، در دی ماه 93، سردبیر روزنامه « مردم امروز » بود ؛ این روزنامه در ان مقطع در اقدامی تامل برانگیز هم زمان با توهین و هتاکی نشریه شارلی ابدو علیه پیامبر اعظم (ص) ، تیتر اول خود را به یک کارگردان غربی اختصاص داد و در تیتری درشت نوشت « من هم شارلی هستم »! این اقدام تامل برانگیز با اعتراض گسترده مردم مواجه شد , همچنین روزنامه شرق که پیام رهبر معظم انقلاب خطاب به جوانان فرانسوی را سانسور کرده ، 24 مهر سال جاری در یادداشتی با تیتر تامل برانگیز « پس از مرگ پیامبر »! به قلم « محمدتقی فاضل میبدی » فعال سیاسی اصلاح‌طلب و عضو مجمع مدرسین ، به ساحت پیامبر اکرم (ص) توهین کرد .

متاسفانه برخی رسانه‌های اصلاح‌طلب اصرار دارند که بگویند « ما هم شارلی ابدو هستیم », مستندات بسیاری درباره توهین و جسارت فعالین و رسانه‌های اصلاح‌طلبان تندرو به مقدسات و به سخره گرفتن اعتقادات و باورهای دینی مردم وجود دارد , ▼ خبر ویژه نشست سران اقلیت‌های دینی در محکومیت اهانت به پیامبر (ص) نشست خبری مشترک سران اقلیت‌های دینی شامل ارامنه ، زرتشتیان ، اشوریان و یهودی‌ها در محکومیت توهین رسانه‌های غربی به ساحت پیامبر (ص) و حمایت رییس جمهور فرانسه از این اقدام ننگ بار ، دیروز به میزبانی کلیسای شرق اشوری تهران برگزار شد .

« مارنرسای بنیامین »، اسقف کلیسای شرق اشوری در این نشست گفت : « پیام مسیحیت احترام به دیگران است نه تخریب ؛ رفتار زشت رییس جمهور فرانسه همه دنیا را ملتهب کرد », « خاخام یونس حمامی »، رهبر مذهبی جامعه کلیمی نیز متذکر شد : « ازادی بیان به معنای تجاوز به حد انسانیت نیست ؛ حرکت رییس جمهور فرانسه از منظر ما پسندیده نبود », « گریگوریس نرسیسیان »، کشیش خلیفه‌گری ارامنه هم افزود : « درود بر رهبران ایران که خواهان صلح در منطقه‌اند ؛ با احترام به سنت‌های ادیان مختلف ، می‌توان در کنار یکدیگر زیست ».

▼ اخبار نگرانی سنای امریکا از توییت‌های امام خامنه‌ای تلویزیون صدای امریکا در گزارشی از فعالیت‌های اثرگذار رهبر معظم انقلاب گفت : « سیاست توییتر در برابر رهبر جمهوری اسلامی در سنای امریکا مورد انتقاد قرار گرفت , سناتور کوری گاردنر از اظهارات مدیر توییتر در نشست روز چهارشنبه 7 ابان کمیته سنا در مورد پیام‌های ضدیهودی در این شبکه اجتماعی پرطرفدار ابراز تعجب کرد , این سناتور جمهوری خواه در نشست کمیته بازرگانی از جک دورسی پرسید : « ایا شما اعتقاد دارید که هولوکاست واقعا رخ داده است ؟» اقای دورسی در پاسخ گفت : « بله ».

سناتور گاردنر پرسید : « پس موافق هستید کسی که می‌گوید هولوکاست ممکن است اتفاق نیفتاده باشد ، اطلاعات نادرست پخش می‌کند ؟» مدیر توییتر دوباره پاسخ مثبت داد , این نماینده سنا ضمن ابراز تعجب از پاسخ‌های جک دورسی ، به پیام‌های رهبر معظم انقلاب اشاره کرد که گفته هولوکاست هرگز اتفاق نیفتاده است , او گفت : « برای من عجیب است شما توییت‌های رییس جمهوری [ امریکا ] را علامت دار کرده‌اید ، اما توییت‌های ایت الله در رد هولوکاست و درخواست برای حذف اسراییل از نقشه را حذف نکرده‌اید ».

سناتور تد کروز نماینده ایالت تگزاس از حزب جمهوری خواه نیز از مدیر اجرایی توییتر بابت توییت‌های رهبر معظم انقلاب انتقاد کرد , وی پیشتر در ماه مه در نامه ای به وزارتخانه‌های دادگستری و خزانه داری امریکا خواستار تحقیق از توییتر بابت « نقض تحریم‌های ایران » توسط این شرکت ، شده بود , پیشتر کاخ سفید در تاریخ 9 خرداد توییت ضداسراییلی رهبر معظم انقلاب را مصداق « تمجید خشونت » دانسته و گفته بود که توییتر هیچ اقدامی در قبال ان انجام نمی‌دهد .

سوت بزنی ، تشویق می‌شوی ؟! « گزارشگری فساد » که اصطلاحا از ان با عنوان « سوت زنی » یاد می‌شود ، یکی از موثرترین راهبردهای کشف و پیشگیری از فساد است که با مشارکت هم زمان مردم ، حاکمیت را برای رسیدن به یک وضعیت مطلوب در اصلاح ساختار سیاسی و اقتصادی و رسیدن به جامعه ای عاری از فساد یاری می‌کند , در این روش که اجرای ان تجربیات موفقی را در دنیا به دنبال داشته ، افراد جامعه از داخل یا خارج از یک مجموعه ، فساد را گزارش می‌دهند و در صورت صحت گزارش ، پس از ارزیابی دقیق از عایدی حاصل از کشف فساد به عنوان پاداش بهره مند می‌شوند , این روش که در مفاهیم اسلامی ذیل مبحث « امربه معروف و نهی از منکر » نیز بدان سفارش موکد شده ، احاد جامعه را به مسئول دانستن خود در برابر کژی‌ها و ناراستی‌ها تشویق نموده و از سویی قانون شکنی و ارتکاب ازادانه و گستاخانه فساد از سوی مفسدین را محدود می‌کند .

فقدان شفافیت لازم ، سختی دسترسی به اطلاعات و عدم حمایت رسمی و قانونی ، از مشکلات گزارشگری فساد است که باوجود پیش قدم شدن قوه قضاییه ، ستاد امربه معروف و نهی از منکر و وزارت کار ، رفاه و امور اجتماعی در تسهیل این مسیر ، هنوز استقبال عمومی مردم از ان کم است , مجلس روی ریل خدمت « علیرضا زاکانی »، نماینده مجلس عصر پنجشنبه در جمع مردم روستای کرمجگان بخش کهک قم با اشاره به اینکه یکی از مهم‌ترین وظایف مجلس شناسایی مشکلات کشور و ارائه راه حل برای ان است ، گفت : « مجلس یازدهم در ابتدای راه و در 2 ماه گذشته در حال انسجام بخشی به خودش بوده و از دیروز به نوعی مجلس وارد عرصه گره‌گشایی از مشکلات کشور شده است , در اولین گام در روز گذشته برای کمتر کردن فشار اقتصادی مصوب شد به 60 میلیون نفر بن کالا تخصیص داده شود ».

زاکانی تامین معاش و بهبود زندگی مردم را اولویت اول مجلس یازدهم بیان کرد و افزود : « در هفته اینده « طرح جمعیت و تعالی خانواده » در صحن علنی بررسی و بعد از ان « طرح جهش تولید و تامین مسکن » ارائه خواهد شد », ▼ اخبار کوتاه ◄ احتمال وقوع جنگ داخلی در امریکا / پایگاه خبری هیل خبر داد : « بررسی‌ها نشان می‌دهد خطر درگیری مسلحانه در 5 ایالت پنسیلوانیا ، ویسکانسین ، جورجیا ، میشیگان و اورگان بسیار بالاست », نتایج مطالعه ای که هفته گذشته در امریکا منتشر شد هشدار داده بود که پنج ایالت در معرض خطر بالای خشونت مسلحانه مربوط به انتخابات از سوی گروه‌های شبه نظامی قرار دارند .

در همین زمینه ، فیس بوک غول رسانه‌های اجتماعی اقداماتی را برای ناارامی‌های احتمالی بعد از انتخابات ریاست جمهوری امریکا تدارک دیده است , این ابزارها شامل کند کردن انتشار برخی از پست‌ها و تعدیل خبرهای کاربران است , با استفاده از این ابزارها می‌توان انچه را که ده‌ها میلیون امریکایی هنگام ورود به پلتفرم می‌بینند ، تغییر داد .

◄ 80 درصد از مبتلایان به کرونا ، کمبود ویتامین دی دارند / محققان علوم پزشکی در نشریه انجمن بیماری‌های غدد اعلام کردند ، مطالعات انان نشان می‌دهد بیش از هشتاد درصد از مبتلایان به کرونا ، به کمبود ویتامین دی مبتلا هستند , ویتامین دی هورمونی است که در کلیه‌ها تولید می‌شود و غلظت کلسیم خون را کنترل می‌کند و بر دستگاه ایمنی نیز تاثیر می‌گذارد , بسیاری از مطالعات نشان می‌دهند مصرف ویتامین دی بر دستگاه ایمنی ، تاثیری مثبت دارد ؛ به ویژه در برابر عفونت‌ها .

ویتامین دی در پوست انسان و در پاسخ به تابش نور افتاب ساخته می‌شود , پزشکان توصیه می‌کنند روزانه دست کم ده میکروگرم مکمل ویتامین دی وارد بدن شود , ◄ صابون ساخت فرانسه هم استعماری است !/ مشاور امور تاریخی رییس جمهور الجزایر فاش کرد که فرانسوی‌ها در دوره استعمار این کشور از استخوان مقاومت کنندگان الجزایری برای ساخت صابون و تصفیه شکر استفاده می‌کردند .

◄ احکام سیاسی ( سوال 70): ایا انتقاد از ولی فقیه جایز است ؟ پاسخ : نه تنها انتقاد از ولی فقیه جایز ، بلکه بر اساس تعالیم دینی یکی از حقوق رهبری بر مردم ، لزوم دلسوزی و خیرخواهی برای اوست و این حق ، تحت عنوان « النصیحه لائمه المسلمین » تبیین شده است , البته انتقاد باید به گونه ای بیان شود که هیچ گونه تاثیر سویی بر قداست و جلالت جایگاه ولی فقیه نداشته باشد , لذا باید انتقاد از رهبر ، هوشمندانه طراحی شود تا موجب سوءاستفاده دشمنان نشود ؛ بر این اساس ، مجلس خبرگان کمیسیونی برای نظارت بر فعالیت ­‌های رهبری دارد که عملکرد ایشان را مورد بررسی قرار می‌دهد و در موارد لازم نتیجه ان را به اطلاع ایشان می‌رساند .

این هیئت تحقیق ، به پیشنهاد خود مقام معظم رهبری در مجلس خبرگان تشکیل شده است ,.