بازتاب اعتراض مردم خوزستان به بحران بی ابی در شبکه‌های اجتماعی + واکنش کاربران و شخصیت‌های سیاسی

۱۴۰۰/۰۴/۲۸ ۰۱:۳۶:۱۱


پایگاه خبری جماران : در حالی استان خوزستان یکی از گرم‌ترین سال‌های خود را میگذراند که طی روزهای اخیر و با افزایش شدید و بی سابقه دما در این استان شاهد تعطیلی چندباره ادارات در برخی شهرهای این استان بوده‌ایم , در طول روز گرمای شدید هوا گاهی با فشار بر سیستم توزیع برق شهری باعث قطعی برق شده که این موضوع خود موجب قطعی اب نیز گردیده است , کم شدن میزان بارش‌ها در سال ابی گذشته نیز موجب کاهش شدید منابع ابی این استان شده و موضوع کم ابی را به نقطه بحرانی نزدیک کرده است تا جایی که ، اعتراض‌های مردمی را به دنبال داشت ؛ این اعتراضات به کوچه و خیابان‌های شهرهای خوزستان محدود نشده و بخش گسترده ای از اعتراضات نیز در فضای مجازی مطرح و توسط بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی پیگیری و حمایت شده است .

عناوین #خوزستان_تنها_نیست و #خوزستان_اب_ندارد به عنوان سوژه اصلی در فضای مجازی مطرح هستند , عمده موضوعاتی هم که مورد اعتراض کاربران قرار گرفته درباره سوء مدیریت منابع اب خوزستان و بخصوص بحث انتقال اب از رودخانه‌های بزرگ این استان به استان‌های مرکزی و کویری کشور است که تعداد زیادی از فعالین محیط زیستی بخصوص فعالین استان خوزستان این موضوع را عامل اصلی بحران اب خوزستان می‌دانند , اما خشک شدن بخش عمده‌ی تالاب بزرگ هورالعظیم و فعالیت شرکت‌های نفتی در محدوده این تالاب نیز مورد توجه تعداد زیادی از فعالین فضای مجازی قرار گرفت ، این کاربران فعالیت شرکتهای نفتی و اقدام انها به منظور خشک کردن بخشهایی از تالاب برای حفاری و استخراج نفت و گاز را خیانت به محیط زیست استان و کشور دانسته و با عناوینی مانند ، هور جان خوزستان بود جان خوزستان را گرفتند و یا هورالعظیم تشنه است و هور خانه ابی گاومیش‌ها بود و حالا انها در کویر هور جان میدهند .

اعتراض خود را به وضعیت بحرانی محیط زیست و اب در خوزستان نشان داده‌اند , اما کشته شدن دو نفر از جوانان معترض در شهرهای اهواز و شادگان دیگر سوژه مهم کاربران بود که بازتاب گسترده ای نیز داشته است , از سال‌های دور استان خوزستان با بحران اب و تنش ابی رو به رو بوده است در حالیکه این استان حدود 30 درصد اب‌های جاری کشور را در اختیار دارد .

با این وجود وضعیت کارون به اندازه ای وخیم شده است که اب این رودخانه بزرگ حتی توان ورود به خلیج فارس را ندارد و بالعکس این اب شور دریاست که وارد کارون می‌شود و این موضوع باعث بر هم خوردن تعادل و شور شدن اب کارون شده است تا جایی که نخلستان‌های ابادان ، خرمشهر و اروندکنار با خطر خشک شدن و نابودی مواجه شده‌اند ؛ در ادامه با هم واکنش برخی از فعالین و شخصیت‌های سیاسی ، اجتماعی و محیط زیستی به اتفاقات روزهای اخیر استان خوزستان را می‌خوانیم : توصیه سید حسن خمینی برای حل بحران‌های خوزستان که در صفحه اینستاگرام وی منتشر شد : حجت‌الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی : مشکلات خوزستان را باید با نگاهی جامع و مردم محور حل کرد ؛ تنها و تنها با همیاری و مشارکت مردم در تصمیم‌گیری و اجرا ، مشکلات قابل حل است , فریدون حسنوند نماینده شهر اندیمشک در مجلس شورای اسلامی به مردم خوزستان وعده می‌دهد : قرار است بزودی جلسه ای در دفتر اقای قالیباف با حضور مسئولان اجرایی ، دست اندرکاران و نمایندگان استان خوزستان در مجلس ، تشکیل شود و راهکارهای عملیاتی مطرح خواهد شد تا به مطالبات مردم خوزستان پاسخ داده شود , سعید حجاریان در پیامی در حساب توییتر خود نوشت : ممد ! کاش بودی و می‌دیدی … در جنگ هشت ساله خوزستانی‌ها بر سر خاک مقابل گلوله‌های روبرو ایستادند اما الان بر سر اب به گلوله‌های پشت سر فکر می‌کنند .

با سرنوشت خوزستان بازی نکنید ! اذر منصوری فعال سیاسی اصلاح‌طلب در حساب توییتری خود نوشت : بدترین نوع مواجهه با این بحران نادیده گرفتن ان است , ان هم در مقابل مردمی که هشت سال تمام برای ایران جان دادند , زهرا کشوری روزنامه نگار و فعال محیط زیستی : 67 سال انتقال اب کارون بزرگ به اصفهان ، یزد ، کرمان ، قم و .

,,.

وقتی می‌گوییم کارون ، پل سفید اهواز را تجسم نکنید , نتیجه از بین بردن اقتصاد کشاورزی در خوزستان ، لرستان و چهارمحال بختیاری به قیمت گسترش صنعت در فلات مرکزی , کسی مخالف انتقال اب برای شرب نیست .

ابراهیم داروغه زاده فعال رسانه ای ، حضور نمایندگان مجلس یازدهم در خوزستان را یاداور شد و به کنایه نوشت : یادی کنیم از نمایندگان عزیز مجلس که حضوری رفتند و مشکل اب اشامیدنی مردم مظلوم خوزستان و سیستان و بلوچستان را حل کردند , خداقوت !! محمد مالی روزنامه نگار و فعال اجتماعی و حوزه محیط زیست جنوبی نیز در توییتر خود نوشت : ادرس غلط ندهید ! با رهاسازی قطره چکانی اب از سد کرخه ، گره خشکی رودخانه کرخه در پایین دست باز نمی‌شود , اب را از سد سیمره رها کنید .

حق ابه چند هزار ساله کرخه را به خوزستان و هورالعظیم بدهید , وی در توییتی دیگری گفت : شب گذشته برخی از مردم شادگان در اعتراض به بی ابی و خشکی رودخانه‌ها تجمع کرده بودند که یکی از این تجمع کنندگان به ضرب گلوله از پای درامد , روشن است که در کمترین زمان ممکن و با قاطعیت باید با عامل و عاملین این اقدام تلخ ، برخورد شود .

محسن بیات زنجانی فعال اجتماعی نیز در توییتی اظهار کرد : مردم خوزستان اب ندارند و شاکی‌اند , هرگونه برخوردی و جاری شدن خون از بینی هر شهروندی که به این وضعیت اعتراض دارد ، محکوم است و جای دفاع ندارد , عبدالله عبدی خبرنگار در توییتی از زبان محسن حیدری ، نماینده خوزستان در مجلس خبرگان : اب موجود در استان خوزستان اب نیست ، لجن است ! سوءمدیریت منابع ابی و همچنین سدسازی‌های بی رویه نقش اصلی را در خشک شدن کرخه ایفا می‌کند .

پنج سال پیش تذکر و هشدار دادیم که فاجعه رخ می‌دهد اما با این حال به کار سدسازی ادامه دادند , علی مجتهدزاده وکیل دادگستری از مطالبه مردم خوزستان می‌گوید : اینکه مطالبه مردم مظلوم استان غنی خوزستان اب باشد و عده ای از خجالت نمی‌میرند تعجب اور است , قیس قریشی تحلیلگر و فعال سیاسی اشاره کرد : عرضه نداشتیم مناطق کویری را حاصلخیز کنیم ، استان‌های حاصلخیز را کویری کردیم .

,,!! طلب کار هم هستیم ! یک بار هم که شده بگویید نمی‌فهمیم و از انان که می‌فهمند کمک بگیرید بسیاری از کابران با یاداوری دلاورمردان هشت سال دفاع مقدس نوشتند : ای کاش احمد متوسلیان ، ابراهیم همت ، مهدی باکری و محمدجهان ارا امروز بودند و برای خوزستان کاری میکردند ! دیگری در توییتی نوشت : خوزستان جان نداد از بس که محمد داشت ! اما امروز خوزستان جان داد از بس که اب نداشت ! محمد ، بازهم نیستی که ببینی .

,, بیخود ننویسید خوزستان تنها نیست ، خوزستان تنهاست ، خوزستان بعد از امثال جهان ارا تنها ماند ما دلخوشیم به هشتگ زدن و یاداوری این موضوعات که ای اهواز هوا ندارد و خوزستان اب ندارد باید بگوییم برادران و خواهران خوزستانی شرمنده‌ی روی افتاب سوخته شماییم .

,, کاربری با اشاره به قهر مردم گفت : بی توجهی به خوزستان و نادیده گرفتن اعتراض مردمی خسته و به ستوه امده در تقلای رفع نیازهای حداقلی ، یک بار دیگر روزهای تاریکی را برای تاریخ ایران رقم خواهد زد .

اگر از قهر مردم نمی‌کاهید کاش دائم بر ان نیفزایید ! اما عده ای با اشاره به موقعیت خاک خوزستان گفتند : چطور ممکن است یه قرن درامد مملکت از خاک تو تامین شه ، اما خودت اب نداشته باشی ؟ دیگری می‌گوید : از اهواز به سمت ماهشهر که میروی تا چشم کار می‌کند صنایع نفتی است که با حجم عظیمی سرمایه‌گذاری ساخته شده‌اند و درامدهای میلیارد دلاری دارند ، اما انچه که شگفت زده و متاسف‌ات می‌کند ، گستردگی فقر در کمی ان سو تر این صنایع است ! جنون امیز است ! نمی‌توان این تضاد را باور کرد ! واقعیت این است : خوزستان در حالی که بخش عمده‌ی درامد نفتی کشور را تامین میکند ولی جزو محروم‌ترین استان‌های کشور است , در پایان باید گفت : نگاه ضد توسعه ای که امروز بر سیاست ایران در حوزه‌های مختلف سایه افکنده باعث مصرف و هزینه کرد بدون برنامه منابع کشور شده تا جایی که میتوان گفت طی چند دهه‌ی اخیر بخش عمده ثروت‌های طبیعی کشور را صرف برنامه‌ها و طرح‌های عظیمی کرده‌ایم که در ظاهر حجم بسیار گسترده ای داشته‌اند اما تهی از اینده‌نگری بوده و صرفا مرحمی گذرا بر زخم‌های عمیق ناشی از سیاستهای در تضاد با مفهوم توسعه بوده‌اند , خوزستان اولین و بزرگترین قربانی این سیاست‌های غلط بوده اما قطعا اخرین قربانی نخواهد بود و با ادامه‌ی روند فعلی در اینده باید منتظر تورم و بحران ناشی از این سیاست‌های ضد توسعه ای در دیگر نقاط کشور باشیم .

عضویت در کانال تلگرام خبربان منبع : جماران کلیدواژه : سهام عدالت انتخابات 1400 ویروس کرونا لایحه بودجه 1400 لیگ برتر 99 ثروت سرمایه سعید حجاریان سید حسن خمینی شبکه‌های اجتماعی مجلس شورای اسلامی هشت سال دفاع مقدس بی ابی خوزستان خشکسالی خوزستان اعتراض مردم خوزستان بحران اب خوزستان سهام عدالت انتخابات 1400 ویروس کرونا لایحه بودجه 1400 لیگ برتر 99 استان خوزستان مردم خوزستان خوزستان اب درخواست حذف خبر : « خبربان » یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به طور اتوماتیک از وبسایت www,jamaran,news دریافت کرده است ، لذا منبع این خبر ، وبسایت « جماران » بوده و سایت « خبربان » مسئولیتی در قبال محتوای ان ندارد .

چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید ، کد 32563465 را به همراه موضوع به شماره 100010022100 پیامک فرمایید , لطفا در صورتی که در مورد این خبر ، نظر یا سئوالی دارید ، با منبع خبر ( اینجا ) ارتباط برقرار نمایید , با استناد به ماده 74 قانون تجارت الکترونیک مصوب 1382/10/17 مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت « خبربان » مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی ، صوتی و تصویر است ، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر ، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است .

نرخ مصوب انواع نان با گندم یارانه ای تعیین شد تهران برای روزهای اینده تعطیل می‌شود ؟ وقوع زمین لرزه‌های شدید در استان فارس / استان فارس صبح امروز چندین بار لرزید ادامه واردات واکسن کرونا توسط هلال احمر کمالوند از سایپا رفت خبر بعدی : میرزایی : تقدیر از 26 اثر برگزیده در بخش داخلی و بین‌الملل / تجلیل از 11 شخصیت علمی علوم انسانی رییس دبیرخانه جشنواره بین‌المللی فارابی گفت : در مجموع از 26 اثر برگزیده داخلی و بین‌الملل در دوازدهمین دوره جشنواره فارابی امروز تقدیر می‌شوند , به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو ، حسین میرزایی ، رییس دبیرخانه جشنواره بین‌المللی فارابی در اختتامیه دوازدهمین دوره این جشنواره که امروز به صورت مجازی برگزار شد گفت : جشنواره بین‌المللی فارابی امروز به دوازدهمین ایین تکریم خود رسیده است ، امسال اخرین سال قرن چهاردهم شمسی است ، قرنی که در سرزمین ما از پرفراز و نشیب‌ترین قرن‌ها بوده است فراموش نمی‌کنیم که در ابتدای این قرن یعنی در سال 1301 تعداد دانش اموزان دوره ابتدایی و متوسطه ما 44819 نفری بوده و به نسبت جمعیت قریب به نه میلیون و پانصد هزار نفر ان زمان یعنی کمتر از نیم درصد افراد جامعه و در اموزش عالی نیز در سال 1313 که دانشگاه تهران با تجمیع مدارس و مراکز اموزش عالی پیشین تاسیس می‌شود 1043 دانشجو وجود دارد و کل دانشجویان ما در سال 1320 به تعداد 3367 نفر در سال 1355 این به تعداد 154215 نفر می‌رسد , این میزان در بخش دانش اموزی اکنون قریب 15 میلیون نفر و در بخش دانشجویی سه میلیون و و سیصد هزار نفر و در مجموع از جمعیت 85 میلیونی کشور 20 درصد ان را پوشش می‌دهد و روزگاری تا 30 درصد جمعیت کشور را نیز در بر می‌گرفت .

وی افزود : بخش اموزش ، اموزش عالی ، علم و فناوری جامعه ما به یمن تلاش‌های صورت گرفته و تلاش‌های بی شائبه ای که از زمان تاسیس دانشگاه تهران تا وزارت علوم ، وزارت فرهنگ و اموزش عالی و وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری صورت گرفته است و تاکید جدی که در معاونت علمی و فناوری رییس جمهوری بر اکوسیستم فناوری و نواوری صورت گرفته است مجموعه مکمل و قابل احترام دفاعی را به وجود اورده است که اگاهی بخشی و توانمندسازی مردان و زنان سرزمین ما را در کارنامه ارزشمند خود دارد و به اذعان پژوهش‌های متقن ملی معلمان و استادان قابل اعتمادترین افراد و مدرسه و دانشگاه مهمترین نهاد‌های تخصصی دارای سرمایه اجتماعی هستند , سرمایه ای که متاسفانه در کلیت ان و در سطح کلان با چالش‌های جدی روبه روشده و نیاز به توجه جدی و بازسازی و ترمیم دارد , میرزایی خاطر نشان کرد : از میان فراگیران اموزش عالی ما نیمی مربوط به علوم انسانی است و تولیدات علمی بی شمار در این حوزه همه ساله در جشنواره بین‌المللی فارابی از طریق فراخوان عمومی و در وجه تکمیلی ان از طریق دریافت اثار دانشگاهی و مراکز پژوهشی ، انجمن‌های علمی و ناشران معتبر کشور مورد بررسی قرار می‌گیرد و هم زمان در بخش بین‌الملل نیز اثار ایران شناسان و اسلام شناسان برجسته در کشور‌های جهان مورد شناسایی و بررسی می‌شود .

وی ادامه داد : در دوازدهمین دوره جشنواره در گروه‌های علمی 15 گانه که کلیه رشته‌های علوم انسانی و اسلامی را در بر می‌گیرد 4458 اثر و در بخش بین‌الملل نیز 281 اثر دریافت و بررسی شده است , بر اساس داوری‌های چندگانه کمیته‌های علمی و شورای علمی جشنواره از بین 4458 اثر در رده سنی بزرگسال 11 اثر و در دره سنی جوان 8 اثر واجد امتیاز لازم به عنوان برگزیده یا شایسته تقدیر شدند و در بخش بین‌الملل نیز که از 7 برگزیده از کشور‌های ایتالیا ، افغانستان ، بلژیک ، المان ، پاکستان ، روسیه و تاجیکستان تقدیر به عمل می‌اید , میرزایی اضافه کرد : در بخش داخل و بین‌الملل در مجموع 26 اثر که در واقع نیم درصد اثار دریافتی است مورد تقدیر می‌گیرند و علاوه بر ان از شخصیت‌های پیشگام مرحوم ، پیشکسوت ، مترجم برتر ، نظریه پرداز برجسته ، انجمن علمی برتر ، نشریه علمی برتر از 11 شخصیت تجلیل به عمل خواهد امد و مجموع برگزیدگان داوزدهمین جشنواره بین‌المللی فارابی 37 نفر می‌باشد .

.
استان خوزستان خوزستان هور جان خوزستان هورالعظیم هور خانه ابی گاومیش کویر هور اهواز شادگان کارون خلیج فارس ابادان خرمشهر اروندکنار ایران اصفهان یزد کرمان قم پل سفید اهواز لرستان چهارمحال بختیاری سیستان و بلوچستان سد کرخه رودخانه کرخه سد سیمره استان غنی خوزستان ماهشهر کشور ایران تهران استان فارس استان فارس یمن ایتالیا افغانستان بلژیک المان پاکستان روسیه تاجیکستان مردم خوزستان پایگاه خبری جماران مجلس شورای اسلامی مجلس خوزستانی مجلس یازدهم مجلس خبرگان ایران جماران شبکه های اجتماعی مجلس شورای اسلامی هلال احمر سایپا دانشگاه تهران وزارت علوم وزارت فرهنگ و اموزش عالی انجمن علمی برتر حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی فریدون حسنوند اقای قالیباف سعید حجاریان ممد اذر منصوری ابراهیم داروغه زاده محمد مالی محسن بیات زنجانی عبدالله عبدی محسن حیدری علی مجتهدزاده قیس قریشی احمد متوسلیان ابراهیم همت مهدی باکری محمد سید حسن خمینی کمالوند میرزایی حسین میرزایی نماینده شهر اندیمشک نماینده خوزستان رییس دبیرخانه جشنواره بین المللی فارابی خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو معاونت علمی و فناوری رییس جمهوری هشت سال دفاع مقدس دفاع مقدس بی ابی خوزستان جشنواره فارابی جشنواره بین المللی فارابی