اخبار ویژه روزنامه‌های 25 ابان 1395

۱۴۰۰/۰۹/۰۳ ۰۱:۰۲:۰۱


پایگاه بصیرت کیهان ترامپ : با پول جنگ در خاورمیانه می‌توانستیم دوبار امریکا را بازسازی کنیم , به گزارش دویچه وله ، ترامپ رینس پریبس ، دبیر کمیته ملی جمهوری خواهان امریکا را به عنوان رییس دفتر در کاخ سفید برگزید , انتخاب پریبس حاوی این پیام دانسته شده که ترامپ می‌خواهد در هماهنگی با جمهوری خواهان کار کند .

رییس جمهور جدید امریکا که این روزها سرگرم رایزنی‌های گوناگون برای تعیین اعضای کابینه و کادر پرسنلی خود است ، سمت ریاست دفتر کاخ سفید را به راینس پریبس واگذار کرده است , ترامپ همچنین استیون بنن را به عنوان مشاور اصلی خود معرفی کرد , بنن مدیر اجرایی رسانه خبری « برایبارت نیوز » بود که از محافظه کارترین رسانه‌های ایالات متحده محسوب می‌شود .

او چند ماه پیش از این مقام کناره گرفته بود تا بتواند ترامپ را در انتخابات حمایت کند , ترامپ روز یکشنبه در ارتباط با تصمیمات خود تصریح کرد : « استیون و راینس چهره هایی بسیار صالح هستند و از توانایی‌های راهبردی برخوردارند , انان در کارزار انتخاباتی ما که به پیروزی ای تاریخی انجامید ، عملکرد خوبی از خود نشان دادند .

» راینس پریبس که 44 سال دارد ، به عنوان رییس دفتر بالاترین مقام کارمندی را در کاخ سفید واشنگتن خواهد داشت , او نه تنها کنترل ساختار اداری کاخ سفید را عهده دار خواهد بود و همه ارتباطات و نامه‌نگاری ها و دیدارهای ترامپ را هماهنگ خواهد کرد ، بلکه پلی است میان رییس جمهور و کنگره امریکا , با توجه به پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری اکنون تمامی مراکز قدرت در امریکا ، یعنی کاخ سفید ، مجلس سنا و مجلس نمایندگان امریکا در دست جمهوری خواهان قرار دارد .

دویچه وله نوشت : از انجایی که پریبس رییس کمیته ملی حزب جمهوری خواه است و در این سمت تجربیات زیادی اندوخته است ، می‌تواند به عنوان سیاستمداری مجرب نقشی موثر در ارتباط میان ترامپ با رهبری حزب جمهوری خواه در کنگره ، به ویژه با پل رایان ، رییس جمهوری خواه مجلس نمایندگان ، ایفا کند , پریبس در گذشته نیز به عنوان سخنگوی حزب جمهوری خواه فعالیت داشت و مسئول جمع اوری کمک‌های مالی این حزب بود , همزمان ، نخست وزیر رژیم صهیونیستی گفت : با رییس جمهور منتخب امریکا به توافق رسیده است تا هر چه زودتر با وی دیدار کند .

به گزارش شبکه العالم ، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک ، نتانیاهو از برگزاری نشستی با دونالد ترامپ رییس جمهوری منتخب امریکا برای بررسی موضوعات مهم و مشترک خبر داد و گفت : « با ترامپ به توافق رسیدیم هر چه زودتر نشست دوجانبه ای برای بررسی همه مسائل مهم مطرح شده میان اسراییل و امریکا برگزار کنیم », وی افزود : « ترامپ هفته گذشته در تماسی تلفنی از دوستی عمیق خود با اسراییل سخن گفت », در همین حال دونالد ترامپ در مصاحبه با سی بی اس گفت : با پول جنگ در خاورمیانه در 15 سال گذشته ، می‌توانستیم دوبار امریکا را بازسازی کنیم .

وی گفت : سیاستمداران ما برای مدتی طولانی ، مردم را مایوس کرده‌اند , انها ، مردم را در زمینه اشتغال مایوس کرده‌اند , انها حتی در حوزه جنگ نیز مردم را مایوس کرده‌اند .

ما از پانزده سال پیش در این جنگ ( در منطقه خاورمیانه ) درگیر هستیم , ما شش تریلیون دلار در منطقه غرب اسیا هزینه کرده‌ایم , ما با این پول می‌توانستیم کشورمان را دو مرتبه از نو بازسازی کنیم .

به وضع جاده‌ها ، پل‌ها ، تونل‌ها و فرودگاه هایمان نگاه کنید که شبیه مکان‌های از رده خارج است , اگر می‌خواهید با اسراییل بجنگید ، از پیاده نظام انها شروع کنید , به گزارش عقیق ، علی مطهری گفته است : ما به طور کلی موظف به دفاع از سرزمین‌های اسلامی هستیم .

حتی اگر الجزایر هم مورد هجوم قرار بگیرد ما باید از انها دفاع کنیم , و برعکس هم همین طور , این یک وظیفه اسلامی است که هر مسلمان دارد .

این مرزهای قراردادی اصالتی ندارند , اساسا کل کشورهای اسلامی یک کشور هستند و هر جا مورد هجوم کفار یا کسانی که الت دست کفار هستند قرار بگیرند ما وظیفه داریم که دفاع کنیم , حالا می‌خواهد حرمی انجا باشد یا نباشد ، منتهی اگر حرمی انجا باشد وظیفه ما مضاعف می‌شود که دفاع از حرم هم صورت می‌گیرد .

وی ادامه داد کار کسانی که در جنگ سوریه شرکت می‌کنند کار بسیار بزرگی است , و انها اجر مضاعفی دارند و این حاکی از درک درست انها از مسائل جهان اسلام و فداکاریشان در راه اسلام است , علی مطهری با انتقاد از کسانی که مخالف حضور مدافعان حرم هستند تاکید کرد : کسانی که مخالف مدافعان حرم هستند درک درستی از اسلام و مسائل اسلام ندارند و حضور در سوریه سیاست درستی بوده که ایران به مبارزه با گروه‌های تکفیری و تروریستی در سایر کشورهای اسلامی پرداخته است .

مطهری با بیان اینکه اگر زمینه فراهم شود من هم دوست دارم در کنار مدافعان حرم باشم ادامه داد : البته خیلی دوست دارم در جنگ با اسراییل شرکت کنم و اگر بناست شهید بشوم خیلی بهتر است در جنگ با اسراییل شهید بشوم , الان هم اسراییل از این شرایط استفاده می کند از این فضایی که وجود دارد و این نیروها همه باید برای مقابله با اسراییل متمرکز شود منتهی فعلا لازم است که با تکفیری‌ها مقابله کنیم و بعدا سراغ اسراییل برویم , براساس این سخنان درست اقای مطهری باید پرسید با چه منطقی از فتنه گران و سران انها که صراحتا از سوی سران رژیم صهیونیستی به عنوان سرمایه بزرگ اسراییل معرفی شدند حمایت می‌کند ؟ ایا سیاستمداران صهیونیست اذعان نکردند که فتنه سبز به مثابه جنگ با جمهوری اسلامی از داخل مرزهای ایران است ؟ و ایا فتنه سبز چیزی جز شاخه ایرانی داعش بود که وابستگان ان در اشوب‌ها ، شعار « نه غزه نه لبنان » و « حذف جمهوری اسلامی » و « انتخابات بهانه است ، اصل نظام نشانه است » می‌دادند ؟! ایا زشت نیست که برخی از فتنه گران نظیر تاج زاده و .

,, دفاع از حریم اهل بیت در سوریه را تخطئه کنند و ان را خسارت بدانند و اقای علی مطهری هم که می‌گوید علاقمند به حضور در جنگ سوریه و جنگ با اسراییل است ، از همان جماعت مرتجع و سقوط کرده حمایت کند ؟ به عبارت دیگر ارزوی شهادت در جنگ رژیم صهیونیستی ، در تناقض با حمایت از پیاده نظام صهیونیست هاست .

یاداور می‌شود علی مطهری تیرماه 1393 با اشاره به دیدارش با رهبر معظم انقلاب ( همراه فراکسیون شاهد و برگزارکنندگان شهدا ) از تمایلش برای رفع حصر سران فتنه خبر داده و نوشته بود ؛ ایشان ( رهبرمعظم انقلاب ) فرمودند : « من قبلا درباره بصیرت صحبت کرده‌ام و این که نباید راه شهدا و راه انقلاب را گم کنیم , جرم اینها بزرگ است و اگر امام (ره) بودند شدیدتر برخورد می‌کردند , اگر اینها محاکمه شوند ، حکمشان خیلی سنگین خواهد بود و قطعا شما راضی نخواهید بود .

ما به اینها ملاطفت کرده‌ایم ,» هاشمی : دولت سه سال دیر شروع کرد / مردم انتظار اشتغال دارند , خبرنگار روزنامه ارمان در مصاحبه با هاشمی می‌گوید « ارتباط با کسانی که در روی کار امدن دولت روحانی سهیم بودند ، اصلا وجود ندارد ، در استان‌های مختلف افراد زحمات زیادی کشیدند اما اکنون دلسرد شده‌اند .

» و هاشمی جواب می‌دهد : مسئله ای که اخیرا اقای روحانی جدی تر به ان می‌پردازد ، در مسافرت هایی که می روند ، یکی از ملاقات هایشان باید با حامیانش باشد که در انتخابات و بعد از انتخابات حمایتش کنند , ایشان در سفرها با مسئولان ، علما و نظامی ها ملاقات می‌کنند ، بهتر است ملاقاتی برای حامیانشان هم داشته باشند ؟ این کار را از قزوین شروع کردند و در اراک هم انجام دادند و الان از این پیشنهاد راضی هستند , فکر می‌کنم ایشان باید به ان جاهایی که رفته و دیگر نمی‌خواهد به ان جاها برود ، حامیانشان را به تهران دعوت کنند و بیاورند و برنامه بگذارد و با انها صحبت کنند .

هاشمی در پاسخ این سوال که « چه راهکاری را توصیه می‌کنید تا رییس جمهور در مدت باقی مانده تا انتخابات انجام دهد » اظهار داشت : الان مهم‌ترین موضوعی که مردم انتظار دارند ، پرداختن بیشتر به اشتغال است و باید به گونه ای رکود را حل و به صورتی اشتغال ایجاد کنند , وی ادامه می‌دهد : بالاخره بانک‌ها یا مستقیما دولتی هستند یا بانک مرکزی بر همه مدیریت دارد و دولت می‌تواند حکمی صادر کند و بگوید مثلا این درصد از پول‌ها باید به تولید داده شود , یا مثلا در مرحله اول به کارخانه‌های تعطیل شده ، وام مناسب بدهید اما چون همه این کارخانه‌ها معوقه دارند ، نمی‌توانند وام بگیرند و روی معوقه شان هم سود می‌اید .

نتیجه نهایی این می‌شود که اینها ورشکسته می‌شوند و نمی‌توانند پول بانک را هم پس بدهند , گفتم : بیایید زودتر خودتان را نجات بدهید و کار اینها را راه بیاندازید , به اینها وام و مهلتی بدهید که کارخانه هایشان راه بیفتد و تولیداتشان به بازار بیاید و درامد داشته باشند و بعد وام را به صورت قسطی می‌پردازند .

به علاوه اگر دولت بخواهد کمکی بکند ، به اینها کمک کند , به اقای روحانی گفتم و ایشان پذیرفت و اقای مسعود نیلی مشاور اقتصاد کلانش را به اینجا فرستاد که بحث کنیم ,.

, از اول سال امسال سیاست در حال اجرا شدن است و اگر اعدادی که می گویند ، باشد ، باید امیدوار باشیم , اما اگر سه سال قبل این کار را کرده بودیم ، الان همه کارخانه هایمان تولید انبوه داشتند و صادرات داشتیم و می توانستیم ارزان تر هم بدهیم .

از طرف دیگر دستاورد مهم‌تری که می‌توانست برای ما پیش بیاورد ، اشتغال است , هاشمی درباره تیم رسانه ای رییس جمهور و دفتر می‌گوید : اقای روحانی باید یک تیم رسانه ای همه جانبه و عالمانه ای داشته باشد که دائما هر جا می‌بیند که دارند نفوذ سیاسی و خرابکاری می کنند ، رخنه‌ها را پر کنند , خیلی از دوستان با رییس جمهور در مورد رفع این نقیصه صحبت کرده‌اند .

مثل اینکه دفترشان برای این کار کشش ندارد خود اقای روحانی قبول کرده و گفته است : تیمی بیاورید که کار کنند , ولی وقتی به دفتر محول شد ، ماند , هاشمی در بخش دیگری از این مصاحبه درباره وضعیت مهدی هاشمی - که به خاطر 3 جرم اقتصادی و امنیتی محکوم شده - می‌گوید : او از لحاظ جثه خیلی قوی است و در زندان اولا روزه می‌گیرد ، سه چهار ساعت هم ورزش فراخور حال خود می‌کند .

در حال خواندن دو دکترا هم است که یکی در علوم تحقیقات و یکی هم برای اکسفورد که الان رساله‌های این دو را می‌نویسد , کار خودش را می‌کند و در بند زندان گاهی می‌تواند مشکلات مختلف زندانیان مستاصل را حل کند , کاسه داغ تر از‌اش نباشید / پرچم امریکا را در خود امریکا اتش می‌زنند .

داریوش سجادی نوشت : اقای زیباکلام متعاقب جدیدترین واریته ضمن نرده نوردی به منظور لگد نکردن پرچم امریکا با ایضاحی رفتار مزبور را ناشی از احترامش به مردم امریکا قلمداد کرده و فرموده‌اند : پرچم یک کشور را اتش زدن و لگد کردن خطا هست و توهین به ان ملت محسوب می‌شود , مزید اطلاع کلیه زیباکلامان مزبور عارضم ! خیر دوستان عزیز ! متاسفانه شناخت تان از امریکا و امریکاییان و فرهنگ امریکایی به غایت نحیف است , احترام و پرچم و افتخار و عرق ملی نزد امریکاییان با انچه شمایان مراد می‌فرمایید متفاوت است .

بقول « ریچارد نیکسون » در امریکا پول همه چیز نیست بلکه تنها چیز است , لذا پرچم و شرف و ملیت و کذا و کذا جملگی ذیل مناسبات پول سالارانه امریکایی معنا می شوند , بدین اعتبار زیباکلامان مزبور چندان دلنگران بی احترامی به پرچم امریکا نباشند .

نشان به ان نشان که همین روز گذشته و همان امریکاییان مزبور به رغم استنباط و شناخت رقیق « زیباکلامان مزبور » در اعتراض به ریاست جمهوری ترامپ « پرچم » کشور خود را سوزاندند و برخلاف تصور ان بخش از ایرانیان « امریکایی تر از امریکاییان » هیچ اتفاق خاصی هم نیفتاد و زندگی کماکان در امریکا ادامه دارد ! اقایان فراموش کرده‌اند که سال 58 بالاتر از اتش زدن پرچم امریکا این سفارت خانه ایشان بود که در تهران توسط دانشجویان تسخیر شد و دیپلمات‌های شان 444 روز بازداشت شدند و زمین و زمان به فریاد درامد که ایهاالناس به داد برسید و چه نشسته‌اید که برخلاف کنوانسیون وین به منزلت و شخصیت و اعتبار سفارت امریکا که حکم خاک امریکا را دارد بی احترامی شد ! اما ندیدند یا خود را به ندیدن می‌زنند که همان امریکایی که می‌فرمودند در ماجرای اشغال سفارت مورد بی احترامی قرار گرفته چگونه 6 سال بعد دزدانه رابرت مک فارلین مشاور امنیت ملی رییس جمهورشان را با هیئتی همراه و با اسم مستعار و کیک و بستنی به ایران فرستادند تا از مملکتی که متهم به بی احترامی به ایشان بوده تکدی محبت و مساعدت بمنظور ازادی گروگان‌های شان در لبنان نمایند ! حکایت ایشان حکایت کاسه‌های داغ تر از‌اش است ! وطن امروز توصیه ایت الله نوری همدانی برای مراسم راهپیمایی اربعین ایت الله نوری همدانی در پیامی به مناسبت اربعین سید و سالارشهیدان به زائران اربعین حسینی تاکید کرد : راهپیمایی اربعین نماد وحدت و همدلی و پرهیز از اختلاف است ؛ در این رابطه حفظ حقیقت اسلام و احترام به عقاید مذاهب اسلام و جلوگیری از اهانت و جسارت به انان از اصول این موضوع است , در بخشی از این پیام امده است : پیام این حرکت بزرگ همان پیام قیام امام حسین (ع) است ، یعنی دعوت جهانیان به سوی حقیقت و عدالت و مقابله با ظلم و ستم , اجتماع بزرگ اربعین تجلی مبارزه با جنایت یزیدیان زمان یعنی امریکا و صهیونیست و ایادی منطقه ای انان است و طرفداری از مظلوم بدون در نظر گرفتن مرز جغرافیایی در هر کجای عالم است .

این پیام می‌افزاید : راهپیمایی اربعین نماد وحدت و همدلی و پرهیز از اختلاف است ، در این رابطه حفظ حقیقت اسلام و احترام به عقاید مذاهب اسلام و جلوگیری از اهانت و جسارت به انان از اصول این موضوع است , ایت الله املی لاریجانی : پاره کردن برجام چالشی در منافع ایران ایجاد نمی‌کند رییس دستگاه قضا می‌گوید در موازنه ایجادشده در برجام ، سنگینی کفه ترازو به سمت ایران نیست که با تهدید برجام منافع ایران با چالش مواجه شود , به گزارش اداره کل روابط عمومی قوه قضاییه ، ایت الله املی لاریجانی در جلسه مسولان عالی قضایی درباره اظهارات رییس جمهور منتخب امریکا پیرامون برجام نیز اظهار کرد : برجام یک برنامه اقدام مشترک است که از نظر ما در مجموع اشکالی نداشت ولی در مقام اجرا با موانع و مشکلاتی روبه رو شد .

ما نمی گوییم که جمهوری اسلامی از برجام نفعی نمی‌برد اما در مجموع منتی بر سر ایران نیست که حالا یک نفر بگوید برجام را پاره می‌کنیم , چنین کاری اثری برای جمهوری اسلامی ندارد زیرا در موازنه ایجادشده سنگینی کفه ترازو به سمت ایران نیست که حالا با تهدید برجام منافع ایران با چالش مواجه شود , وی افزود : بی تردید مسولان جمهوری اسلامی منافع و استقلال کشور را به امدن این و ان گره نمی‌زنند .

ما باید به فکر استقلال کشور باشیم و روی پای خود بایستیم , چشم دوختن به دیگران نه تنها برای ما سودی ندارد بلکه برای منافع کشور مضر است , عدم تحقق وعده‌های دولت انگیزه منتقدان برای ورود به انتخابات عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام از سازوکارهای اصولگرایان برای انتخابات ریاست جمهوری سال اینده گفت و تاکید کرد اصلی‌ترین انگیزه برای ورود به انتخابات عدم تحقق وعده‌های دولت است .

غلامعلی حدادعادل در گفت وگو با فارس ، با بیان اینکه تلاش می‌شود سازوکاری برای رسیدن به وحدت برای انتخابات اینده طراحی شود ، گفت : اصولگرایان مصمم به رقابت در انتخابات هستند و سعی بر این است که مصمم بودن خود در انتخابات را از طریق دست یافتن به سازوکاری برای رسیدن به وحدت و سازوکاری برای رسیدن به فرد واحد ، نشان دهند , وی درباره انگیزه منتقدان برای ورود به انتخابات ، گفت : حرف های مسولان دولت کنونی را قبل از انتخابات و در جریان انتخابات تا امروز کنار هم بگذارید ، دسته بندی کنید و ببینید انها ( مسولان ) چه حرف هایی زدند ، کافی است این وعده‌ها را کنار هم بگذارید مثلا ببینید « ان وعده هایی که داده شده بود با برجام چنین و چنان می‌شود » ایا محقق شده یا نه ؟ ا ما م جمعه خرمشهر : سفر روحانی به خرمشهر تبلیغاتی بود امام جمعه خرمشهر با تاکید بر اینکه سفر رییس جمهور به خرمشهر تبلیغاتی بود ، گفت : بیشتر مطالبات ما از رییس جمهور ایجاد بستر برای اشتغال جوانان است ولی ما هیچ امیدی به اجرای مطالبات از سوی دولت نداریم , حجت‌الاسلام سیدنبی موسوی در گفت و گو با فارس ، درباره سفر رییس جمهور به این شهرستان اظهار کرد : مطالبه بنده از رییس جمهور در این سفر یاداوری 25 مطالبه سفر سال 92 روحانی به خرمشهر بود .

وی با تاکید بر اینکه بخش عمده مطالبات بنده ایجاد بستر برای اشتغال جوانان ابادان و خرمشهر است ، ادامه داد : اولویت ما ، ظرفیت و بسترسازی اشتغال در مدت کوتاه دولت است , امام جمعه خرمشهر با تاکید بر اینکه حدود 44 درصد از جوانان ما بیکار هستند ، گفت : به هیچ عنوان امیدی از اجرای هیچ یک از مطالبات از سوی دولت ندارم ، به این جهت که این سفر تبلیغاتی بود , وی یاداور شد : اگر سفر رییس جمهور اجرایی بود ، برای رفع و حل مشکلات حداقل حرف مردم را که از سر دلسوزی مطالبه می‌کردند ، گوش می داد .

دور شدن سایه جنگ ربطی به برجام ندارد رییس مرکز بررسی‌های استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت : دور شدن سایه جنگ ربطی به برجام ندارد چرا که اساسا گزینه جنگ ، قبل از مذاکرات به بایگانی کاخ سفید رفته بود , علی اکبر ولایتی در گفت وگو با تسنیم درباره حواشی اظهاراتش در برنامه تلویزیونی « متن حاشیه » مبنی بر اینکه « اگر برجام نبود ، جنگ می‌شد »، با اشاره به اینکه مبحث بنده در این زمینه 2 وجه دارد که یکی جنبه « حقوقی » و دیگری وجه « عینی » موضوع است ، خاطرنشان کرد : به نظر می رسد درباره اظهارات اخیرم نوعی سوءتفاهم شکل گرفته است , وی ادامه داد : اولا برخلاف ان چیزی که در برخی رسانه‌ها منتشر شده ، بنده نگفته‌ام « برجام سایه جنگ را از کشور دور کرد » یا « اگر برجام نبود جنگ می‌شد »، بلکه عرض من این بود که راه غیر از مذاکره و گفت وگو ، رودررویی و جنگ است .

منتها بنده این تعبیر را در چارچوب بحث‌های حقوقی عرض کردم , به عبارت روشن تر ، از نظر حقوقی ، یعنی « روی کاغذ »، اگر دو طرف یک تخاصم از طریق گفت وگو و مذاکره و صحبت ، با یکدیگر به توافق نرسند و بر موضع خود نیز اصرار کنند ، از نظر حقوقی و منطقی ، صرفا گزینه جنگ باقی می‌ماند , رییس مرکز بررسی های استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود : اما جنبه حقوقی و اصطلاحا « روی کاغذ » بحث ، با وجه « عینی » و « انچه بر روی زمین اتفاق می‌افتد » متفاوت است ، چرا که اگر یک طرف مخاصمه در حالت یاد شده بنای جنگ داشته باشد ، بیش و پیش از اراده و عزمش برای جنگ ، باید از « قدرت » و « توان » لازم هم برخوردار باشد .

وی تاکید کرد : در اینکه روحیه استکباری و ظالمانه امریکا ایجاب می کند که اراده ای جز برچیدن نظام جمهوری اسلامی نداشته باشد شکی نیست و در اینکه امریکایی‌ها تمایل به حذف مانع مهمی همچون ایران اسلامی از پیش پای سیاست‌های ظالمانه و استعمارگرانه شان دارند نیز تردیدی وجود ندارد ، یک گزاره غیرقابل مناقشه دیگر ان است که اگر امریکایی‌ها در خود توان رویارویی سخت با جمهوری اسلامی را می‌دیدند ، اساسا تک جمله ای هم درباره مذاکره به زبان جاری نمی‌کردند اما مساله اینجاست که ایا دولت امریکا در واقعیت و نفس الامر توان مقابله سخت و نظامی با ایران را دارد یا خیر ؟ پاسخ این سوال قطعا منفی است , ولایتی افزود : امریکایی‌ها بارها به صورت مستقیم و غیرمستقیم ، از طریق لشکرکشی هوایی به طبس ، چندین نوبت تلاش برای کودتا ، حمایت‌های سنگین از صدام در جنگ تحمیلی و ورود مستقیم به جنگ با ایران در سال‌های پایانی دفاع مقدس ، برنامه ریزی برای فتنه‌های گوناگون در کشور و ,.

, گزینه‌های سخت و حتی نیمه سخت خود را ازموده و با مشاهده نتایج مفتضحانه‌اش ، این گزینه را به بایگانی کاخ سفید فرستاده‌اند و اساسا به همین دلیل است که اوباما گزینه مذاکره را بر سر دست گرفته بود ، چرا که چاره دیگری نداشت , وی خاطرنشان کرد : دور شدن سایه جنگ از سر کشور ارتباطی با برجام ندارد ، چرا که اساسا اگر امریکا امکان انداختن سایه جنگ بر سر کشور را داشت ، وارد مذاکره نمی‌شد .

رییس مرکز بررسی‌های استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه درباره چرایی پذیرش مذاکره از سوی جمهوری اسلامی ایران ، گفت : این مذاکرات در دولت‌های پیشین شروع شد و در این دولت نیز با اجازه رهبر معظم انقلاب ادامه یافت تا همانطور که مقام معظم رهبری بارها فرموده‌اند تجربه دیگری برای همگان شکل بگیرد مبنی بر اینکه راه حل مشکلات اقتصادی کشور ، مذاکره و گفت وگو با امریکا نیست و این مسیر جز یک سراب ، چیز دیگری پیش روی ایران قرار نمی‌دهد , وی در پایان با تاکید بر اینکه براساس گفتمان رهبر معظم انقلاب ، جمهوری اسلامی اهل مذاکره و گفت وگو به معنای واقعی کلمه در شرایط عادلانه است ، خاطرنشان کرد : برخی قصد دارند مذاکره را جایگزین گفتمان « مقاومت » و حضور یکی را به معنای انتفای دیگری معنا کنند اما منطق رفتاری جمهوری اسلامی بدین شکل است که طرفدار گفت وگو در شرایط برابر و به معنای حقیقی ان است اما مقاومت و مبارزه علیه استکبار و رژیم‌های سراپا ظلمی همچون امریکا را « ماهیت غیرقابل انفصال » خود می داند و به قول امام (ره) تا ظلم هست مبارزه هست و تا مبارزه هست ما هم هستیم , ایران موافقت ایران و چین برای همکاری نظامی بلندمدت وزیران دفاع ایران و چین و هیات‌های همراه پس از دیدار با یکدیگر در تهران ، موافقتنامه همکاری دفاعی - نظامی بلندمدت امضا کردند .

به گزارش وزارت دفاع ، سردار حسین دهقان پس از دیدار با سپهبد « چانگ وان چوان » همتای چینی با اشاره به سفر اخیر رییس جمهوری چین به ایران و توافق روسای جمهور دو کشور در خصوص تقویت و توسعه همکاری‌های دفاعی - نظامی و مبارزه علیه تروریسم در چارچوب سند جامع همکاری‌های دو کشور تاکید کرد : ارتقای روابط و همکاری‌های دفاعی - نظامی بلندمدت با چین اولویت دیپلماسی دفاعی ایران به شمار می‌رود و سفر وزیر دفاع چین را در همین راستا ارزیابی می‌کنیم , وی با بیان اینکه همکاری‌های دفاعی - نظامی ایران و چین ، ضامن صلح و امنیت جهانی و منطقه ای است ، تاکید کرد حفظ صلح و ثبات در اسیا و اقیانوسیه مسئولیت تمامی کشورهای این منطقه است , سردار دهقان با اشاره به حمایت امریکا و برخی دولت‌های منطقه از جریانات تروریستی گفت : تهدید داعش و تروریسم به یک چالش مهم منطقه ای و جهانی تبدیل شده است .

چانگ وان چوان وزیر دفاع جمهوری خلق چین نیز با ابراز خرسندی از سفر به ایران اظهار داشت : اشتراک منافع و تفاهم ایران و چین در مسائل مختلف جهانی و منطقه ای راه را برای توسعه همکاری‌های دفاعی - نظامی میان دو کشور کاملا هموار کرده است , سرلشکر محمد باقری رییس ستاد کل نیروهای مسلح نیز روز گذشته در دیدار وزیر دفاع جمهوری خلق چین از امادگی کشورمان برای برگزاری رزمایش مشترک با جمهوری خلق چین خبر داد , رییس قوه قضاییه : پاره کردن برجام اثری بر ایران ندارد رییس قوه قضاییه راهپیمایی عظیم اربعین را مظهر و نماد اقتدار شیعیان در جهان امروز دانست و تاکید کرد : راهپیمایی اربعین و زیارت مشتاقان اهل بیت (ع) در سال‌های اخیر حماسه بسیار بزرگی خلق کرده است که تنها بخشی از ان در رسانه‌ها منعکس می‌شود .

به گزارش روابط عمومی قوه قضاییه ، ایت الله املی لاریجانی روز گذشته در جلسه مسئولان عالی قضایی با اشاره به بازتاب‌های نتیجه انتخابات امریکا در جهان گفت : اگر این فرد بخواهد بر انچه در دوران رقابت به زبان می‌اورد استوار باشد ، دنیا و خود امریکا را با بحران مواجه می‌کند , وی در مورد اظهارات رییس‌جمهوری منتخب امریکا پیرامون برجام نیز اظهار کرد : برجام یک برنامه و اقدام مشترک است که از نظر ما در مجموع اشکالی نداشت ، ولی در مقام اجرا با موانع و مشکلاتی روبه رو شد , ما نمی گوییم که جمهوری اسلامی از برجام نفعی نمی‌برد ، اما در مجموع منتی بر سر ایران نیست که حالا یک نفر بگوید برجام را پاره می‌کنیم .

چنین کاری اثری برای جمهوری اسلامی ندارد , املی لاریجانی همچنین شهادت محسن خزایی ، خبرنگار مدافع حرم را به خانواده این شهید و اهالی رسانه تسلیت گفت , دیوار کوتاه دولت برای نظارت عضو هیات رییسه مجلس در گفت وگوی ویژه خبری با اشاره به اینکه تخلف از قانون و حقوق‌های نامتعارف خواست دولت نبوده است ، گفت : « دستگاه‌های زیادی هستند که ممکن است مرتکب این خلاف شده باشند .

» به گزارش فارس ، محمدعلی وکیلی افزود : « اشکال کار اینجاست که از نظر نظارت فقط دست ما به دولت می‌رسد بنابراین از دیوار دولت اسان تر بالا می‌رویم ولی امکان نظارت بر دیگر دستگاه‌ها از جمله قوه قضاییه ، مجمع تشخیص مصلحت نظام ، مجلس خبرگان رهبری و نهادهای زیرمجموعه رهبر معظم انقلاب نیست و دیوار انها بلندتر است ,» نماینده تهران گفت : « البته خوشبختانه بیش و پیش از دیگران خود رهبر معظم انقلاب پیشقدم شدند و دستور دادند که به نهادهای زیرمجموعه معظم له با اذن ایشان ورود و ساز و کارهای نظارت در انجا به کار گرفته شود ,» قاضی پور پناهندگی خانواده‌اش را تکذیب کرد نادر قاضی پور ، نماینده ارومیه در مجلس خبر پناهنده شدن خانواده‌اش را تکذیب کرد .

به گزارش « ایران »، وی در جلسه دیروز مجلس و در تذکری به هیات رییسه گفت : « خبر منتشر شده در فضای مجازی درباره پناهندگی خانواده بنده کذب محض است ,» قرارداد تسلیحاتی 10 میلیارد دلاری ایران و روسیه خبرگزاری ریانوستی به نقل از یک مقام روس خبر داد روسیه و ایران مشغول مذاکره در مورد امضای قرارداد نظامی 10 میلیارد دلاری هستند , به گزارش ایسنا ، این مقام اگاه گفت که بنابر این قرارداد ، مسکو تانک‌های « تی 90»، سیستم‌های توپخانه ای ، هواپیما و هلیکوپترهای جنگی را به تهران تحویل خواهد داد .

وکیل سازمان تامین اجتماعی : شلاق خوردن مرتضوی دردی را دوا نمی‌کند وکیل مدافع سازمان تامین اجتماعی با اشاره به حکم سعید مرتضوی در پرونده مربوط به این سازمان گفت : هدف ما شلاق خوردن مرتضوی نیست , شلاق خوردن مرتضوی دردی از تامین اجتماعی دوا نمی‌کند , ما می‌خواهیم پول‌ها به تامین اجتماعی بازگردد .

مجتبی نظری در گفت وگو با تسنیم با بیان اینکه در این پرونده ، پول‌ها از سازمان تامین اجتماعی خارج شده و به جیب تعدادی از نمایندگان مجلس رفته ، افزود : مقامات قضایی در رسانه‌ها گفته‌اند که سازمان تامین اجتماعی برای مطالبه پول‌ها باید دادخواست حقوقی می‌داد در حالی که رد مال جزو وظایف قانونی قاضی است , محمدرضا رحیمی در زندان است روز یکشنبه یکی از ماموران سرشماری در توییتی مدعی شد که محمدرضا رحیمی ، معاون اول رییس جمهوری سابق که طبق حکم دادگاه باید هم اکنون در زندان باشد ، در خانه بسر می‌برد و هنگامی که برای سرشماری به در منزل وی رفته است ، خودش در خانه را باز کرده است , اما یک منبع اگاه در گفت وگو با خبرگزاری میزان ، حضور نداشتن رحیمی در زندان اوین را تکذیب کرد و گفت : وی اکنون در زندان بسر می‌برد .

جمهوری اسلامی انتخاب روسای کارگروه‌های سه گانه شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان دبیر شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان از تعیین روسای کارگروه‌های سه گانه شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان خبر داد , ژاله فرامرزیان در گفت وگو با خبرگزاری فارس به جلسه این تشکل سیاسی اشاره کرد و اظهار داشت : در جلسه شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان کلیات شرح وظایف کارگروه‌های سه گانه مورد بحث و بررسی قرار گرفت و به تصویب رسید , وی افزود : در این جلسه روسا و نواب رییس کارگروه استان‌ها ، سیاست‌گذاری و تعامل معرفی شدند که اقایان مرعشی و مبلغ به عنوان رییس و نایب رییس کارگروه استان‌ها از سوی اعضای شورا برگزیده شدند .

دبیر شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان خاطرنشان کرد : اقایان حسین کمالی و مجید فراهانی نیز به عنوان رییس و نایب رییس کارگروه سیاست‌گذاری و اقایان حاجی و مهرعلیزاده نیز به عنوان رییس و نایب رییس کارگروه تعامل انتخاب و معرفی شدند , پیش از این محسن رهامی رییس کارگروه تعامل شورای سیاست گذاری اصلاح‌طلبان بود که بررسی روسای جدید نشان می‌دهد فقط اقای رهامی برای سمت ریاست این کارگروه‌ها نامزد نشده است , برپایه این خبر چندی پیش برخی از احزاب اصلاح‌طلب اعلام کردند که فعالیت شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان به اتمام رسیده بنابراین کمیته انتخابات احزاب اصلاح‌طلب را تشکیل دادند و محسن رهامی به عنوان سخنگوی این کمیته معرفی شد .

حق شناس : انسجام حداکثری در جریان اصلاحات در حال شکل‌گیری است عضو شورای عالی اصلاح‌طلبان گفت : انسجام حداکثری در بخش سیاست‌گذاری در میان احزاب و شخصیت‌های محوری اصلاح‌طلب در حال شکل‌گیری است و امیدواریم تا انتخابات 96 به نقطه مطلوب برسیم , محمد جواد حق شناس در گفت و گو با ایرنا درباره برنامه‌های اصلاح‌طلبان برای انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری افزود : اصلاح‌طلبان با انسجام خود در انتخابات سال‌های 92 و 94 گام‌های اول و دوم را برداشتند و به نوعی گام سوم را در رای اعتماد به وزرای سه گانه نشان دادند , وی با یاداوری این که همچنان تلاش می‌شود این انسجام حفظ و نتیجه بخش باشد ، تصریح کرد : جریان اصلاح‌طلب دلیلی برای تغییر گزینه ای که قبلا وارد کارزار انتخابات شد و از ان حمایت کرد ، نمی بیند اما این به معنای این نیست که حرف نهایی را زده باشد .

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب همچنین گفت : متناسب با تغییراتی که در فضای سیاسی کشور شکل می‌گیرد طبیعتا حوزه انتخابات هم تحت تاثیر ان است و ما سعی می‌کنیم ضمن حرکت در چارچوب منافع ملی به انسجام ملی برسیم , حق شناس عملکرد دولت یازدهم در سه سال گذشته را نیز مثبت ارزیابی کرد و یاداور شد : با توجه به محدودیت‌های موجود فکر نمی‌کنم کارشناس منصفی بتواند عملکرد دولت را نفی کند البته در حوزه هایی می‌توانست بهتر کار کند و اثربخش تر باشد , وی اظهارامیدواری کرد در فرصت در پیش رو حداقل با ترمیم هایی که اتفاق افتاده این نقاط ضعف برطرف شود .

باهنر : امیدواریم تا پایان ماه صفر تکلیف وحدت اصولگرایان برای انتخابات سال 96 مشخص شود دبیرکل جبهه پیروان خط امام و رهبری ، گفت : امیدواریم تا پایان ماه صفر تکلیف وحدت اصولگرایان برای انتخابات سال 96 مشخص شود به گزارش خبرگزاری فارس ، محمدرضا باهنر دبیرکل جبهه پیروان خط امام و رهبری طی نشست خبری ، در پاسخ به سوالی مبنی بر وحدت اصولگرایان برای انتخابات 96 و اینکه ایا در این زمینه ائتلافی صورت گرفته ، اظهار داشت : تلاش‌های زیادی در رابطه با وحدت بین اصولگرایان صورت گرفته تا در انتخابات چگونه عمل شود در این میان اختلاف نظرهایی وجود دارد اما امیدواریم تا پایان ماه صفر تکلیف سازمانی و رای اوری و عملی که قرار است اصولگرایان برای انتخابات انجام دهند و همه انها زیر یک پرچم حرکت کنند روشن شود , وی افزود : باید از ان وحدت نسبی که در انتخابات مجلس داشتیم ، استفاده کنیم و ان را کنار نگذاریم و یک بنایی جدید بسازیم چون ساخت بنایی جدید هزینه‌های زیادی دارد , منتجب نیا : حزب اعتماد ملی برای انتخابات 96 با سایر اصلاح‌طلبان ائتلاف می‌کند قائم مقام حزب اعتماد ملی گفت که این حزب برای انتخابات ریاست جمهوری سال 96 با حفظ هویت و استقلال حزبی با سایر احزاب اصلاح‌طلب تعامل و ائتلاف می‌کند .

رسول منتجب نیا در گفت و گو با ایرنا با اشاره به نشست فصلی حزب اعتماد ملی که 21 ابان ماه برگزار شد ، افزود : در این نشست حمایت از دولت مورد تاکید قرار گرفت , وی تصریح کرد : ما برای انتخابات چاره ای جز تعامل و ائتلاف با سایر احزاب نداریم اما در عین حال باید از هویت حزبی خود صیانت کنیم , منتجب نیا اظهار داشت : نشست‌های فصلی حزب اعتماد ملی از چندسال قبل به طور مدام برگزار می‌شود که جلسه اخیر ، بسیار خوب و مفید بود و مسایل مهمی در ان مطرح و تصویب شد .

قائم مقام حزب اعتماد ملی اضافه کرد : در این جلسه مواضع و تمایز حزب اعتماد ملی نسبت به سایر احزاب مطرح شد و همین موضع‌گیری ها به رای گذاشته شد , وی ادامه داد : همچنین نحوه ائتلاف کردن و ادغام نشدن حزب اعتماد ملی با سایر احزاب اصلاح‌طلب برای انتخابات سال اینده ، نیاز به راهکارهایی دارد که برای اعمال ان ، روش‌های مختلفی مطرح شد , وی توضیح داد : پیشنهاد مصوب این بود که گروه 7 نفره ای از شورای مرکزی و نمایندگان استانی به ریاست قائم مقام حزب تشکیل شود تا راه تعامل با سایر اطلاح طلبان را بررسی و اعلام کنیم .

واکنش قربان زاده : کسانی که از شروط قالیباف برای حضور در انتخابات سخن می‌گویند ، نه قالیباف را شناختند نه اصولگرایان را ! دبیرکل جمعیت پیشرفت و عدالت ایران اسلامی گفت : معیار قالیباف برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری ، لابی‌ها و رایزنی‌های سیاسی نیست , حسین قربانزاده ، دبیرکل جمعیت پیشرفت و عدالت ایران اسلامی در گفت وگو با باشگاه خبرنگاران جوان ؛ درباره اظهارات سبحانی نیا مبنی بر اینکه قالیباف برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری 96 برای اصولگرایان شرط تعیین کرده است ، اظهار داشت : کسانی که از شروط قالیباف برای حضور در انتخابات سخن می گویند ، معلوم است که نه قالیباف را می‌شناسند و نه اصولگرایان را ! وی افزود : قالیباف اگر تشخیص دهد حضورش به نفع مردم ، پیشرفت کشور و حل معضلات جامعه است در انتخابات شرکت می‌کند و اگر هم به این تشخیص نرسد شرکت نخواهد کرد , این فعال سیاسی تصریح کرد : معیار قالیباف برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری ، لابی‌ها و رایزنی‌های سیاسی نیست .

پیشتر از قول برخی فعالان سیاسی مانند سبحانی نیا نقل شده بود که شرط قالیباف برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری اجماع اصولگرایان است , سعید جلیلی نامزد انتخابات ریاست جمهوری 96 می‌شود سعید جلیلی دبیر سابق شورای امنیت ملی گفته است در انتخابات اینده ریاست جمهوری نامزد خواهد شد , به گزارش خبر انلاین پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری امریکا روح تازه ای را به اردوگاه مخالفان حسن روحانی دوانده و انگیزه برخی از چهره‌های اصولگرا برای نامزدی در انتخابات را بیشتر کرده است .

گویا تصمیم جلیلی برای نامزدی در انتخابات ربطی به انتخاب ترامپ ندارد و او امادگی خود برای حضور در انتخابات را دو هفته پیش اعلام کرده است , گفته می شود جلیلی اخیرا با تحلیل اوضاع کشور به برخی همفکرانش گفته است که اکنون دیگر همه متوجه شده‌اند که برجام شکست خورده و نظرات ما درباره برجام به اثبات رسیده است , به گفته جلیلی ، با شکست برجام و اثبات درستی مواضع او در دوران مذاکرات هسته ای ، مردم در این دوره به او رای خواهند داد .

جلیلی در انتخابات ریاست جمهوری دوره قبل نیز شرکت کرده بود اما علیرغم حمایت غیررسمی محمود احمدی‌نژاد ، وی با کسب تنها 4 میلیون رای شکست خورد , براساس اخبار به دست امده احمدی‌نژاد برنامه ای برای حمایت از اقای جلیلی و یا هیچ نامزد دیگر انتخابات ندارد , از نظر اقای احمدی‌نژاد ، نامزدهایی که یک یا چندبار در انتخابات شرکت کرده و رای نیاورده‌اند دیگر به مصلحت خودشان هم نیست که در انتخابات شرکت کنند .

احتمالا اشاره وی به احتمال نامزدی محمدباقر قالیباف شهردار تهران نیز می‌باشد که تاکنون در دو بار در انتخابات نامزد شده است و پیش بینی می‌شود این بار نیز یکی از نامزدهای اصلی اصولگرایان خواهد بود , ناظمی اردکانی : اصولگرایان با رقابت درون گروهی شایسته‌ترین فرد را به عنوان نامزد معرفی می‌کنند عضو جامعه اسلامی مهندسین گفت : قطعا یک رقابت درون اردوگاهی بین طیف‌های مختلف اصولگرا انجام می‌شود و شایسته‌ترین فرد با شاخصه هایی که وجود دارد را به عنوان نامزد معرفی خواهیم کرد , " محمد ناظمی اردکانی " در گفت وگو با باشگاه خبرنگاران جوان ، با اشاره به معرفی نامزد مورد نظر از سوی جریان اصولگرایی برای انتخابات سال 96 عنوان داشت : امیدواریم که تمامی جریانات و طیف‌های اصولگرایی به وحدت برسند و کاندید واحدی را برای رقابت در انتخابات 96 معرفی کنند .

عضو جامعه اسلامی مهندسین ادامه داد : در حال حاضر افرادی در اذهان مطرح هستند و قطعا یک رقابت درون اردوگاهی بین طیف های مختلف اصولگرا انجام می‌شود و شایسته‌ترین فرد با شاخصه هایی که وجود دارد را به عنوان نامزد معرفی خواهیم کرد , وی افزود : در جبهه پیروان امام رهبری ستاد انتخاباتی تشکیل شده و بیشتر موضوعاتی که مورد بحث و فعالیت است در ارتباط با شوراهاست که اهمیت خاص خودش را دارد , خراسان سردار حاجی زاده : امریکا کارخانه ساخت سلاح ایران در حلب را تخریب کرده است سردار حاجی زاده در یادواره پنجمین سالگرد شهادت شهید حسن تهرانی مقدم در دانشگاه امیرکبیر گفت : یکی از اهدافی که امریکا در منطقه ما دنبال می‌کند از بین بردن ارتش کشورهای اسلامی است و نمونه ان را در کشور لیبی دیدیم که در ضمن اعتراضات مردمی برای از روی کار رفتن قذافی ، با حمله ناتو ارتش ان کشور نابود شد .

به گزارش ایسنا ، وی افزود : نمونه دیگر را در سوریه دیدیم که البته درست است ارتش این کشور ایستاده و می‌جنگد اما امریکا در حملات خود تمام منابع سلاح این کشور را نابود کرده و کارخانه سلاح‌های زمین به زمین که توسط ایران در حلب ساخته شده بود به طور کامل تخریب شده است , این سردار سپاه پاسداران با اشاره به سالگرد شهادت شهید تهرانی مقدم اظهار کرد : این شهید نزدیک به سی سال از زندگی خود را گذاشت و توانست موضوع امنیت ، دفاع و موشک‌های بالستیک را حل کند , البته مشکل ما در این کشور فقط موشک بالستیک نیست اما این موضوع باید در سایر عرصه‌ها الگو قرار گیرد .

در زمان دفاع مقدس شهید تهرانی مقدم این مشکل را مطرح می‌کرد که افزایش برد موشک هایمان پنج کیلومتر بیشتر شود و می‌خواستیم 27 کیلومتر برد را به 33 کیلومتر برسانیم , فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران خاطر نشان کرد : امروز در کشور دو تفکر وجود دارد یک تفکر مسیر انقلابی با تکیه بر توان داخلی که چنین الگوهایی را دنبال می‌کند و تفکر دیگر این است که ما باید به سمت غرب رفته و با ان‌ها کنار بیاییم و سازش کنیم , وی با بیان اینکه بحث من سیاسی نیست بلکه بحث منطقی می‌کنم افزود : نمونه ای بیاورید که با سازش با امریکا مشکلش حل شده باشد .

نمونه ان مصر است , ما که نمی‌توانیم از مصر به امریکا نزدیک تر شویم اما سرنوشت این کشور را دیدیم , ارمان عیادت رییس دفتر مقام معظم رهبری از دباغ رییس دفتر مقام معظم رهبری ، عصر دیروز به نمایندگی از رهبر انقلاب از مرضیه حدیدچی ( دباغ ) عیادت کرد .

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدی گلپایگانی عصر دیروز با حضور در یکی از بیمارستان‌های تهران به نمایندگی از رهبر معظم انقلاب اسلامی از خانم مرضیه حدیدچی ( دباغ ) عیادت کرد , رییس دفتر مقام معظم رهبری در جریان عیادت از خانم دباغ ضمن گفت وگو با تیم پزشکی و خانواده ایشان در جریان روند معالجه قرار گرفت و برای ایشان دعا و ارزوی سلامتی کرد , دباغ به دلیل عارضه قلبی در بیمارستان خاتم الانبیاء (ص) بستری شده است .

اهل خدعه ، نیرنگ و معامله نیستیم رییس مجلس در مراسم تشییع پیکر خبرنگار شهید محسن خزایی گفت : تروریست‌ها بدانند تک تک ایرانیان با قلبشان راه مجاهدت را می‌پیمایند , علی لاریجانی اظهار داشت : این برای همه کشورهایی که با ایران مراواداتی دارند یک پیام روشن دارد ، اینکه ما در راهمان راسخ هستیم و در دوستی نیز راسخیم ولی اهل خدعه و نیرنگ نیستیم و اگر امری برایمان مهم باشد تا پای جان می ایستیم ؛ ما اهل معامله نیستیم ، این پیام برای روابط دراز مدت یک انقلاب بسیار اهمیت دارد , وی با بیان اینکه کشورهای بزرگ پشت سر حمایت از جریان تروریستی در منطقه هستند ، گفت : اگر در گذشته برخی مسئولان جمهوری اسلامی این موضوع را می‌گفتند ، ان را حدس و گمان تعبیر می‌کردند .

اما امروز اطلاعات دقیقی به دست امده که امریکا و رژیم صهیونیستی در تاسیس و حمایت از جریان تروریستی منطقه کمک می‌کند و برخی از حکومت‌های کشورهای منطقه به این افت دچار شده‌اند , لاریجانی ادامه داد : تحلیل انها این است که این اشفتگی بهترین شرایط را برای رژیم صهیونیستی فراهم می‌کند , لذا اگر ملت ایران در سرکوب این جریان تروریستی پیشرو است از روی خوداگاهی است و این تاریخ ماندگار می‌شود .

قضات از مراودات نامتعارف بپرهیزند معاون دادستان انتظامی در امور نظارت و ارزشیابی قضات گفت : قضات باید از مراودات نامتعارف بپرهیزند , علی رنجبر که برای برگزاری جلسه مشترک با مسئولان و نمایندگان واحدهای نظارت و ارزشیابی قضات چهار استان غرب کشور - کرمانشاه ، همدان ، ایلام و کردستان - به استان کرمانشاه سفر کرده بود در نشست مشترک با قضات محاکم تجدید نظر ، محاکم عمومی و انقلاب و کیفری ، خانواده ، قضات دادسراهای استان حضور پیدا کرد , رنجبر در این نشست به بیان اهمیت کار قضایی پرداخت و بر لزوم رعایت دقیق رفتار متناسب با شان و پرهیز از مراودات نامتعارف قضات تاکید کرد .

این مقام مسئول در قوه قضاییه اظهار کرد : لزوم صیانت از حق مردم از دیگر مواردی است که باید قضات دستگاه قضایی به ان تاکید و توجه ویژه داشته باشند , 6 سال زندان برای ورود غیرمجاز به عراق معاون کنسولی وزارت امور خارجه کشورمان تاکید کرد که مشتاقان زیارت عتبات عالیات ، از ورود غیرمجاز به خاک عراق خودداری کنند ؛ ورود بدون روادید به کشور عراق تا 6 سال زندانی به همراه دارد , حسن قشقاوی افزود : زائران ایرانی برای حضور در مراسم اربعین باید روادید دریافت کنند .

قشقاوی گفت : زائران ایرانی بدون گذرنامه معتبر و روادید به عراق سفر نکنند زیرا این کار علاوه بر مشکلاتی که برای زوار به همراه خواهد داشت ، روند کار سفیر و سرکنسول‌های ایران در عراق را مختل می‌کند , وی افزود : سفر به عراق بدون روادید خیانت ملی و خیانت به کسانی است که روادید دریافت کرده‌اند , ایران به خاک کشورهای منطقه چشم طمع ندارد سخنگوی وزارت خارجه تاکید کرد که این کشور هیچ مشکلی با کشورهای منطقه ندارد و به خاک انها چشم طمع ندارد .

بهرام قاسمی درباره روابط میان کویت و ایران گفت : دو کشور همسایه هستیم و تاریخ روابط دوجانبه میان ما مشخص است , ما از کویت انتظار داریم که به عنوان یک کشور دوست بسیار بیشتر از واقعیت روابط میان ما عمل کند , ما اکنون مشکل مستقیمی با هم نداریم .

روابط ما با کویت خوب بوده و مذاکرات مسالمت امیز عامل روابط خوب مان قبل و بعد از انقلاب بوده است , ما به گزینه‌های دولت و مردم کویت احترام می‌گذاریم و امیدواریم که کویت در روابط خود با ایران بازنگری کند , دو کشور امکانات زیادی دارند که می‌توان با ان در زمینه‌های مختلف سرمایه‌گذاری کرد .

ایران نیت صادقانه ای برای تقویت این روابط دارد , تاکید عراقچی به توجه به دیپلماسی اب معاون وزیر امور خارجه گفت : وزارت خارجه باید به دیپلماسی اب متمرکز شود , سید عباس عراقچی با اشاره به اینکه به لحاظ کاری و علاقه شخصی به بحث اب و دیپلماسی اب وارد شدم ، با اشاره به نگرانی‌ها از بابت کم ابی در اینده و بحران اب گفت : ایران جزو کشورهای خشک و نیمه خشک خاورمیانه است و تا سال 2025 تعداد کشورهای خشک افزایش می‌یابد و ایران یکی از کشورهای نیمه خشک محسوب می‌شود .

او افزود : میانگین سالانه باران در ایران 10 تا 15 درصد نسبت به 10 سال گذشته کاسته شده است , شرق روایت قاضی پور از اقتصاد گانگستری روسیه خانه ملت : نادر قاضی پور ، در جلسه علنی روز گذشته مجلس و در جریان بررسی لایحه موافقت نامه تشویق و حمایت متقابل از سرمایه‌گذاری بین دولت ایران و دولت فدراسیون روسیه و تشریفات ان در مخالفت با این لایحه گفت : این توافق نامه دارای 12 ماده است ، اما هیچ ماده ای به نفع دولت ایران نیست , او افزود : ایا ان بلایی که ترکیه را گرفتار کرد ، تکرار نخواهد شد .

سرمایه گذاران ترکیه در روسیه بلاتکلیف هستند و روسیه کشوری است تک قطبی که هیچ اعتقادی به مجلس و نمایندگان خود ندارد , قاضی پور تاکید کرد : به نظرم سرمایه‌های ایرانی با این توافق به هدر رفته و می‌توان گفت که روس‌ها شاید قابل اعتماد نباشند , معادلات اقتصادی روسیه براساس گانگستری یا استفاده از شبکه‌های غیرقانونی است و قوانین مشخصی در روسیه برقرار نیست .

بنابراین برای حفظ سرمایه‌های ایرانی نباید با این توافق نامه موافقت کرد , رد کلیات لایحه جامع وکالت در کمیسیون قضایی ایسنا : جلیل رحیمی جهان ابادی ، عضو هیات رییسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی ، از رد کلیات لایحه جامع وکالت در جلسه عصر روز دوشنبه کمیسیون خبر داد , رحیمی جهان ابادی با اعلام این خبر به ایسنا گفت : کلیات لایحه وکالت در جلسه روز دوشنبه کمیسیون قضایی و حقوقی با حضور دکتر امیری ، معاون حقوقی رییس جمهور ، حسین ابادی ، جندقی ، بهمن کشاورز ، مصباح اسکویی و اذربایجانی از هیات مدیره کانون وکلا ، نمایندگان قوه قضاییه و دادگستری مورد بررسی قرار گرفت .

او افزود : در این جلسه پس از بررسی نظرات نمایندگان قوه قضاییه ، دادگستری ، مرکز پژوهش‌های مجلس ، هیات مدیره کانون وکلا و چند نفر از نمایندگان عضو کمیسیون ، کلیات لایحه جامع وکالت به رای گذاشته شد که نمایندگان با ان مخالفت کردند , به گفته رحیمی ، کمیسیون قضایی و حقوقی موارد ضروری از قانون فعلی وکالت را اصلاح خواهد کرد , تذکر نماینده تهران درباره شایعات مربوط به رییس قوه قضاییه ایسنا : محمود صادقی ، عضو هیا ت رییسه فراکسیون امید ، از رییس قوه قضاییه درخواست کرد تا برای شفاف‌سازی و تنویر افکار عمومی گزارشی از عملکرد وجوه دولتی دریافتی ، سود حاصله و موارد مصرف در پنج سال گذشته را اعلام کند .

صادقی روز گذشته در تذکری شفاهی با گرامیداشت شهادت خبرنگار شبکه خبر ، ازادی یاشار سلطانی را تبریک گفت و افزود : سلطانی نماد شفافیت و صداقت در عرصه رسانه است , نماینده مردم تهران در مجلس با اشاره به اخبار و شایعات درخصوص رییس قوه قضاییه ، گفت : این اخبار و شایعات موجبات سوءاستفاده رسانه‌های بیگانه و مشوه نشان دادن وجهه دستگاه حاکمیتی نظام جمهوری اسلامی را فراهم کرده است , این عضو کمیسیون اموزش و تحقیقات مجلس همچنین خواستار شفاف‌سازی اظهارات اخیر وزیر اقتصاد شد و با بیان اینکه « ایشان در مصاحبه ای این شایعات را تکذیب کردند »، ابراز عقیده کرد : بنده از وزیر سوال دارم که مقصود ایشان از « حدود قانون و موازین شرعی » چیست ؟ کدام قانون اجازه می‌دهد وجوه دولتی به حساب‌های شخصی واریز شود ؟ به ویژه اینکه بخش زیادی از وجوه واریزی به این حساب‌ها متعلق به اشخاص حقیقی و اصحاب دعوا در محاکم حقوقی و کیفری و بعضا متعلق به متهمان در دادسراهاست که باید بابت قرارهای وثیقه و تودیع خسارت احتمالی به صندوق دادگستری واریز شود .

او گفت : از رییس قوه قضاییه به عنوان قوه ای که پشتیبان حقوق فردی و اجتماعی مردم و مسئول تحقق بخشیدن به عدالت است تقاضا می‌کنم برای جلوگیری از ادامه سوءاستفاده بیگانگان و برای شفاف‌سازی و تنویر افکار عمومی گزارشی از عملکرد این حساب‌ها شامل مبالغ واریزشده ، سود حاصله و موارد مصرف شده در پنج سال گذشته را اعلام کند , کواکبیان : اتهام فتنه به مجلس ، وارد نیست ایلنا : مصطفی کواکبیان ، نماینده تهران ، در جریان نشست علنی روز گذشته مجلس در تذکری شفاهی ، با بیان اینکه بر اساس ایین نامه داخلی مجلس ، هیات رییسه وظیفه دفاع از شان مجلس را برعهده دارد ، گفت : امروز برخی از دوستان بحث فتنه را مطرح کردند ، اما هیات رییسه در برابر امام جمعه محترمی که کل خانه ملت را فتنه گر خواند ، هیچ واکنشی نشان نداد و این در حالی است که باید دفاع می‌کردید , این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس دهم گفت : مجلس خانه ملت است و قطعا این اتهام‌ها به مجلس وارد نیست .

رییس مجلس موظف به دفاع از نمایندگان و مجلس بود , اعتماد مرتضوی زائر کربلا مدیرعامل سابق سازمان تامین اجتماعی که به تازگی از سوی دادگاه کارکنان دولت در پرونده مربوط به تخلفات انجام شده در این سازمان محکوم شده بود ، از کشور خارج شد , طبق این خبر که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد ، مرتضوی برای شرکت در مراسم اربعین به عراق سفر کرده است .

توضیحات داماد رحیمی درباره شایعه ازاد بودن او در حالی که یک مامور سرشماری در توییتر خود مدعی شده بود که محمدرضا رحیمی ، معاون اول محمود احمدی‌نژاد که طبق حکم دادگاه باید هم اکنون در زندان باشد ، در خانه است ، وکیل و داماد رحیمی شایعه ازاد بودن وی را رد کرد , به گزارش ایلنا ، کوروش روشن در این باره گفت : خانواده رحیمی اساسا امسال مورد سرشماری حضوری قرار نگرفتند و هیچ مامور سرشماری را ملاقات نکردند , سخنرانی یاشار سلطانی در جلسه جنبش عدالتخواه دانشجویی یاشارسلطانی ، دبیر سایت معماری نیوز ، یک روز پس از ازادی ، در جلسه ای به میزبانی جنبش عدالتخواه دانشجویی شرکت کرد .

در این جلسه که خبر ان از طریق کانال‌های خبری تلگرامی منتشر شد جمعی از فعالان بسیج دانشجویی حضور داشتند که یاشار سلطانی با تشکر از حمایت‌های جنبش دانشجویی تاکید کرد : نباید مبارزه با فساد و بی عدالتی در گیرودار دعواهای جناحی متوقف شود ,.