شورای نگهبان مجوز حضور زنان در انتخابات 1400 را صادر می‌کند ؟

۱۴۰۰/۰۹/۰۵ ۰۰:۵۲:۰۷


به گزارش پول نیوز ، به هر میزان که به انتخابات سال 1400 نزدیک می‌شویم شاهد تحرک بیشتری از اصلاح‌طلبان برای حضور جدی تر در عرصه رقابت هستیم , بیانیه اخیر ایت الله موسوی خویینی‌ها و تحرک جدی انتخاباتی حزب کارگزاران سازندگی موید این موضوع است که اصلاح‌طلبان نیز برای فتح مجدد پاستور خیز برداشته‌اند , حتی برخی گمانه زنی‌ها حکایت از ان دارد که چهره‌های سیاسی شاخصی همچون اسحاق جهانگیری ، محمدرضا عارف ، محمدجواد ظریف ، محسن هاشمی ، سورنا ستاری و .

,, شاید نیم نگاهی به جایگاه ریاست جمهوری داشته باشند .

دیدارهای اخیر برخی از چهره‌های اصلاح‌طلب با شیخ مهدی کروبی شاید نشانه‌های اولیه ایجاد گشایش بیشتر برای اصلاح‌طلبان در استانه انتخابات ریاست جمهوری سال اینده باشد , البته تغییرات قوانین انتخابات ریاست جمهوری که در دستورکار مجلس یازدهم قرار گرفته و همچنین نوع نگاه و شاید مصلحت اندیشی شورای نگهبان را نیز باید جزو عوامل تاثیرگذار در امکان حضور جدی اصلاح‌طلبان در عرصه انتخابات 1400 به شمار اورد , محمدرضا خباز به عنوان یک سیاستمدار اصلاح‌طلب گشایش ایجاد شده برای برخی محصورین را قدمی مثبت می‌داند .

او معتقد است زمان را نباید از دست داد و تا دیر نشده اجازه حضور چهره‌های شاخص اصلاح‌طلب در عرصه خدمت‌رسانی به مردم در انتخابات 1400 را صادر کرد , نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی با هشدار به اصلاح‌طلبان نیز می‌گوید : دیگر زمانی برای فکر کردن باقی نمانده و اصلاح‌طلبان باید هرچه زودتر با محوریت سیدمحمد خاتمی یک کاندیدای اصلی و همچنین یک معاون اول را برای انتخابات 1400 به مردم معرفی کنند , انچه در ادامه از نظر می‌گذرانید گپ و گفت با محمدرضا خبار ، عضو حزب اعتماد ملی ، نماینده ادوار و استاندار سابق دولت روحانی است ؛ *** * اقای خباز ! به نظر می‌رسد بخشی از اردوگاه اصلاحات فعالیت خود را برای انتخابات ریاست جمهوری سال 1400 اغاز کرده است .

ایا می‌توان امیدوار بود تحرک شکل گرفته به تمامی بخش‌های جریان اصلاحات تسری پیدا کند ؟ اصلاح‌طلبان به عنوان یک مجموعه قوی و با سابقه که دغدغه پیروی از خط امام راحل (ره) را دارند نباید در سال 1400 به عنوان یک تماشاچی صرف در عرصه انتخابات حاضر باشند و بهتر است که به عنوان یک جریان تاثیرگذار سیاسی به ایفای نقش جدی بپردازند , اصلاح‌طلبان زمان زیادی از دست دادند بنده تصور می‌کنم زمان زیادی را اصلاح‌طلبان از دست داده‌اند و حالا که شخصیتی همانند ایت الله موسوی خویینی‌ها همت کرده و اصلاح‌طلبان را برای ورود به عرصه فرا خوانده‌اند ، باید سایر شخصیت‌ها و احزاب این جناح سیاسی نیز خود را برای ورود جدی به عرصه اماده کنند , * از هم اکنون اسامی مختلفی همچون اقایان محمدجواد ظریف ، اسحاق جهانگیری ، سورنا ستاری ، محسن هاشمی ، علی مطهری و .

,, به عنوان کاندیدای احتمالی اصلاح‌طلبان برای سال 1400 مطرح است .

به نظر شما حضور این افراد تا چه حد جدی است و فکر می‌کنید کدامیک از اصلاح‌طلبان قدرت اجماع رای را برای سال اینده داشته باشد ؟ مطرح شدن این دست از اسامی تنها یک گمانه زنی است که بیشتر کارکرد رسانه ای دارد و شاید برای جریان اصلاحات اسیب زا نیز باشد , بنده معتقدم ابتدا باید اصلاح‌طلبان با انسجام گرد هم جمع شوند و در وهله نخست به تدوین یک مانیفست و برنامه اجرایی جهت ارائه به مردم همت گمارند و سپس شخصیتی را که قابلیت پیش برد سیاست‌ها و برنامه‌های ایشان را دارد به عنوان کاندیدای اصلی خود معرفی کنند , به نظر می‌رسد بیانیه موسوی خویینی‌ها در هماهنگی با اقای خاتمی نگارش شده است * فکر می‌کنید کدام شخصیت و یا حتی نهاد سیاسی درون اصلاح‌طلبان باید به عنوان محور ، این انسجام اولیه را ایجاد کند ؟ تلاش‌های اخیر ایت الله موسوی خویینی‌ها بسیار قابل ستایش است ، در واقع تلاش‌های ایشان برای جریان اصلاحات و انقلاب اسلامی غیرقابل انکار است ، اما بنده معتقدم تنها فردی که در جریان اصلاحات در شرایط کنونی قدرت ایجاد اجماع را دارد ، شخص اقای سید محمد خاتمی است .

البته تصور بنده این است که اطلاعیه اخیر ایت الله موسوی خویینی‌ها طی هماهنگی با اقای خاتمی نگارش شده باشد , مجمع روحانیون با محوریت خاتمی ، انسجام در جریان اصلاحات را دنبال کند بنده تصور می‌کنم اعضای مجمع روحانیون مبارز می‌توانند با محوریت قرار دادن اقای خاتمی بخشی از جریان اصلاحات را جهت ایجاد انسجام در این جریان ، گرد هم بیاورند , نباید فراموش کنیم اقای خاتمی علاوه بر اصلاح‌طلبان در میان مردم نیز دارای محبوبیت زیادی است ، زیرا عملکرد مثبت دولت ایشان در حوزه‌های مختلف داخلی و خارجی و رفتار شخصی اقای خاتمی هنوز به عنوان یک نمونه یاداوری می‌شود .

* فکر می‌کنید در استانه انتخابات سال 1400 بخش هایی از حاکمیت و البته شورای نگهبان دست به ایجاد برخی گشایش‌های سیاسی در قبال اصلاح‌طلبان بزند ؟ بنده برداشته شدن برخی از محدودیت‌ها برای اقای کروبی را یک گام مثبت ارزیابی می‌کنم اما معتقدم که این اقدامات کافی نیست , متاسفانه در طی 10 سال قبل با محصور شدن برخی از چهره‌های سیاسی ، کشور از خدمات ایشان محروم شد و امیدوارم در اینده گشایش بیشتری در قبال اصلاح‌طلبان رخ دهد , متاسفانه در کشور ما جرایم سیاسی را با جرم امنیتی یکی می‌کنند .

جریان اصولگرا با همین بهانه افرادی همانند اقایان کروبی و موسوی و همچنین خانم رهنورد را به حاشیه رانده‌اند که امیدواریم تا زمان باقی است محدودیت‌های این سه نفر به صورت کامل برداشته شده تا ایشان نیز بتوانند در عرصه سیاسی کشور منشا خدمت شوند , در میان اصولگرایان هرکس زودتر از خواب بیدار شود انگیزه خدمت پیدا می‌کند * در شرایطی که اصولگرایان با تعدد کاندیدای ریاست جمهوری مواجه هستند ، فکر می‌کنید اصلاح‌طلبان بهتر نیست با کاندیدای واحد وارد عرصه شوند ؟ در جناح مقابل ( اصولگرایان ) هر فردی زودتر از خواب بیدار شود انگیزه خدمت و کاندیداتوری برای انتخابات ریاست جمهوری پیدا می‌کند , متاسفانه بخشی از مشکلات کشور بر گردن اصولگرایان است و جز درصد اندکی از ایشان ، الباقی به خاطر حمایت از برخی افراد در به وجود امدن خسارت‌های متعدد عذرخواهی نکرده‌اند .

اصلاح‌طلبان 2 کاندیدا معرفی کنند ؛ یک رییس جمهور یک معاون اول باید توجه کنیم فردی در قامت ریاست جمهوری قرار است پس از مقام معظم رهبری به عنوان شخص دوم کشور کارها به پیش ببرد ، به همین دلیل نباید تعدد کاندیدا از یک جناح را حسن دانست ، بلکه باید تنها افراد کارامد وارد عرصه شوند , در جناح اصلاحات نیز بنده معتقدم از هم اکنون دونفر به عنوان شخصیت اصلی و البته معاون اول به مردم جهت انتخابات 1400 معرفی شوند , * فکر می‌کنید اگر تعدد حضور کاندیداها در انتخابات 1400 رخ دهد ، جریان انتخابات وارد مرحله دوم نیز شود ؟ بنده پیش از پاسخگویی به این سوال امیدوارم مجلس قوانین مرتبط با انتخابات را به گونه ای تغییر دهد که در ایام ثبت نام هر فردی به خود اجازه ندهد تا ادعای کاندیداتوری برای جایگاه ریاست جمهوری کند .

متاسفانه این موضوع موجب وهن شده است , باید فضای سیاسی کشور به گونه ای در امر انتخابات شکل بگیرد که افراد از دریچه احزاب خود را وارد عرصه رقابت کنند ، زیرا در ان زمان دیگر افراد بدون تخصص نمی‌توانند برای ثبت نام مراجعه کنند , در خصوص احتمال کشیده انتخابات سال 1400 به دور دوم نیز باید منتظر ماند و جریان مناظره‌های انتخاباتی و ارایش سیاسی جناح‌های مختلف را رصد کرد تا از ان طریق یک پیش بینی درست ارائه داد .

شورای نگهبان مجوز حضور زنان در انتخابات 1400 را صادر کند * تا چه میزان موافق حضور بانوان در قامت کاندیداتوری انتخابات 1400 هستید ؟ بنده معتقدم زنان فعال در عرصه‌های مختلف اجرایی کشور اگر برتری نسبت به مردان نداشته باشند ، قطعا هیچ کاستی نسبت به ایشان ندارند , امیداورم شورای نگهبان مفهوم رجل سیاسی را به عنوان فرد سیاسی مورد بررسی قرار دهد و از طریق ان اجازه حضور زنان را نیز برای کاندیداتوری انتخابات 1400 صادر کند , کشور ما پیش از این شاهد حضور یک وزیر خانم بود که ایشان عملکرد بسیار مثبتی از خود به جا گذاشتند و امروز نیز بسیاری از زنان در این کشور حضور دارند که به دلیل همین تفسیر غلط از عبارت « رجل سیاسی » پا به عرصه خدمت نمی‌گذارند .

زنانی داریم که لایق حضور در پاستور هستند * ایا در میان بانوان فعال در عالم سیاست ، فردی وجود دارد که قابلیت اداره قوه مجریه را داشته باشد ؟ بنده به صورت مصداقی به هیچکدام از بانوان اشاره نمی‌کنم ، اما با اطمینان می‌گویم که بانوان لایق پست ریاست جمهوری در کشور کم نیستند ,.