اصولگرایان در دهه 60 می‌گفتند کپونیسم یعنی کمونیسم

۱۴۰۰/۰۹/۰۳ ۰۰:۲۷:۴۵


خانه پیشنهاد سردبیر 3 کد خبر : 10724 1400/08/27 11:16:21 بهزاد نبوی : اصولگرایان در دهه 60 می‌گفتند کپونیسم یعنی کمونیسم رییس جبهه اصلاح‌طلبان در انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم گفت : برخی دوستان خوب اصولگرایمان در ان زمان ما را متهم می‌کردند که اصلا نیازی به سهمیه بندی کالا نیست , کپونیسم یعنی کمونیسم , اصولگرایان در دهه 60 می‌گفتند کپونیسم یعنی کمونیسم به گزارش پیام نو ؛ چریک پیر معتقد است که راهی جز سهمیه بندی کالاهای اساسی یا همان کوپنیسم برای خروج از بحران فعلی نداریم .

بهزاد نبوی ، وزیر صنایع سنگین دولت‌های دهه 60، می‌گوید که زمانی روحانی از من پرسید که به نظرت باید در این شرایط چه کرد ، من به او همین راه را پیشنهاد دادم , نبوی می‌گوید عاملی که باعث شد ان دوران بدون بحران خاص سیاسی ، اجتماعی یا اقتصادی کشور اداره شود ، سهمیه بندی کالاها و تدوین « استراتژی شرایط نوین اقتصادی » بود که کشور توانست دوران دوم جنگ را پشت سر بگذارد , به اصولگرایان فعلی هم کنایه می‌زند و می‌گوید : « برخی دوستان خوب اصولگرایمان در ان زمان ما را متهم می‌کردند که اصلا نیازی به سهمیه بندی کالا نیست .

کپونیسم یعنی کمونیسم », عضو سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی در مقایسه شرایط فعلی با دهه 60 و اینکه چرا ان زمان ما شاهد اعتراضات خیابانی نبودیم ، می‌گوید اگر ان زمان مردم اعتراضی نمی‌کردند ، برای این بود که متوجه می‌شدند شرایط جنگی است و باید صبور بود اما الان می‌گویند سیاست‌های اشتباه شما باعث پدید امدن وضعیت فعلی شده است , وضعیت تحریم‌ها در دوران جنگ چه تفاوتی با الان داشت ؟ در دوران جنگ ما تحریم اقتصادی نداشتیم ، ان تحریمی که شنیدید تحریم تسلیحاتی بود و بعضا اسلحه به ما نمی‌دادند .

بعضی کشورها هم در ان شرایط تحریم به ما اسلحه و تجهیزات نظامی می‌دادند , خودم یادم می‌اید رفته بودم بلغارستان , وزیر صنایع سنگین بودم ، درباره ساخت نفربرهای زرهی و خیلی چیزهای دیگر مذاکره کردیم .

درباره ساخت لوله توپ با المان‌ها صحبت کردیم , به نتیجه هم می‌رسید این مذاکرات ؟ بله نتیجه گرفتیم ولی به پایان جنگ منتهی شد و همه کارهایی را که انجام شده بود ، به سپاه واگذار کردیم , بنابراین تحریم اقتصادی ان روز وجود نداشت .

در دوران جنگ مشکلات اقتصادی داشتیم , دوران جنگ را به دو دوره تقسیم می‌کنم , دوره اول از سال 59 تا 64 که درامدهای نفتی خوب بود و حالا شاید به نسبت الان کم بود ، اما ان زمان درامد نفتی خوب بود .

حدود 20 میلیارد دلار بود و تازه سال 64 به 13 و 14 میلیارد دلار رسید , وضع اقتصادی کشور هم متناسب با ان بد نبود , به دلیل همین درامدهای بالای نفتی از یک طرف و از طرف دیگر تشکیل ستاد بسیج اقتصادی و سهمیه بندی کالاهای اساسی و ضروری بود که مردم توانستند نیازهای اساسی شان و حداقل هایشان را تامین کنند .

بنابراین دوره نخست ما بحران در کشور نداشتیم و مشکلات همه قابل حل بود و مشکل معیشتی برای مردم به معنی امروز وجود نداشت , توضیح بدهم که سهمیه کالا و تشکیل ستاد بسیج اقتصادی سبب نشد که مردم خیلی عالی زندگی کنند ما کالاهای مهم مورد نیاز مردم را در اختیارشان می‌گذاشتیم نه همه کالاها را و نه اینکه همه نیازها را بتوانیم تامین کنیم , مثلا شکر و قند یک کیلو و 200 گرم در ماه بود .

گوشت و مرغ یکی ، دو کیلو ، دقیقا میزانش یادم نیست اما با قیمت دولتی و ارزان با دلار هفت تومانی در اختیار مردم قرار می‌گرفت , دوره دوم از 64 است تا پایان جنگ یعنی سال 67 که در این دوره ما دچار مشکل مهمی شدیم و ان کاهش درامدهای نفتی بود که ان زمان مهم‌ترین منبع درامد کشور بود , ان زمان صادرات غیر نفتی به معنی امروز نداشتیم .

مجموع صادرات غیر نفتی شما چقدر بود ؟ 400 میلیون دلار حدودا درامدهای صادرات غیرنفتی ما بود ، در مقابل 15 تا 20 میلیارد دلار که درامد نفتی ما بود , قیمت و میزان صدور نفت از اواخر 64 کاهش یافت , دلیلش هم بمباران و موشک باران‌های عراق بود .

چون هواپیماهای میراژ و روسی نوع جدید از شوروی گرفته بودند و همه پایانه‌های نفتی و خطوط لوله انتقال نفت ما مرتب بمباران می‌شد و میزان صدور نفت از بیش از دو میلیون بشکه در سال‌های قبل به زیر یک میلیون بشکه کاهش یافت و قیمت نفت حتی در مواقعی به بشکه ای پنج دلار رسیده بود , در مجموع به طور متوسط درامد ارزی ما که 15 تا 20 میلیارد دلار در سال‌های قبل بود ، تنزل پیدا کرد به متوسط هفت میلیارد دلار در سال که باعث شد دچار مشکلات جدی شویم , از این هفت میلیارد دلار ، ما سه میلیارد دلار را مستقیم به جبهه‌ها می‌فرستادیم که الان برخی فرماندهان که با مهندس موسوی مشکل سیاسی دارند ، می‌گویند زمان جنگ ، دولت به جبهه‌ها بی توجه بود ! سه میلیارد هم مختص تامین کالاهای اساسی بود که با سهمیه بندی و قیمت کم و ثابت اختصاص پیدا می‌کرد و کل کشور را با یک میلیارد دلار باید دولت می‌چرخاند .

خرج چه می‌شد ؟ کل اقتصاد کشور , تمام بخش‌های صنعتی و تولیدی ما برای ادامه حیات ارز نیاز داشتند , از پیچ و مهره تا محصول نهایی را که خودمان تامین نمی‌کردیم .

قطعات یدکی کارخانه‌ها ، حتی سیمان و ذوب اهن که خودکفا‌ترین صنایع بودند ، برخی مواد مورد نیازشان را وارد می‌کردند ؛ چه برسد به کارخانه‌های مونتاژ که 70 درصد نیازشان را از واردات تامین می‌کردند , کاری که در این دوره شد ، ادامه یافتن توزیع عادلانه و سهمیه بندی کالاها بود و ما توانستیم حداقل نیازهای مردم را به قیمت ثابت و با ارزی هفت تومانی ادامه دهیم , البته بازهم توضیح می‌دهم که این تامین نیاز ، حداقلی بود .

بازهم طبقات فرودست نیازهای حداقلی شان تامین می‌شد , بله ، دیگر حداقل‌ها تامین می‌شد که دچار سوءتغذیه نشوند , برای کل اقتصاد هم از اول سال 65 که مشخص شد قیمت نفت افتاده است ، برنامه جدیدی ریخته شد .

شورای اقتصادی جلسات مستمر و مداوم روزانه بیش از 8 تا 9 ساعت صبح و بعد از ظهر داشت که چطور می‌شود با این یک میلیارد دلار کشور را اداره کرد , نتیجه این جلسات که شاید بیش از یک ماه طول کشید ، منجر به تدوین « استراتژی شرایط نوین اقتصادی کشور » شد که در عین حال که ما بخش هایی از تولید و اقتصادمان فلج شده بود ؛ اما بخش‌های خودکفای اقتصادی فعال بود , مثلا ارزی که صنایع ریخته‌گری می‌خواست صد درصد تامین می‌شد .

برای صنایع ماشین‌سازی همین طور ، اما برای مونتاژ ارز ما صفر بود و هیچ ارزی تخصیص نیافت , برای همین از سال 65 تولید انواع خودروی سواری را در کشور متوقف کردیم , بالاخره بحران هم ایجاد می‌شد .

برای خودروهای عمومی مانند اتوبوس و کامیون و وانت هم سعی کردیم با ارز سپاه و نیروهای مسلح تولید را جلو ببریم , سالی بیش از 20 هزار خودروی دیزلی تولید می‌کردیم که این تبدیل شد به سالی دو هزار , ذوب اهن نیازهایش تامین می‌شد .

کارخانه‌های سیمان همچنین , بخش‌های مهم اقتصادی ما دچار مشکل نشدند ؛ اما مجبور شدیم از 13 هزار کارگر تقریبا بیش از نیمی را بازخرید کنیم و چون درامدهای فروش سال‌های قبل نسبتا قابل قبول بود ، باعث شد که فشاری به دولت نیاید و خود کارخانه از پس تامین منابع مالی بازخرید کارکنان براید ؛ چون دولت پول نداشت هزینه بازخرید هفت هزار نفر را بدهد , به هر حال با ادامه کار سهمیه بندی کالاها و تدوین استراتژی شرایط نوین اقتصادی توانستیم دوران دوم جنگ را به نحو قابل قبولی بگذرانیم .

نه به این معنی که وضع اقتصادی خوب و مردم اوضاع عادی داشتند , در حدی بود که خدمت تان عرض کردم , بین مسئولان هم از حقوق‌های نجومی خبری نبود .

بله ، این را بعدا خدمت تان عرض می‌کنم , ولی قبل از ان بگویم که مردم مرفه نبودند ؛ اما چرا سروصدا نمی‌کردند ؟ بنزین از یک تومان شد سه تومان ؛ یعنی سه برابر شد ، اما اتفاقی در جامعه نیفتاد , کسی هم شورش نکرد .

هیچ حادثه ای شبیه سال 98 رخ نداد , دلیلش این بود که مردم ان زمان می‌فهمیدند کشور دچار جنگ است ، دچار بحران ناشی از جنگ است و سعی می‌کردند خودشان را با شرایط تطبیق دهند ؛ نه اینکه بریزند در خیابان فحش بدهند به دولت و حاکمیت که چرا بنزین گران شد , اینکه الان این طور نیست و شما تصور می‌کنید مردم در عسل زندگی می‌کردند ، اشتباه است .

علت وضعیت الان این است که مردم سیاست‌های ما را قبول ندارند و می‌گویند سیاست‌های شما باعث تحریم شده , بروید مشکلات خارجی تان را حل کنید تا این تحریم‌ها برداشته شود , این است که وضع فرق کرده است .

شما خیال می‌کنید ان زمان بهشت بود الان جهنم شده است , البته وضع اقتصادی الان خیلی بدتر از زمان جنگ است , تورم در طول دوران جنگ یک سال 27 یا 28 درصد شد .

بقیه سال‌ها حدود 20 تا 22 درصد بود , سال 62-63 به 13 یا 14 درصد هم رسید , بهترین ضریب جینی تاریخ ایران هم همان سال 63 است .

بله ، درست می‌گویید , خیلی متفاوت بود با الان , بحث عدالت و چگونگی توزیع درامد است ؛ ولی به طور کلی هم تورم کمتر از الان بود .

طاقت مردم هم بیشتر بود ؛ چون می‌فهمیدند جنگ است و چاره ای نیست , منطق شان به انها می‌گفت کاری نمی‌شود کرد , گرچه برخی دوستان خوب اصولگرای مان در ان زمان ما را متهم می‌کردند که اصلا نیازی به سهمیه بندی کالا نیست .

کپونیسم یعنی کمونیسم , ما را متهم می‌کردند , من را هم به عنوان یک توده ای متهم می‌کردند که برای دلخوشی خودش کالاها را سهمیه بندی می‌کند و کنترل دولت را بر مملکت حاکم می‌کند ؛ اما به هر حال مردم تحمل می‌کردند ؛ اما الان چون سیاست‌های ما را قبول ندارند ، اغلب اعتراض می‌کنند و اعتراضشان شدید است .

نکته دومی که شما گفتید درباره مسئولان است , من یک عرض کلی که باید مطرح کنم ، این است که به گفته مرحوم شریعتی - چون نمی‌دانم شهید شده یا مرحوم ، می‌گویم مرحوم - نهضت وقتی تبدیل به نظام می‌شود ، افت‌های زیادی گریبان گیر ان می‌شود , روزها و سال‌های اول انقلاب مسئولان ما بیشتر مسئولان بیرون امده از انقلاب بودند ، نه مسئولانی که امروز شعار انقلابی می‌دهند .

مسئولانی بودند که واقعا با همه وجود احساس می‌کردند فقط برای مملکت باید کار کنند , من به شما عرض کنم بالاترین حقوق صنایع سنگین در ان زمان برای بزرگ‌ترین مدیران عامل بزرگ‌ترین کارخانه‌ها مانند ماشین‌سازی اراک ، اذراب ، ایران خودرو و ,.

, حداکثر شد 30 هزار تومان , قبلا کمتر هم بود .

حقوق وزرا هفت هزار تومان بود , ما می‌گفتیم با امداد غیبی زندگی می‌کنیم ؛ یعنی چه ؟ یعنی هر روز چیزی در خانه کسی غیبش می‌زند , می‌بریم به سمسار می‌فروشیم .

من در دولت مسئول رابطه با ترکیه بودم , اقای تورگوت اوزال نخست وزیر وقت ترکیه به من یک کیف چرم ساخت ترکیه هدیه داده بود , از این کیف‌های چمدانی ، ما این را اوردیم ایران .

وضعمان یک سال این قدر خراب شد که این را بردیم به مبلغ هشت هزار تومان فروختیم که به زخم برخی هزینه‌ها بزنیم , البته بگذریم که ان زمان می‌گفتند الان هم می‌گویند که بهزاد نبوی نهمین ثروتمند ایران است , قیمت پرده‌های خانه‌اش 9 میلیون تومان است .

9 میلیون ان زمان چیز کمی نبود , همسایه‌ها می‌امدند زنگ خانه ما را می‌زدند , خانه ما در سعادت اباد بود .

می‌رفتم در را باز می‌کردم ، می‌دیدم یک عده ادم هم همراهشان هستند , می‌گفتند اینها میهمانان ما هستند ، شایعه‌ها را شنیده‌اند ، می‌خواهند وضع زندگی شما را ببینند , می‌گفتم بفرمایید تو .

بعضا از همان دم در برمی‌گشتند , من خانه ای داشتم که زمینش را مادرم سال 34 به مبلغ دو هزارو 300 تومان خریده بود , ان زمان سعادت اباد هم خارج از شهر بوده است .

بله , تازه زمین را مادرم قسطی خریده بود که ماهی صد تومان می‌بردم بانک ملی و به حساب می‌ریختم , تا مدت‌ها بعد از انقلاب هم خارج از محدوده بود .

سال 61 اجازه ساخت دادند که با قرض و قوله و کمک دوستانی که کمی بیشتر از ما پول داشتند ، ان را ساختیم , من شریکی داشتم زمان شاه که با هم شرکت داشتیم , قبل از زندان رفتنم .

به من حدود یک میلیون تومان پول داد و بقیه را هم جور کردم , اینکه من از خودم مثال می‌زنم ، چون از بقیه اطلاع دقیق ندارم , اما شرایط عمده مسئولان همین بود .

هیچ مسئولی برای پست و مقام و پول وپله نیامده بود , همه ایثارگرانه کار می‌کردند , ان زمان یک مدیرکل در صنایع سنگین داشتیم که به علت رشوه گرفتن خودمان معرفی‌اش کردیم به قوه قضاییه ؛ 700 تا 800 هزار تومان رشوه گرفته بود .

حتما شما فهرست اموال مهندس موسوی خاطرتان هست که ایشان نوشته بود اموال غیرمنقول ندارم , ایشان به قوه قضاییه داده بود , من فهرست اموال ایشان را ندیدم .

همه ما قرار بود این فهرست را بدهیم و می‌دادیم , اقای موسوی که تا اخر نخست وزیری در یک خانه کلنگی که متعلق به نخست وزیری بود زندگی می‌کرد , زندگی‌اش بسیار فقیرانه بود .

زندگی من هم که گفتم کیف هشت هزار تومانی را رفتم فروختم ، خیلی بهتر از زندگی مهندس موسوی بود , خوب شد این را یاداوری کردید , مزد زحماتش را هم دارد می‌گیرد دیگر به هر حال .

عرض به حضور شما به همین علت بود که وضع ان زمان با الان متفاوت بود , از تجربه دهه 60 چطور می‌شود برای امروز استفاده کرد ؟ مشکل اقتصادی و معیشتی ما الان در تاریخ چهل و اندی سال بعد از انقلاب بی سابقه است , ما هرگز تا این حد مشکل نداشته‌ایم .

برای حل این مشکلات اقتصادی که می‌شود اسمش را بحران اقتصادی - معیشتی گذاشت ، اولین کاری که می‌شود کرد این است که در سیاست خارجی ما تجدیدنظر کنیم , همه نه اما بسیاری از مشکلات ناشی از تحریم بی سابقه اقتصادی کشورمان است , این تحریم در طول تاریخ شاید با مال کره شمالی قابل مقایسه باشد .

حتی تحریم قبلی که بین‌المللی بود فشارش خیلی کمتر از این تحریمی است که ترامپ واضعش بود , این بحران ، این مشکل فعلی از راه رفع تحریم‌ها حل می‌شود , رفع تحریم‌ها هم راهش مذاکره با جهان خارج و حل مشکلات سیاست خارجی است تا بتوانیم یک حداقل زندگی قابل قبول برای مردم درست کنیم تا زمانی هم که این مشکلات حل نشده و اثر تحریم‌ها از بین نرفته من یک راه بیشتر به نظرم نمی‌رسد ، همان طور که در مراسم افطار دو سال قبل روحانی از من پرسید به نظر تو ما چه کار کنیم .

گفتم هیچ راهی نداریم به جز رساندن حداقل نیازهای توده مردم با قیمت پایین و ثابت به دستشان , گفت منظورت همان سهمیه بندی و کوپن است ؟ گفتم همان هم باشد من اشکالی نمی‌بینم و افتخار هم می‌کنم ولی امروز با داشتن کارت ملی هوشمند نیاز به ان کارها نیست شما می‌توانید خیلی ساده تر حداقل نیازها را برای مردم تامین کنید , البته این را تازه در ماه رمضان دو سال پیش از من پرسید که امروز وضعیت به مراتب بدتر است .

من دو توصیه به حکومت دارم ؛ یک اینکه هرچه زودتر مشکل برجام و تحریم‌ها را حل کنند , نه اینکه این باعث شود همه مشکلات حل شود ، نه ، بلکه این باعث می‌شود تا حداقل مردم بتوانند نفس بکشند و تا شرایط به حالت نیمه عادی برنگشته یک طرح شبیه سهمیه بندی برای تامین حداقل نیازهای مردم به شکل مدرن اجرایی کنند , منبع : دیده‌بان ایران اصولگرایان بهزاد نبوی کپونیسم کمونیسم لینک کوتاه لینک کپی شد اخبار مرتبط مجلس هم علیه دولت سیزدهم معترض شد ماه عسل رییسی و اصولگرایان روبه پایان است ؟ واکنش جامعه روحانیت مبارز به اهانت به ایت الله صافی گلپایگانی : انچه می‌بینیم ، خطری است که در ادوار تاریخی نیز با ان روبه رو بوده ایم بررسی عملکرد دولتی‌ها ، چرا حوصله اصولگرایان از دست دولت سر رفته ؟ ارسال نظر ارسال اخرین اخبار پربازدید‌ترین ها پربحث ترین نظارت بر استاندارد لوازم خانگی قوی تر می‌شود 78 درصد پروژه دولت الکترونیک در وضع نامناسب اردوغان : خارجی‌ها در ترکیه باعث اخلال در اوضاع اقتصاد شدند تقویت دیپلماسی منطقه ای ، همکاری‌های اقتصادی و روابط با همسایگان نیازی به واکسیناسیون افراد زیر 12 سال نیست همه اخبار 12 ساعت 24 ساعت 48 ساعت هفته نظارت بر استاندارد لوازم خانگی قوی تر می‌شود 78 درصد پروژه دولت الکترونیک در وضع نامناسب اردوغان : خارجی‌ها در ترکیه باعث اخلال در اوضاع اقتصاد شدند تقویت دیپلماسی منطقه ای ، همکاری‌های اقتصادی و روابط با همسایگان نیازی به واکسیناسیون افراد زیر 12 سال نیست نظارت بر استاندارد لوازم خانگی قوی تر می‌شود 78 درصد پروژه دولت الکترونیک در وضع نامناسب اردوغان : خارجی‌ها در ترکیه باعث اخلال در اوضاع اقتصاد شدند تقویت دیپلماسی منطقه ای ، همکاری‌های اقتصادی و روابط با همسایگان نیازی به واکسیناسیون افراد زیر 12 سال نیست نظارت بر استاندارد لوازم خانگی قوی تر می‌شود 78 درصد پروژه دولت الکترونیک در وضع نامناسب اردوغان : خارجی‌ها در ترکیه باعث اخلال در اوضاع اقتصاد شدند تقویت دیپلماسی منطقه ای ، همکاری‌های اقتصادی و روابط با همسایگان نیازی به واکسیناسیون افراد زیر 12 سال نیست برخی از نمایندگان معتقدند که شفافیت بیش از حد منجر به بر هم زدن نظم و ارامش کشور می‌شود تداوم فرار مالیاتی در دولت سیزدهم نظارت بر استاندارد لوازم خانگی قوی تر می‌شود 78 درصد پروژه دولت الکترونیک در وضع نامناسب اردوغان : خارجی‌ها در ترکیه باعث اخلال در اوضاع اقتصاد شدند تقویت دیپلماسی منطقه ای ، همکاری‌های اقتصادی و روابط با همسایگان نیازی به واکسیناسیون افراد زیر 12 سال نیست برخی از نمایندگان معتقدند که شفافیت بیش از حد منجر به بر هم زدن نظم و ارامش کشور می‌شود تداوم فرار مالیاتی در دولت سیزدهم انقلاب می‌خواهد دنیا را تحت پوشش خود و تمدن اسلامی ، قرار دهد 12 ساعت 24 ساعت 48 ساعت هفته نظارت بر استاندارد لوازم خانگی قوی تر می‌شود 78 درصد پروژه دولت الکترونیک در وضع نامناسب اردوغان : خارجی‌ها در ترکیه باعث اخلال در اوضاع اقتصاد شدند تقویت دیپلماسی منطقه ای ، همکاری‌های اقتصادی و روابط با همسایگان نیازی به واکسیناسیون افراد زیر 12 سال نیست نظارت بر استاندارد لوازم خانگی قوی تر می‌شود 78 درصد پروژه دولت الکترونیک در وضع نامناسب اردوغان : خارجی‌ها در ترکیه باعث اخلال در اوضاع اقتصاد شدند تقویت دیپلماسی منطقه ای ، همکاری‌های اقتصادی و روابط با همسایگان نیازی به واکسیناسیون افراد زیر 12 سال نیست نظارت بر استاندارد لوازم خانگی قوی تر می‌شود 78 درصد پروژه دولت الکترونیک در وضع نامناسب اردوغان : خارجی‌ها در ترکیه باعث اخلال در اوضاع اقتصاد شدند تقویت دیپلماسی منطقه ای ، همکاری‌های اقتصادی و روابط با همسایگان نیازی به واکسیناسیون افراد زیر 12 سال نیست نظارت بر استاندارد لوازم خانگی قوی تر می‌شود 78 درصد پروژه دولت الکترونیک در وضع نامناسب اردوغان : خارجی‌ها در ترکیه باعث اخلال در اوضاع اقتصاد شدند تقویت دیپلماسی منطقه ای ، همکاری‌های اقتصادی و روابط با همسایگان نیازی به واکسیناسیون افراد زیر 12 سال نیست.