احداث پل 13 کیلومتری بر روی هورالعظیم

۱۴۰۰/۰۴/۲۸ ۰۳:۳۶:۰۹


هوری حکایت مردی است که هور را پل پیروزی کرد و تا پایان کار ، بر سر این پیمان ایستاد , او تا لحظه اخر در هور ماند تا مشعل هدایتی باشد برای راهیان نور و همه ایندگان , خبرگزاری میزان - شهید « علی هاشمی » از جمله کسانی است که با شنیدن « این عمار » سر از میان نیزارهای هور بلند کرد و به ندای مظلومیت ولی زمان خود لبیک گفت .

هوری حکایت مردی است که هور را پل پیروزی کرد و تا پایان کار ، بر سر این پیمان ایستاد , او تا لحظه اخر در هور ماند تا مشعل هدایتی باشد برای راهیان نور و همه ایندگان , کتاب هوری که به همت گروه فرهنگی شهید ابراهیم هادی گرداوری شده است ، به بخشی زندگی نامه و خاطرات سردار فاتح « هور »، شهید سرلشکر علی هاشمی می‌پردازد .

خبرگزاری میزان در سلسله برش هایی ، به بازخوانی این کتاب می‌پردازد , *** پل خیبر برادر شریف زاده و ,.

, حاج علی به تهران رفت تا اخرین گزارشات را به مسئولان و فرماندهان جنگ منتقل کند , تصمیم نهایی در شورای عالی دفاع گرفته می‌شد .

ابتدا رفت پیش محسن رضایی ، حاجی رفت سر اصل مطلب و گفت : « کار ما تمام شد , حالا نوبت شماست که هر چه دارید وارد هور کنید », برادر محسن رو به حاج علی کرد و گفت : یک بار دیگر طرح را مرور کنیم .

حاجی همینطور که اماده می‌شد تا گزارش را شروع کند گفت : « به امید طلاییه نشستن یک ریسک است , اگر این محور قفل شود ، همه چیز به هم می‌ریزد », برادر محسن در همان حال خبری را داد که حاجی خوشحال شد .

گفت : شورای عالی دفاع کلیات طرح را تصویب کرد , حالا همه منتظر طرح عملیات هستند , از این به بعد افراد بیشتری از سپاه وارد عمل خواهند شد .

کار‌ها تقسیم شده است , دیگر لازم نیست روی تحقیقات مهندسی و کار‌های تدارکاتی و مسائل عملیاتی وقت بگذارید , بعد ادامه داد : ما فقط دو ماه وقت داریم .

تا پیش از سال جدید باید کارمان سرانجام بگیرد , به هر صوت ما بنا را بر این می‌گذاریم که جاده طلاییه نشوه را از چنگ دشمن بیرون بیاوریم ، ولی عکس العمل ان‌ها را هم باید پیش بینی کنیم , حاجی گفت : « جزایر محل خوبی است برای استقرار موقت .

فاصله این جزایر به خشکی از این قسمت ، سیزده کیلومتر است », چنان به منطقه مسلط بود که به راحتی جزیی‌ترین مسائل را مطرح می‌کرد , فرمانده کل سپاه نگاهی به محلی که حاجی روی نقشه خط قرمز کشیده بود انداخت و گفت : پس باید به فکر یک پل سیزده کیلومتری باشیم ، درسته ؟! احداث پلی به طول سیزده کیلومتر کار ساد ه ای به نظر نمی‌رسید .

ساخت این پل شاید کاری نداشت ، اما مانده بودند این مسئله را برای افرادی که قصد طراحی ان را دارند ، چگونه مطرح کنند , در همین موقع زنگ تلفن به صدا درامد و برادر محسن گوشی را برداشت و گفت : راهنماییشان کنید , پنج نفر وارد شدند و با استقبال گرم فرمانده کل سپاه پشت میز نشستند .

دو نفر از ان‌ها لباس رسمی سپاه به تن داشتند , یکی که قدی نسبتا بلند و اندامی لاغر داشت ، از فرماندهان جنگ به حساب می‌امد و در جریان مسئله هور قرار گرفته بود , او مسئول هماهنگی با طراحان پل شده بود .

نفر دوم از واحد مهندسی سپاه بود , سه نفری که روبه روی ان‌ها نشسته بودند , از نیرو‌های ورزیده مهندسی جهاد سازندگی به حساب می‌امدند .

ان‌ها از اولین کسانی بودند که واحد‌های تحقیقات و مهندسی جنگ را در جهاد راه انداختند , یکی از ان‌ها با لهجه اذری گفت : در خدمتیم , اسمش پورشریفی بود .

برادر محسن شروع کرد به توضیح دادن ، اما سعی کرد کمترین اطلاعات را بدهد , پورشریفی گفت : ما باید بدانیم که درباره چه موضوعی باید کار کنیم , جوانی که کنار برادر محسن بود گفت : ما پلی نیاز داریم که طول ان سیزده کیلومتر باشد .

برای لحظه ای سکوت بین ما برقرار شد , پورشریفی رو به ان جوان کرد و همراه با لبخند گفت : ببخشید اقا رحیم این پل سیزده کیلومتری قرار است روی کدام رودخانه نصب شود ؟ اقا رحیم هم با لبخند گفت : سفارش دادیم رودخانه را هم احداث کنند , حالا شما به ما بگویید امکان ساخت ان هست یا نه ؟ پورشریفی که قانع نشده بود گفت : با این اطلاعاتی که الان داریم نمی‌توانیم جواب مثبت بدهیم .

بهتر است بیشتر توضیح دهید , برادر محسن نگاهی به اقا رحیم و حاج علی انداخت و گفت : فرض کنید میخواهیم روی رودخانه ای که ابش خیلی ارام است ؛ مثلا ، ,.

, که حاج علی کمک کرد و گفت : « مثلا با سرعت یک متر بر ثانیه », برادر محسن بلافاصله ادامه داد : یک ماه و نیم ، حداکثر فرصتی است که می‌توانیم به شما بدهیم .

برای گروه پورشریفی با این اطلاعات ، مشکل حل نمی‌شد ، ولی فهمیده بودند که نباید زیاد بپرسند , اما انگار چار ه ای نبود , پورشریفی بار دیگر رو به اقا رحیم کرد و گفت : ما حاضریم همه این مدت را تحت کنترل شما باشیم ، ولی اصل طرح را با ما در میان بگذارید .

مطمئن باشید حفظ امانت خواهیم کرد , ما باید از وضعیت جغرافیایی منطقه اطلاع داشته باشیم , برادر محسن تصمیم خودش را گرفت و به ارامی گفت : هنوز زخم عملیات والفجر مقدماتی تازه است .

اگر عملیات لو نمیرفت ، شاید الان لازم نبود طرح چنین پلی را از شما بخواهیم , شریفی دنباله حرف برادر محسن را گرفت و گفت : شرمنده‌ایم اگر با همین اطلاعات سوارکار می‌شدیم ، اصرار نمی‌کردیم , فرمانده کل سپاه نقشه را از زیر میز بیرون کشید و گفت : اصل موضوع درباره هور است .

تصمیم داریم از اینجا به خط دشمن بزنیم , پورشریفی نگاهی به حاجی انداخت و گفت : اب هور که ساکن است , حاجی هم گفت : « سرعتی که گفتم برای وزش باد بود ».

پورشریفی نگاهی به دوستش کرد و برای لحظه ای به هم دیگر خیره شدند , لبخندی روی چهره‌اش نقش بست و رو کرد به برادر محسن و گفت : ما قبلا درباره چنین پلی کار کرده‌ایم که تقریبا برای هور مناسب است , اگر چند روز فرصت بدهید ، اولین نمونه ازمایشی ان را ارائه می‌دهیم .

اگر مورد قبول واقع شد ، خط تولید ان راه می‌افتد , قرار شد تا پس فردا این کار را انجام بدهند , پورشریفی هم گفت : اشکالی ندارد .

پس فردا بعد از ظهر در استادیوم ازدی کنار دریاچه منتظرتان هستیم , ٭٭٭ روی دریاچه استادیوم ازادی ، پلی معلق به چشم می‌خورد , یک ورقه اهنی دو در سه متر که زیر ان را تماما فایبرگلاس پوشانده بود و دو بال ، دو طرفش را مهار کرده بود .

هر کدام از بال‌ها توسط دو پنس لولایی به هم وصل بودند و صفحه اصلی را روی اب متعادل می‌کردند , این پل می‌توانست تا ده تن بار را تحمل کند , نصب پل با کنار هم قرار گرفتن این صفحات و اتصال ان‌ها به هم دیگر خلاصه می‌شد و این روش ساده از امتیازات ان به حساب می‌امد .

اخرین صفحه که نصب شد پل به خشکی رسید و اماده بود تا اتومبیلی از روی ان عبور کند , برادر محسن پرسید : چه نوع اتومبیلی میتواند از پل عبور کند ؟ گفتند : سبک و نیمه سنگین , تا سی کیلومتر در ساعت و به لحاظ وزن ، محدودیتی نداریم .

حتی اتومبیل‌ها میتوانند پشت سر هم حرکت کنند , بعد ازمایش پل شروع شد و اتومبیل‌ها از روی ان حرکت کردند ؛ حتی یکی از فرماندهان خودش سوار ماشین شد واز پل عبور کرد تا ببیند کنترل ماشین در برابر تکان‌های ناشی از امواج ایجادشده توسط پل چگونه است , پس از تمام شدن ازمایش‌ها دیگر می‌شد برای عبور از هور و رسیدن به جزایر حساب باز کرد .

قرار شد وزارتخانه‌های صنعتی کشور و کارخانجات ماشین‌سازی در اختیار این گروه باشد , به شرطی که یک ماه و نیم دیگر پل را در خوزستان تحویل دهند , کمکم اخرین اقدامات لازم برای یک عملیات موفق داشت اماده می‌شد .

کارخانجات بزرگ ماشین‌سازی ، همه خط تولیدشان را برای ساخت پل شناور تنظیم کردند و پل با حداکثر امکانات در حال ساخت بود درحالی که هیچ کدام از کارگران که دو شیفت کار می‌کردند متوجه اصل موضوع نبودند و فقط می‌دانستند که این کار مربوط به جنگ است , بیشتر بخوانید : استقبال فرماندهان از عملیات در هور انتهای پیام / برچسب‌ها : شهید علی هاشمی علی هاشمی هوری عضویت در کانال تلگرام خبربان منبع : خبرگزاری میزان کلیدواژه : شهید علی هاشمی علی هاشمی هوری سیزده کیلومتر برادر محسن علی هاشمی اقا رحیم حاج علی درخواست حذف خبر : « خبربان » یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به طور اتوماتیک از وبسایت www,mizanonline.

com دریافت کرده است ، لذا منبع این خبر ، وبسایت « خبرگزاری میزان » بوده و سایت « خبربان » مسئولیتی در قبال محتوای ان ندارد , چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید ، کد 32564436 را به همراه موضوع به شماره 100010022100 پیامک فرمایید , لطفا در صورتی که در مورد این خبر ، نظر یا سئوالی دارید ، با منبع خبر ( اینجا ) ارتباط برقرار نمایید .

با استناد به ماده 74 قانون تجارت الکترونیک مصوب 1382/10/17 مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت « خبربان » مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی ، صوتی و تصویر است ، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر ، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است , نرخ مصوب انواع نان با گندم یارانه ای تعیین شد تهران برای روزهای اینده تعطیل می‌شود ؟ وقوع زمین لرزه‌های شدید در استان فارس / استان فارس صبح امروز چندین بار لرزید ادامه واردات واکسن کرونا توسط هلال احمر کمالوند از سایپا رفت خبر بعدی : تست کرونای محسن محمدسیفی مثبت شد محسن محمدسیفی به دلیل مثبت شدن تست کرونا نمی‌تواند در رقابت‌های مبارزه جنگجویان وشو شرکت کند به گزارش طرفداری و به نقل از فارس ، رقابت‌های « مبارزه جنگجویان وشو » (wwf) دسته برتر (top division) در سال جاری طی روزهای 28 و 29 تیر ماه برگزار خواهد شد , این رقابت‌ها برای نخستین بار در راستای توسعه این رشته ورزشی برگزار خواهد شد .

ورزشکاران پیش از حضور در این مسابقات تست کرونا دادند , تست کرونای محسن محمدسیفی ، وشوکار دسته 70 کیلوگرم مثبت شد تا به این ترتیب وی نتواند در این دوره از مسابقات حضور پیدا کند , « مبارزه جنگجویان وشو » (wwf) با حضور بهترین‌های ایران در چهار وزن و با حضور 32 وشوکار در اراضی عباس اباد یا همان « پل طبیعت » برگزار می‌شود .

اخبار داغ فیلم منشوری سارا و نیکا با پسر فامیل ! / باز هم حاشیه + عکس‌ها علی دایی مقابل دوربین طرفداری : بکن باوئر از حضور ایرانیان در کیف تعجب کرد ؛ پرسید اینها دوستانت هستند ؟ برترین‌های قرن با علی دایی : بدون علی کریمی ، کریم باقری ، خداداد و ,,.

نمی‌توانستم کاری کنم حمله سپهر حیدری به ارسلان مطهری سایه بلند راموس ؛ پیراهن کاپیتان بیش از حد سنگین است واکنش فن دایک به مخالفت با حضور فن خال در تیم ملی هلند : شرم بر نویسنده میرور !.