اغاز فصل مقلدین سیاسی

۱۴۰۰/۰۳/۰۶ ۰۵:۱۱:۱۴


ایران پرسمان - شرق / متن پیش رو در شرق منتشر شده و انتشار ان به معنای تایید تمام یا بخشی از ان نیست ماحصل تایید صلاحیت‌های شورای نگهبان برای انتخابات 1400 نه تنها روی استراتژی سیاست‌ورزی اصلاح‌طلبان اثر خواهد گذاشت ، بلکه به طور قطع بخشی از جریان قدرت در اصولگرایی و بدنه حامی شان را هم به فکر فروخواهد برد , اعتراضاتی که از سوی برخی چهره‌های اصولگرایی ، فعالان رسانه ای و بدنه حامی این جریان به خروجی شورای نگهبان شده ، حاکی از این است که انها نیز از وضعیت پیش امده راضی نیستند و انتخابات را دیگر حتی به اندازه گذشته هم رقابتی نمی‌دانند , برخی از انها بخش هایی از گفته‌های امام یا رهبری را درباره حق انتخاب بازنشر می‌کنند .

یک کاربر اصولگرا در توییتر نوشته است : « ایا می‌دانید انقلابی‌گری نقطه مقابل محافظه کاری است ؟ ایا می‌دانید دفاع از وضع موجود به هر قیمتی یعنی محافظه کاری ؟ کاش دست از دفاع‌های مذبوحانه بردارید و امکان سوال را لااقل برای خودتان گشوده نگه دارید ! ان وقت شاید بشود اسمتان را گذاشت انقلابی », کیان عبداللهی ، سردبیر خبرگزاری تسنیم نیز در توییتی نوشته بود : « انتخابات مطلوب یعنی همه سلایق مختلف داخل نظام در رقابت باشند و مردم انتخاب کنند , تصمیمتان باید به لحاظ عمومی قابل توجیه باشد ، نه اینکه بخش مهمی از بدنه حزب اللهی هم قانع نشوند .

اولی برگرفته از تاکید اقا در سال 84 است و دومی به لحاظ عقلی بدیهی است , حالا خود دانید ,.

,», محمدصالح مفتاح ، عضو حزب اصولگرای پیشرفت و عدالت هم که قبلا از منتشر کنندگان لیست جعلی تایید صلاحیت‌ها خواسته بود عذرخواهی کنند ، دیروز که متوجه شد لیست درست بوده است ، گفت از اینکه انتظار بیشتری داشتم ، عذرخواهی می‌کنم ! یا به نقل از رهبری نوشته است : « مصیبت ان روزی است که مردم پشت کنند به صندوق رای .

این مصیبت است و دشمن این را می‌خواهد ,,.

», او یک کلیپ وایرال شده را که بخشی از یک فیلم درباره حق انتخاب بین دوغ و نوشابه است ، در حساب توییتری خود منتشر کرده است ؛ کلیپی که پیش تر منتقدان جدی عملکرد شورای نگهبان منتشر می‌کردند , اگرچه ابراهیم رییسی خروجی شورای وحدت و شورای ائتلاف اصولگرایان بود ، اما این اجماع ، لزوما ماحصل یک توافق صد درصد فکری - سیاسی نبود .

بخش مهمی از ان ، توافقی سلبی بود , نگرانی از چند پارگی و زیر میز بازی زدن از سوی برخی جریان‌های متاخر با توجه به تجربه سال‌های گذشته ، باعث شده بود سنتی‌ها و متقدمان کوتاه بیایند و اصراری بر گزینه‌های دیگر نکنند ؛ سراغ چهره ای بروند که قبلا امتحان پس داده و تنها عامل انتخابش ، اجماع حداکثری باشد , همین سلبی بودن اجماع است که باعث می‌شود در جلسه جامعه اسلامی مهندسین هم خود باهنر و هم خود روسای دفاتر استانی از انحصار در ستادهای انتخاباتی رییسی گلایه کنند ؛ اینکه فقط به جریان یا جریان‌های خاصی از اصولگرایی در این ستادها میدان داده می‌شود .

مشخص است علت این اتفاق چیست , اصولا فعالان ستادهای انتخاباتی ، مدیران و سمت گیران بالقوه دولت احتمالی نامزد برنده‌اند , طبیعتا هر جریان یا طیفی که نفوذ و قدرت بیشتری در ستادهای یک نامزد داشته باشد ، در اینده هم امکان اینکه سهم بیشتری از قدرت و اثرگذاری گفتمانی قوی‌تری داشته باشد ، بیشتر است .

« شرق » در گزارشی در سالنامه 99 با عنوان «1400 پایان کلیشه اصولگرایی »، به این اشاره کرده بود که این انتخابات فصل جدیدی را در بروز می‌دهد و زایش طبقه جدیدی از اصولگرایان را اغاز می‌کند ؛ همان‌ها که خودشان را انقلابی می‌دانند نه اصولگرا ؛ جریان متاخر , حذف علی لاریجانی از رقابت‌ها اگرچه شاید در ظاهر ادامه همان روند حذف لاریجانی‌ها از قدرت به عنوان حلقه اخر تعبیر و تفسیر شود ، اما در یک نمای بزرگ تر ، نماینده خروج طیفی از اصولگرایان است که با امدن مجلس یازدهم اغاز شد ؛ روندی که با دولت‌های نهم و دهم اغاز شده بود ، اما به تعبیر خودشان به انحراف رفت و با امدن دولت روحانی متوقف شد , کنارماندن لاریجانی از دور رقابت‌ها ، ادامه روندی است که در سال‌های اخیر شاهدش بوده‌ایم ؛ از بدون اثر سیاسی شدن احزابی همچون موتلفه و جامعه روحانیت و کناره‌گیری ناطق در سال‌های گذشته تا حاشیه‌نشینی امثال احمد توکلی ، محمدرضا باهنر و حتی جایگاه امثال مصطفی میرسلیم ، نادران و .

,, در نهادهای انتخاباتی .

حمایت شورای وحدت اصولگرایان متشکل از همین جریان‌های متقدم مانند حزب موتلفه و جبهه پیروان خط امام و رهبری و جامعه اسلامی مهندسین از رییسی هم دقیقا ناظر بر همین احیای سیاسی دوباره است , انها عامدانه با حمایت از رییسی که مورد وفاق جریان‌های متاخر است و دور کردن اتهامی مانند حمایت از لاریجانی از خود ( جریان‌های متاخر به ویژه شورای ائتلاف اصولگرایان در ابتدا شورای وحدت را متهم به حمایت از علی لاریجانی کرده بودند )، به دنبال تثبیت موقعیت در حال از دست رفتن خود در جریان اصولگرایی هستند , انتخابات 1400 به معنی تثبیت یک پارادایم جدید در جریان قدرت اصولگرایی است .

در پارادایم جدید ، متقدمانی که حکم مجتهدان سیاسی را در این جریان داشتند ، جای خود را به مقلدان سیاسی خواهند داد و این یک ازمون سخت گیرانه از سوی نسل جدید اصولگرایانی است که وارد میدان شده‌اند و ان طورکه مشخص است ، عنان کار را هم در دست گرفته‌اند و گفتمان سیاسی شان حتی بر شورای نگهبان به ظاهر کهن سال نیز غلبه دارد ؛ برای نمونه ، اخبار مرتبط با رد صلاحیت‌ها ، به ویژه رد صلاحیت جهانگیری و لاریجانی ، در این چند روزه از کانال یک جریان خاص درون اصولگرایی به بیرون درز می‌کرد , ان زمان اینها شایعه و غیر قابل باور به نظر می‌رسید ؛ اما حالا که خروجی شورای نگهبان به تایید وزارت کشور هم رسید ، معلوم می‌شود این اخبار چندان هم شایعه نبوده است , به طور مشخص ، اخبار رد صلاحیت از کانال رسانه‌های نزدیک به جریان جبهه پایداری ، یکی از طیف‌های متاخر اصولگرایی ، به بیرون درز و نشت کرده بود .

تایید صلاحیت علی لاریجانی می‌توانست یا محتمل بود که در صف اصولگرایان انشقاق ایجاد کند ؛ در صورتی که مناظره‌ها به سمتی پیش می‌رفت که لاریجانی در ان دست بالا را پیدا می‌کرد ، این احتمال قوی تر می‌شد و این اتفاقی نبود که خوشایند جریان‌های متاخر اصولگرایی باشد ,.