اقاتهرانی : افراد رد صلاحیت شده باید بروند خود را اصلاح کنند

۱۴۰۰/۰۳/۰۷ ۱۵:۵۵:۴۰


ایران پرسمان - برنا / نماینده مردم تهران در مجلس گفت : نباید مردم را بترسانیم برای اینکه نظام زیر سوال برود ، اینها راهش نیست ، نظام به شما چنین اجازه ای نمی‌دهد ، کمی تحملتان می‌کنند بعد هم جمعتان میکنند , « مرتضی اقا تهرانی »، نماینده مردم تهران و رییس کمیسیون فرهنگی مجلس ، در گفت و گو با برنا در رابطه با لیست کاندیداهای ریاست جمهوری که توسط شورای نگهبان اعلام شد ، گفت : شورای نگهبان طبق شرایطی که در نظر دارد باید لیستی از کاندیداهای دارای صلاحیت را از بین تعداد زیاد ثبت نامی‌ها ، ارائه دهد , افراد برای حضور در عرصه شرایط خود را ارائه می‌دهند حال یا قبول می‌شوند یا رد .

در هر جای دنیا ، هر مدرسه ، هر دانشگاه و یا اداره ای که پرونده فرد مورد قبول قرار نمیگیرد که نمی‌توان کافه را بهم زد ! افراد باید بروند ایرادات خود را رفع کنند البته اگر دلایل رد شدن بی منطق و بی اساس باشد باید از حق خود دفاع کنند ان هم از راه قانونی ، نه انکه یکدفعه بگوییم که تحریم می‌کنیم ، یا بگوییم یک عده بچه هایمان را به خیابان‌ها می‌کشانیم ، تا حقمان را بگیریم , دریک دوره شورای نگهبان ما را رد می‌کند در مقطعی هم شما را رد می‌کند ، نباید که هر روز وسط خیابان با یکدیگر بجنگیم کجای دنیا به این صورت است ؟ او ادامه داد : باید ببینیم این کار شورای نگهبان قانونی است یا خیر ؟ اگر قانونی نیست بفرمایید ، اگر هم قانونی است باید قاعده را پذیرفت , افراد رد صلاحیت شده باید بروند خود را اصلاح کنند اگر نقاط ضعفی دارند از طریق قانون ان را برطرف کنند .

در سیاست ، هدف وسیله را توجیه نمی‌کند برای اینکه به یک هدف مشخصی برسیم مثلا برای رییس جمهور شدن ، نمی‌توان به هر طریقی متوسل شد مثلا برای رسیدن به هدف ریاست جمهوری اسلحه دست بگیرم و همه را بکشیم ، این که نمی‌شود , یکی از ایرادهای ما به براداران و خواهران مجاهد خلقی که رد شدند این بود که در این کشور می‌گفتند هدف وسیله را توجیه می‌کند , نباید مردم را بترسانیم برای اینکه نظام زیر سوال برود ، اینها راهش نیست ، نظام به شما چنین اجازه ای نمی‌دهد ، کمی تحملتان می‌کنند بعد هم جمعتان می‌کنند .

اقا تهرانی گفت : باید طبق قانون عمل کنیم ، طبیعی است که برخی دوستان را شورای نگهبانی رد کند ، خود شما هم اگر شورای نگهبان بودید همین کار را می‌کردید و می‌گفتید که قانون می‌گوید این اقا تابعیت امریکایی دارد ! حالا شما اگر اصلاح‌طلب باشید و یا اصولگرا باشید یا ادم مومنی باشید چه فرقی می‌کند این ایراد را دارید اینها باید بروند ایراداتشان را حل کنند , اگر مردم ما به اینجا برسند مخصوصا تیپ جوان و بچه‌ها که قانون مدار باشیم همه چیز درست شود , این عضو جبهه پایداری در پاسخ به این سوال که ایا اقای جلیلی به نفع اقای رییسی کنار می‌کشند و یا تا پایان انتخابات بنای رقابت با اقای رییسی را دارند ، گفت : اقای جلیلی محترم هستند البته اقای رییسی و بقیه دوستان همه محترم هستند .

فردی احساس کرده که کشورش را دوست دارد و کاندیدا ریاست جمهوری میشود باید به این‌ها علاقه نشان داد ، افراد یکسان نیستند , اقای جهانگیری در دور قبل گفتند من می‌ایم تا کاندیدا پوششی برای اقای روحانی باشم تا اخر هم ماندند و در مصاحبه‌ها حاضر شدند و چند روز مانده به انتخابات به نفع روحانی کنار رفتند ، برخی اینگونه وارد میدان میشوند ، بعضی هم یکدفعه کاندیدا میشوند و تاپایان میمانند و به نیت رییس جمهور شدن هم امده‌اند ، زمانی که شرایط جلو می‌رود خیلی ملاحظات انجام می‌شود , گاهی افراد به نسبت تخصص شان به دیگری برتری دارند .

مثلا من کاندیدا میشوم و میدانم که تخصص من در برابر فرد مقابلم در این رشته بهتر است و اگر بیایم به خوبی می‌توانم از حق دفاع کنم یا نگاه می‌کنم که اگر رای من وطرف مقابل شکسته شود به نفع نظام نیست خب در این صورت از عرصه بیرون می‌روم ، در روایت هم از پیامبر اسلام امده که می‌فرمایند که اگر دو نفر کاندیدا شوند و یکی ببیند که دیگری از او بهتر است ولی در صحنه بماند او یک خائن است ، وقتی می‌داند که نفر دیگر از او بهتر است و در جمع برای مردم بهتر خدمت می‌کند در صحنه ماندنش برای کشور جایز نیست , هم اقای جلیلی و هم اقای رییسی این احساس را دارند که خدمت کنند قاعدتا هم نگاه می‌کنند که ببینند کدام بهتر هستند ، امیدوارم تجمیع و وحدتی ایجاد بشود , او در پاسخ به این سوال که با این تفاسیر اقای جلیلی تا اخر می‌مانند و یا همان کاندیدا پوششی هستند ؟ بیان کرد : این به دیدگاه افراد برمیگردد ، اتفاقا اقای جلیلی و اقای رییسی ادمهایی هستند که با مردم زندگی می‌کنند .

من خودم ارتباطم با اقای جلیلی فوق العاده راحت است با یک تلفن می‌گویم بیا فلان جا , وقتی که اینگونه است من هیچ احساس خطری برای اینده نمیکنم , این اقایان بیایند ، بایستند و کارشان را کنند و بعد هر کدام دیدند که بهتر هستند در عرصه بمانند .

اقا تهرانی در پاسخ به این سوال که با این رابطه نزدیک که گفتید با اقای جلیلی دارید ایا ایشان قصد رییس جمهور شدن دارند یا به نفع اقای رییسی کنار می‌روند ، گفت : من واقعا نمی‌دانم , من کلی نگاه می‌کنم و می‌گویم که بیایند و حرف هایشان را به هم بزنند و بروند جلو ، در این شرایط بهتر میتوان می‌فهمید که مردم به چه کسی رای دهند , ایا او بهتر می‌تواند کار را سامان بدهد یا شما ؟ خوب به هر جا که رسیدید با هم یک توافق می‌کنند تمام می‌شو د .

.