دیدگاه متفاوت دو فرمانده جنگ درباره‌ی بنی صدر

۱۴۰۰/۰۷/۱۸ ۱۸:۳۶:۰۲


از جمله مباحث پر چالش حوادث رخ داده در پس از انقلاب موضوع نحوه مدیریت ابوالحسن بنی صدر در دوران جنگ هشت ساله عراق و ایران است , به گزارش انصاف نیوز ، برخی در این باره اقای بنی صدر را « خائن » می‌نامند و برخی دیگر نیز در دفاع از او سخنانی را مطرح کرده‌اند , در این ارتباط دیدگاه دو تن از فرماندهان عالی رتبه دوران جنگ که در سال‌های گذشته بیان شده را در ادامه می‌خوانید : دریابان علی شمخانی ، جانشین فرمانده سپاه پاسداران در دوران جنگ : « شما اگر بتوانید با پیروزی در جنگ تهران را فتح کنید شکست در جنگ را می‌پذیرید ؟! حتما بنی صدر می‌خواست در جنگ پیروز شویم ، البته او اندیشه‌اش غلط بود .

من معتقدم بنی صدر در عملیات نصر قصد داشت پیروز شود ، اما شکست خورد , من خودم انجا بودم ، بنی صدر وقتی دستور عملیات می‌داد همزمان با تهران صحبت می‌کرد ، من شاهد زنده‌ی این ماجرا هستم , بنی صدر مخالف ما به معنای سپاه بود ولی معنایش این نبود که خائن است .

او حس می‌کرد اگر سپاه باشد ، نمی‌تواند پیروزی را به نام خودش ثبت کند , می‌خواست پیروز مطلق جنگ خودش باشد ، چرا که با این پیروزی می‌توانست قهرمان ملی شود ، او دنبال شکست در جنگ نبود , بنی صدر دنبال این بود که از پیروزی خودش در رزم پیروزی‌های سیاسی در تهران رقم بزند .

این حرف امروز من نیست ، من همین حرف‌ها را در مجلس شورای اسلامی در ان زمان گفته‌ام , کار بنی صدر خیانت و تبانی با دشمن نبود ، روش اشتباه بود », محسن رضایی ، فرمانده سپاه پاسداران در دوران جنگ : « اقای بنی صدر معتقد بود که ما باید به سبک اشکانیان بجنگیم یعنی زمین بدهیم دشمن را به داخل بکشانیم و زمان بدست بیاوریم و بعد از ان به دشمن هجوم ببریم خود این موضوع هم در عدم حمایت و توجه به جبهه خرمشهر و یا در عدم ارسال تجهیزات و مهمات موثر بود .

وقتی یک فرمانده نظامی کنار بنی صدر می‌گوید خرمشهر ارزش نظامی ندارد خب معلوم است که به اندازه کافی هم به انجا اسلحه و مهمات نمی‌دهند و وقتی چنین اعتقادی در برخی افراد وجود داشته باشد اینطور می‌شود , این عامل و عوامل دیگر دست به دست هم داد و موجب سقوط خرمشهر شد », انتهای پیام برچسب ها ابوالحسن بنی صدر جنگ ایران و عراق دفاع مقدس علی شمخانی محسن رضایی.