زاکانی : اگر من رییس جمهور شوم ، امریکا التماس می‌کند و مجبور می‌شود تحریم‌ها را بردارد

۱۴۰۰/۰۳/۰۷ ۱۴:۱۵:۳۳


کد خبر : 322286 تاریخ انتشار : 07 خرداد 1400 - 12:57 مهر : علیرضا زاکانی نامزد انتخابات ریاست جمهوری در برنامه تبادل که از شبکه اینترنتی اراء پخش شد ، اظهار داشت : فضای انتخابات قطعا گرم خواهد شد و مشارکت قطعا بالا خواهد بود ، نامزدها با ارائه راه حل‌های مناسب و بیان صدای حق مردم موجب خواهند شد ، مردم امیدوار شوند و در صحنه حضور یابند , وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه شما به خاطر ثبت نام لاریجانی در رقابت‌های انتخاباتی ثبت نام کردید ، گفت : به نظر من جبهه انقلاب به عقلانیتی رسیده که حتما با هم دعوا نخواهند کرد ، و اشتباهاتی که در گذشته انجام شد که باعث شد فردی به مردم تحمیل شود ، تکرار نمی شود , دوستان اصرار می‌کردند که من حتما باید بیایم .

من هم استدلال می کردم که نیایم چون در مرکز پژوهش‌ها بودم ، من نه مشکل برنامه داشتم چون برنامه‌های من اماده است و در مناظرات خواهید دید و نه مشکل تیم داشتم چون من نهاد دانشجویی را اداره کردم ، مشکل ستاد نداشتم چون در چند نوبت مسئول ستاد جبهه انقلاب بودم و به همه استان‌ها سفر کرده‌ام , وی ادامه داد : علم رجال و ارتباطات و تعاملم خوب است , وقتی دیدم جمعی از بانیان وضع موجود وارد انتخابات شدند و پرچم اصلاح‌گری به دست گرفته‌اند ، قانع شدم که وارد انتخابات شوم .

کابینه معرفی نمی‌کنم زاکانی در مورد کابینه‌اش گفت : کابینه معرفی نمی‌کنم اما 100 تا 200 نفر را معرفی می‌کنم که در تیم بنده حضور دارند و می‌گویم کابینه من این را افراد دارند و هر کدام افراد توانمندی هستند , این افراد جوانان متعلق به جبهه انقلاب هستند , وی اظهار داشت : این ماه 4 سند منتشر می کنم ، سند اول مبانی ماست ، سند دوم مواضع ماست ناظر به بانوان ، فضای مجازی و … و سند سوم برنامه‌ها و سند چهارم میثاق ماست .

برجام بهتر می‌توانست اداره شود رییس مرکز پژوهش‌های مجلس گفت : من رییس کمیسیون ویژه برجام بودم ، خروجی این کمیسیون در صحن قرائت شد که الان مو به مو پیشنهادات ما اتفاق افتاده است , معتقدم بسیار بهتر از این می‌توانست برجام مدیریت و این قرارداد بسته شود , همزمان با برجام ، پرونده 400 میلیون دلار و 4 زندانی و جاسوس امریکایی که ما به ازای ان 1 میلیارد و 700 میلیون دلار گرفتیم ، 28 زندانی ما ازاد شدند و از بلک لیست خارج شدند ، بانک سپه نیز از بلک لیست خارج شد .

نامزد انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه اصل مذاکره در اراده دولت نیست ، گفت : تا قبل از برجام مذاکرات با 1+5 بود , امریکا می‌خواهد به برجام برگردد تا از مکانیسم ماشه استفاده کند زاکانی با بیان اینکه در برجام رهبری اجازه دادند بر سر فناوری هسته ای معامله صورت گیرد ، ادامه داد : برجام معامله ای حداقلی ، معیوب و ناقص بود , قرار بود به واسطه برجام تحریم‌ها برداشته شود اما این سند بد نوشته شد و به واسطه چموشی ترامپ ، تحریم‌ها برداشته نشد .

در دوره بایدن هم تحریم‌ها ادامه خواهد داشت و برداشته نمی‌شود , نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت : امریکا علاقه مند است به برجام برگردد ، التماس هم می‌کند ، تا از مکانیسم ماشه استفاده کند و اصل حیات ما را نشانه برود ، او علاقه مند است که طناب دار را به گردن ما بیاندازد , ترامپ هم همین راه را رفت اما صریحا اعلام کرد که فشار حداکثری بر روی ملت ایران شکست خورده است .

زاکانی با بیان اینکه ایران تحریم پذیر نیست ، گفت : تحریم یک عمل مجرمانه و ظلم جدی علیه ملت ایران است ، باید به هر طریقی تحریم‌ها را بشکنیم , امریکا از این سلاح استراتژیک دست بر نمی‌دارد , دولت می‌خواهد یک تعهد زبانی از امریکا بگیرد وی در پاسخ به این سئوال که اگر رییس جمهور شوید با برجام چه می‌کنید ؟ گفت : ما برجام را اجرا کردیم ، نوبت اروپایی‌ها است که به برجام عمل کنند ، امریکایی‌ها هم اگر می‌خواهند به برجام برگردند ، می‌توانند ، اما اول باید همه تحریم‌ها را بردارند ، ما هم راستی ازمایی کنیم ، بعد می‌توانند به برجام برگردند .

رییس مرکز پژوهش‌های مجلس اظهار داشت : دولت به دنبال این است که از امریکا یک تعهد زبانی و یا حداکثر حقوقی بگیرد ، همان هایی که می‌گفتند امضای کری سند است دنبال امضای کری و امثال کری هستند , ما می‌گوییم اقای روحانی ! با منافع ملی بازی نکنید , من رییس جمهور شوم ، امریکا مجبور می‌شود تحریم‌ها را بردارد داوطلب انتخابات ریاست جمهوری گفت : بنده رییس جمهور شوم امریکایی‌ها التماس می‌کنند و مجبور می‌شوند تحریم‌ها را بردارند ، امریکا نیازمند بازگشت به برجام است زیرا تمام سیاست‌های امریکا در برخورد با ایران در تمام سطوحش شکست خورده است .

وی ادامه داد : اگر به ظرفیت‌های ایران توجه شود امریکا مایوس خواهد شد , بهای محدودیت‌های هسته ای ، رفع تحریم‌ها است زاکانی افزود : باید قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها محکم اجرا شود ، این قانون نشان داد مجلس در راس امور است و اروپا و امریکا را به استیصال کشاند , نماینده تهران گفت : در برجام ما معامله می کنیم و قبول می‌کنیم یک سری محدودیت‌ها را بپذیریم .

انها باید بهای این محدودیت‌ها را بپردازند ، بهایش برداشتن تحریم هاست , ظرفیت تحریم ناپذیری ایران را بالا ببریم وی با بیان اینکه فضای بین‌الملل یک فرصت است ، گفت : باید امریکا را منزوی کرد ، باید در داخل ظرفیت تحریم پذیری را به حدی بالا ببریم که انها ناامید شوند که ایران دیگر تحریم‌پذیر نیست , نامزد انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد : ما 7 نامزد هستیم که قرار است 7 ایده مطرح کنیم و راه برون رفت از مسائل را به مردم بگوییم و امیدافرینی کنیم .

نماینده مردم تهران در مجلس تاکید کرد : هرکس از من دعوت کند اماده مناظره هستم , من نقد جدی به عملکردها دارم , یک ریال کار پزشکی خصوصی نکرده ام رییس مرکز پژوهش‌های مجلس در مورد سوابق تحصیلی‌اش گفت : 15 سال و 3 ماهم بود که به جنگ رفتم ، 63 ماه در منطقه بودم ، جانباز 50 درصد هستم و افتخار می‌کنم .

23 اردیبهشت 62 بدون اینکه سر کلاس بروم 15 روزه درس خواندم و امتحان دادم ، 2 تا تجدیدی اوردم ، جرم من تجدیدی در درس‌های ریاضی و شیمی است , زاکانی در خصوص مشروطی‌اش در دانشگاه گفت : من یک ترم مشروط شدم ، دو تا بچه داشتم ، حقوق نداشتم ، مسافر کشی می‌کردم تا زن و بچه‌ام را اداره کنم ، افتخار می‌کنم ، این جرم نیست , وی با بیان اینکه یک ریال کار پزشکی خصوص انجام نداده‌ام ، اظهار داشت : به دنبال این بودم که مفسده زیر میزی و پزشکی هسته ای را خودمان به عنوان شورای پزشکی هسته ای از بین ببریم .

بنده بابت 42 سال کارنامه‌ام در انقلاب پاسخگو هستم , وعده و عیدهای دوستان را قبول ندارم نامزد انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد : وعده و وعیدهایی که دوستانمان می‌دهند را قبول ندارم و این وعده‌ها را نادرست و غلط می‌دانم و حتما با انها چالش خواهم کرد , زاکانی ادامه داد : 4 محور تحولی به عنوان برنامه دارم ، محور اول فوریت دارد ، محور دوم اولویت دارد ، محور سوم ضرورت دارد ، محور چهارم فرصت هایی را برای ما ایجاد می‌کند .

نماینده تهران ادامه داد : انچه فوریت دارد اقتصاد است ، اساس حرکت من برداشتن موانع تولید در راستای جهش تولید است , می دانیم اگر کجا دست بگذاریم بخش عمده مشکلات صنعت و کشاورزی حل خواهد شد , اساس را در اقتصاد و مدیریت بر تولید گذاشته‌ایم .

تیغ بانک را از گردن تولید برمی‌دارم رییس مرکز پژوهش‌های مجلس با تاکید بر اینکه نمی‌گذاریم تیغ بانک بر گردن تولید باشد اظهار داشت : با نظارت قوی اجازه این کار را نخواهیم داد ، کاری که اقای همتی انجام نداد , الان هم می گوید صدای خاموش مردم هستم ! وی با بیان اینکه مفاسد اقتصادی و بوروکراسی اداری دو مانع تولید هستند ، گفت : 9 پیشران تولید را برنامه ریزی کردیم تا بنگاه‌های کوچک و متوسط را به پیشران‌های تولید متصل کنیم , نامزد انتخابات ریاست جمهوری با تاکید بر لزوم تحول در حوزه تعلیم و تربیت گفت : ضدیت ما با فقر ، تبعیض و تحقیر است .

زاکانی با تاکید بر تحول در حوزه سیاست و امنیت گفت : هدف‌گذاری ما مردم سالاری دینی است ، دولت باید قدرت را توزیع کند و مردم را در همه سطوح مشارکت دهد تا سرمایه اجتماعی خلق شود , لاریجانی می‌خواست کمیسیون ویژه برجام را جمع کند رییس مرکز پژوهش‌های مجلس در مورد تصویب 20 دقیقه ای برجام در مجلس ، گفت : اقای لاریجانی علاقه ای نداشت که کمیسیون برجام موفق شود و موانع جدی ایجاد کرد ، تمام تلاشش این بود که بنده رییس کمیسیون نشوم , زاکانی اظهار داشت : رییس اژانس اتمی که می خواست به ایران بیاید ، نامه زدم و وی را به کمیسیون ویژه برجام دعوت کردم ، از دفتر ایشان تماس گرفتند که ما چنین رسمی نداریم ، برای چه دعوت کردید .

نماینده مردم تهران ادامه داد : کمیسیون ویژه برجام داشت نقش ویژه ای را ایفا می‌کرد و رییس مجلس و اعوان و انصارش عقب افتاده بودند , به من زنگ زدند که باید هر چه زودتر این ماجرا جمع شود , امانو در جلسه کمیسیون ویژه برجام هول شده بود وی ادامه داد : امانو در جلسه کمیسیون ویژه برجام هول شده بود ، دبیر کمیسیون امنیت به بنده گفت ، من از دهه 60 اینجا بودم هیچ مذاکره خارجی را ندیده بودم که با این قدرت اداره شود .

رییس کمیسیون ویژه برجام ادامه داد : طرح 20 دقیقه ای که در مجلس در مورد برجام به تصویب رسید هیچ نسبتی با طرح ما نداشت , تصویب 20 دقیقه ای برجام هنر نبود , یک عده سر گردنه ایستاده‌اند و دست در جیب مردم می‌کنند کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در مورد وضعیت اقتصاد کشور با فرض وجود تحریم‌ها گفت : در مرکز پژوهش‌ها تحقیقی انجام دادیم که با فرض وجود تحریم‌ها اقتصاد ایران چگونه شکوفا می‌شود ، نباید معطل رفع تحریم‌ها شویم .

نماینده مردم تهران استفاده از ظرفیت کشورهای همسایه را یکی از راهکارهای شکوفایی اقتصاد ایران خواند و گفت : مثل بچه پولدارها هیچ وقت از مکانیسم‌های مالی برای مراودات اقتصادی با همسایگانمان استفاده نکردیم , وی ادامه داد : اگر حرکتی یک دل در دولتی کار امد که خود را در خدمت مردم می‌داند شکل بگیرد ، مشکلات حل می‌شود , دولت خود را در رقابت با مردم می‌بیند .

رییس مرکز پژوهش‌های مجلس ، گفت : با راهکارهایی که دنبال می‌کنیم به دنبال استفاده از ظرفیت ملت هستیم , استراتژی کشاورزی و صنعتی نداریم , یک عده سر گردنه ایستاده‌اند و دست در جیب مردم می‌کنند .

.