مهاجری : دوقطبی بین رییسی و رضایی است

۱۴۰۰/۰۳/۰۶ ۱۴:۰۱:۵۵


ایران پرسمان - اکو ایران / محمد مهاجری با اشاره به اینکه مردم به نحوی رفتار شورای نگهبان را جبران خواهند کرد ، گفت : من فکر می‌کنم در انتخابات 28 خرداد اگر دو گانه ای شکل بگیرد بین اقای رییسی و اقای رضایی خواهد بود , این دو گانه هرگز یک دو گانه سیاسی نیست چون تفاوت چندانی بین دیدگاه‌های اقای رییسی و اقای رضایی وجود ندارد ، البته مقداری عقبه سیاسی انها فرق می‌کند , انتشار اسامی کاندیداهای ردصلاحیت شده انتخابات ریاست جمهوری با واکنش بسیاری از کنش گران و فعالان سیاسی و رسانه ای مواجه شده است .

برخی حیرت زده شدند و برخی دیگر نه , محمد مهاجری از جمله این فعالان سیاسی است که به این اقدام شورای نگهبان واکنش نشان داده است , او در گفتگو با اکوایران بر این باور است که چنین اقدامی از سوی شورای نگهبان جای تعجب ندارد البته با مقداری اختلاف ، همان اتفاقی رخ داد که فکر می‌کرد .

* اقای مهاجری ! به نظر شما از جانب شورای نگهبان سخت‌گیری صورت گرفته است ؟ این خبر خیلی برای من هیجان نداشت و تعجب اور هم نبود , شاید به گونه ای همان اتفاقی افتاد که فکر می‌کردم ( با مقداری اختلاف ), جلیلی ، زاکانی و قاضی زاده هاشمی کاندیداهای پوششی هستند در حال حاضر به نظر من از بین هفت کاندیدایی که وجود دارند اقای رییسی در جناح خودشان کاندیدای اصلی هستند و سه کاندیدای نمایشی هم ایشان را پشتیبانی می‌کند یعنی اقای جلیلی ، اقای زاکانی و اقای قاضی زاده هاشمی کاندیداهای نمایشی هستند و حتی نمی‌توانم بگویم که پوششی هستند چون اصلا امده بودند که دکوراسیون قضیه درست باشد که حالا هم دکوراسیون درست شد .

مهرعلیزاده و همتی دیر رسیدند از طرفی در مورد اقای همتی به همان دلایلی که در فضای سیاسی مطرح بود که اقای جهانگیری ممکن است دچار مشکلاتی بشود و کارنامه دولت فعلی را مجبور باشد نمایندگی کند به نظرم می‌اید نباید با اقبال زیادی مواجه باشد ، همین طور اقای مهرعلیزاده که به نظرم خیلی دیرهنگام رسیدند , دوقطبی بین رییسی و رضایی است من فکر می‌کنم در انتخابات 28 خرداد اگر دو گانه ای شکل بگیرد بین اقای رییسی و اقای رضایی خواهد بود , این دو گانه هرگز یک دو گانه سیاسی نیست چون تفاوت چندانی بین دیدگاه‌های اقای رییسی و اقای رضایی وجود ندارد ، البته مقداری عقبه سیاسی انها فرق می‌کند .

شعار مستقل بودن رییسی با انتخاب وزیر احمدی‌نژاد در ستادش یک شعار توخالی است یعنی به هر حال عقبه سیاسی اقای رییسی با اینکه ایشان اصرار دارند که بگویند مستقل هستند ولی وقتی که ایشان رییس ستادشان را از یکی از وزرای اقای احمدی‌نژاد را انتخاب می‌کنند یعنی عملا به یک شعار تو خالی تبدیل می‌شود ، به هرحال هم اقای رضایی و هم اقای رییسی متعلق به یک جناح سیاسی هستند و خیلی تفاوتهای سیاسی ندارند اما به لحاظ عملکردی و به خصوص در موضوع بحث‌های اقتصادی من فکر می‌کنم این دوگانه شکل بگیرد ، با اینکه اقای رییسی یک برنامه 7 هزار صفحه ای اقتصادی دادند اما تصور من این است که اقای محسن رضایی فرصت کافی برای اینکه روی موضوعات اقتصادی کار کند را داشته است ، یعنی ایشان از سال 84 تا الان دارد در این زمینه کار می‌کند و فکر می‌کنم اگر دو گانه ای در حوزه اقتصاد شکل بگیرد بین این دو نفر باشد , بحث درباره اقدام شورای نگهبان سودی به حال اینده ندارد * شما خیلی مستقیم سر وقت خود انتخابات رفتید و بین این هفت نفر قیاس انجام دادید , من سوالم را دوباره تکرار می‌کنم ، در مورد احراز صلاحیتها به نظر شما رفتار شورای نگهبان سخت گیرانه تر از دوره‌های قبلی و حد معمول بود یا خیر ؟ من تعمدا سراغ بخش بعدی رفتم چون یک موضوعی است که گذشته است و بحث کردن در مورد ان نه سودی به حال اینده ما دارد و نه رفتار شورای نگهبان را تغییر خواهد داد .

شورای نگهبان همینجوری بزرگ شده است ، با همین ادبیات و با همین شیوه و با همین روش همینی هست که هست و ما چه بخواهیم و چه نخواهیم شورای نگهبان در همه دوره‌ها همین کار را کرده است و بعضی وقتها غافلگیر شده است و این دفعه دیگر نمی‌خواست غافلگیر شود , انها در 92 و 96 و 84 و 88 و 76 غافلگیر شده بودند و در دوره‌های مختلف مجلس هم همین جور و حتی گاهی اوقات در مورد خبرگان هم همین جور ! این دفعه نمی‌خواست غافلگیر شود و حالا اگر ما بخواهیم بحث کنیم که ایا سخت گیرانه بود ؟ خیر سخت گیرانه نبود چون روش انها همینجوری است ، بنابراین به نظرم باید ساخت , یک تیم گسترده از مدیران باسابقه باید کاندیداهای ریاست جمهوری را بررسی کند * ایا تلاشهایی قبل از اعلام نهایی برای مراوده و مذاکره با اعضای شورای نگهبان صورت گرفته بود که تغییراتی اتفاق بیفتد یا خیر ؟ ایا چیزی به گوش شما از اخبار پشت پرده خورده بود ؟ خیر .

من اصلا پیگیری هم نکردم چون فکر نمی‌کردم چنین اتفاقی متصور باشد که اعضای شورای نگهبان بخواهند با مذاکره چیزی را تغییر دهند , من یک بحث مبنایی‌تری دارم راجب به اینکه ایا شورای نگهبان اصلا صلاحیت این را دارد که صلاحیت کاندیداهای ریاست جمهوری را بررسی کند یا خیر ؟ من در این حرف دارم ، نه اینکه بگویم به لحاظ قانونی ایا صلاحیت دارند یا خیر ؛ قانونی که نوشته‌اند ، من می‌خواهم بگویم بعضی از اقایان شورای نگهبان حداکثر کار مدیریتی که داشته‌اند مثلا یک گروه علمی در دانشگاه زیر نظر اینها بوده است مثلا گروه حقوق دانشگاه تهران یا شهید بهشتی یا ,.

، کسی که تمام کار مدیریتیش همین است چطور می‌تواند قضاوت کند که مثلا اقای محسن رضایی یا اقای رییسی یا هرکس دیگری توان مدیریتی دارد یا خیر ، این حرف خنده داری است , بنابراین درست‌ترین راه ان این است که یک تیم گسترده از مدیران با سابقه که برای مردم شناخته شده باشند ( از مدیران دوره‌های گذشته ) در یک فضایی جمع شوند و کاندیداهای ریاست جمهوری را بررسی کنند و نتیجه ان را به شورای نگهبان دهند و شورای نگهبان نظرات کارشناسی انها را مورد ارزیابی قرار دهد وگرنه بعضی از اقایان شورای نگهبان حتی مدیر گروه علمی در دانشگاه هم نبودند و مثلا استادیار دانشگاه بودند ؛ پس اصل این قضیه به نظر من زیر سوال است اما اینکه الان بنشینیم و بحث کنیم که شورای نگهبان تند بود ، شل بود ، کند بود و ,.

این موضوعی برای گذشته است و الان دیگر چیزی تغییر نمی‌کند , شورای نگهبان دوست نداشت غافلگیر شود * یکی از سورپرایزهای این انتخابات برای اکثریت اقای لاریجانی بود , ایا شما دلیل خاص ان را می‌دانید که چرا ایشان رد صلاحیت شدند ؟ من اطلاعی ندارم منتهی یک جوابی را در دو سوال قبلی عرض کردم .

شورای نگهبان نمی‌خواست این دفعه غافلگیر شود ، اقای لاریجانی دقیقه نود امده بود و کسی فکر نمی‌کرد ایشان بیاید بنابراین شورای نگهبان دوست نداشت غافلگیر شود و دوباره انتخابات برگزار شود و تبلیغات انجام شود و بعد اقای لاریجانی رییس جمهور شود ، اقایان هم دوست ندارند که او رییس جمهور شود پس چرا باید شورای نگهبان چنین کاری را انجام میداد ؟ یک « نه » گفت و خودش را راحت کرد , در انتخابات غیررقابتی هیچ کس نباید خوشحال باشد * اگر قرار باشد یک ماه زودتر پیش بینی داشته باشید ، استقبال انتخاباتی را چگونه ارزیابی می‌کنید ؟ امیدوارم خوب باشد ولی عقل این را نمی‌گوید , وقتی که از مردم نظر سنجی می‌کردند که ایا در انتخابات شرکت می‌کنید یا خیر ، تازه در شرایطی بود که فرض بر این بود که احتمالا اقای ظریف باشد ، اقای جهانگیری باشد ، اقای لاریجانی باشد و اقای رییسی هم باشد ، شاید در حالت ضعیف تر این اتفاق رخ می‌داد .

خبر دارید که اقای رییسی به شورای نگهبان رفته‌اند و در انجا به این روند اعتراض داشتند , اعتراض ایشان هم کاملا درست است ، البته شاید اعتراض ایشان به خاطر شخص خودشان بود مبنی بر اینکه این گونه که شورای نگهبان در حال تایید صلاحیت کردن است به ضرر او است , رییسی به خوبی می‌داند کسی که با خود مسابقه می‌دهد هنر نیست / مردم جواب رفتار شورای نگهبان را می‌دهند چون وقتی انتخابات رقابتی نباشد کسی که وارد زمین انتخابات می‌شود نباید چندان خوشحال باشد چون کسی که با خودش مسابقه دهد و برنده شود که هنر نیست .

بنابراین اقای رییسی این مسئله را به خوبی می‌دانند و به نظر من این کارشان کاملا عقلانی بوده ، اما از طرفی اگر مردم بدانند نتیجه انتخابات از قبل تعیین شده است چه دلیلی دارد که در انتخابات شرکت کنند !؟ شما در یک نظر سنجی پیامکی که بدانید نتیجه ان از قبل معلوم است ، حتی اگر ان پیامک مجانی هم باشد به خودتان زحمت نمی‌دهید که در ان نظر سنجی شرکت کنید چه برسد بخواهید در انتخابات در این وضعیت کرونا شرکت کنید ولی با این وجود واقعا دوست دارم که در یک ماه اینده اتفاقات بهتری در کشور رقم بخورد و به نظرم رفتار شورای نگهبان را مردم به نحوی جبران خواهند کرد یعنی مردم دیگر دوست نداشته باشند ان کار اشتباهی که شورای نگهبان انجام داده است را با یک اشتباه بزرگتر به سراغ ان اشتباه بروند ,.