بیانات مهم رهبر انقلاب در مورد انتخابات : کسانی که نرفتن پای صندوق رای را ترویج می‌کنند دلسوز مردم نیستند

۱۴۰۰/۰۳/۰۶ ۲۰:۱۴:۵۷


ایران پرسمان - khamenei,ir / رهبر انقلاب در دیدار امروز با نمایندگان مجلس ، سخنان مهمی درباره شورای نگهبان و نگرانی‌ها درباره مشارکت مردم بیان کردند , حضرت ایت الله خامنه‌ای صبح امروز ( پنجشنبه ) در اولین سالگرد اغاز به کار مجلس یازدهم از طریق ارتباط تصویری با صحن مجلس شورای اسلامی ، با نمایندگان مردم سخن گفتند .

اهم صحبت‌های رهبر انقلاب به شرح زیر است : * ایشان ضمن حمایت قاطع از رویه قانونی شورای نگهبان ، عامل افزایش مشارکت احاد مردم در انتخابات را حضور مدیران قوی و توانمند در حل مشکلات اصلی مردم دانستند , * ایشان همچنین از نامزدهایی که صلاحیت شان احراز نشده و با متانت به تصمیم شورای نگهبان احترام گذاشتند ، تشکر کردند , * شورای محترم نگهبان بر طبق وظیفه‌ی خودش انچه را که باید انجام بدهد و لازم می‌دانست انجام داد ، نامزدها را مشخص کرد .

* من اولا لازم میدانم از همه‌ی کسانی که وارد عرصه‌ی نامزدی شدند تشکر کنم , بسیاری از این افراد یقینا بخاطر احساس مسئولیت وارد میدان شدند , * ثانیا از ان کسانی که صلاحیتشان را شورا تشخیص نداد و احراز نکرد و اینها نجیبانه با این مسئله برخورد کردند از انها هم تشکر مضاعف باید بکنیم .

حتی بعضی مردم را تحریص کردند که در انتخابات شرکت کنند ، پای صندوقها بروند , * عدم احراز صلاحیت به معنای بی صلاحیتی نیست , عدم احراز صلاحیت معنایش این است که شورای نگهبان نتوانسته تشخیص بدهد که این اقا صلاحیت دارد .

نه اینکه تشخیص داده که صلاحیت ندارد ، نه ، ممکن است صلاحیت بالایی هم داشته باشد اما حالا گزارشها ، امکانات ، عرض کنم که اشنایی‌های شورای نگهبان نتوانسته این را تشخیص بدهد , * میدان انتخابات میدان مسابقه‌ی خدمت است , قران به ما دستور میدهد : « فاستبقوا الخیرات » دنباله‌ی کار نیک با هم مسابقه بدهید .

نامزدها با یک چنین نگاه بایستی به انتخابات نگاه کنند , * نفرت‌پراکنی و اتهامات چنین و چنان یا شعارهای غیرواقع بینانه هم داده نشود , شعارهای غیرواقع بینانه گاهی ممکن است فریب مردم تلقی بشود .

نه , با توجه به امکانات کشور و واقعیات کشور بایستی شعار داد و وعده داد و چه کرد , این جوری بایستی عمل کرد .

* ملاحظات اخلاقی جدا رعایت بشود , یعنی واقعا اگر چنانچه نامزدهای انتخاباتمان هم در مناظراتشان ، هم در مصاحبه هایی که با انها میشود ، سوال جوابهایی که با انها میشود ، اخلاق اسلامی را رعایت بکنند ، این سرریز میشود در جامعه ، احاد مردم ملاحظات اخلاقی را یاد میگیرند و رعایت میکنند , این سرمشقی برای انها خواهد شد .

و هنجارشکنی هم نکنند , * گروهی هستند که فرصت اخیر را مغتنم شمرده‌اند تا از شورای نگهبان انتقام بگیرند , خداوند متعال از این افراد نخواهد گذشت * راه حل بعضی‌ها برای اینکه بیشتر دیده بشوند ، بیشتر شنیده بشوند ، این است که هنجارشکنی کنند ، خطوط قرمز نظام را به قول خودشان بشکنند .

نظام جمهوری اسلامی یک نظام مستقر و پابرجاست ، یک نظام جاافتاده است ، خطوط اصلی نظام مشخص است , این جور نباشد که سعی کنند حالا با شکستن این حدود و ثغور مهم نظام جمهوری اسلامی برای خودشان یک موقعیتی دست و پا کنند که موقعیت هم به دست نمی‌اید , کسانی که نرفتن به پای صندوق را ترویج می‌کنند دلسوز مردم نیستند * به مردم عزیزمان عرض میکنم ؛ ملت عزیز ایران ! انتخابات در یک روز انجام می‌گیرد اما اثر ان در چند سال باقی می‌ماند .

* در انتخابات شرکت کنید ، انتخابات را متعلق به خودتان بدانید که متعلق به شماست و از خدا کمک و هدایت بخواهید که شما را هدایت کند به انچه که درست و حق است و به کسی که شایسته است و بروید پای صندوق و رای بدهید , * به حرف این کسانی که ترویج میکنند که فایده ای ندارد ، نرویم ، نمیرویم پای صندوق رای اعتنا نکنید , اینها دلسوز مردم نیستند .

کسی که دلسوز مردم است مردم را از رفتن پای صندوق منع نمیکند , تقدیر از سفرهای استانی رییس و نمایندگان مجلس / در کنار مردم بودن را ترک نکنید * بحمدالله مجلس در یک سالی که گذشت نشان داد که هم پرتلاش است ، هم دارای همت بلند است ، هم کارامد است , * بحمدالله حضور نیروهای جوان و پرتوان در کنار نیروهایی که سوابق یا تقنینی دارند یا سوابق اجرایی دارند ، موجب شده است که این مجلس توفیقات خوبی را به دست بیاورد ، هم در زمینه تصویب تعداد معتنابهی از لوایح و طرح‌ها در موضوعات مهم و هم در زمینه حضور مردمی ، حضور در میان مردم و دیدن صحنه‌های واقعی زندگی مردم .

* سفرهای استانی رییس محترم مجلس و روسای کمیسیون‌ها و بعضی از نمایندگان محترم حقیقتا حرکت و اقدام بسیار خوبی است و باید ان شاءالله ادامه پیدا کند , * حضور در کنار مردم را ترک نکنید ، یکی از موفقیت‌های بزرگ این است که بتوانید در کنار مردم باشید و در کنار مردم بمانید , مراقب باشید که با عمل یا گفتار خودتان به مخالفین خود کمک نکنید ! * از شروع کار این مجلس یک عده ای برنامه خودشان را این قرار دادند که یک تصویر منفی از مجلس نشان بدهند .

* اظهاراتی کردند ، می‌کنند باز هم در فضاهای رسانه ای گوناگون که امروز در اختیار همه است ، اظهاراتی می‌کنند که انسان بوی دلسوزی را از این اظهارات نمی‌شنود , * ان توصیه ای که من می‌خواهم بکنم این است که شما مراقب باشید که با عمل خودتان یا با گفتار خودتان به مخالفین خودتان کمک نکنید , * توصیه موکد بنده این است ، رفتار و گفتار در درون مجلس یازدهم باید جوری باشد که مخالفین این مجلس را تایید نکند .

در ابتدای این جلسه ، اقای قالیباف رییس مجلس شورای اسلامی گزارشی از عملکرد یکساله‌ی مجلس یازدهم ارائه کرد ,.