از تشکیل کابینه لبنان استقبال می‌کنیم / کشتی حامل سوخت ایران ، وارد سوریه شد

۱۴۰۰/۰۶/۲۴ ۱۳:۲۹:۵۹

دبیر کل حزب الله لبنان ضمن استقبال از تشکیل کابینه در این کشور گفت که باید کابینه ، به معیشت مردم و اقتصاد انان اهمیت بدهد .به گزارش عصر امروز ، سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان دیشب پس از تشکیل کابینه لبنان ، درباره تحولات این کشور و منطقه ، سخنرانی خود را اغاز کرد , نصرالله در اغاز سخنرانی به مسئله تشکیل کابینه لبنان پرداخت و گفت که حزب الله از این مسئله استقبال می‌کند و قدردانی تمام کسانی است که در این دستاورد نقش افرینی کردند , شبکه خبری المنار به نقل از نصرالله گزارش داد ، اولویت کابینه مشخص است ؛ « اولویتی که مخصوص مردم است .

,, ما نیاز به کابینه ای داریم که به معیشت مردم اهمیت بدهد ».

وی ضمن قدردانی از « صبر ، ملی گرایی و قبول مسئولیت حسان دیاب »، تاکید کرد : « اولویت دولت کنونی باید اصلاح و نجات کشور از فروپاشی باشد », انتخابات پارلمانی در موعد مقرر برگزار شود نصرالله با اشاره به حمایت حزب الله از انتخابات پارلمانی و برگزار شدن ان در زمان معین ، گفت : « از روز نخست ، صادقانه به تشکیل این کابینه دعوت کردیم ,.

, انتخابات ، طبیعتا از اولویتها و وظایف دولت کنونی است ,.

, امیدواریم به هر چه سریعتر به این کابینه رای اعتماد داده شود ,.

, چرا که وقت تنگ است », دبیر کل حزب الله در بخش دیگر سخنرانی خود به مسئله ارسال سوخت ایران به لبنان ، تصریح کرد : « درباره مقصد کشتی نخست [ ایرانی ] که فراورده‌های نفتی را منتقل می‌کرد ، دو گزینه داشتیم : لبنان یا سوریه .

,, ولی به خاطر اینکه مشکلی برای حکومت لبنان ایجاد نشود ، تصمیم گرفتیم به سوریه اعزام شود .

سوریه نیز پذیرفت ,,.

از سران سوریه به خاطر حمایت ، تسهیل و مشارکت برای موفقیت این اقدام ، کمال تشکر را داریم », نخستین کشتی حامل سوخت ایران ، وارد سوریه شد وی ادامه داد : « سوریه ، حرکت [ کشتی ] در بندرگاه بانیاس را برای انبار کردن و حرکت به سمت مرزها تسهیل و امنیت نفتکش‌ها را تامین کرد ,.

, اولین کشتی حامل فراورده‌های نفتی ، شامگاه یکشنبه وارد بندرگاه بانیاس شد و امروز بار خود را تخلیه می‌کند ,.

, انتقال فراورده‌ها به البقاع ، روز پنجشنبه اینده اغاز خواهد شد », نصرالله با بیان اینکه ، محاسبات بسیاری از کسانی به هم ریخت که مدعی بودند وعده اعزام کشتی ، مصرف رسانه ای دارد و غیر قابل تحقق است ، خاطر نشان کرد : « محاسباتی تمام کسانی که امیدوار بودند اسراییلیها کشتیها را هدف قرار دهند ، اشتباه از اب درامد .

,, اسراییل در تنگناست .

معادله بازدارندگی موجود ، از رسیدن کشتی نخست حمایت کرد », امریکا باز هم دچار شکست محاسباتی شد وی با اشاره به شکست محاسباتی امریکا که بر روی نرسیدن کشتیها حساب باز کرده بود ، خاطر نشان کرد : « محاسبات کسانی که بر روی ایجاد مشکل بین حزب الله و حکومت لبنان حساب باز کرده بودند ، به هم ریخت ,.

, همه این محاسبات به پایان رسید و ما نیز به مرحله کار واقعی و جدی رسیدیم », دبیر کل حزب الله با بیان اینکه کشتی حامل گازوییل طی چند روز اینده وارد بانیاس خواهد شد ، گفت : « مقدمات اداری برای ارسال کشتی سوم حامل بنزین از ایران نیز انجام شده است .

,, کشتی چهارم نیز حامل گازوییل خواهد بود و بعدا فرستاده خواهد شد .

,, دولت جدید ، درباره کشتیهای بعدی تصمیم خواهد گرفت ».

نصرالله با بیان اینکه حزب الله از رهگذر این کشتیها در پی تجارت و سود نیست ، بلکه به دنبال کاهش مشکلات مردم لبنان است ، تاکید کرد : « براورد ما این است که برخی از نهادها یا طرفها هستند که احتمالا با خرید گازوییل یا بنزین ایران ، دچار مشکل می‌شدند ,,.

ولی فراورده‌های نفتی متعلق به کل مردم لبنان است », وی ادامه داد : « درباره توزیع فراورده‌های نفتی این گونه عمل می‌کنیم : از 16 سپتامبر تا 16 اکتبر ، این فراورده‌ها را به مدت یک ماه به صورت رایگان در اختیار نهادهای زیر قرار می‌دهیم : بیمارستانهای دولتی ، خانه‌های سالمندان ، مراکز نگهداری ایتام ، مراکز نگهداری معلولان ، شهرداریها ، اتش نشانیها و صلیب سرخ لبنان », قدردان رهبری و ریاست جمهوری اسلامی ایران هستیم دبیر کل حزب الله با اشاره به اینکه نباید گازوییلها وارد بازار سیاه شود ، تاکید کرد : « فراورده‌های نفتی را به لیره لبنان خواهیم فروخت .

,, نصیحت من به دولت جدید این است .

,, که تامین فراورده‌های نفتی یارانه ای به شهروندان را تضمین کنند تا مجبور نشود سراغ محتکرین برود .

,, می‌توانستیم یک کاروان کشتی فراهم کنیم ، ولی نمی‌خواهیم کسی را تحریک کنیم .

, ما به دنبال بهره برداری سیاسی یا نمایش رسانه ای نیستیم », نصرالله ضمن تشکر از جمهوری اسلامی ایران و حضرت رهبری و رییس جمهوری اقای رییسی و مسئولان دولتی ایران به دلیل تحمل این مسئولیت ، خاطر نشان کرد : « از سوریه و دولت و رییس جمهورش به دلیل تسهیلات و کمکی که کردند تشکر می‌کنیم .

,, از برکات اغاز این مسیر ، این است که باب‌های جدیدی باز شد و سبب شد که امریکا به دنبال رساندن گاز از مصر به لبنان باشد و این برای کاهش رنج مردم خوب است ».

وی با بیان اینکه « تشکیل هیاتی از دولت لبنان و ارسال ان به سوریه که سال‌ها بود خواستار ان بودیم ، از برکات دیگر این مسیر بود [ که امریکایی‌ها مجبور شدند با اعزام ان موافقت کنند ]»، تصریح کرد : « قرار است سوخت از عراق هم برسد و از دولت عراق هم تشکر می‌کنیم », حفظ جان دو اسیر فراری فلسطینی ، اولویت اصلی است دبیر کل حزب الله در بخش دیگر سخنرانی خود به مسئله فرارا شش اسیر فلسطینی از زندان صهیونیستی « جلبوع » پرداخت و گفت : « عملیات تونل ازاد ، مفاهیم مهم و زیادی داشت , بیانگر میزان شجاعت ، عزم و ابداع این قهرمانان بود .

,, مهمترین معنای عملی این اقدام ، اصرار [ شهروند ] فلسطینی بر ازادی است .

,, روز گذشته نیز صحبتهایی درباره این وجود داشت که این دو اسیر وارد لبنان شده‌اند و ما با شوق بسیار منتظر انان بودیم ».

نصرالله با بیان اینکه مسئولیت حفظ جان دو اسیر باقی مانده از شش اسیری که از زندان گریخته بودند ، بر عهده ملت فلسطین است و از اوجب واجبات انسانی ، اخلاقی و جهادی به شمار می‌رود ، تصریح کرد : « شانزدهمین سالگرد ازادسازی نوار غزه ، پیروزی بزرگی برای مقاومت و تاکید بر مفید بودن گزینه مقاومت است ,,.

ازادسازی نوار غزه باعث شد که [ این منطقه ] به یک پایگاه اصلی مقاومت و امیدی ملت فلسطین بدل شود », وی در بخش پایانی سخنرانی خود به مسئله همکاری حزب الله و ارتش لبنان پرداخت و گفت که معادله طلایی « ارتش - ملت - مقاومت » تثبیت شده است و خود را در پیروزیهای سال 2000 و جنگ 33 روزه نشان داد و همچنان خود را نشان می‌دهد , نصرالله خطاب به امریکاییها نیز تاکید کرد : « تمامی محاسبات شما به هم ریخت و سیاستهایتان شکست خورد .

همه توطئه هایتا نقش بر اب شد ,,.

شکست خواهید خورد و معادله طلایی که حافظ امنیت داخلی و مرزهای لبنان است ، حفظ خواهد شد »,.