مشکلات بحران تنهایی در دوران کرونا

۱۴۰۰/۰۴/۲۷ ۰۷:۴۰:۴۳


به گزارش اقتصادانلاین به نقل از ایران ، اما ترسناک‌ترین شغلی که دیده‌ام کار تمیز کردن خانه پس از مرگ است , شغل جدیدی در ژاپن که وقتی فردی می‌میرد شاید بر اثر کرونا ! یک نفر کارش فقط بوزدایی و تمیز کردن خانه ای است که چندین هفته و شاید ماه کسی حتی سراغی از صاحبش نگرفته است ! اشتباه نکنید این گزارشی از کسب و کارهای جدید نیست ؛ درباره بحرانی به نام تنهایی است که حالا خیلی از ما ناگزیر درگیرش شده‌ایم ! امارها نشان می‌دهد تمایل به ازدواج در بین جوان‌ها به شدت کاهش پیدا کرده و اگر 10 سال پیش سه میلیون نفر در شرایط سنی ازدواج قرار داشتند ؛ در دو سال گذشته این عدد به 11 میلیون نفر رسیده و از سال 92 تا 98 بیش از 30 درصد از ازدواج‌های دختران امار کاهشی داشته است , از طرفی در سال گذشته بیش از 183 هزار نفر به صف طلاقی پیوسته‌اند که نسبت به سال قبل 4 درصد افزایش داشته و در نظر بگیرید روزانه چند نفر با از دست دادن شریک زندگی شان تنها می‌شوند ! ( در تهران با توجه به کرونا در برخی روزها 400 نفر هم در بهشت زهرا دفن شده‌اند .

,,) تجربه احساس مشابه مینا بعد از 25 سال زندگی مشترک ؛ به تازگی به خاطر اختلافاتی که به وجود امده ؛ از همسرش جدا زندگی می‌کند .

او هم شاغل است و از نظر مالی نگرانی بابت تامین مخارج زندگی‌اش ندارد , اما معتقد است که وقتی تنهایی به هر دلیلی اتفاق می‌افتد ، نمی‌توان گفت مردها و زن‌ها احساس مشابهی را تجربه می‌کنند , او می‌گوید تلاش زیادی کرده تا زندگی‌اش را حفظ کند : « هیچ اعتقادی به تنهایی ندارم ؛ چون در همین مدت کوتاه افسرده و زودرنج شده‌ام ، اما چه کسی می‌تواند تضمین کند که بعد از سال‌ها زندگی باز هم به هر دلیلی تنها نشوی ! ما باید مهارت تنها زندگی کردن را یاد بگیریم .

شخصا حتی این مساله را از اطرافیانم هم پنهان کرده‌ام و شب‌ها پشت در خانه‌ام کفش مردانه می‌گذارم تا همسایه‌ها به نبودن همسرم شک نکنند , خب اینها بار اضافی روانی است که به زن تنها وارد می‌شود , ضمن اینکه از نظر عاطفی هر ادمی نیاز به شریک دارد و دوست ندارد که اینده‌اش را در خانه سالمندان سپری کند .

من از حالا که 45 سال دارم به جای انکه از لحظات زندگی‌ام لذت ببرم مدام نگران دوران سالمندی‌ام هستم که چه کسی می‌خواهد از من مراقبت کند ! من هم دوران متاهلی را تجربه کرده‌ام و هم دوران مجردی را اما در تنهایی فشار زیادی به شخص وارد می‌شود , اقای رزاقی ؛ 43 ساله و ساکن یکی از مناطق شمالی تهران است , تاکنون ازدواج نکرده و علاقه ای هم به متاهل شدن ندارد .

جوابش هم شفاف است : « از زندگی الانم راضی‌ام , مردهای حالا با گذشته فرق دارند , بوی قورمه سبزی هم از خانه بیرون نیاید با یک شام بیرون خودشان را راضی می‌کنند ! من بیش از 10 سال است که تنها زندگی می‌کنم این سبک زندگی را بیشتر دوست دارم اتفاقا در دوران کرونا هم از اینکه رفت و امدها کاهش پیدا کرده بود ، شکایتی نداشتم ؛ اما نمی‌توانم ادعا کنم از اینده نمی‌ترسم .

بالاخره این ترس وجود دارد ؛ مخصوصا اینکه بعضی وقت‌ها واقعا دلم هم صحبت می‌خواهد اما وقتی به مشکلات متاهل‌ها نگاه می‌کنم و اینکه مدام درحال غر زدن هستند ترجیح می‌دهم تنها باشم ,» حرف‌های او شبیه اقای فرهادی است , او مرد 51 ساله مجردی است که به تازگی از سوئد به ایران امده .

خودش را انقدر درگیر کار کرده که می‌گوید وقتی برای فکر کردن به تنهایی ندارد , مدام در سفر است و ترجیح می‌دهد خودش را اسیر خانواده نکند , اما وقتی از او می‌پرسم چرا به این تنهایی رضایت داده ، می‌گوید : « این هم یک سبک زندگی است ، اما نمی‌دانم در ایران چرا انقدر وحشتناک توصیف می‌شود .

قرار نیست همه زندگی متاهلی را تجربه کنند , دولت‌ها هم موظف هستند برای هر نوع سبکی ، امکانات زندگی فراهم کنند شاید یکی از ترس‌ها به همین برگردد که هیچ تسهیلاتی برای اینده افراد تنها نیست و تصویر خانه سالمندان هم بسیار تاریک و دردناک است !» تنهایی بحران نیست ! ندا که چند سالی است از همسرش جدا شده و حالا با پسر نوجوانش به تنهایی زندگی می‌کند ، می‌گوید : اینده می‌تواند برای همه ادم‌ها ترسناک باشد ، چون نامعلوم است ، اما قطعا برای زن هایی که به تنهایی زندگی می‌کنند ، مخصوصا افرادی که از همسرشان جدا شده‌اند و مثل دخترهای مجرد حمایت خانواده را هم ندارند ، پیچیده تر است , برخی فکر می‌کنند همین که فرزندی دارم خب دیگر تنها نیستم ، درحالی که نگرانی او هم به دغدغه هایم اضافه شده .

پسرم هم با دوستانش وقت می‌گذراند و نمی‌تواند خلا تنهایی من را پر کند , من این حس را زمانی بیشتر تجربه کردم که به خاطر کرونا مجبور شدم یکماه تنها در خانه باشم , خب می‌توانستم از پس مشکلات و حال جسمی‌ام بربیایم ، اما حس تنهایی و بی کسی که در ان دوران تجربه کردم از خود بیماری بیشتر ازارم می‌داد .

حالا فقط دنبال بهانه ای می‌گردم تا در خانه نباشم !» مهدیس به قول خودش یکی از میلیون‌ها مجردی است که در خانه پدرش زندگی می‌کند , می‌گوید حالا ادم‌ها انقدر در لاک خودشان فرورفته و انقدر به تنهایی و در خفا مشکلاتشان را حل کرده‌اند که واقعا نیازی به دیگران ندارند : « تنهایی بحران نیست ؛ من با تنهایی‌ام کنار امده‌ام و نگران نیستم ، اما افسردگی و احساس تنهایی می‌تواند یک بحران باشد که ربطی به تنها بودن ادم‌ها ندارد , تضمینی هم نیست که کسی در اینده تنها نشود .

شاید این سوال را باید از افرادی پرسید که سن و سالشان بیشتر است و واقعا این بحران را تجربه کرده‌اند !» جواب او را اقای کرمی 76 ساله می‌دهد که بیش از 15 سال است تنها زندگی می‌کند , فرزندانش ایران نیستند و تنها دلخوشی‌اش چند تماس تلفنی تصویری است , می‌گوید تنهایی‌اش را در پارک‌ها با همسن و سال‌های خودش می‌گذراند اما امان از غروب هایی که باید تنها به خانه برگردد هنوز هم به حس تنهایی عادت نکرده و البته زمانی که برای واکسن رفته و همه را با فرزندانشان دیده بشدت دلش گرفته و حتی اشک ریخته است ! حرکت از جمع گرایی به فرد گرایی حسین ایمانی جاجرمی ، جامعه شناس معتقد است که با توجه به اینکه در کشورهای پساصنعتی و حتی صنعتی ، شکل اقتصاد مبتنی بر خدمات و جامعه اطلاعانی شده است ، در نتیجه نیاز به تخصص و تسهیلات افزایش یافته و افراد به اجبار باید زمان بیشتری را صرف اموزش ، کسب تخصص و درامد کنند که خب با توجه به افزایش هزینه زندگی در شهرهای بزرگ می‌توان نتیجه گرفت که میل به تنهایی و کوچک شدن خانواده بیشتر شده باشد .

البته این اتفاق از یکصد سال اخیر اغاز شده و در دهه‌های اخیر شدت بیشتری گرفته و موجب شده تا ما از یک جامعه جمع‌گرا به سمت یک جامعه فرد‌گرا حرکت کنیم که نه می‌توانیم بگوییم بد است و نه خوب ! از یک طرف ازادی‌های فردی در نبود محدودیت‌های سنتی گسترش پیدا کرده و خودشکوفایی بیشتر شده است و از طرفی حس تنهایی بویژه در دوران سالمندی به سراغ افراد امده است به این موضوع « ریک کلایننبرگ » در کتاب « کاخ هایی برای مردم » و مساله تنها بودن پرداخته است , جالب اینکه در این کتاب تاکید می‌کند اعتیاد با احساس تنهایی هم در ارتباط است و فرد در واقع حس خوشی ناشی از مصرف مواد مخدر را جایگرین خلا روابط اجتماعی و عاطفی می‌کند , جاجرمی معتقد است که گریزی از سالمندی جمعیت نیست : « اتفاقا این نشانه پیشرفت جامعه ای است که سن امید به زندگی در ان بالا رفته ، اما به هرحال مسائلی را هم به همراه دارد که دولت‌ها و شهرداری‌ها باید برایش راه حل داشته باشند .

مثلا در سنگاپور برای فرزندان متاهل در کنار خانواده هایشان مسکن ارزان قیمت و مناسب ساخته‌اند ، چراکه به ابعاد اجتماعی مساله فکر کرده‌اند ، یا در انگلیس پارک‌های ویژه سالمندان وجود دارد که به توسعه روابط اجتماعی کمک می‌کند , یا کتابخانه عمومی در شهر نیویورک که فضای رقابتی جذابی برای سالمندان ایجاد کرده و البته در نیوزیلند هم در بهترین محلات شهر مجتمع‌های مسکونی زیبا برای سالمندان ساخته‌اند , ما هم باید باتوجه به هشدارهایی که درباره کاهش نرخ زادو ولد داده می‌شود ، هرچه زودتر به فکر سیاست‌های رفاهی ، اجتماعی و شهر دوستدار سالمند باشیم .

پربیننده‌ترین خبر خوش روحانی درباره واکسیناسیون معلمان معلمان منتظر افزایش حقوق 25 درصدی باشند محاسبه فوق العاده ویژه معلمان حداقل 21 و حداکثر 27 درصد خبر خوب برای نیروهای غیررسمی اموزش و پرورش سیل اروپا را برد ! + عکس عضویت در کانال تلگرام خبربان منبع : اقتصاد انلاین کلیدواژه : بحران تنهایی درخواست حذف خبر : « خبربان » یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به طور اتوماتیک از وبسایت www,eghtesadonline,com دریافت کرده است ، لذا منبع این خبر ، وبسایت « اقتصاد انلاین » بوده و سایت « خبربان » مسئولیتی در قبال محتوای ان ندارد .

چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید ، کد 32553326 را به همراه موضوع به شماره 100010022100 پیامک فرمایید , لطفا در صورتی که در مورد این خبر ، نظر یا سئوالی دارید ، با منبع خبر ( اینجا ) ارتباط برقرار نمایید , با استناد به ماده 74 قانون تجارت الکترونیک مصوب 1382/10/17 مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت « خبربان » مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی ، صوتی و تصویر است ، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر ، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است .

کاوه فرزانه بر اثر کرونا درگذشت قیمت 25 کالا 2 تا 5 برابر شد کار اخلاقی یحیی ؛ تبریک به سیدحسین ( عکس ) رکب عجیب دختر 8 ساله به پدرش / پلیس مشهد تعجب زده شد ارزش سهام عدالت من (26 تیرماه ) خبر بعدی : موزه جمهوریت برپا می‌شود به گزارش اقتصادانلاین به نقل از ایرنا ، هفته گذشته اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری مصوبه مربوط به ایجاد 10 پست سازمانی در وزارت میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی برای اختصاص به « موزه یادمان روسای جمهوری » را ابلاغ کرد , محمدرضا کارگر مدیرکل موزه‌های وزارت میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی درباره موزه یادمان روسای جمهوری گفت : این مجموعه زیر نظر نهاد ریاست جمهوری خواهد بود , هرکدام از روسای جمهوری اسلامی ایران از ابتدا انقلاب اسلامی رویکردهای خاص دوران مسئولیت خود را داشتند و اثار و هدایای در دوران تصدی مسئولیت ریاست جمهوری داشته‌اند و با ابلاغی که صورت گرفته همه روسای جمهوری باید موزه ای با عنوان یادمان‌های دوران مسئولیت خود ایجاد کنند .

کارگر افزود : موزه یادمان‌های دوران ریاست جمهوری مرحوم ایت الله اکبر هاشمی رفسنجانی (1376 -1368) در شهر رفسنجان ایجاد شده است ؛ بخشی از اثار و هدایای مربوط به دوران ریاست جمهوری ایت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی (1368-1360) در مجموعه فرهنگی تاریخی سعداباد است و بخشی دیگر اثار دوره ایشان در موزه استان قدس رضوی قرار دارد ؛ مجموعه کامل اثار و هدایا دوران ریاست جمهوری حجت‌الاسلام و المسلمین سید محمد خاتمی (1384-1376) هم در بخشی از همین ساختمان در مجموعه فرهنگی تاریخی سعداباد شکل گرفته است و قرار است شرایطی بوجود بیاید که بازدید عمومی برای مردم هم فراهم شود , از مجموعه اثار دوران ریاست محمود احمدی‌نژاد (1392-1384) بخش کوچکی در اختیار است ، زیرا وی اثار را با خودش برده و نداده است , موزه ای ایجاد نکرده و اثار در اختیار خودشان است .

البته به نظرم تعداد محدودی از اثار را به حرم حضرت امام خمینی (ره) اهدا کرده‌اند , البته هنوز در مورد یادمان‌های روسای جمهوری پیشین تصمیم خاصی گرفته نشده است ؛ مثلا موزه رفسنجان به همان شکل که هست باقی خواهد ماند , نگهداری اثار و هدایای دوران دکتر روحانی در سعداباد / ایجاد موزه جمهوریت در بخشی از موزه ارتباطات مدیرکل موزه‌های وزارت میراث فرهنگی اظهار داشت : همه اثار و هدایای دوران ریاست جمهوری حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری (1400-1392) در اختیار نهاد ریاست جمهوری است و فهرست برداری شده و وجود دارد .

پیشنهاد شده در یکی از طبقات ساختمانی در مجموعه سعداباد ( طبقه سوم ساختمان شماره 240) که بخشی از اثار رهبر معظم انقلاب و اثار معدودی از شهید رجایی - که عموما لوازم شخصی اوست - در انجا وجود دارد به انها اضافه و در همان جا نگهداری شود , کارگر بیان کرد : البته دو موضوع وجود دارد یکی اثار و هدایای روسای جمهوری ادوار است و یکی هم موزه جمهوریت که قرار است دائم در بخشی از ساختمان موزه ملی ارتباطات تشکیل شود و از بخش موزه هدایا جداست و به تاریخ و چگونگی جمهوریت در ایران می‌پردازد , در مورد دوران جمهوری اسلامی ایران و معرفی روسای جمهوری اسلامی ایران است و به تاریخ و دوران مسئولیت انها اختصاص دارد ؛ البته رونمایی و افتتاح این موزه بعید است به دولت دوازدهم برسد .

پربیننده‌ترین جذاب‌ترین بناهای تاریخی روم باستان + عکس سفر به کدام کشورها ممنوع است ؟ ترافیک سنگین در جاده چالوس پرواز در مسیر تهران - لندن افزایش می‌یابد ورود 14 هزار ایرانی به ارمنستان !.
ژاپن تهران بهشت زهرا سوئد ایران سنگاپور انگلیس شهر نیویورک نیوزیلند کشور ایران شهر رفسنجان مجموعه فرهنگی تاریخی سعداباد حرم حضرت امام خمینی ره سعداباد مجموعه سعداباد روم باستان جاده چالوس تهران لندن ارمنستان اقتصادانلاین ایران اموزش و پرورش سیل اروپا پلیس مشهد موزه جمهوریت ایرنا وزارت میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی موزه یادمان روسای جمهوری جمهوری اسلامی ایران موزه یادمان مجموعه فرهنگی تاریخی سعداباد موزه استان قدس رضوی موزه رفسنجان موزه ملی ارتباطات دولت دوازدهم ایرانی مینا اقای رزاقی اقای فرهادی ندا مهدیس اقای کرمی حسین ایمانی جاجرمی ریک کلایننبرگ جاجرمی روحانی کاوه فرزانه یحیی سیدحسین اسحاق جهانگیری محمدرضا کارگر ایت الله اکبر هاشمی رفسنجانی ایت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی حجت الاسلام و المسلمین سید محمد خاتمی محمود احمدی نژاد دکتر روحانی حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رهبر معظم انقلاب معاون اول رییس جمهوری مدیرکل موزه های وزارت میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی ریاست جمهوری مدیرکل موزه های وزارت میراث فرهنگی رییس جمهوری انقلاب اسلامی