در مضیقه قرار گرفتن مردم خوزستان به دلیل تنش ابی ، سخت‌ترین دوران من بود

۱۴۰۰/۰۶/۲۲ ۱۴:۰۴:۰۶


استاندار خوزستان گفت : ناملایماتی در تنش ابی برای مردم استان به وجود امد و من متاسفم که چرا این ناملایمات به وجود امدند و مردم در مضیقه قرار گرفتند , سخت‌ترین دوران من بود ، به خصوص وقتی فهمیدم چند نفر از بین رفتند و مشکلات اجتماعی داشتیم , امید خوزستان : قاسم سلیمانی دشتکی شامگاه (16 شهریور ) در گفت وگوی […] استاندار خوزستان گفت : ناملایماتی در تنش ابی برای مردم استان به وجود امد و من متاسفم که چرا این ناملایمات به وجود امدند و مردم در مضیقه قرار گرفتند .

سخت‌ترین دوران من بود ، به خصوص وقتی فهمیدم چند نفر از بین رفتند و مشکلات اجتماعی داشتیم , امید خوزستان : قاسم سلیمانی دشتکی شامگاه (16 شهریور ) در گفت وگوی تلویزیونی با مردم خوزستان ، اظهار کرد : من استاندار ایلام و پیش از ان استاندار چهارمحال و بختیاری بودم و پیش از ان نیز چند مدیریت دیگر داشتم , بعد از سیل 98 اقای روحانی برای سرکشی به منطقه ایلام امد و از من درخواست گزارش دادن در بالگرد تا دزفول را داشت ، در مسیر با حضور رییس جمهور تقاضای بازنشستگی کردم که موافقت نشد .

مدتی پس از ان برای امادگی تصدی‌گری استانداری خوزستان از وزارت با من تماس گرفته شد , به گزارش ایسنا ، وی ادامه داد : به چند دلیل مخالفت کردم که اولین ان این بود که تا پایان سال 98 باید بازنشسته می‌شدم , تقریبا حدود 20 بهمن ماه 99 بود که وزیر کشور تماس گرفت و گفت به مدیر با تجربه برای رفتن به خوزستان نیاز داریم .

اول مقاومت کردم اما وزیر گفت تکلیف است و همه به این جمع بندی رسیدند , 2 اسفند 99 وارد خوزستان شدم و در بدترین شرایط ممکن از چند لحاظ ، استاندار خوزستان شدم , به این دلایل که اولا ، در پایان سال بود ، مفهوم این است که اعتبارت هزینه شده بودند .

دوما ، بودجه 1400 ابلاغ شده بود و سوما ، اخر دوره دوم ریاست جمهوری بود , زیرا معمول این است که در اواخر دوره دوم ریاست جمهوری در کشور تنش داریم ؛ زمان اقایان رفسنجانی ، خاتمی و احمدی‌نژاد نیز اینگونه بود , وی افزود : وقتی وارد استان شدم سوش انگلیسی کرونا بیداد می‌کرد ، وضع خطرناک بود و نوعی اشفتگی در کسری حقوق کارکنان وجود داشت .

نیروهای شهرداری مطالبات بسیار زیادی داشتند و هر روز در حالت اعتصاب بودند , سه تا چهار مشکل لحظه ای علاوه بر مشکلاتی که در ابتدا عرض شد ، در ابتدای کار وجود داشت , با توجه به مطالعاتی که درباره مسائل خوزستان داشتم ، چون به دلیل فامیلی مادری‌ام با خوزستان در ارتباط بودم و به پیگیری مسائل استان علاقه مند بودم ، اشراف نسبی به مسائل خوزستان داشتم اما وقتی امدم ، دیدم که برخی مسائل و مشکلات سیستم مدیریتی ، کارمندی و کارگری و مشکلات دیگر ، از سال‌های سال وجود داشت .

استاندار خوزستان ادامه داد : مثلا سیستم زیرساخت‌های جاده ای و بیمارستانی که حداقل دو تا سه هزار تخت بیمارستانی در استان کمبود داریم , با وجود اضافه شدن تخت‌های بخش‌های ویژه و تخت‌های عادی اما همچنان کمبود وجود دارد , یا زیرساخت فاضلاب در اهواز .

چرا روان اب‌ها مشکل داشتند ؟ چرا اب شرب در روستاها و شهرها مشکل داشت ؟ کاهش شدید بارندگی در حوزه ابریز استان خوزستان خواه در چهارمحال و بختیاری و خواه در لرستان و … را داشتیم و ظرفیت پشت سدها از ظرفیت زمانی حدود 23 میلیارد متر مکعب اب به 17 میلیارد متر مکعب کاهش پیدا کرده بود , این مشکل عظیمی شده بود که تا بعد از اسفند ماه 99 خود را نشان داد , سلیمانی دشتکی با اشاره به اعتبارات اختصاص داده شده سال‌های گذشته برای حل مشکلات خوزستان ، بیان کرد : اما چرا فاضلاب اینطور است و چه راهکارهایی برای ان وجود دارد ؟ من چکاری انجام دادم ، مدیران قبلی چکار کرده‌اند و مدیران اینده چه کاری باید کنند ؟ به قدر مسلم بودجه هایی به خوزستان داده شد و اعتبارات خوبی در خصوص مصوبات سال 96 و 93 داشتیم اما به بن بست هایی هم رسید که مهم‌ترین ان از سال 97 به بعد بود .

از ان زمان تحریم‌ها خیلی پررنگ شدند و فاینانس داخلی و خارجی که قرار بود ارائه شود ، مقدار زیادی از ان متوقف شد درصورتی که مصوبه سال 96 برای خوزستان می‌توانست مشکلات زیادی را حل کند , اما پیش از ان نیز اعتباراتی داده شد , شاید اگر تصمیمات بهتری گرفته می‌شد ، نتیجه بهتر بود .

بالاخره یک کار برای یک زمانی تدوین و ترسیم شد ، مثلا در خصوص قطر لوله‌های شبکه اب و فاضلاب ، برای متوسط سن و ظرفیتی در نظر گرفته شده بود که متناسب با اینده نبود و باید تغییر داده می‌شد و شبکه‌ها به مرور اصلاح می‌شد , شبکه فرسوده اب و فاضلاب یکی از اشکالاتی بود که باید به مرور انجام می‌شد اما ان طور که باید ، متناسب با زمان تغییر صورت نگرفته بود , وی تصریح کرد : از سال 97 به بعد فاینانس خارجی متوقف و داخلی محدود شد .

چون به درامد نفت وابسته بود , مدیران سابق مجموعا کار کردند اما ضعف مدیریت داشتیم , همان روزهای اول ، یکی از مخازن تصفیه خانه اهواز مشکل پیدا کرد و اب 70 درصد شهر قطع شد که قطعی اب گفته شد به دلیل اورهال است و پمپ ششم مشکل پیدا کرده بود .

باید پمپ از دو سال قبل که نشتی داشت عوض می‌شد که در این بحث مشخص شد مشکل از ضعف مدیریتی است , استاندار خوزستان با بیان اینکه برای پرداخت حقوق کارکنان راهکار سریع پیدا کردیم ، گفت : حدود 70 میلیارد تومان از اعتبارت ملی سازمان برنامه و بودجه گرفتیم که از محل مازاد درامد استان بود , برای ابداران 31 میلیارد تومان حواله کردیم ، 7 میلیارد تومان خودمان دادیم ، 20 میلیارد تومان از سازمان هدفمندی یارانه‌ها ، 5 میلیارد تومان از سازمان مدیریت و برنامه ریزی و 65 میلیارد تومان برای کارکنان گرفتیم .

برای شهرداری‌ها ، مالیات بر ارزش افزوده و حق الایندگی را بررسی کردیم که مقداری از حق الایندگی از سال 98 و 99 پرداخت نشده بود , تا اینجا فشار برای جبران کسری اوردیم , حقوق کارکنان را پرداخت کردیم .

بزرگترین حرکت یک ماه پیش بود که حدود 500 میلیارد تومان به شهرداری‌ها و دهیاری‌ها پرداخت شد , سلیمانی دشتکی در خصوص اغاز تنش ابی خوزستان بیان کرد : تنش ابی را باید به چند دوره تقسیم کنیم ؛ حدود فروردین ماه به نتیجه رسیدیم که کمبود شدید اب داریم , جلسات متعدد با جهاد کشاورزی ، ستاد بحران و شورای کشاورزی گرفتیم و نوع کشت را مشخص کردیم .

مثلا یکی از این کارها این بود که کشت برنج نباید باشد , اما در این حین چند اتفاق افتاد که یکی از ان‌ها انتشار کلیپی از هورالعظیم بود که نشان می‌داد ده‌ها تن ماهی تلف شده‌اند اما این کلیپ برای حوزه هورالعظیم نبود , وی در ادامه در خصوص مصاحبه با شبکه خبر در خصوص تنش ابی خوزستان که منجر به قطع ارتباط تلفنی شد ، گفت : یک ارتباط تلفنی با خانم شریفی مقدم داشتم که اتفاقا انتظار داشتم مردم خوزستان دفاع کنند .

می‌خواستم بگویم که چه کاری انجام شد ، باید درباره کارهای انجام شده و نشده صحبت کنیم , اگر همه‌اش بگوییم نشده ، همه بدبین می‌شوند , گفتیم که 702 روستا تنش ابی دارند و کارهایی انجام شده است .

در مقابل خبرنگار پرسید اگر کار انجام شده پس چرا تنش ابی وجود دارد و روستاها اب ندارند ؟ دیگر اجازه نداد که ادامه دهم , گفتم اجازه دهید من پاسخ بدهم که پس از ان تماس قطع شد , پس از ان چند بار دیگر مصاحبه داشتیم که گفتم من با ایشان مصاحبه نمی‌کنم .

ایشان و همکاران شان رسما گفتن که سوء تفاهم شد , وقتی ما در اوج بحران و دچار تنش اجتماعی ، کمبود اب ، بازگشایی سدها ، تلف شدن گاومیش‌ها و کشت برنجکاری بودیم ، به جای اینکه دلداری بدهند و بگویند چه کارهایی انجام شده و چه کارهایی را انجام دهید ، به این مرحله ورود کرد که هیچ کاری انجام نشده است , استاندار خوزستان افزود : ناملایماتی در تنش ابی برای مردم به وجود امد و من متاسفم که چرا این ناملایمات به وجود امدند و مردم در مضیقه قرار گرفتند .

سخت‌ترین دوران من بود , به خصوص وقتی فهمیدم چند نفر از بین رفتند و مشکلات اجتماعی داشتیم , وی با اشاره به بخشی از اقدامات انجام شده در بحث تنش ابی ، بیان کرد : در سیل 98 حداقل 10 برابر خسارت به کشاورزان وارد شد که 700 میلیارد تومان برای خسارت تصویب شده بود و 281 میلیارد ان پرداخت نشده بود و فرصتی شد تا این خسارت را بگیریم .

400 میلیارد تومان برای سدهای چوئبده و مارد نیز گرفتیم , از هزار و 206 میلیارد مصوب برای تنش ابی ، هزار و 160 میلیارد ان ابلاغ شد و مابقی ان نیز حتما ابلاغ می‌شود , بخشی از خسارت دام‌ها نیز پرداخت شد .

از ستاد اجرایی فرمان امام نیز اعتباراتی گرفتیم , مقداری بیشتر اب رهاسازی شد اما دل مان نمی‌خواست این مقدار اب باز شود و دل مان می‌خواست مدیریت شده ، رهاسازی شود , مردم با دوگانگی روبرو شدند که اگر اب نبود ، این اب از کجا امد ؟ مردم عزیز ، دیسپاچینگ برق ظرفیت قابل بهره برداری را به حداقل ممکن رساند و به خاطر قوی تر شدن نیروگاه برق ، باید اب زیادی رها شود .

اگر برای پاییز بارندگی نباشد ممکن است با مشکل مواجه شویم , البته ساز و کار جدیدی تعریف کردیم ؛ صنف کشاورزان را با اب و برق مرتبط کردیم , البته پیشنهاد دادم که پژوهشکده فضایی ستاد بحران کشور از الان وضعیت را مشخص کند که کشت پاییزه چگونه است .

وی در پایان گفت : ارامش نسبی خوبی پس از تنش ابی به وجود امد , مردم به درامد خوزستان نگاه می‌کنند که این همه درامد ملی ، پتروشیمی ، فولاد ، نفت و کشاورزی دارد , می‌گویند پس چرا عقبیم ؟ مردم به کشور همسایه نگاه می‌کنند که هیچ چیز نداشتند .

حق را به مردم می‌دهیم ، نظام کارهایی کرد اما ما گره هایی داشتیم , ما می‌خواستیم استقلال داشته باشیم که با تنگناهایی از جمله تحریم مواجه شدیم , کرونای مای نیز با دنیا فرق داشت .

همه جا واکسن و دارو با تخصیص ارز می‌رسید اما ما نمی‌توانستیم ارز جا به جا کنیم , برای اقای خلیلیان ( استاندار جدید خوزستان ) ارزوی توفیق دارم و حاضرم هر تجربه ای دارم در اختیارشان قرار دهم و از استانداران سابق نیز تشکر می‌کنم , به اشتراک بگذارید : لینک کوتاه http://omid-khouzestan.

ir/?p=32084.