رزومه کم وزن کاندیداهای ریاست جمهوری

۱۴۰۰/۰۳/۰۶ ۱۴:۰۱:۵۹


ایران پرسمان - خبرانلاین / در میان 7 کاندیدای حاضر در گود رقابت 1400، پنج نفر اصولگرا هستند ، یک نفر مستقل و دیگری هم اصلاح‌طلب , اما نه اصولگرایانش اصولگرایانی میانه رو تعریف می‌شوند نه اصلاح‌طلبش جای پای محکمی در این جریان دارد , ظهر سه شنبه چهارم خرداد ، وزارت کشور سرانجام به طور رسمی لیست نامزدهای تایید صلاحیت شده برای انتخابات 1400 را منتشر کرد .

لیستی که البته از دوشنبه شب سر از برخی اکانت‌های توییتر و بعدتر خبرگزاری فارس دراورد , نهایتا این لیست با دو شوک بزرگ یعنی حذف شدن علی لاریجانی و اسحاق جهانگیری منتشر شد تا 7 نفر به دور نهایی انتخابات برسند : 1, ابراهیم رییسی 2.

سعید جلیلی 3, امیرحسین قاضی زاده هاشمی 4, علیرضا زاکانی 5.

محسن رضایی 6, عبدالناصر همتی 7, محسن مهرعلیزاده با نگاهی گذرا هم می‌توان متوجه شد که طیف غالب در نامزدهای تایید شده‌ی شورای نگهبان ، محافظه کاران صحنه سیاست ایران هستند .

تفاوت‌ها در طیف محافظه کار یا همان اصولگرایان ، بسیار اندک است و ناچیز , گرچه همتی و مهرعلیزاده متفاوت با 5 کاندیدای دیگر هستند ولی انها را می‌توان خالی از حمایت طیف مقابل محافظه کاران یا همان اصولگرایان دانست , به طور کلی می‌توان نامزدهای این دوره را به طیف‌های مختلف اصولگرایی تقسیم کرد .

کاندیدایی اصولگرا نه مستقل ابراهیم رییسی ؛ دومین بار است که وارد انتخابات ریاست جمهوری شده است ؛ خودش می‌گوید که مستقل هستم ولی اطرافیان و مشی او مساله دیگری را نشان می‌دهد ؛ او یکی از اصولگراترین نامزدهای انتخابات پیش رو است , رییسی سال 96 وقتی نامزد انتخابات شد انچنان شناخته شده نبود , تا ان زمان سمت‌های مختلفی در قوه قضاییه داشت و هنگامه‌ی انتخابات 96 با حکم رهبری ، تولیت استان قدس رضوی بر عهده‌اش بود که البته ان زمان هم سمت قضایی خود را داشت .

در جریان مناظرات 96، روحانی و جهانگیری با حملات بی امان به رییسی که در پاسخ به سخنانش بود ، او را مغلوب کردند ؛ موردی که در مناظره‌های انتخاباتی اجتناب‌ناپذیر است و صحنه‌های نااشنایی نیست , مجموع ارای ماخوذه ، نشان داد که تنها 16 میلیون رای با او همراه است ؛ رییسی پس از شکست در کارزار انتخابات دوباره به استان قدس رضوی بازگشت , متولد 1339 است و دروس حوزوی خوانده ؛ سال 1359 دادیار کرج شد و نخستین موقعیت قضایی خود را تجربه کرد .

مدتی بعد دادستان کرج شد و دو سال بعدش همزمان دادستانی همدان را هم بر عهده گرفت , سال 64 جانشین دادستان انقلاب تهران شد ؛ از 68 تا 73 هم دادستان تهران بود و بعد از این سمت به سازمان بازرسی کل کشور رفت و تا سال 83 در انجا ماند , رییسی از 83 تا 93 معاون اول قوه قضاییه بود ؛ به عبارت دیگر 4 سال معاون اول مرحوم هاشمی شاهرودی بود و 6 سال هم معاون اول صادق لاریجانی .

او از 1393 تا اواخر 1394 هم دادستان کل کشور بود , ضمن اینکه از سال 1391 با حکم مقام معظم رهبری دادستان کل ویژه روحانیت شد , سال 94 هم تولیت استان قدس رضوی به او سپرده شد و همزمان دادستان ویژه روحانیت هم بود .

مرداد ماه 96 یعنی 3 ماه بعد از انتخابات ریاست جمهوری ، مقام معظم رهبری طی حکمی او را به عضویت مجمع تشخیص مصلحت نظام و اسفند 97 هم به ریاست قوه قضاییه منصوب کردند , رییسی در زمان حیات امام حکم‌های زیادی از ایشان برای امور قضایی کشور دریافت کرده بود , با نگاهی به سوابق رییسی و عضویتش در جامعه روحانیت مبارز نشان می‌دهد که او نه تنها مستقل نیست و نخواهد بود که یکی از نامزدهای اصولگرا خواهد بود .

رییس جمهور اینده یا وزیر خارجه یا دبیر شورایعالی امنیت ملی ؟ سعید جلیلی ؛ 56 ساله است و نماینده رهبری در شورای عالی امنیت ملی ؛ یکی از گزینه‌های وزارت خارجه یا دبیری شورای عالی امنیت ملی در دولت اصولگرای بعدی است , او در دوره محمود احمدی‌نژاد دبیر شورای عالی امنیت ملی بود ؛ از مهر 86 تا پایان دولت او در سال 92, جلیلی در ان زمان عنان مذاکرات هسته ای را در دست داشت و محصول مذاکرات او ، اجماع جهانی و قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران بود ؛ که سهمگین‌ترین انها 1929 خرداد 89 به تصویب رسید و راه را برای تحریم‌های یکجانبه دیگر هم باز کرد و فصل جدیدی در اقتصاد ایران باز گشوده شد .

فارغ التحصیل دکترای « معارف و علوم سیاسی » از دانشگاه امام صادق است ؛ دانشگاهی که به نوعی ماموریت تربیت مدیر در طیف محافظه کاران را بر عهده دارد , جلیلی در این دانشگاه « دیپلماسی پیامبر » تدریس می‌کند , او از مدیران وزارت خارجه در زمان هاشمی رفسنجانی بود که با روی کار امدن خاتمی ، مدیر بررسی‌های جاری دفتر رهبری شد و پس از رفتن خاتمی دوباره به وزارت خارجه بازگشت .

جلیلی جانباز جنگ تحمیلی است و در جریان عملیات کربلای 5 پای راست خود را از دست داده , او هم به لحاظ تفکری یکی از اصولگراترین نامزدهای انتخابات جاری است , جلیلی قرابت نزدیک فکری به جبهه پایداری و پدر معنوی انها مرحوم مصباح یزدی دارد ؛ از این رو می‌توان به او اصولگرای نزدیک به پایداری هم لقب داد .

یک کاندیدای دیگر نزدیک به جبهه پایداری امیرحسین قاضی زاده هاشمی ؛ یک سال سابقه نایب رییسی مجلس را دارد و چند دور هم نمایندگی , برای شورای نگهبان همین‌ها کافی بود تا او را به عنوان رجل سیاسی و مذهبی بپذیرد تا نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری به رزومه‌اش اضافه شود , 50 ساله و متخصص گوش و حلق و بینی است ؛، از زمان تشکیل جبهه پایداری ، به عضویت این تشکل سیاسی درامد و در فاصله سال‌های 1392 تا 1393 سخنگوی ان بود .

او الان می‌گوید که عضو پایداری نیست ولی مواضعش نزدیک به این تشکل سیاسی است و می‌توان به او هم اصولگرایی با تفکرات نزدیک به پایداری گفت , کارنامه کم وزن یک کاندیدای ریاست جمهوری علیرضا زاکانی ؛ او هم بیشترین سوابقش به دوران مجلس ختم می‌شود ؛ البته زاکانی همان یکسال نایب رییسی مجلس را که قاضی زاده هاشمی دارد ، هم ندارد , اما همین‌ها شورای نگهبان را راضی کرد که او را هم به عنوان نامزد انتخابات ریاست جمهوری 1400 تایید صلاحیت کند ؛ جالب اینکه زاکانی در سال‌های 92 و 96 هم برای ریاست جمهوری نام‌نویسی کرده بود که شورای نگهبان او را تایید صلاحیت نکرد .

چهار دوره مجلس حضور داشته و در این دوره رییس مرکز پژوهش‌های مجلس شده است , مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران مهمترین جایگاه او در دنیای سیاست تا سال 76 بوده , نخستین مسئولیت او مجلس هفتم بود که به لطف رد صلاحیت گسترده نمایندگان مجلس ششم ، زاکانی توانست برای اولین بار بر صندلی‌های مجلس بنشیند .

مجالس هشتم و نهم هم در پارلمان حاضر بود و مجلس دهم نتوانست مانند سایر اصولگرایان وارد مجلس شود و مجلس یازدهم باز هم به لطف رد صلاحیت‌های گسترده و مشارکت پایین مردم تهران به مجلس راه یافت , دیگر مسئولیت زاکانی که احتمالا برای شورای نگهبان هم خیلی به چشم امده ریاست کمیسیون ویژه بررسی برجام در مجلس نهم است , 56 ساله است و دکترای پزشکی هسته ای دارد ؛ چند سال پیش ماجرای کارنامه و تحصیلات زاکانی سر و صدای زیادی به پا کرده بود .

او زمانی با ابادگران و همراهان احمدی‌نژاد بود ؛ بعدها راهی جبهه متحدان اصولگرایی شد که از منتقدان احمدی‌نژاد بودند و بعدتر هم یک طبقه میزان اصولگرایی خود را افزایش داد به جبهه نیروهای انقلاب اسلامی پیوست , از طرفی او ادعای مبارزه با فساد دارد , به این ترتیب او را باید اصولگرایی همراه با تمام طیف‌ها دانست .

برادر محسن امد و رکوردشکنی کرد محسن رضایی ؛ نامزد همیشه در صحنه ؛ تا پیش از این 3 بار وارد انتخابات شده بود , سال 84 که دو روز مانده به رای‌گیری انصراف داد , 88 و 92 که تا پایان ماند و رای نیاورد .

او امسال هم ثبت نام کرده که تا پیش از این رکورد او و قالیباف یکسان بوده اما با نام‌نویسی برای انتخابات 1400 گوی رقابت را از قالیباف ربود و رکورددار حضور در کارزار انتخابات ریاست جمهوری شد , 67 ساله است و بچه‌ی مسجد سلیمان , او در دوران جنگ فرماندهی کل سپاه پاسداران را بر عهده داشت و پس از پایان جنگ هم او تا سال 76 فرمانده کل بود .

پس از کنار رفتن از فرماندهی کل سپاه ، ردای نظامی را از تن بیرون کرد و به مجمع تشخیص مصلحت نظام رفت و با حکم مقام معظم رهبری دبیر این مجمع شد , گرچه او در دایره اصولگرایان است اما تصمیم گیران اصولگرایان انچنان به او توجهی ندارند , رضایی علاوه بر بخشی از اصولگرایان ، حمایت برخی دوستان خود را هم دارد .

او تنها نامزد با سابقه نظامی است که در بین نامزدهای نهایی انتخابات وجود دارد , او را می‌توان از جمله اصولگرایان سنتی دانست که البته بابت سابقه‌اش در بین نظامیان پایگاه رای هم دارد , کاندیدایی اقتصاددان که رجل سیاسی شد عبدالناصر همتی ؛ رییس کل فعلی بانک مرکزی ؛ 64 ساله و متولد کبودراهنگ .

او پیش از سمتش در بانک مرکزی ، مدیر کل بیمه مرکزی در دو مقطع ، مدیرعامل بانک ملی و بانک سینا ، و همچنین معاونت سیاسی و رییس واحد مرکزی خبر در دهه 60 تا سال 73 در کارنامه او دیده می‌شود , همتی بیشتر شخصیتی اقتصادی است تا سیاسی , دکترای اقتصاد از دانشگاه تهران دارد و پیش از منصوب شدن برای رییس کل بانک مرکزی قرار بود سفیر ایران در چین باشد .

گرایش سیاسی خاصی ندارد و می‌توان او را غیرجناحی ارزیابی کرد , ردصلاحیت شده مجلس ، تایید صلاحیت ریست جمهوری شد محسن مهرعلیزاده :؛ 65 سال دارد و اهل مراغه است , او سابقه استانداری خراسان در دولت اول خاتمی را دارد .

سال 96 هم در دولت روحانی او استاندار اصفهان شد که حدود یکسال بعد به دلیل قانون منع به کارگیری بازنشستگان از سمت خود کنار رفت , او در دولت دوم خاتمی سمت معاونت تربیت بدنی رییس جمهوری را بر عهده داشت , مورد مهرعلیزاده یکی دیگر از شگفتی‌های تایید صلاحیت‌های این دوره از انتخباات است ؛ او سال 84 نامزد ریاست جمهوری شد و به همراه مصطفی معین از سوی شورای نگهبان رد صلاحیت شد ؛ اما با حکم حکومتی رهبری این دو به رقابت‌های انتخاباتی بازگشتند و توانست کمی بیش از 4 درصد ارا را از ان خود کند .

اما ماجرا یه همینجا ختم نمی‌شود ؛ او برای انتخابات مجلس نام‌نویسی کرد ولی شورای نگهبان باز هم او را ردصلاحیت کرد , حالا این بار مهرعلیزاده با یک بار رد صلاحیت در ریاست جمهوری و بازگشت با حکم حکومتی و همچنین یک رد صلاحیت برای مجلس ، در انتخابات 1400 تایید صلاحیت شده است , با وجود حضور در دولت خاتمی ، مواضع او انچنان اصلاح‌طلبانه نیست و بیشتر لقب اصلاح‌طلبی را دارد .

با توجه به نامزدهای تایید شده می‌توان گفت که 5 نامزد قطعا اصولگرا هستند ؛ اصولگرایانی که به سمت اصولگرایان معتدل هیچ تمایلی ندارند ؛ یک نامزد بدون جهت‌گیری سیاسی و یک نامزد هم اصلاح‌طلب در نام ,.
استان قدس رضوی ایران تهران چین مراغه ایران خبرانلاین اصولگرا وزارت کشور خبرگزاری فارس شورای نگهبان اصولگرایان اصولگرایی قوه قضاییه دادستانی همدان سازمان بازرسی کل کشور مجمع تشخیص مصلحت نظام شورای عالی امنیت ملی وزارت خارجه دولت اصولگرای شورای امنیت سازمان ملل دانشگاه امام صادق دانشگاه دیپلماسی پیامبر مجلس مجلس ششم مجلس دهم مجلس یازدهم ابادگران بانک مرکزی دانشگاه تهران استانداری خراسان دولت اول خاتمی دولت روحانی دولت دوم خاتمی دولت خاتمی اصولگرایانی علی لاریجانی اسحاق جهانگیری امیرحسین قاضی زاده هاشمی محسن مهرعلیزاده همتی مهرعلیزاده ابراهیم رییسی رییسی رهبری روحانی جهانگیری هاشمی شاهرودی مقام معظم رهبری سعید جلیلی محمود احمدی نژاد جلیلی هاشمی رفسنجانی خاتمی مصباح یزدی اصولگرای علیرضا زاکانی زاکانی قاضی زاده هاشمی احمدی نژاد محسن محسن رضایی قالیباف رضایی عبدالناصر همتی مصطفی معین دادیار کرج دادستان کرج جانشین دادستان انقلاب تهران دادستان تهران معاون اول قوه قضاییه دادستان کل کشور دادستان کل ویژه روحانیت دادستان ویژه روحانیت ریاست قوه قضاییه رییس جمهور وزیر خارجه دبیر شورایعالی امنیت ملی نماینده رهبری دبیر شورای عالی امنیت ملی مدیر بررسی های جاری دفتر رهبری نایب رییسی مجلس ریاست جمهوری رییس مرکز پژوهش های مجلس مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران فرماندهی کل سپاه رییس کل فعلی بانک مرکزی مدیر کل بیمه مرکزی مدیرعامل بانک ملی و بانک سینا رییس واحد مرکزی رییس کل بانک مرکزی سفیر ایران استاندار اصفهان معاونت تربیت بدنی رییس جمهوری انتخابات ریاست جمهوری عملیات کربلای 5 انتخابات ریاست جمهوری 1400 انقلاب اسلامی جنگ فرماندهی کل سپاه پاسداران