خوانش سلیقه ای از قانون معافیت مالیاتی شرکت‌های دانش بنیان هدف اولیه این قانون را به انحراف کشاند

۱۴۰۰/۰۴/۲۹ ۰۸:۵۸:۱۷


به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد ، از جمله الزامات اقتصاد پیشرو و قوی ، تکیه بر دانش و خلاقیت است , در ایران نیز نبود ارتباط میان صنعت و دانشگاه ، باعث اسیب پذیری اقتصاد شده است , این اسیب‌ها بعد از تحریم‌های شدید اقتصادی نمود واضح‌تری پیدا کرده است و لزوم رجوع به تعامل علم و عمل بیش از پیش حس می‌شود .

به منظور بررسی و ریشه‌یابی دقیق چالش‌های پیش روی شرکت‌های دانش بنیان با رمضان روحانی ، مدرس دانشگاه و عضو هیئت مدیره شرکت پیشرو سازه پارس پرداختیم , فارس : نقش یک شرکت دانش بنیان در فرایندهای اقتصادی چیست ؟ متاسفانه اقتصاد کشورهای دارای ذخایر نفتی ، به سمت خام فروشی پیش رفته است , مشتریان ، نفت را با حداقل قیمت از تولیدکنندگان خریده و با پالایش و ایجاد ارزش افزوده ، محصول تولید شده را به چند برابر قیمت خرید به مشتریان می‌فروشند .

حلقه این چرخه ایجاد ارزش افزوده ، شرکت‌های دانش بنیان هستند , شرکت دانش بنیان بر دو محور اصلی است , در بحث فناوری ما برای خرید ، طراحی ، مهندسی معکوس و ساخت تجهیزات پیشرفته با مشکلات زیادی روبه رو هستیم ؛ پس از حل این چالش‌ها ما با تولید یک محصول دانش بنیان مواجه هستیم که باید در بازارهای هدف به فروش برسد .

دولت در چشم‌انداز 1404 مکلف به حمایت از تاسیس 20 هزار شرکت دانش بنیان شده است فارس : کمی درخصوص چالش‌های تاسیس یک شرکت دانش بنیان بود توضیح دهید و اینکه چه مشکلاتی بر سر راه این شرکت‌ها وجود دارد ؟ در این خصوص باید دولت اینده به برنامه ششم توسعه توجه کند ، دولت در چشم‌انداز 1404 مکلف به حمایت از تاسیس 20 هزار شرکت دانش بنیان شده است , متاسفانه این مسیر ناهموار با مشکلات فراوان ، باعث عدم تمایل کارافرینان برای ورود به این حوزه شده است ؛ یکی از این مشکلات بحث تامین نیروی انسانی است , فعالین شرکت‌های دانش بنیان ، نیروی فارغ التحصیل تحصیلات تکمیلی و نخبه کشور هستند .

ما حدود 20 میلیون فارغ التحصیل دانشگاهی در کشور داریم که بیش از پنج میلیون نفر انها بیکارند , بعد از تامین نیروی انسانی ، پیوند نیاز است , وظیفه این پیوند برعهده معاونت علمی و فناوری رییس جمهور است ، یکی از پیشنهادات من ایجاد یک سامانه برای ثبت اطلاعات نیروی انسانی تحصیل کرده برای رفع نیاز صاحبان شرکت‌ها به نیروی متخصص است .

بدین صورت صاحبان صنایع برای جذب نیروی متخصص به این سامانه مراجعه می‌کنند و از ظرفیت جوانان استفاده خواهد شد , یکی دیگر از معضلات این شرکت‌ها بحث تامین دفتر و محل کار است , تاسیس کارخانه نواوری در شهرهایی مثل تهران و مشهد اقدام پسندیده بود .

ما در استان ظرفیت‌های مکانی بسیاری داریم از جمله انها می‌توان به 20 فرهنگسرای شهر مشهد اشاره کرد , دانشگاه‌ها و دانشکده‌های متعددی که در شهر وجود دارند نیز می‌توانند به عنوان دفتر شرکت دانش بنیان در اختیار فعالین این حوزه قرار گیرد , حتی می‌توان از ظرفیت مساجد نیز استفاده کرد ؛ همچنین هزینه بالای ازمایشگاه‌ها و پژوهشکده‌ها باعث دل زدگی فارغ التحصیلان از تاسیس و فعالیت در شرکت‌های دانش بنیان شده است ؛ برای این مشکل پیشنهاداتی وجود دارد از جمله در اختیار قراردادن ازمایشگاه‌های معتبر شهری به فعالین در این شرکت‌ها به صورت سانس‌های مشخص در طول هفته .

یکی دیگر از اقداماتی که می‌توان انجام داد ، ارتباط ازمایشگاه‌های دانشگاهی به فعالین شرکت‌های دانش بنیان است , همچنین یکی از مهمترین مشکلات شرکت‌های دانش بنیان مسئله تامین هزینه‌ها حین پژوهش است , دولت وظیفه تسهیل بروکراسی ثبت شرکت‌ها را برعهده دارد .

پس از ثبت حمایت شرکت‌ها از پژوهش تا تولید محصول و بازارسازی برای محصولات تولیدی وظیفه مهمی است که باید مورد توجه مسئولین قرار گیرد , یک شرکت دانش بنیان از ابتدای تاسیس تا رسیدن به محصول راه پر فراز و نشیبی را طی می‌کند , ورود دلالان نیز در این مسیر باعث دلسردی صاحبان شرکت‌های دانش بنیان می‌شود ، بنابراین حمایت‌ها باید در طول فعالیت شرکت باشد نه صرفا بعد از تحقق محصول .

فارس : این حمایت‌ها باید شامل چه مواردی باشد ؟ محورهای حمایتی می‌تواند به صورت وام‌های کم بهره ( نهایت 4 درصد ) با بازپرداخت‌های طولانی تر ( مثلا 60 ماه ) و مدت تنفس‌های طولانی تر ( مثلا یک سال ) باشد که بخشی از فشارهای وارده بر این شرکت‌ها کاسته شود , بخش دیگر از این حمایت‌ها در زمینه مالیات است , اولین شرکت دانش بنیان در سال 1392 شروع به فعالیت کرد .

در همان زمان قانون معافیت شرکت‌های دانش بنیان تصویب شد ، ولی متاسفانه خوانش سلیقه ای از این قانون ، باعث ایجاد انحراف از هدف اولیه شد , از جمله لزوم مالکیت 50 درصدی دولت در شرکت دانش بنیان که با اصل 44 تضاد دارد , بخش دیگری از این خوانش‌های ناصحیح مربوط به تعبیر سلیقه ای محصول دانش بنیان است که باعث بروز دلسردی در میان فعالین این شرکت‌ها شده است .

متاسفانه خوانش دولت و مدیران از قوانین موجود به نفع شرکت‌های دانش بنیان نیست , حتی در مناقصه هایی که برگزار می‌شود ، شرایط به گونه ای است که امکان رقابت برای شرکت‌های دانش بنیان وجود ندارد , این درصورتی است که توسعه شرکت دانش بنیان یکی از پایه‌های ایجاد اقتصاد دانش بنیان و اقتصاد خلاق است .

یکی دیگر از چالش‌های فعالین در این شرکت‌ها بحث نظام وظیفه است , باید قوانین به گونه ای تغییر کنند که فارغ التحصیلان تحصیلات تکمیلی سربازی خود را در شرکت دانش بنیان به صورت امریه بگذرانند , این امریه باید به عنوان سابقه کار ثبت و باعث ارتباط دائمی نیروی تحصیل کرده و اموزش دیده به شرکت‌های دانش بنیان شود .

یکی از وظایف دولت‌ها حمایت از محصول تولید شده داخلی است , سال‌ها است یکی از محورهای اصلی گفتمان رهبر معظم انقلاب لزوم حمایت از اقتصاد مقاومتی و تولید داخلی است ، دولت‌ها می‌توانند با منع واردات کالاهایی با مشابه داخلی و یا تعرفه‌های بالا بر این گونه کالاها ، از کالای داخلی حمایت کنند و با نظارت دقیق بر این شرکت‌ها و ایجاد فضای رقابتی بر اصالت و کیفیت بالای کالاهای تولیدی این شرکت‌ها نظارت کنند , این امر وظیفه مجلس است که با نظارت بر دولت و خوانش دولت از قانون ، از اصالت قانون پاسداری کند .

فارس : مشکلات این شرکت‌ها تا چه اندازه مالی و تا چه اندازه جنبه علمی دارد ؟ عموما شرکت‌های دانش بنیان در جنبه علمی قوی و در بحث مالی ضعیف هستند ، چنانچه دولت بتواند به گونه ای مسیر را ریل‌گذاری کند که صنعت و دانشگاه از طریق شرکت‌های دانش بنیان بهم مرتبط شوند ؛ بخش زیادی از چالش‌های این شرکت‌ها برطرف خواهد شد , متاسفانه در چهار سال اخیر نه تنها شاهد حمایت نبوده‌ایم ، بلکه با 50 درصد کاهش بودجه اموزش وپژوهش بر سردی تنور اقتصاد دانش بنیان افزوده است , این درحالی است که حدود 80 درصد مشکلات شرکت‌های دانش بنیان مربوط به مسائل مالی است .

فارس : کمی درخصوص جایگاه خراسان رضوی در ایجاد شرکت‌های دانش بنیان در کشور توضیح دهید , خوشبختانه ما بعد از تهران ، جایگاه دوم را در کشور داریم , دانشگاه فردوسی به عنوان دانشگاه مادر ، باعث ایجاد یک قطب علمی و حجم بالای فارغ التحصیل دانشجویی در کشور شده است ، البته وجود مراکزی همچون پارک علم و فناوری استان و کارخانه نواوری نیز به کسب این جایگاه کمک کرده است .

فارس : پارک‌های علم و فناوری و کارخانه نواوری چگونه می‌توانند به شرکت‌های دانش بنیان کمک کنند ؟ جوا ن گرایی در کادر علمی و اجرایی این مراکز و نوسازی تجهیزات باعث ایجاد فضای علمی با نشاط می‌شود , لزوم ایجاد سیستم حمل ونقل ارزان و مطمئن از سراسر شهر به پارک علم و فناوری و کارخانه نواوری مسئله دیگری است که باید مورد توجه متولیان قرار گیرد تا دسترسی به این مراکز راحت تر باشد و اعضای این شرکت‌ها بتوانند از این امکانات استفاده کنند , فارس : پیشنهاد شما برای بهبود شرایط فعلی چیست ؟ یکی از پیشنهادات موثر من برای ایجاد نشاط علمی در فضای صنعتی کشور ، الزام شرکت‌های صنعتی به تشکیل شرکت‌های دانش بنیان مرتبط با صنعت شان است .

چنانچه صاحبان صنایع با کمک وزارت صنعت ، معدن و تجارت ، از انچه که گفته شد ( پروژه دانشجویی بودن این فعالیت‌ها ، مشکل امریه ، استقرار شرکت دانش بنیان و حمایت ان تا رسیدن به مرحله قوام‌گیری ) حمایت کنند ، قطعا مشکلات مربوط به صنایع کشور مرتفع خواهند شد , انتهای پیام / 70068 عضویت در کانال تلگرام خبربان منبع : فارس کلیدواژه : رمضان روحانی چالش‌های شرکت‌های دانش بنیان پارک علم و فناوری خراسان رضوی کارخانه نواوری مشهد شرکت‌های دانش بنیان شرکت دانش بنیان کارخانه نواوری دانش بنیان شرکت‌ها چالش ها درخواست حذف خبر : « خبربان » یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به طور اتوماتیک از وبسایت www,farsnews.

ir دریافت کرده است ، لذا منبع این خبر ، وبسایت « فارس » بوده و سایت « خبربان » مسئولیتی در قبال محتوای ان ندارد , چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید ، کد 32576662 را به همراه موضوع به شماره 100010022100 پیامک فرمایید , لطفا در صورتی که در مورد این خبر ، نظر یا سئوالی دارید ، با منبع خبر ( اینجا ) ارتباط برقرار نمایید .

با استناد به ماده 74 قانون تجارت الکترونیک مصوب 1382/10/17 مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت « خبربان » مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی ، صوتی و تصویر است ، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر ، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است , شروع محدودیت‌های تعطیلات از ساعت 18 امروز اختصاصی تسنیم / تهران و البرز از سه شنبه تا یکشنبه اینده تعطیل شد وضعیت پرداخت حقوق‌ها در تعطیلات 6 روزه روایت نماینده دادستان از غارت بیت المال توسط گروه رستمی صفا / قاضی زرگر : متهمان علیرغم فرصت دو هفته ای دادگاه ، بدهی را پرداخت نکردند خبر عجیب از سایپا ؛ سعید اخباری در استانه عقد قرارداد خبر بعدی : شرکت‌های دانش بنیان ، بهترین مسیر رسیدن به توسعه پایدار کشور است / تزریق 100 میلیارد تومان در طرح چشمه نور استاندار قزوین گفت : بهترین راه رسیدن کشور به توسعه پایدار از مسیر شرکت‌های دانش بنیان است , به گزارش خبرگزاری برنا از قزوین ؛ هدایت الله جمالی پور عصر دوشنبه در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی که در استانداری برگزار شد اظهار داشت : امروز باید بپذیریم راه توسعه پایدار از مسیر شرکت‌های دانش بنیان می‌گذرد و هر میزان در این عرصه سرمایه‌گذاری کنیم به دستاوردهای ارزشمندی می‌رسیم .

وی اضافه کرد : در استان قزوین در کنار ظرفیت‌های صنعتی ، کشاورزی ، گردشگری و خدماتی در عرصه علمی و دانشگاهی هم استعدادهای بسیار خوبی داریم که اگر همه امکانات خود را بسیج کنیم قادریم حرف زیادی برای گفتن داشته باشیم , استاندار قزوین یاداورشد : دانشگاههای استان قزوین ظرفیت بی بدیلی دارند و می‌توانند در توسعه استان نقش بیشتری ایفا کنند و در این میان به ادامه کمک‌ها و حمایت‌های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیازمندیم تا کارها شتاب گیرد , طرح چشمه نور ، کار علمی ماندگاری است جمالی پور تصریح کرد : طرح چشمه نور از کارهای ماندگار و بی نظیر علمی کشور است که می‌تواند قزوین را به یک پایگاه پژوهشی و علمی جهان تبدیل کند و دستاوردهای تحقیقاتی ارزشمندی هم برای استان و منطقه داشته باشد .

وی بیان کرد : طرح چشمه نور از کارهای بزرگ علمی مانند رصد خانه است که تکمیل ان 3 هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد و کار بسیار سنگینی است که باید همه مسئولان کشور با عزم جدی برای تامین اعتبارات مورد نیاز ان همت کنند , استاندار قزوین در خصوص انتقاد مجری سابق پروژه چشمه نور گفت : از خدمات ارزشمند جناب مهندس لک و دکتر رهیقی در سالهای اخیر در این پروژه تشکر و قدردانی می‌کنیم و به دغدغه‌های کارشناسی ایشان اهمیت می‌دهیم و امیدواریم همه کمک کنند تا انها را برطرف کنیم , وی اضافه کرد : پیشنهاد ایشان را می‌پذیریم که باید این طرح مهم نقشه راه روشنی داشته باشد و طراحی و نقش همه بازیگران ان مشخص شود تا کار شتاب گیرد .

جمالی پور گفت : اقای دکتر محمد جواد لاریجانی از شخصت‌های برجسته ای هستند که در اجرای طرح چشمه نور نقش بی بدیلی داشته‌اند و با کمک ایشان در بخش ارتباطات علمی با دنیا کارهای خوبی شکل گرفته و بویژه در احداث رصد خانه که از سال 81 مطالعات ان اغاز شده بود خدمات شایسته ای انجام دادند , اختصاص 100 میلیارد تومان از سوی معاون رییس جمهور به طرح چشمه نور استاندار قزوین بیان کرد : با مساعدت دکتر ستاری مقرر شد 100 میلیارد تومان به پروژه چشمه نور تزریق شود و امیدواریم با تخصیص اعتباراتی از صندوق توسعه ملی با دستور رهبری این پروژه در مسیر سرعتی مطلوبی قرار گیرد , وی اظهارداشت : پروژه چشمه نور از طرح‌های اولویت دار کشور است که با تکمیل ان یک پایگاه بزرگ علمی برای ایران اسلامی شکل می‌گیرد و دستاوردهای مهمی برای کشور خواهد داشت .

.