اخبار ویژه 8 ابان ماه

۱۴۰۰/۰۴/۳۰ ۱۰:۰۷:۵۰


پایگاه بصیرت روزنامه کیهان ** لااقل اسم « شرق » را به « سوپر غرب » تغییر دهید ! روزنامه شرق مدعی شد سیاست نگاه به شرق ، نگاهی انحصاری ، یکطرفه ، ناگزیر و ذوب شدن در شرق است ! این روزنامه که برخلاف نام غلط اندازش ، از هنگام تاسیس به غربگرایی و غرب ستایی مبتذل مشغول است ، ضمن چند مصاحبه تلاش کرده سیاست منطقی تعامل با شرق را زیر سوال ببرد , تیترهای مطالب این روزنامه جالب است : « انحصار در شرق ؟»، « این دیگر نگاه به شرق نیست ، ذوب شدن است » و « رابطه با شرق ، ناگزیر و یکطرفه است », فضاسازی این روزنامه غربگرا در حالی است که تیترهای مورد اشاره بیان واقعی نگاه طیف متبوعش در دولت به چند دولت مستکبر غربی است .

همین طیف بودند که سیاست خارجی و تعامل و دیپلماسی اقتصادی را به امریکا و انگلیس و فرانسه منحصر کردند ، مجیز دولت‌های غربی را گفتند ، از طرف انها به دروغ وعده شراکت دادند ، تیتر زدند « امضای کری تضمین است »، هرچه اتهام بود ( به جای غرب متخاصم و متعدی ) متوجه نظام و کشور کردند ، و روابطی نامتوازن و یکطرفه برقرار کردند ؛ تا جایی که حتی اگر برجام طرف بدعهد غربی زیر پا ماند ، اینها به رسم عقل و مصلحت ، اجرای یکطرفه تعهدات را توجیه کردند و حالا حتی کمترین اعتراضی هم به امریکا و اروپا نمی‌کنند , این عدم توازن به جایی رسید که حتی نفر منتخب دولت برای تصدی نمایندگی ایران در سازمان ملل ( معاون سیاسی دفتر رییس جمهور ) از سوی دولت اوباما تروریست خوانده شده و دیپورت شد اما این طرف ادعا می‌شد دولت امریکا بسیار مودب است (!) همین دولت‌های غربی بودند که تعهدات اقتصادی و ضدتحریمی و قراردادهای نیم بند را یکطرفه لغو کردند و باز هم صدایی از غربگرایان دارای نقاب « شرق » بلند نشد , افتاب یزد : به قالیباف چرا ؟ به روحانی خرده بگیرید یک روزنامه حامی دولت می‌گوید رییس مجلس جبران برخی کم کاری‌های رییس جمهور را می‌کند ، هر چند که مشاوران روحانی از این اتفاق خوش شان نمی‌اید .

افتاب یزد در گزارشی با عنوان « واکنش منفی در مشاور رییس جمهور به جلسات قالیباف با وزرا ؛ میدانی که روحانی به قالیباف داده است » نوشت : یک دلیل این دیدارها تیپ مدیریتی و شخصیتی قالیباف است که علاقه مند به برگزاری جلسات میدانی است , اما دومین دلیل درباره اینکه قالیباف دست به چنین اقدامی می‌زند به حسن روحانی مربوط است ! درحالی که موج شدید کرونا و فشار تحریم‌ها مصائب بسیاری را بر مردم تحمیل کرده ، حسن روحانی به عنوان رییس جمهور تمایلی به حضور حداکثری در مسائل مختلف ، دیدارهای میدانی و ,.

, ندارد ! او بسیاری از فعالیت‌ها را پشت مانیتور خود و به شکل ویدیو کنفرانس دنبال می‌کند که طبیعتا نتیجه لازم را نخواهد داشت , در چنین فضایی قالیباف این فضا را یافته تا به مخاطب بگوید اگر روحانی حاضر نیست از لایه امن دفتر خود برای حل مشکلات خارج شود اما من به عنوان رییس مجلس گام برمی‌دارم تا مشکلات حل شود ! روحانی حتی جلسات سران قوا را نیز به دلیل نگرانی از ابتلا به کرونا تعطیل کرده است .

بنابراین اگرچه مشاوران روحانی به رفتارهای قالیباف تذکر می‌دهند اما واقعیت این است که وقتی روحانی میدان را کامل رها کرده نمی‌توان انتظار دیگری داشت , در همین زمینه یک خبرگزاری اصولگرا مطلبی را منتشر کرده که مضمون ان این است که درحالی که روحانی هیچ گامی برنمی‌دارد قالیباف مجبور است به دنبال جایگزین هایی باشد , « جلسه شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا به دلیل غیبت رییس جمهور نزدیک 2 ماه است که برگزار نمی‌شود .

» در همین راستا قالیباف به عنوان رییس مجلس ، جلساتی با وزرا و مدیران ارشد دولتی برگزار کرده و به نوعی امر ضروری تعامل قوا را در سطح ارتباط با وزرا و ارائه توضیح و گزارش از انها درخصوص مسائل مختلف پیگیری می‌کند , پیگیری وضعیت بازار ارز و جلسات مستمر 10 روزه با هدف کاهش قیمت دلار و تثبیت بورس و جلوگیری از قیمت‌گذاری دستوری فولاد در همین راستا تلقی می‌شود , همچنین برگزاری نشست‌های رییس مجلس و نمایندگان با رییس کل بانک مرکزی ، وزیر اقتصاد ، وزیر نفت و وزیر جهاد کشاورزی برای پیگیری مسئله اقتصاد و معیشت ، سیاست‌های پولی ، مالی و تجاری ، نحوه حمایت از واردات کالاهای اساسی با ارز ترجیحی و حمایت از تولید از جمله اقدامات اخیر و تعاملی دولت و مجلس محسوب می‌شود .

این گزارش به خوبی نشان می‌دهد که در عمل مشاوران روحانی به جای گله از قالیباف باید به رییس خود مشاوره بهتری بدهند ! افتاب یزد ضمنا به انتقاد حسام الدین اشنا و حمید ابوطالبی از این فعالیت رییس مجلس پرداخت , دوره طلایی شورای شهر بدون افزایش حتی یک متر به مترو (!) در حالی که محسن هاشمی می‌گوید : توان ریاست جمهوری ندارد ( و وضعیت شورای شهر هم گواه بر همین است )، روزنامه منسوب به خانواده هاشمی مدعی شد باید شرایط را به نحوی مهیا کرد که او تجدیدنظر کرده و نامزد انتخابات شود , به گزارش جهان نیوز ، محسن هاشمی درباره دلیل عدم تمایل خود برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری 1400 توضیح داد ، که در حال حاضر مدیریت کشور کار بسیار سختی است و کسی که این توانایی را در خود می‌بیند به قول خارجی‌ها « سوپرمن » است .

محسن هاشمی در ادامه تاکید می‌کند : من چنین توانایی را در خودم نمی‌بینم و دوستان به دلیل خدمات ایت الله هاشمی رفسنجانی محبت دارند و نام من را مطرح می‌کنند , او در ادامه در پاسخ به اصرار گفت وگوکننده ، تاکید می‌کند که برای ثبت نام در انتخابات 1400 در وزارت کشور حاضر نخواهد شد , او همچنین گفت که در انتخابات شورای شهر هم نامزد نمی‌شود .

اظهارات محسن هاشمی در حالی است که روزنامه ارمان نوشت : جامعه در این روزها در ارزوی رییس جمهوری است که بتواند همانند ایت الله هاشمی تدبیری پیشه کند که کشور از شرایط دشوار خارج شود و وضعیت معیشتی مردم از حالت رکود و نامطلوب به مرز قابل قبولی برسد مانند انچه پس از سال‌های جنگ تحمیلی و پس از ان انجام داد و امید را به جامعه بازگرداند , اکنون محسن هاشمی نزدیک‌ترین گزینه برای تحقق این خواست است که البته به نظر می‌رسد با توجه به اینکه عنوان کرده قصدی برای کاندیداتوری ندارد باید شرایط را به نحوی مهیا کرد که او تجدیدنظر داشته باشد ! این روزنامه اصلاح‌طلب می‌افزاید : دنیای سیاست بالا و پایین‌های زیادی دارد و نمی‌توان امروز برای حضور در انتخابات 1400 نظر قطعی را اعلام کرد , مصلحت اساسی‌ترین رکن در تصمیم‌گیری سیاستمداران و افراد خبره است .

بدین معنا که اگر به مصلحت شرایط امروز سخن از عدم کاندیدا شدن برای انتخابات ریاست جمهور می‌زنند شاید در هنگامه ثبت نام انتخاباتی شرایط کشور و درخواست‌های فراوان انها را مجاب به حضور کند که در مورد محسن هاشمی هم این گمانه مطرح است , ارمان در ادامه با لحنی متملقانه از محسن هاشمی پرداخته و می‌نویسد : بدون شک دوران مدیریت محسن هاشمی در شورای شهر را باید دوران طلایی دانست ، چرا که مشی مدیریتی او در وهله نخست سبب دور شدن حواشی از بهشت شد و برخلاف دوره‌های قبلی که حاشیه‌های بهشت بر متن غلبه داشت ، در دوره پنجم همدلی و همکاری اعضای شورای شهر اجازه نداد حاشیه ای ایجاد و به ابزار تخریب بهشت تبدیل شود , این نوشته تمجیدامیز در حالی است که شورای شهر ظرف سه سال ، سه شهردار جابه جا کرده و جز سیاسی کاری و جابه جایی نام برخی خیابان‌ها ، کاری برای مردم نکرده است .

به اذعان محسن هاشمی در این سه سال ، حتی یک متر هم به خط متروی تهران اضافه نشده است , از سوی دیگر ، دولت فعلی دولت ائتلافی اصلاح‌طلبان از جمله کارگزاران است و معلوم نیست قرار است نامزدی یک عضو کارگزاران ( فارغ از اینکه رییس شورای شهر به خودی خود صلاحیت نامزدی ریاست جمهوری را دارد یا خیر ) چه تغییری در سوءمدیریت 7 ساله و 3 سال گذشته رخ دهد ؟! استفاده از شگرد‌های اختلاس برای توجیه دوباره مذاکره با امریکا یک سایت کلاهبردار و حق العمل کار مدعی شد برای حل بحران کنونی در اجماعی ملی ، مذاکرات غیرهسته ای به مخالفان دولت واگذار شود و همزمان ، دولت صرفا مذاکرات هسته ای را اغاز کند (!) عصر ایران که سابقه بارها رنگ عوض کردن در ادوار مختلف سیاسی را در کارنامه خود دارد می‌نویسد : کشور به خصوص به لحاظ اقتصادی درگیر مشکلات عدیده ای است و لزوم اجرای طرحی برای خروج از این مشکلات کاملا احساس می‌شود , به نظر می‌رسد فارغ از انکه کدام فرد پیروز انتخابات امریکا خواهد شد ، برای رفع مشکل تحریم‌ها مذاکره غیرقابل اجتناب است .

از این منظر پیشنهاد می‌شود به جای طرح استعفا یا استیضاح روحانی ، در سطح عالی نظام این تصمیم گرفته شود که بعد از تعیین رییس جمهور جدید امریکا ، دولت مذاکرات برای بازگشت امریکا به برجام را اغاز کند و همزمان مخالفان دولت مسئولیت اغاز مذاکرات غیرهسته ای را برعهده بگیرند , بدین ترتیب هم برجام احیا و به موجب ان تحریم‌ها رفع خواهد شد و هم مخالفان دولت می‌توانند مذاکرات غیرهسته ای را ان طور که خود صلاح می‌دانند پیش ببرند , ضمن انکه شرط ایران برای مذاکره درباره موضوعات دیگر که همانا بازگشت امریکا به برجام و لغو تحریم‌ها است عملی خواهد شد .

[!؟] چنانچه بایدن پیروز انتخابات امریکا باشد از قبل بر چنین روشی مهر تایید زده و گفته بود که باید مذاکرات غیرهسته ای جدا از مذاکرات هسته ای باشد , حتی اگر ترامپ نیز پیروز انتخابات شود به دلیل ناکامی 4 ساله در مذاکره با ایران به احتمال زیاد مذاکره همزمان اما جداگانه هسته ای و موضوعات غیرهسته ای را خواهد پذیرفت , نهادها ، احزاب ، افراد و دستگاه‌های مخالف دولت باید منافع ملی را نسبت به منافع حزبی و گروهی اولویت بخشند .

اگر مخالفان دولت بخواهند با سنگ اندازی مانع از هرگونه مذاکره شوند تا دولت روحانی با کارنامه اقتصادی ضعیفی به پایان برسد ، قاعدتا با چنین طرحی هم مخالفت خواهند کرد , در چنین شرایطی هدف انها پیروزی در انتخابات سال اینده به رغم اسیب کنونی به مردم خواهد بود و برای رسیدن به این هدف لازم است نارضایتی عمومی همچنان حفظ شود , اما اگر انها منافع ملی را در اولویت قرار دهند قاعدتا باید از هر طرحی که کشور را از بحران خارج می‌سازد حمایت کنند .

این یادداشت سالوسانه در حالی است که کلاهبرداران رسانه ای حامی برجام ، هنوز حساب وعده‌های دروغ خود در برجام را با مردم صاف نکرده‌اند , در واقع انها بودند که به اسم رفع تحریم‌ها و رونق اقتصادی ، برجام خسارت بار را سرشار از عایدی و سود جا زدند اما نابودی بخش اعظم برنامه هسته ای را در کنار تشدید تحریم‌ها و تورم ، به عنوان سوغاتی تقدیم مردم کردند , خیانت مهم در این میان ان است که عامدانه ، تحریم‌ها - و نه سوءمدیریت دولت « برجام و دیگر هیچ » - را علت مشکلات اقتصادی جا می‌زنند .

تحریف و خیانت دوم ، ادعای امادگی ترامپ و بایدن برای بازگشت به برجام و برداشتن تحریم هاست و حال انکه هر دو نامزد ، بر عبور از برجام و تحمیل خواسته‌های جدید بدون برداشتن تحریم‌ها اصرار دارند و مشخص نیست سایت مذکور چرا اصرار دارد برای دومین بار ، دولتمردان امریکایی را طرفدار مذاکره متوازن و مهیای برداشتن تحریم‌ها وانمود کند ؟! نویسنده توضیح نمی‌دهد چرا برجام تدریجا در دولت اوباما - به شکل سیستماتیک و با تصویب تحریم‌های جدید - نقض شد و در دولت ترامپ به کلی زیر پا گذاشته شد ؛ که حالا بخواهند به ادعای دروغ نویسنده به برجام بازگردند ؟ و چرا مخاطب باید از این جماعت سابقه دار در دروغگویی ، ادعای بازگشت امریکا به برجام را بپذیرد ؟ نکته بعدی این است که وقتی دولت‌های اوباما و ترامپ با تصویب و اعمال گسترده تحریم‌ها در پسابرجام ، این توافق را لغو کرده‌اند ، اصلا چرا ایران باید سراغ مذاکره مجدد هسته ای (؟!) و فراهسته ای برود ؟ خواندن این تحلیل ، مخاطب را یاد برخی کلاهبرداران کلان بانکی و مالی می‌اندازد که با استفاده از شگردهای گوناگون اختلاس ، بدهی‌های جدید و مضاعف پدید می‌اورند و در عین حال چک‌های برگشتی قبلی را با چک‌های جدید و از جیب خود بانک و بیت المال پر می‌کنند ! جالب این که جماعت بزک کننده از ادعای « امضای کری تضمین است »، به این دروغ مسلم جهش یافته‌اند که « شرط ایران برای مذاکره مجدد ( بازگشت امریکا به برجام و لغو تحریم‌ها ) عملی شده است »!! خسارت‌های حذف کارت سوخت هرگز فراموش نخواهد شد وقتی نظام سهمیه بندی بنزین احیا و کارت سوخت تبدیل به یک ابزار مهم برای سوخت‌گیری شد ، میزان مصرف روزانه بنزین طی 10 ماه گذشته روزانه بین 20 تا 25 میلیون لیتر در روز کاهش یافت ، با احیای کارت سوخت هم مصرف داخلی و هم با مدیریت اطلاعاتی مصرف بنزین ، قاچاق این سوخت کاهش یافت , به گزارش روزنامه جوان ، در چنین شرایطی که وزارت نفت هم اقرار به کاهش مصرف بنزین کرده است ، شماتت‌ها علیه این وزارتخانه به دلیل حذف نظام سهمیه بندی و رهاسازی مصرف بنزین افزایش یافت , این جدای از اتفاقات تلخ ابان 98 است که تنها دلیلش ، سیاسی کاری دولتی بود که با یک تصمیم اشتباه ، نظام مدیریت مصرف بنزین را نابود کرد و موجب شد میزان مصرف بنزین به حدود 100 میلیون لیتر در روز برسد .

تا پیش از حذف کارت سوخت ، میزان مصرف بنزین بین 70 تا 75 میلیون لیتر در روز بود که با تصمیم وزارت نفت و دولت ، این میزان با حذف نظام سهمیه بندی به حدود 100 میلیون لیتر در روز رسید , وزارت نفت برای فرار کردن از این عملکرد ، مدام عوامل دیگر را موجب افزایش مصرف بنزین می‌دانست , یکی از این استدلال‌ها افزایش تولید خودرو بود ، در حالی که طی سه سال گذشته کمترین تولید خودرو در کشور به ثبت رسیده که نشان می‌دهد چنین استدلالی فقط برای « ردگم کنی » است .

یکی دیگر از استدلال‌ها نیز مربوط به جایگزینی سی ان جی به جای بنزین است , وزارت نفت معتقد است بخش عمده ای از کاهش مصرف بنزین ، توسط سی ان جی جبران شده و اساسا تغییری در مصرف سوخت رخ نداده است , این توجیه و عددسازی ، دقیقا در مقابل اظهارات و نظر کارشناسانی بود که معتقد بودند با نظام سهمیه بندی ، میزان مصرف سوخت در بخش حمل و نقل کاهش یافته است ولی این وزارتخانه و طرفدارانش ، مدام روی سی ان جی مانور می‌دادند .

در چنین شرایطی ، گزارش مرکز امار نشان داد حرف منتقدان دولت تا چه اندازه درست بوده است , در بخش گاز گزارشی که مرکز امار منتشر کرده ، امده است : در حال حاضر نیروگاه‌ها با مصرف 45 درصد از گاز تولیدی بیشترین مصرف را در بین سایر بخش‌ها دارند , مصرف بخش خانگی نیز 16/5 درصد از کل گاز تولیدی است .

مصرف روزانه 19/5 میلیون مترمکعب گاز در بخش حمل و نقل نیز حاکی از مصرف روزانه سی ان جی در کشور در بهار سال جاری است , این اعداد به چه معناست ؟ بررسی امار‌های فصلی مصرف سی ان جی از پاییز 98 تا بهار امسال در مقایسه با مدت مشابه نشان می‌دهد صرفا در زمستان پارسال در مقایسه با مدت مشابه سال 97، مصرف سی ان جی ، حدود 10 درصد افزایش یافته است , این گزارش به خوبی روشن می‌سازد وزارت نفت برای توجیه اشتباه خود برای حذف نظام سهمیه بندی ، به استدلالی دروغین تمسک جسته که اصولا و منطقا نمی‌تواند این وزارتخانه را از دشمنی با نظام مدیریت مصرف سوخت تبرئه کند .

وزارت نفت دوست ندارد بپذیرد که با سیاست‌های اشتباه و متناقض با منافع ملی ، میلیارد‌ها دلار از درامد‌های کشور را به باد داده و از سوی دیگر ، نتایج امنیتی - اجتماعی ان را در سال 98 به نظام تحمیل کرده است ؛ وزارتخانه ای که به خوبی می‌داند چه کرده ، این حق را به خود می‌دهد برای فرار رو به جلو ، دست به امارسازی بزند و همه را مقصر جلوه دهد ، جز خودش ! ********************************* روزنامه وطن امروز ** رهبر انقلاب در واکنش به اهانت اخیر نسبت به ساحت پیامبر اسلام (ص) خطاب به جوانان فرانسه پیام صادر کردند اقدام احمقانه مکرون توهین به شعور فرانسوی‌ها اظهارات امانوئل مکرون ، رییس جمهور فرانسه در تایید کاریکاتور توهین امیز به پیامبر اسلام صلوات الله علیه واله ، باعث خشم مسلمانان در سرتاسر جهان شده است , به همین علت حضرت ایت الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی خطاب به جوانان فرانسوی پیامی کوتاه صادر کردند , متن این پیام که به زبان فرانسوی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد ، به شرح زیر است : بسمه تعالی جوانان فرانسه ! از رییس جمهور خود بپرسید : چرا از اهانت به پیامبر خدا حمایت می‌کند و ان را ازادی بیان می‌شمارد ؟ ایا معنی ازادی بیان این است : دشنام و اهانت ، ان هم به چهره‌های درخشان و مقدس ؟ ایا این کار احمقانه ، توهین به شعور ملتی نیست که او را به ریاست خود انتخاب کرده است ؟ سوال بعدی این است که چرا تردید در هولوکاست جرم است ؟ و اگر کسی چیزی در این باره نوشت باید به زندان برود اما اهانت به پیامبر ازاد است ؟ *** تقدیر رییس قوه قضاییه از بشار اسد در ترویج مقاومت ایت الله سیدابراهیم رییسی که روز گذشته در پایان ماموریت عدنان محمود ، سفیر جمهوری عربی سوریه در ایران میزبان وی بود ، جایگاه سوریه در جبهه مقاومت را مثال زدنی خواند و اظهار داشت : انچه سوریه را ماندگار و مردم این کشور را در منطقه و جهان سرافراز کرد ، مقاومت و ایستادگی دولت و ملت سوریه در مقابل اسراییل و گروه‌های تکفیری دست ساز امریکا و اسراییل است .

رییس قوه قضاییه با بیان اینکه امروز نام سوریه با مقاومت عجین شده است ، از نقش مرحوم حافظ اسد و فرزندش بشار اسد در ترویج و حفظ روحیه مقاومت در مردم سوریه تقدیر کرد و گفت : تجربه تاریخی و تصویری که از سوریه در برابر دیدگان جهانیان و مردم منطقه قرار دارد ، نشان داد سوریه در مقابل امریکا و اسراییل و تمام لشکریان انها که مورد حمایت برخی کشورهای منطقه هم هستند بخوبی ایستاد و در این جنگ سرافراز بیرون امد , رییس قوه قضاییه در عین حال متذکر شد جنگ اقتصادی نه توانسته ایران را از راهی که می‌رود بازدارد و نه موفق شده دولت و مردم سوریه را متوقف کند و توطئه‌های انها فقط موجب بدنامی بیشتر انان و نقطه قوت جریان مقاومت شده است , ایت الله رییسی تاکید کرد : یقین دارم ایستادگی مردم سوریه و جریان مقاومت و همه نیروهای مجاهد در منطقه از حزب الله تا حماس ، پیروزی را رقم می‌زند و نکبت و نفرت ابدی روزافزون را برای امریکا و اسراییل در پی خواهد داشت .

*** ظریف : تبادل 2 جاسوس بازداشتی با امریکا کذب محض است محمدجواد ظریف در گفت وگو با خانه ملت ، در واکنش به انتشار اخباری مبنی بر تبادل 2 جاسوس بازداشتی با امریکا ، گفت : این خبر صد درصد دروغ است , وزیر امور خارجه تصریح کرد : ما پیشنهاد مبادله جامع زندانیان طرفین را دادیم , ما در کشورهای مختلف به دستور امریکا زندانی داریم و در خود امریکا هم زندانی داریم ، افرادی را نیز در ایالات متحده امریکا داریم که حتی مدت محکومیت غیرقانونی انها هم تمام شده اما امریکایی‌ها مانع برگشت شان به ایران شدند .

وی افزود : بر همین اساس پیشنهاد کردیم تمام زندانیان 2 طرف در همه جا مبادله شوند و روی این موضوع هم تاکید داریم اما موضوع معامله 2 جاسوس بازداشتی با امریکا کذب محض است , برخی رسانه‌ها در روزهای اخیر مدعی شده بودند 2 جاسوس جنجالی در ایران بزودی با امریکا تبادل خواهند شد , *** رسانه‌های صهیونیستی : هدف از عادی‌سازی روابط با عرب‌ها ایجاد ائتلاف ضدایرانی است رسانه‌های رژیم صهیونیستی اعلام کردند هدف این رژیم از عادی‌سازی روابط با کشورهای عربی مقابله با ایران است .

به گزارش المیادین ، رسانه‌های صهیونیستی در گزارش‌های مختلفی اذعان کردند هدف اصلی این رژیم از توافقات با کشورهای عربی در واقع ایجاد ائتلاف منطقه ای متشکل از این رژیم با امارات ، بحرین ، سودان ، مصر ، اردن و چه بسا عربستان برای مقابله با ایران است , به نوشته المیادین ، در یک مورد از این گزارش‌ها یونی بن مناحم ، کارشناس اسراییلی امور کشورهای عربی در گفت وگو با شبکه 7 رژیم صهیونیستی می‌گوید : پشت پرده توافقات اسراییل و کشورهای عربی توافق بالاتری وجود دارد و سودان در این معادله از نظر راهبردی در دریای سرخ از اهمیت بالایی برخوردار است و این مساله برای اسراییل بسیار مهم است , کارشناس مطرح صهیونیست با اشاره به اینکه هدف از توافق با کشورهای عربی ایجاد ائتلاف منطقه ای میان اسراییل ، امارات ، بحرین ، سودان ، مصر ، اردن و پس از انها عربستان است ، افزود : این ائتلاف 3 هدف دارد ؛ مقابله با خطرات ایران و جلوگیری از نفوذ این کشور در خاورمیانه ، مقابله با محور اخوان المسلمین به رهبری قطر و ترکیه و ایجاد پل ارتباطی میان اسراییل و فلسطین و تلاش برای حل اختلافات .

********************************* روزنامه خراسان ** طرح صلح ایران روی میز باکو و ایروان عراقچی : پایان دادن به اشغال اراضی جمهوری اذربایجان عنصر مهم این طرح است یوسفی - بیش از یک ماه از اغاز درگیری بین ارمنستان و اذربایجان در سال 2020 می‌گذرد و با وجود تلاش‌های دیپلماتیک برای برقراری اتش بس ، منطقه « قره باغ » همچنان زیر اتش منازعه سنگین میان نیروهای اذربایجان و ارمنستان می‌سوزد و علاوه بر خسارت هایی که به دو کشور وارد شده ، شعله‌های اتش این درگیری دامن مرزهای کشورهای همسایه از جمله ایران را نیز گرفته است , پس از ناامنی‌های به وجود امده در مرزهای ایران ، مسئولان نظامی و دیپلماسی جمهوری اسلامی درباره ادامه جنگ و سرایت تبعات چالش قره باغ به مرزهای ایران به باکو و ایروان هشدار دادند اما این هشدارها کارساز نبود تا این که ایران در هر دو حوزه نظامی و دیپلماسی وارد عمل شد , ابتدا نیروی زمینی سپاه پاسداران برای حراست از مرزهای کشور ادوات نظامی خود را به سوی مناطق نزدیک به جنگ قره باغ گسیل کرد ، سپس فرمانده کل سپاه پاسداران شخصا برای بررسی اوضاع مرزهای شمال غرب وارد این منطقه شد .

درحوزه دیپلماسی نیز عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه از مناطق مرزی استان اردبیل با جمهوری اذربایجان در شهرستان اصلاندوز مغان بازدید کرد , نماینده ویژه جمهوری اسلامی در امور قره باغ پس از بازدید از مناطق مرزی ایران ، برای حل مسالمت امیز این درگیری با یک طرح صلح پیشنهادی ، عصر دیروز وارد باکو شد , همچنین قرار است عراقچی با سفر به ایروان ، مسکو و انکارا درباره ابتکار صلح ایران رایزنی کند .

عراقچی پس از ورود به باکو ، موضوع پایان دادن به اشغال اراضی جمهوری اذربایجان را عنصری مهم در طرح ابتکاری ارائه شده ایران برشمرد و اضافه کرد : حقوق اقلیت‌ها و حقوق بشردوستانه هم پایه دیگر این طرح را تشکیل می‌دهند , به گفته عراقچی ، ترک مخاصمه و شروع گفت وگو‌ها با کمک کشور‌های تاثیرگذار ، کمک کننده و تضمین کننده صلح از دیگر عناصر این طرح است , ********************************* روزنامه ایران ** تکذیب تبادل 2 جاسوس با امریکا خبر اول اینکه ، « محمدجواد ظریف » وزیر امور خارجه ایران در واکنش به انتشار اخباری مبنی بر تبادل دو جاسوس بازداشتی با امریکا ، گفت : این خبر صد درصد دروغ است .

به گزارش ایلنا ، وی با بیان اینکه پیشنهاد مبادله جامع زندانیان طرفین را داده‌ایم ، تصریح کرد : ما در کشور‌های مختلف به دستور امریکا و در خود امریکا زندانی داریم ، افرادی را نیز در ایالات متحده امریکا داریم که حتی مدت محکومیت غیر قانونی ان‌ها هم تمام شده است ، اما امریکایی‌ها مانع برگشت ان‌ها به ایران شدند , وزیر خارجه افزود : بر همین اساس پیشنهاد کردیم که تمامی زندانیان دو طرف در همه جا مبادله شود و روی این موضوع تاکید داریم ، اما موضوع مبادله دو جاسوس بازداشتی با امریکا کذب محض است , تعویق رسیدگی به شکایت ایران از انگلیس خبر دیگر اینکه ، منابع انگلیسی از تعویق جلسه رسیدگی به پرونده شکایت وزارت دفاع ایران از یکی از شرکت‌های وزارت دفاع انگلیس درخصوص بدهی انگلیس به ایران خبر دادند .

به گزارش تابناک ، در همین راستا ، « پاتریک وینتور »، خبرنگار روزنامه گاردین در صفحه توییتر خود نوشت : جلسه دیوان عالی برای رسیدگی به شکایت وزارت دفاع ایران از شرکت ims، به عنوان بازوی فروش وزارت دفاع انگلیس در پرونده بدهی چند میلیون دلاری که قرار بود سوم نوامبر 2020 برگزار شود ، مجددا به تعویق افتاد و تاریخ جدید این جلسه بیستم اوریل 2021 تعیین شده است , گفتنی است ، ایران و انگلیس در دهه 1970 میلادی برای فروش هزار و 500 تانک و 250 خودروی زرهی به ایران قراردادی را امضا کردند اما لندن بعد از ماجرای لانه جاسوسی امریکا ، حاضر به تحویل این تانک‌ها به ایران نشد , دیوان داوری بین‌المللی یک شرکت خدمات نظامی در انگلیس را به پرداخت 400 میلیون پوند به دولت ایران ملزم کرد ؛ اما انگلیس به بهانه تحریم‌های بین‌المللی از پرداخت این مبلغ سر باز زد .

وضعیت کروبی بعد از عمل جراحی شنیدیم که ، حسین کروبی ، فرزند شیخ مهدی کروبی با اشاره به اخرین وضعیت جسمی پدرش بعد از عمل جراحی گفت : اقای کروبی بعد از عمل جراحی کمر که بر اثر زمین خوردگی ایشان انجام شد به منزل منتقل شد و چند روزی است که فیزیوتراپی را هم شروع کرده است , به گزارش اعتماد انلاین ، وی ادامه داد : پزشک معالج ایشان ، اقای دکتر میری از عمل صورت گرفته رضایت کامل داشت و گفت که سعی می‌کنیم ظرف 4 هفته با کم شدن درد کمر ، اقای کروبی بتواند راه برود , حسین کروبی با اشاره به وضعیت چشم مهدی کروبی گفت : بعد از عمل جراحی کمر ، چشمان اقای کروبی عفونت کرده بود که در این مدت ایشان را خیلی اذیت می‌کرد تا در نهایت دکتر قاضی زاده هاشمی ، وزیر سابق بهداشت ایشان را در منزل معاینه کرد .

وی اضافه کرد : متاسفانه وضعیت چشم اقای کروبی بهبود پیدا نکرد و ایشان در نهایت به بیمارستان مراجعه کرد که دکتر هاشمی لنزی در چشم اقای کروبی کار گذاشت و گفت که تا 20 روز اینده به احتمال زیاد مشکل درد چشم پدر هم حل خواهد شد , بیانیه شدید ایت الله یزدی علیه یک روحانی با خبر شدیم که ، جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در بیانیه ای به امضای ایت الله محمد یزدی به اظهارات سید کمال حیدری واکنش نشان داد و احاد جامعه اسلامی را از « فتنه چنین افرادی » برحذر کرد , به گزارش مهر ، در این بیانیه با بیان اینکه سید کمال حیدری که یک روحانی شیعه است و هر از گاه درباره محکمات اسلام و تشیع سخنانی ناروا مطرح می‌کند ، تاکید شده : هرگز نباید سخنان نادرست ایشان را به پای دین و مذهب روحانیت و عالمان دینی به حساب اورند زیرا راهی را که این شخص پیش گرفته سرانجامی جز انحراف و گمراهی نیست .

جامعه مدرسین حوزه علمیه قم درباره این روحانی شیعه که در برنامه‌های شبکه تلویزیونی کوثر نیز حضور داشته افزوده : بررسی سوابق نامبرده نشان می‌دهد وی انضباط و استقامت لازم را در تحصیل نداشته ، فراگیری از استادان را به حد کفایت نرسانده است , نقش افرینی‌های وی در یکی از برنامه‌های سیمای کوثر نیز به لحاظ توانایی علمی خود وی نبوده بلکه به واسطه اطلاعات و استناداتی بوده که گروهی متخصص در اختیار وی قرار می‌داده‌اند و او تنها ان را اجرا می‌کرده است , گفته می‌شود که سید کمال حیدری در اظهارات اخیر خود انتقاداتی را درباره اقدام به « تکفیر باطنی » از سوی علمای شیعه مطرح کرده است که به زعم جامعه مدرسین حوزه علمیه قم حاصل برداشت‌های باطل او و نسبت ناروا دادن به عالمان سلف رضوان الله تعالی علیهم است .

ادعای فرود یک هواپیمای ایرانی در ونزوئلا دست اخر اینکه ، رویترز بامداد چهارشنبه به نقل از « یک قانونگذار اپوزیسیون ونزوئلا » و « داده‌های پروازی » مدعی شد که یک هواپیمای ایرانی در ونزوئلا فرود امد , به گزارش ایرنا ، خبرگزاری رویترز مدعی شد که این هواپیما متعلق به شرکت هواپیمایی « فارس ایر قشم » بوده و روز سه شنبه به وقت محلی ونزوئلا در این کشور فرود امد , اتکا خبر به توییت « خوزه مانوئل اولیوارس » از نمایندگان ونزوئلا است که گفته این هواپیما در فرودگاه « مایکوتیا » ایالت وایگاس ونزوئلا فرود امده و در تونس و جمهوری « کیپ ورده » در افریقا توقف داشته است .

رویترز احتمالا در این خبر با اشاره به اینکه امریکا در سال 2019 فارس ایر قشم را به بهانه انتقال تسلیحات به سوریه تحریم کرده است ، سعی در بیان این خوانش دارد که پس از انتقال تجهیزات برای تعمیر پالایشگاه‌های ونزوئلا و ارسال 2 کشتی حامل سوخت به این کشور و با پایان تحریم‌های تسلیحاتی این پرواز می‌تواند اغاز فروش تسلیحات به ونزوئلا باشد , ********************************* روزنامه شرق ** گفت وگوی تلفنی پوتین و اردوغان ولادیمیر پوتین ، رییس جمهوری روسیه در تماس تلفنی با همتای ترک خود نسبت به ادامه درگیری در منطقه قره باغ و اعزام تروریست‌های مسلح به این منطقه ابراز نگرانی کرد , در بیانیه کرملین در این رابطه امده است : در تماس تلفنی ولادیمیر پوتین و رجب طیب اردوغان ، روسای جمهوری روسیه و ترکیه تحولات در قره باغ مورد بحث قرار گرفت و طرف روس نگرانی شدید خود را از ادامه جنگ و درگیری و اعزام تروریست‌ها به این منطقه ابراز کرد .

نماینده ویژه کره جنوبی در روسیه در دفتر معاون نخست وزیر روسیه و فرستاده ریاست جمهوری خاور دور اعلام کرد کره جنوبی برنامه دارد به منظور افزایش تعامل با روسیه ، یک نماینده ویژه ریاست جمهوری به مسکو بفرستد , لایحه ضد چینی در سنای امریکا کمیته روابط خارجی سنای امریکا از ارائه قطع نامه دو حزبی سناتورها با هدف اعتراض به انچه « بدرفتاری » چین با اقلیت اویغور می‌خوانند و توصیف ان به عنوان « نسل کشی » خبر داد , اغاز دور دوم مذاکرات لبنان و اسراییل وزارت انرژی اسراییل اعلام کرد مسئولان اسراییلی و لبنانی روز گذشته در دور دوم مذاکرات برای ترسیم مرزهای دریایی شرکت می‌کنند و قرار است امروز نیز نشستی برگزار شود .

لغو نشست‌های حضوری سازمان ملل پس از الودگی پنج عضو هیئت نیجر در سازمان ملل به ویروس کرونا این نهاد بین‌المللی تمامی نشست‌های رودرروی خود را در مقر خود در نیویورک در روزهای اتی لغو کرده است , دومین شب ناارامی‌ها در فیلادلفیا صدها معترض امریکایی شامگاه سه شنبه در فیلادلفیا تجمع کردند , در دومین شب ناارامی‌ها ، پس از تازه‌ترین تیراندازی مرگ بار پلیس امریکا به مردی سیاه پوست ، غارت و برخوردهای خشونت امیزی رخ داد .

*********************************.
افتاب یزد یزد تهران ایران سوریه حماس ایالات متحده امریکا دریای سرخ خاورمیانه ایروان منطقه قره باغ باکو استان اردبیل جمهوری اذربایجان شهرستان اصلاندوز مغان مسکو انکارا انگلیس ونزوئلا تونس افریقا فارس ایر قشم قره باغ روسیه نیویورک فیلادلفیا پایگاه بصیرت روزنامه کیهان سوپر غرب امریکا انگلیس فرانسه اروپا ایران سازمان ملل دولت اوباما تروریست دولت امریکا کرونا خبرگزاری اصولگرا شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا بورس فولاد مجلس جهان نیوز وزارت کشور دولت ائتلافی دولت روحانی امریکایی دولت اوباما دولت ترامپ روزنامه جوان وزارت نفت وزارت نفت و دولت مرکز امار فرانسوی سوریه ملت سوریه اسراییل مردم سوریه حزب الله خانه ملت رسانه های صهیونیستی عرب رژیم صهیونیستی عربی المیادین امارات بحرین سودان مصر اردن عربستان ترکیه فلسطین میز باکو جمهوری اذربایجان ارمنستان اذربایجان جمهوری اسلامی نیروی زمینی سپاه پاسداران ایلنا انگلیسی وزارت دفاع ایران وزارت دفاع انگلیس تابناک شرکت ims لندن دیوان داوری بین المللی دولت ایران اعتماد انلاین حوزه علمیه قم مهر ایرانی رویترز ونزوئلا ایرنا خبرگزاری رویترز شرکت هواپیمایی فارس ایر قشم فرودگاه مایکوتیا ایالت وایگاس ونزوئلا جمهوری کیپ ورده تروریست های مسلح روس کره جنوبی روسیه کمیته روابط خارجی سنای امریکا چین اویغور لبنان وزارت انرژی اسراییل اسراییلی لبنانی پلیس امریکا قالیباف روحانی حسن روحانی حسام الدین اشنا حمید ابوطالبی محسن هاشمی هاشمی ایت الله هاشمی رفسنجانی ایت الله هاشمی ارمان بایدن ترامپ اوباما مسلم رهبر انقلاب پیامبر اسلام ص مکرون امانوئل مکرون پیامبر اسلام صلوات الله علیه واله حضرت ایت الله خامنه ای رهبر انقلاب اسلامی بسمه تعالی پیامبر بشار اسد ایت الله سیدابراهیم رییسی عدنان محمود سرافراز حافظ اسد ایت الله رییسی ظریف محمدجواد ظریف یونی بن مناحم اخوان المسلمین عراقچی یوسفی عباس عراقچی پاتریک وینتور کروبی حسین کروبی شیخ مهدی کروبی اقای کروبی اقای دکتر میری مهدی کروبی دکتر قاضی زاده هاشمی دکتر هاشمی ایت الله یزدی ایت الله محمد یزدی سید کمال حیدری رضوان الله تعالی علیهم خوزه مانوئل اولیوارس پوتین اردوغان ولادیمیر پوتین کرملین ولادیمیر پوتین رجب طیب اردوغان معاون سیاسی دفتر رییس جمهور رییس مجلس رییس جمهور مشاور رییس جمهور رییس کل بانک مرکزی وزیر اقتصاد وزیر نفت وزیر جهاد کشاورزی ریاست جمهوری رییس جمهوری ریاست جمهور رییس شورای شهر رییس جمهور جدید امریکا رییس جمهور فرانسه رییس قوه قضاییه سفیر جمهوری عربی سوریه وزیر امور خارجه کارشناس اسراییلی امور کشورهای عربی کارشناس مطرح صهیونیست رهبری قطر فرمانده کل سپاه پاسداران معاون سیاسی وزیر امور خارجه نماینده ویژه جمهوری اسلامی در امور قره باغ وزیر امور خارجه ایران وزیر خارجه خبرنگار روزنامه گاردین وزیر سابق بهداشت رییس جمهوری روسیه روسای جمهوری روسیه و ترکیه نماینده ویژه کره جنوبی معاون نخست وزیر روسیه ریاست جمهوری خاور انتخابات ریاست جمهوری 1400 جنگ قره باغ