نظر کدخدایی درباره اظهارات اخیر املی لاریجانی

۱۴۰۰/۰۳/۰۷ ۰۶:۱۹:۵۴


ایران پرسمان - تسنیم / سخنگوی شورای نگهبان درباره اینکه اقای املی لاریجانی به عنوان یک عضو از اعضای شورای نگهبان ، صحبت هایی را درمورد دخالت نهادهای دیگر در این شورا داشته‌اند , ایا شما تایید می‌کنید ؟ گفت : درمورد صحبت‌های اقای املی لاریجانی ، بنده صحبت هایی با ایشان داشته‌ام و نکاتی را متذکر شدم ، ولی من مسئول صحبت‌های ایشان نیستم , به همت سازمان تبلیغات اسلامی ، نشستی با حضور دانشجویان دانشگاه‌های تهران ، فعالین رسانه ای و عباسعلی کدخدایی ، سخنگوی شورای نگهبان ، پیرامون مسائل مطرح شده در چندوقت اخیر درمورد اسامی تایید صلاحیت شده از سوی شورای نگهبان برگزار شد .

عباسعلی کدخدایی ، سخنگوی شورای نگهبان در ابتدای این نشست گفت : ماهیچ کدام نمی‌خواهیم خدشه ای به نظام جمهوری اسلامی وارد شود و این را همگی اگاه هستیم , در طی 20 سال اخیر که بنده در شورای نگهبان بوده‌ام ، مسائل مختلفی را داشته‌ایم , مانند مسائل سال 88 یا در سال 92 و مسئله مرحوم هاشمی که هر کدام جزییات خود را دارد .

وی گفت : شورای نگهبان یک نهاد حقوقی است که وظیفه مستمر ان یک نظارت تقریری است , مصوباتی که از سوی مجلس شورای اسلامی هیئت وزیران می‌اید و طبق انان و شرع مقدس و قانون اساسی ، مسائل مختلف در شورای نگهبان بررسی می‌شود , تفسیر قانون اساسی و نظارت بر انتخابات نیز بر عهده شورای نگهبان است که این مسائل تاثیرات سیاسی و اجتماعی زیادی داشته و دارد .

وی در پاسخ به سوال دانشجویان مبنی بر اینکه روش و معیارهای اصلی شورای نگهبان برای تایید یا عدم تایید صلاحیت افراد در انتخابات‌های مختلف چیست ؟ پاسخ داد : بنده درهر زمانی بوده ، به میان جمع‌های دانشجویی رفته و صحبت کرده‌ام و ما همیشه اماده پاسخگویی بوده‌ایم , معیارهای شورای نگهبان معیارهای قانونی است و همیشه در انتخابات مجلس و ریاست جمهوری ، همین طور بوده است , باید گفت ایا شورای نگهبان طبق این معیارها عمل می‌کند ؟ این معیارها متاسفانه خیلی روشن نیست و باید دقیق تر مشخص شود .

به عبارتی این معیارها کیفی است و تعابیر و تفاسیر متفاوتی از سوی افراد مختلف از ان انجام می‌گیرد و هر کس از زاویه ای به ان نگاه می‌کند , وی تصریح کرد : به عنوان مثال در همین انتخابات ریاست جمهوری پیش رو ، تعریف از رجل سیاسی متفاوت است و معیارهای عرفی و حقوقی زیادی وجود دارد , در کل باید گفت معیارهای قانونی ما باید دقیق تر از وضعیت فعلی باشد .

صلاحیت افراد برای هر دوره در شرایط همان دوره بررسی و اعلام می‌شود و ممکن است فردی در دوره ای تایید و در دوره ای رد شود , وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه ایا شورای نگهبان مسئله مشارکت رو در فرایند تایید صلاحیت نامزدها در نظر می‌گیرد ؟ یاداور شد : مشارکت پایین از جهت قانونی و حقوقی مشکلی ندارد و در قانون تحت این عنوان مسئله ای وجود ندارد , شورای نگهبان در جایگاه حقوقی و کاملا طبق قانون عمل می‌کند و ممکن است در یکجا مشارکت بالا باشد و در یکجا پایین و این فرایند طبیعی است .

یک کنش سیاسی و اجتماعی به یک نهاد حقوقی به نام شورای نگهبان واگذار شده است و بنده معتقد هستم که باید یک مکانیزم دیگری برای این امر درنظر گرفته شود , کدخدایی گفت : رهبری در سال 84 به مسئله تایید صلاحیت‌ها ورود پیدا کردند و دونفر را اضافه کردند و این حکم قانونی است و بعد از مصوبه شورای عالی امنیت ملی نیز ما قوانین دیگری را درنظر گرفتیم , ما در شورای نگهبان مصلحت سنجی به مفهوم خوب یا بد بودن افراد نداریم و در تمامی موارد صلاحیت‌ها بررسی می‌شود .

البته ممکن است به گونه ای بررسی کنیم که تعداد بیشتری را درنظر بگیریم ، اما باید همه اعضا به ان رای بدهند و همه اعضا نیز هم نظر نیستند , باید گفت انتظار سیاسی صرف از شورای نگهبان درست نیست , درمورد مشارکت چندین نهاد ، مسئولیت دارند و فقط به شورای نگهبان مربوط نیست .

وی درباره اینکه اقای املی لاریجانی به عنوان یک عضو از اعضای شورای نگهبان ، صحبت هایی را درمودر دخالت نهادهای دیگر در این شورا داشته‌اند , ایا شما تایید می‌کنید ؟ گفت : درمورد صحبت‌های اقای املی لاریجانی ، بنده صحبت هایی با ایشان داشته‌ام و نکاتی را متذکر شدم ، ولی من مسئول صحبت‌های ایشان نیستم , در همه جلسات شورای نگهبان از مراجع امنیتی ، گزارش هایی دریافت می‌شود و طبق ان ، افراد مختلف بررسی می‌شوند ، اما نظرات اعضا متفاوت است و تحلیل‌های زیادی بر روی این مسئله وجود دارد .

وی درباره روند عدم تایید صلاحیت برخی کاندیداها در این دوره چه بود نیز تاکید کرد : بنده نمی‌توانم تک تک پرونده‌ها را باز کنم و همه مسائل را بگویم و برای ما منع قانونی و شرعی وجود دارد , به عبارتی مسائلی که در جلسه خصوصی شورای نگهبان گفته شده است را بنده نمی‌توانم در جلسه عمومی مطرح کنم , شورای نگهبان یک شخص واحد نیست و تصمیمات ، خروجی کل شورا است .

به این مکانیزم قانونی ، نمی‌توان سلیقه گفت و اعضای شورا ، برخی مستندات را قبول دارند و برخی قبول ندارند و رای نمی‌دهند ,.