رییس جمهور : طوری تصمیم نمی‌گیریم که مردم صبح از خواب بیدارشده و تازه خبردار شوند

۱۴۰۰/۰۶/۲۴ ۱۳:۱۴:۳۲

ایت الله رییسی در گفت وگوی تلویزیونی با مردم گفت : شرط ما برای مدیران دولت ، فساد ستیزی است ؛ ما باید اعتماد اسیب دیده مردم را اصلاح کنیم و صادق الوعد باشیم .به گزارش عصر امروز ، ایت الله سید ابراهیم رییسی رییس جمهور شامگاه امروز سیزدهم شهریور 1400 در گفت وگوی زنده تلویزیونی با مردم کشورمان گفت : ابتدا لازم است از عزیزانی که در مراکز درمانی تلاش می‌کنند صمیمانه تشکر می‌کنم , ** کرونا از ابتدا از اولویت‌های دولت سیزدهم بوده است ** وی ادامه داد : از ابتدای کار در دولت مساله کرونا از اولویت‌ها بود و یک حرکت انقلابی همراه با عقلانیت نیاز بود , رییسی تصریح کرد : تولید داخلی نمی‌توانست نیاز داخلی را تامین کند و براورد داشتیم برای مصرف داخلی نیازمند 100 میلیون دز واکسن هستیم .

امروز 40 میلیون دز به صورت قطعی تامین شده است و سرعت و شتاب کار زودتر هم بتوانیم باقی واکسن را تامین کنیم , ** بازگشایی مدارس در گرو واکسینه شدن است ** رییس جمهور تصریح کرد : در برنامه دولت اعلام کردیم همه مردم واکسینه شوند و با قوت این کار دنبال خواهد شد , مردم هم همت خوبی دارند و تقریبا صف‌ها منتفی شده و این کار باید با شتاب بیشتری انجام شود و هر نوع اقدامی مانند بازگشایی مدارس در گرو این است زودتر واکسینه شدن را دنبال کنیم و در حد قابل قبولی بگوییم مردم واکسینه شده‌اند .

** گفته‌ام معوقات کادر درمان سریعتر پرداخت شود ** وی تصریح کرد : مردم باید فاصله‌گذاری و حداقل کردن ارتباطات را در کوچه و خیابان جدی بگیرند , تا اخر شهریور 40 میلیون دز قطعی است و در تامین واکسن وزارت خارجه و بهداشت نیروهای خود را بسیج کرده‌اند و نسبت به کادر درمان گفته‌ام معوقات انها سریعا پرداخت شود , ** بنای من این است که درباره وعده هایم با فعل ماضی هم صحبت کنیم نه فعل مستقبل ** رییسی در مورد وعده‌های انتخاباتی خود و دنبال کردن ان اظهار داشت : بنای من این است با مردم صحبت کنم و با فعل ماضی هم صحبت کنیم نه فعل مستقبل .

وی ادامه داد : در حوزه مسکن وعده‌های که داده شده باید انجام شود ما در سال حدود 2 میلیون مسکن نیازمندیم و ما کف ان را گفتیم , مجلس هم قانون دارد و بافت‌های فرسوده باید درست شود و دولت در بخشی از این موضوع خودش مسکن می‌سازد و در بخشی هم تسهیلات پرداخت می‌کند , ** اصلی‌ترین موضوع در مسکن ، زمین است که باید اماده‌سازی شود ** رییس جمهور گفت : اصلی‌ترین موضوع در مسکن ، زمین است که باید اماده‌سازی شود .

مسکن جزء موارد پیشتاز و پیشران اقتصاد است که خیلی صنایع را با خود همراه می‌کند , من روز اول دولت ، این موضوع را به وزیر مکلف کردم و ایشان هم با قدرت و حساسیت دارد دنبال می‌کند , بعضی در این مورد تردید نکنند .

وی در مورد مبارزه با فساد در دولت تصریح کرد : من در روز اول دولت به همه همکاران گفتم منافذ و بستر‌های فساد را در دولت شناسایی کنند , قبل از شروع دولت هم به کارگروهی گفته بودم که این موضوع را پیگیری کنند و منشوری در این باره ایجاد شود که این منشور اماده خواهد شد , شرط ما در دولت فساد ستیزی برای همه مدیران است .

همه مدیران باید خود را پاسخگو بدانند , یکی از اسیب‌ها در این مدت اعتماد مردم است و ما باید اعتماد اسیب دیده را اصلاح کنیم و صادق الوعد باشیم , ** به همکاری مردم سخت امیدوارم ** رییسی بیان داشت : به همکاری مردم سخت امیدوارم .

برای من بسیار نامه نوشته شده است می‌گویند اصلا صحبت از پست و مقام نیست و ما هر کاری از دستمان بر بیاید انجام می‌دهیم , وی اظهار داشت : مردمی بودن یک محوری است که همواره باید مورد توجه دولت و مسئولین باشد , مردم باید دولت را از خودشان بدانند .

من سعی کرده‌ام در هر جایی که بودم ارتباط خودم با مردم را حفظ کرده‌ام , من در این دو استانی که رفتم سعی کردم در بخشی از سفر با مردم ارتباط داشته باشم , این از این حیث بوده که مسئولین در هر سطحی بدانند باید با مردم ارتباط داشته باشند .

رییس جمهور خاطر نشان کرد : باید رفت صحنه را دید , « شنیدن کی بود مانند دیدین », من نشستم با مدیران تا ببینم چه راهکاری می‌توان انجام داد .

من بی اطلاع از شرایط استان‌ها نیستم , ما در خدمت وزرا در این سفرها بودیم , وزرا و مدیران استانی با هم نشستند و به راهکار رسیدند و اقدامات شروع می‌شود .

وی ادامه داد : مردم باید امیدوار شوند , یک سری راهکارها را پیدا کردیم و یک سری راهکارها در مرکز باید دنبال شود و زمان بر است , یقین داریم این کار جواب می‌دهد .

اینها زمینه ای است که می‌تواند ارتباط دولت را با مردم و نخبگان داشته باشد , رییسی درباره اینکه که دولت در شرایط بدی کشور را تحویل گرفت و چه اقدامات قابل ملاحظه ای انجام شده است ؟ بیان داشت : روحیه من گله‌گذاری نیست , همه شرایط کشور را می‌دانند .

من با عنایت خداوند و مشارکت مردم به موفقیت دولت امیدوارم و بدون تردید گشایش هایی هم انجام می‌شود , ** نمی‌خواستم اول کار ، مردم را در مورد کالاهای اساسی نگران کنم ** وی تصریح کرد : من نمی‌خواستم اول کار ، مردم را در مورد کالاهای اساسی نگران کنم و الان با اقداماتی که انجام شده است دیگر نگرانی برای کالای اساسی نداریم , رییس جمهور گفت : مردم وضعیت تورم و گرانی را می‌دانند این بر می‌گردد به تصمیماتی که از قبل گرفته شده و به تورم و رشد نقدینگی و .

,, برمی‌گردد .

تیم اقتصادی دولت شبانه روز کار می‌کند تا ارامش به بازار برگردد , عزیزان وزرا مشغول به کار شدند تا با کارهایی که انجام شده گام هایی برداشته شود که به افزایش تولید و پایان دادن به رکود و کاهش تورم بیانجامد , وی خاطرنشان کرد : ما یک ظرفیت معطل مثلا 40 درصد کارخانجات را داریم که به دلایل مختلفی این ظرفیت بیکار مانده است .

ما افزایش تولید را در دستور کارمان داریم , رییسی تاکید کرد : از همین جا به تولید کنندگان می‌گویم تولید را افزایش دهید و زمینه برای افزایش صادرات دارد مهیا می‌شود , وی با تاکید بر اینکه قوه عاقله در تصمیم‌گیری ها اندیشه می‌کند ، عنوان داشت : یک جمعی از درون و بیرون دولت هستند که مسائل مختلف را بررسی می‌کنند و هر وقت بحث‌ها اماده می‌شود به ستاد اقتصادی دولت می‌اورند و در دولت تصمیم‌گیری می‌شود و بعد هم مردم را حتما در جریان تصمیم‌گیری ها قرار می‌دهیم و غیابا تصمیمی نخواهیم گرفت که مردم صبح بلند شوند ببینند تصمیمی گرفته شده و اصلا مطلع نیستند .

رییس جمهور : معاون اول دولت مسئول هماهنگی تیم اقتصادی دولت است تا یک اهنگ مشخصی داشته باشد , تمامی بخش‌ها به دلیل جایگاه معاون اول با هماهنگی کار می‌کنند , ** ایران امن و قابل پیش بینی مهیا شده است ** رییس جمهور گفت : به ایرانیان خارج از کشور می‌گویم ایران امن و قابل پیش بینی مهیا شده و سواحل مکران امادگی برای سرمایه‌گذاری دارد .

اینجا زمینه برای سرمایه‌گذاری فراهم است , دستگاه‌های دولتی هم اماده دریافت سرمایه هستند , ** حضور امریکا موجب تضییع حقوق بسیاری از افغانستانی‌ها شده است ** وی در مورد موضوع افغانستان بیان داشت : افغانستان با ظلم امریکایی‌ها جراحت بزرگی برداشته است .

امروز مجامع بین‌المللی اعلام می‌کنند بیش از 30 هزار کودک افغانستانی دچار مجروحیت شده‌اند , امروز 3 میلیون افغانستانی در ایران مهمان هستند که دچار اسیب شده‌اند , حضور امریکایی‌ها موجب تضییع حقوق بسیاری از افغانستانی‌ها شده است .

رییس جمهور گفت : راهکار افغانستان این است که دولتی در افغانستان حاکم شود که با رای و اراده مردم افغانستان باشد ما از دولتی که برخواسته از مردم افغانستان باشد حمایت می‌کنیم , امنیت افغانستان امنیت ماست و اولویت ما ارتباط با همسایگان است , وی تصریح کرد : با بیش از 50 مسئول کشورهای مختلف ارتباط و گفتگو داشته‌ام و این تعامل ادامه خواهد داشت .

دولت‌های دیگر اجازه دهند مردم افغانستان برای خودشان تصمیم بگیرند , ** مذاکره ، باید نتیجه محور باشد ، نه « گفت وگو برای گفت وگو » و نه « مذاکره برای مذاکره »** رییسی درباره مذاکرات وین و پرونده هسته ای کشورمان گفت : ما ابایی از مذاکره نداریم اما گفت وگو با فشار چه نوع گفت وگویی است ؟ من قبلا گفته‌ام گفت و گو و مذاکره در دستور کار دولت است , انچه ما دنبال ان هستیم رفع تحریم هاست و ما از منافع ملت یک قدم عقب‌نشینی نخواهیم کرد .

مذاکره ، باید نتیجه محور باشد ، نه « گفت وگو برای گفت وگو » و نه « مذاکره برای مذاکره », رییس جمهور در پایان اظهار داشت : امادگی دارم مردم را در جریان عمل به وعده‌ها قرار دهم و دوست دارم انان در جریان امور قرار گیرند ,.