کارنامه فعالیت 7 مسافر پاستور

۱۴۰۰/۰۳/۰۵ ۱۱:۳۰:۲۱


ایران پرسمان - خراسان / ماراتن رقابت انتخاباتی 7 نامزد ریاست جمهوری 1400 با اعلام نتایج بررسی صلاحیت‌ها از سوی شورای نگهبان اغاز شد , فهرستی که واکنش‌های متفاوت و گاه تندی را برانگیخت ؛ در گزارشی ، کارنامه فعالیت 7 مسافر پاستور را بررسی کرده‌ایم , شامگاه دوشنبه و در حالی که گمانه زنی‌ها در خصوص لیست نهایی تایید صلاحیت شدگان به اوج خود رسیده بود ، به ناگاه خبرگزاری فارس با تیتر « دست رد شورای نگهبان به بانیان وضع موجود » از لیست هفت نفره تایید صلاحیت شدگان رو نمایی کرد : « سید ابراهیم رییسی ، سعید جلیلی ، سید امیر حسین قاضی زاده هاشمی ، محسن رضایی ، علیرضا زاکانی ، محسن مهر علیزاده و عبدالناصر همتی .

» لیستی که نبود چهره‌های شاخصی همچون علی لاریجانی و اسحاق جهانگیری و از سوی دیگر وجود افرادی همچون مهر علیزاده که پیش از این در انتخابات مجلس رد صلاحیت شده بودند و علیرضا زاکانی ، باعث شد که بسیاری این لیست منتشر شده توسط خبرگزاری فارس را همانند دیگر لیست‌های انتخاباتی در حد یک گمانه تلقی کنند و حتی در فضای مجازی به ان واکنش طنازانه داشته باشند تا این که از شامگاه روز گذشته رفته رفته احتمال درست بودن این فهرست قوت گرفت و ظهر روز گذشته ، لیست نهایی تایید صلاحیت شدگان که به دست وزارت کشور رسیده بود ، در اخبار سراسری ساعت 14 اعلام شد و یکی بودن ان با لیست ادعایی فارس و نبود چهره‌های شاخصی چون لاریجانی به شدت بازتاب یافت و برخی را شوکه کرد , لیستی که نه تنها موجی از واکنش‌ها در فضای مجازی را به همراه داشت بلکه حتی باعث شد سید ابراهیم رییسی کاندیدای پرچمدار جریان اصولگرایی نیز از تلاش‌های خود برای اضافه شدن بعضی از اسامی به لیست تایید صلاحیت شدگان خبردهد : « از دیروز عصر که از نتایج تایید صلاحیت‌ها مطلع شدم ، شاید شماها و خود اقایان هم خبر نداشته باشند ، من تماس هایی گرفتم و در حال انجام رایزنی هایی هستم که صحنه انتخابات ، رقابتی تر و مشارکتی تر شود ,» در این بین اما روز گذشته اعلام شد که قرعه کشی کاندیداهای تایید صلاحیت شده برای مناظرات که بنا بود روز گذشته انجام شود ، به تعویق افتاده است ؛ موضوعی که این گمانه را تقویت کرد که ممکن است ترکیب نهایی تایید صلاحیت شدگان دستخوش تغییرات قرار گیرد .

هر چند بیاینه‌های منتشر شده از سوی نامزدهای رد صلاحیت شده این احتمال را ضعیف تر کرد , انتقادها از شورای نگهبان در این میان به رغم دفاع برخی کاربران فضای مجازی از این تصمیم شورای نگهبان برخی دیگر از این تصمیم انتقاد کردند , علی جنتی وزیر سابق فرهنگ و ارشاد در توییتی نوشت : « سرانجام پس از 10 روزبحث ومناقشه ، شورای نگهبان نامزدهای مدنظر خود را برای ریاست جمهوری اعلام کرد .

یک ضرب المثل فارسی می‌گوید :« کوه زایید ، موش زایید !» بدیهی است با این تعداد کاندیدای پوششی از هم اکنون نتیجه انتخابات روشن است و ان چه در این میان با مشارکت اقلیت قربانی می‌شود ، جمهوریت نظام خواهدبود ,» مصطفی فقیهی مدیر مسئول سایت انتخاب نیز در صفحه توییتر خود نوشت : « هیچ گاه ندیدم شورای نگهبان به دلیل رد صلاحیت و تایید برخی ، این چنین از منتهاالیه راست و ارزشی‌ها تا منتهاالیه چپ ، مورد نقد و گاه حمله قرار گرفته باشد , شورای نگهبان حتما باید بابت این تصمیم خود و تحمیل هزینه ای سنگین به کشور پاسخگو باشد .

» واکنش‌ها به همین جا ختم نشد و حتی پای اعتراض برخی چهره‌های اصولگرایی نیز به میان امد , از جمله پرویز امینی فعال سیاسی در صفحه توییتر خود با انتقاد شدید از شورای نگهبان نوشت : « شورای محترم نگهبان !,.

, کاری کردید کارستان ! خدا قوت ! با یک کاندیدای اصلی ( رییسی ) و چند نامزد کمکی و یک مثقال رقیب ( مهرعلیزاده _ همتی )، مفاهیمی مثل مشارکت ، رقابت ، انتخابات و رای مردم معنایی دارد ؟» کیان عبداللهی سردبیر خبرگزاری تسنیم نیز در اعتراض به رد صلاحیت شدگان انتخابات ریاست جمهوری نوشت : « اقایان شورای نگهبان ! 1- انتخابات مطلوب یعنی سلایق مختلف داخل نظام در رقابت باشند و مردم انتخاب کنند 2- تصمیماتتان باید به لحاظ عمومی قابل توجیه باشد نه این که بخش مهمی از بدنه حزب اللهی هم قانع نشوند اولی برگرفته از تاکید اقا درسال 84 است و دومی به لحاظ عقلی بدیهی است , حالا خود دانید .

» قانون مداری یا مصلحت سنجی ؟ از سوی دیگر اما کاربرانی نیز معتقد بودند که این رفتار شورای نگهبان به دور از مصلحت سنجی‌های همیشگی و منطبق بر قانون است , در همین خصوص علی جعفری از چهره‌های نزدیک به سعید جلیلی در توییتی نوشت : « تا دیروز شورای نگهبان را به خاطر تایید صلاحیت حسن روحانی و جهانگیری ، مقصر وضع موجود می‌دانستند ؛ حالا که شرکا و بانیان وضع موجود رد صلاحیت شده‌اند ، شورای نگهبان را متهم به مهندسی می‌کنند ,» جعفری در توییت دیگری هم نوشت : « از یک طرف شورای نگهبان را متهم به مهندسی می‌کنند و از طرف دیگر می‌گویند شورای نگهبان باید در جهت افزایش مشارکت ، مهندسی کند .

بالاخره شورای نگهبان قانون را اجرا کند یا مهندسی کند ؟» البته این سخنان واکنش‌های جالبی هم در فضای مجازی داشت از جمله محمد دلاوری مجری مشهور در توییتی نوشت : « فهرست شورای نگهبان موافق هم داره ؟ خود رییسی هم که مخالفه ,» حسین دهباشی نیز در توییتی واکنش کاملا متفاوتی به رد صلاحیت‌ها داشت و نوشت : « تک تک کسانی که نامزد شدند - با امضا زیر اوراق ثبت نام - به قانون اساسی و اصل 99 ان ( درباره اختیارات ش , نگهبان ) اعلام وفاداری کرده بودند .

تک تک شان با همین سازوکار - و با حذف رقبایشان در انتخابات‌های دیگر - کاره ای شده بودند , چیزی که عوض دارد ، گله ندارد ,» همچنین تعدادی از کاربران با اشاره به پیشتازی قابل توجه سید ابراهیم رییسی نسبت به سایر نامزدها ، این نحوه گزینش شورای نگهبان را به ضرر او تلقی کردند .

کاربری در همین خصوص نوشته بود : « رییسی این چهار سال محبوبیت اجتماعی زیادی به ویژه بین محرومان کسب کرد , در نظرسنجی‌ها هم بالاتر از بقیه بود , رد صلاحیت‌ها ضربه سنگینی به اعتبار و محبوبیت رییسی هم هست .

» یا کاربر دیگری هم گفته بود : « بازنده اول ردصلاحیت‌ها شخص رییسیه که با این که در حالت عادی هم تو نظرسنجی‌ها از بقیه بالاتر بود ، الان به خاطر این وضعیت هدف هجمه قرار می‌گیره و اگه پیروز شه هم جایگاهش سست تر می‌شه و حتی اگه بعضی صلاحیت‌ها تغییر کنه بازهم از لحاظ رسانه ای ضربه خورده و رقیبش تقویت شده ,» از سوی دیگر علی اکبر رائفی پور در توییتی نوشت : « هیچ کسی در مقابل ابروی نظام خط قرمز محسوب نمی‌شود ! مجلس هرچه سریع تر باید قانونی را به تصویب برساند که مبتنی بر ان علت رد یا عدم احراز صلاحیت کاندیداهای معترضی که اقدام به رسانه ای کردن موضوع کرده باشند ، توسط شورای نگهبان به اطلاع عموم مردم برسد ,» در این بین مهدی فضائلی معاون اطلاع‌رسانی دفتر نشر اثار رهبر انقلاب نیز در توییتی نوشت :« ازمون دشوار و مهم سیاست‌ورزی مومنانه برای دکتر لاریجانی ، ان شاءا .

,, سربلند بیرون می‌ایند .

» کدخدایی : رسیدگی به اعتراض نداریم در این بین کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در واکنش به انتقادات از رد صلاحیت‌ها و نبود چهره‌های شاخص از دیگر سلایق سیاسی گفت :« ملاک و معیار اعضای شورای نگهبان ، قانون است و شورای نگهبان بدون توجه به جناح‌ها و گروه‌ها تصمیم می‌گیرد و ممکن است در دوره ای نامزدهای یک جریان بیشتر و در دوره دیگر نامزد‌های جریان غیر همسو با ان بیشتر باشد ,» وی افزود : « چون اصولا در ریاست جمهوری بحث رد صلاحیت وجود ندارد و احراز صلاحیت است ، طبق قانون ، خود قانون گذار مرحله ای برای رسیدگی به اعتراض و شکایت و این گونه مسائل لحاظ نکرده ، در واقع وقتی ما اسامی را اعلام کردیم و وزارت کشور هم اطلاع‌رسانی می‌کند وارد موعد قانونی تبلیغات می‌شویم ,» املی لاریجانی علیه شورای نگهبان اما انتقادات صریح ایت ا .

,, صادق املی لاریجانی به عملکرد شورای نگهبان نگاه‌ها را به خود جلب کرد .

این عضو فقهای شورای نگهبان و برادر علی لاریجانی چهره شاخص رد صلاحیت شده ، در رشته توییتی نوشت : « از اولین حضور این جانب در شورای نگهبان در سال 1380، حدود 20 سال می‌گذرد , در تمام این مدت ، از شورای نگهبان دفاع کرده‌ام ، حتی در سال هایی که در قوه قضاییه بودم ؛ اما هیچ گاه تصمیمات شورا را تا این حد غیر قابل دفاع نیافته‌ام ؛ چه در تایید صلاحیت‌ها و چه در عدم احراز صلاحیت‌ها ,» رییس سابق قوه قضاییه همچنین از ان چه « دخالت‌های فزاینده دستگاه‌های امنیتی از طریق گزارش‌های خلاف واقع ، در تصمیم‌سازی برای شورای نگهبان » خواند ، انتقاد کرد .

بیانیه‌های لاریجانی وجهانگیری علی لاریجانی در بین دیگر نامزد‌های انتخاباتی مهم‌ترین چهره ای بود که رد صلاحیتش همگان را شگفت زده کرد تا جایی که علی مطهری که خود در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری نام‌نویسی کرده بود ، با بیان این که رد صلاحیت خودش قابل پذیرش است اما لاریجانی نه ، در صفحه توییتر خود نوشت : « از رد صلاحیت خودم با وجود ان که می‌دانم دلیل قانع کننده ای ندارد می‌گذرم اما از رد صلاحیت اقای لاریجانی که همیشه گوش به فرمان نظام بوده و تجربه گران سنگی برای امروز نظام داشت در حیرتم !»« استناد به مصوبه شورای عالی امنیت ملی به اقامت یا تحصیل اقوام درجه یک مقامات عالی در کشورهای دیگر ، پذیرفته نیست زیرا این شورا حق قانون‌گذاری ندارد , قانون گذار فقط مجلس است ,» لاریجانی نیز که به دیده بسیاری تایید صلاحیتش حتمی بود ، در واکنش به نظر شورای نگهبان در بخشی از بیانیه خود نوشت : « حال ان که روند انتخابات این گونه رقم زده شد ، بنده وظیفه خویش را در پیشگاه الهی و ملت عزیز انجام داده‌ام و راضی به رضای الهی هستم و از همه کسانی که در این مدت کوتاه ، ابراز لطف فرمودند ، سپاس گزارم و امیدوارم برای اعتلای ایران اسلامی ، در انتخابات حضور یابید .

» اسحاق جهانگیری نیز دیگر نامزدی بود که در ترکیب تایید صلاحیت شدگان شورای نگهبان جای نگرفت و او نیز در بخشی از بیانیه خود نوشت : « به خدا پناه می‌برم و عدم احراز صلاحیت بسیاری از شایستگان را تهدیدی جدی برای مشارکت همگانی و رقابت عادلانه گرایش‌ها و جریان‌های سیاسی به ویژه اصلاح گرایان می‌دانم ,,.

اکنون تکلیف از من ساقط است و پایان فعالیت‌های انتخاباتی خود را اعلام کرده ,,.

و عموم شهروندان را به مشارکت در انتخابات دعوت می‌کنم ,» مسعود پزشکیان دیگر چهره اصلاح‌طلب نیز در واکنش به تایید نشدن صلاحیتش در اطلاعیه ای اعلام کرد : « چه مبارک سحری بود و چه فرخنده شبی , ضمن تشکر از اقشار مختلف مردم از تمام استان‌های کشور ، شخصیت‌ها و احزاب که لطف و حمایت خود را از اقای دکتر پزشکیان اعلام کرده‌اند ، اعلام می‌کنیم که ایشان قصد اعتراض به تصمیم شورای نگهبان را نداشته و هیچ گونه رایزنی برای احراز صلاحیت خود نکرده و نخواهد کرد .

» محسن هاشمی نیز در اولین اظهار نظر پس از رد صلاحیتش گفت : « سردار سلیمانی امانتدار حق مردم بود ، حق انتخاب مردم ، بزرگ‌ترین حق‌الناس است , امروز جامعه ما در استانه انتخابات ریاست جمهوری و شورای شهر ، در شرایط ملتهب و نگران کننده ای است , به قول ایت ا .

,, هاشمی رفسنجانی در هر شرایطی نباید با انتخابات و صندوق‌های رای قهر کرد .

» تمکین ضرغامی و سعید محمد فارغ از کاندیداهای اصلاح‌طلب ، نامزد‌های اصولگرا نیز به رد صلاحیت خود واکنش نشان دادند , از جمله عزت ا ,.

, ضرغامی در کانال تلگرامی‌اش نوشت : « بخش هایی از طرح مسکن ، برنامه‌های بدون بودجه ، اصلاح نظام بانکی ، نظام مالیاتی ، گمرک ، تجارت خارجی و نظام یارانه‌ها در همین جا منتشر شده است , با تشکر از دو سال تلاش شبانه روزی مشاوران و کارشناسان و تیم‌های اقتصادی‌ام ، به تدریج بقیه طرح‌های اماده شده را برای مدیران اینده ، ارائه خواهم کرد .

» سعید محمد نیز در توییتی اعلام کرد : « به عنوان سرباز ولایت و پاسدار ارزش‌ها و ارمان‌های انقلاب اسلامی و با ارزوی سربلندی برای مردم عزیز ایران و با احترام به ارکان نظام مقدس ؛ به زودی بیانیه این جانب منتشر می‌شود ,» رستم قاسمی نیز البته ساعاتی قبل از اعلام نهایی نامزدها از کناره‌گیری اش به نفع جریان انقلاب خبرداد : « با این جمله امدم ( من #رستم_قاسمی سرباز وطن ) و حال که تکلیف ادامه راه از روی دوش این حقیر برداشته شد خدا را شاکرم و با همین جمله مثل گذشته به رسم سربازی ، برای رهایی از وضع موجود تلاش خواهم کرد تا ان شاءا ,.

, این انتخابات ، پرشور و به نفع اقتصادومعیشت مردم رنج دیده عزیز به اتمام رسد ,» اصلاح‌طلبان چه می‌کنند ؟ حالایکی از سوالات اساسی این است که اصلاح‌طلبان در نبود گزینه‌ها ی اصلی خود یعنی جهانگیری ، پزشکیان و البته شاید گزینه نهایی خود یعنی لاریجانی ، چه می‌کنند و ایا به سراغ دو نامزد موجود یعنی مهر علیزاده یا همتی خواهند رفت ؟ در اولین گام مهر علیزاده که پیشتر در لیست نامزدهای اصلاحات جای نداشت ، پس از اعلام تایید صلاحیت خود در توییتی با هشتگ کردن اسامی نامزد‌های شناخته شده اصلاحات یعنی جهانگیری ، پزشکیان ، شریعتمداری ، تاجزاده و شجاعی توییت زد که « اصلاحات زنده است ».

او حالا در نبود مدعیان بدش نمی‌اید که گزینه اول اصلاحات باشد , اما سخنان دیروز کرباسچی دبیرکل کارگزاران نشان داد که اگر بنا به حمایت از گزینه ای در این دوره از انتخابات باشد ان گزینه عبدالناصر همتی رییس بانک مرکزی است نه مهرعلیزاده :« اقای همتی نیروی خوبی است منتها ما نمی‌دانیم ایشان امادگی ماندن در صحنه و کار کردن در این شرایط را دارد یا خیر ؟ و این را باید بررسی کنیم , ما بر اساس این که ایشان به کارگزاران می‌اید یا نمی‌اید ، درباره اقای همتی بحث نمی‌کنیم .

» او با اشاره به این که همتی عضو کارگزاران است ، ادامه می‌دهد :« ایشان عضو کارگزاران بوده و هیچ وقت هم استعفا نکرده‌اند اما برای ما مسئله اصلی بحث کشور ، کارامدی و حل مشکلات مردم است ، باید ببینیم که ایشان در این زمینه چه اندازه می‌تواند کار کند و چه برنامه کاری در این حوزه دارد , البته اصل این موضوع باید در جبهه اصلاح‌طلبان بررسی و بعد درباره ان اعلام نظر شود ,» کارنامه 7 کاندیدای 1400 مروری بر کارنامه فعالیت‌های 7 گزینه نهایی انتخابات ریاست جمهوری 1400 در یک نگاه بالاخره از میان 592 نفر ثبت نام کننده برای انتخابات 1400 ، روز گذشته شورای نگهبان نام هفت نفر را به عنوان نامزد احراز صلاحیت شده معرفی کرد و نام سعید جلیلی ، سیدابراهیم رییسی ، محسن رضایی میرقائد ، علیرضا زاکانی ، امیرحسین قاضی زاده هاشمی ، محسن مهرعلیزاده و عبدالناصر همتی در لیست شورای نگهبان دیده می‌شود و نام هایی همچون علی لاریجانی ، اسحاق جهانگیری ، مسعود پزشکیان و محمد شریعتمداری از رقابت در انتخابات ریاست جمهوری 1400 جا ماندند .

سعید جلیلی - دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی سعید جلیلی که دکترای علوم سیاسی از دانشگاه امام صادق (ع) دارد ، دبیر سابق شورای عالی امنیت است و برای دومین بار در جمع کاندیداهای نهایی انتخابات ریاست جمهوری حضور دارد , او در سال 92 هم کاندیدا بود که با 4 میلیون و 168 هزار رای (11/36 درصد ) نفر سوم شد , جلیلی یکی از دو نماینده رهبر انقلاب در شورای عالی امنیت ملی و عضو حقیقی مجمع تشخیص مصلحت نظام است .

گفته می‌شود جلیلی در هشت سال گذشته برنامه هایی برای اداره کشور اماده کرده است , در انتخابات سال 92، علی باقری کنی رییس ستاد او بود ، اما هنوز رییس ستاد او برای انتخابات 1400 مشخص نشده است , جلیلی که حالا 56 ساله است ، پیش از این در انتخابات سال 96 هم به حمایت از رییسی پرداخت و برای او تبلیغ و سخنرانی کرد .

سیدابراهیم رییسی - رییس قوه قضاییه سیدابراهیم رییسی ، رییس کنونی قوه قضاییه برای دومین بار است که در بین کاندیداهای نهایی انتخابات ریاست جمهوری قرار می‌گیرد , اوکه اکنون 61 سال دارد ، پیش از ریاست دستگاه قضا ، عهده دار مسئولیت هایی همچون تولیت استان قدس رضوی ، دادستانی کل کشور ، معاونت اول قوه قضاییه و سازمان بازرسی کل کشور بوده است ، دکترای فقه و حقوق خصوصی از مدرسه عالی شهید مطهری دارد و همچنین عضو حقیقی و حقوقی مجمع تشخیص مصلحت نظام و نماینده و نایب رییس مجلس خبرگان رهبری هم هست , علی نیکزاد نایب رییس کنونی مجلس شورای اسلامی که سابقه عهده داری وزارت راه و شهرسازی در دولت احمدی‌نژاد را دارد چند روز پیش با حکم ایت ا .

,, رییسی ، رییس شورای هماهنگی ستادهای مردمی او شد .

نیکزاد در دوره پیش هم رییس ستاد رییسی بود , محسن رضایی - دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام محسن رضایی دبیر کنونی مجمع تشخیص مصلحت نظام با 67 سال سن که دکترای اقتصاد از دانشگاه تهران دارد ، مسن‌ترین کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری 1400 است , او در سال‌های 84، 88 و 92 نیز در جمع کاندیداهای نهایی انتخابات قرار گرفت ، اما در سال 84 پیش از برگزاری انتخابات انصراف داد و در سال‌های 88 و 92 به ترتیب با 681 هزار و سه میلیون و 884 هزار رای سوم و چهارم شد .

رضایی از شهریور سال 60 و زمانی که 27 ساله بود ، با حکم امام (ره) فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شد و در طول سال‌های جنگ و پس از ان عهده دار این نهاد بود , رضایی پس از 16 سال فرماندهی سپاه ، به عضویت مجمع تشخیص درامد و دبیر ان شد , او یکی از منتقدان جدی برنامه‌های اقتصادی دولت هاست .

علیرضا زاکانی - رییس مرکز پژوهش‌های مجلس علیرضا زاکانی هم اکنون رییس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی است و در اخرین روز از ثبت نام‌ها به وزارت کشور رفت و داوطلب کاندیداتوری انتخابات شد , زاکانی هم سن جلیلی است و 56 سال دارد , اوتحصیلات دانشگاهی‌اش ، پزشکی هسته ای بوده و در سال‌های 92 و 96 هم در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرده بود اما در ان دوره‌ها صلاحیت‌اش احراز نشد .

زاکانی 13 سال سابقه نمایندگی مجلس و یک سال ریاست بر مرکز پژوهش‌های مجلس را دارد , او یکی از منتقدان جدی برجام و تصویب 20 دقیقه ای ان در مجلس نهم با ریاست لاریجانی است , زاکانی همچنین موسس جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی است و سه دوره دبیرکلی ان را برعهده داشته .

تاکنون رییس ستاد انتخاباتی زاکانی هم مشخص نشده است , برخی منتقدان زاکانی مدعی نبود سابقه اجرایی در کارنامه او هستند و این موضوع را نقطه ضعف او می‌دانند , امیرحسین قاضی زاده هاشمی - نایب رییس مجلس امیرحسین قاضی زاده هاشمی متخصص جراحی گوش و حلق و بینی و جوان‌ترین کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری 1400 است .

او هم 13 سال سابقه نمایندگی مجلس و یک سال نایب رییسی مجلس یازدهم را دارد , قاضی زاده 50 ساله پسرعموی وزیر سابق بهداشت و برادر سیداحسان قاضی زاده هاشمی نماینده مجلس و عضو کمیسیون بررسی تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری است , قاضی زاده که پزشک است و مدتی نیز رییس دانشگاه علوم پزشکی سمنان بوده ، از اعضای اولیه جبهه پایداری است و در سال‌های 92 و 93 سخنگوی این حزب بود ، اما اکنون دیگر عضو ان حزب نیست و ارتباط تشکیلاتی ندارد .

محسن مهرعلیزاده - استاندار سابق اصفهان محسن مهرعلیزاده دارای دکترای اقتصاد مهندسی از دانشگاه تیلبرگ هلند واز مدیران ارشد دولت اصلاحات است , او که 65 سال دارد در دولت اول خاتمی استاندار خراسان و در دولت دوم او رییس سازمان تربیت بدنی بود , عضو فعلی هیئت مدیره سازمان منطقه ازاد کیش در ابتدای دولت دوازدهم به عنوان استاندار اصفهان انتخاب شد اما تنها یک سال بعد به موجب این که مشمول قانون منع به کارگیری بازنشستگان می‌شد ، مجبور شد تا از سمت خود استعفا کند .

مهرعلیزاده پیش از این نیز در سال 84 برای کاندیداتوری در انتخابات دوره هشتم ریاست جمهوری ثبت نام کرده بود , در ان دوره با وجود این که صلاحیت وی و مصطفی معین از سوی شورای نگهبان احراز نشد اما به موجب حکم رهبر انقلاب به جرگه نامزدهای تایید صلاحیت شده افزوده شد , او همچنین از نامزدان انتخابات مجلس شورای اسلامی 1394 بود که صلاحیت‌اش توسط شورای نگهبان رد شده بود .

عبدالناصر همتی - رییس کل بانک مرکزی عبدالناصر همتی 64 ساله سابقه مدیریت بانکی و رسانه ای دارد ، در سال 97 و پس از سیف رییس کل بانک مرکزی شد , در کارنامه او که دکترای اقتصاد از دانشگاه تهران دارد ، ریاست بیمه مرکزی ایران ، مدیرعاملی بانک‌های ملی و سینا و معاونت صدا و سیما جمهوری اسلامی ایران به چشم می‌خورد , همتی در سال‌های 1359 تا 1373 در سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌کرد و تا معاونت سیاسی این سازمان پیش رفت .

او 9 سال مدیرکل خبر و 5 سال معاون سیاسی صدا و سیما بود , اگرچه از چند ماه پیش برخی گمانه زنی می‌کردند که همتی کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری شود ، اما در روزها و هفته‌های منتهی به ثبت نام هیچ واکنش و موضع‌گیری از سوی وی مشاهده نشد تا این که در روز پایانی و بدون اعلام خبر قبلی ، ثبت نام کرد , درباره گرایش سیاسی وی اختلاف نظرهایی وجود دارد .

برخی او را اصلاح‌طلب و برخی دیگر او را مستقل می‌دانند ,.
خراسان پاستور استان قدس رضوی ایران شورای نگهبان خبرگزاری فارس مجلس فارس اصولگرایی وزارت کشور قوه قضاییه شورای عالی امنیت ملی ایران اسلامی اصولگرا نظام مقدس دانشگاه امام صادق ع مجمع تشخیص مصلحت نظام دادستانی کل کشور سازمان بازرسی کل کشور مدرسه عالی شهید مطهری وزارت راه و شهرسازی دولت احمدی نژاد دانشگاه تهران فرماندهی سپاه مرکز پژوهش های مجلس مجلس نهم دانشگاه تیلبرگ هلند دولت اصلاحات دولت اول خاتمی هیئت مدیره سازمان منطقه ازاد کیش دولت دوازدهم مجلس شورای اسلامی معاونت صدا و سیما جمهوری اسلامی ایران سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران سید ابراهیم رییسی سعید جلیلی سید امیر حسین قاضی زاده هاشمی محسن رضایی علیرضا زاکانی محسن مهر علیزاده علی لاریجانی اسحاق جهانگیری مهر علیزاده لاریجانی علی جنتی مصطفی فقیهی پرویز امینی رییسی مهرعلیزاده همتی کیان عبداللهی علی جعفری حسن روحانی جهانگیری جعفری محمد دلاوری حسین دهباشی علی اکبر رائفی پور مهدی فضائلی دکتر لاریجانی کدخدایی املی لاریجانی صادق املی لاریجانی علی مطهری اقای لاریجانی مسعود پزشکیان اقای دکتر پزشکیان محسن هاشمی سردار سلیمانی هاشمی رفسنجانی ضرغامی سعید محمد رستم قاسمی پزشکیان همتی علیزاده شریعتمداری تاجزاده شجاعی کرباسچی عبدالناصر همتی مهرعلیزاده اقای همتی سیدابراهیم رییسی محسن رضایی میرقائد امیرحسین قاضی زاده هاشمی محسن مهرعلیزاده محمد شریعتمداری جلیلی رهبر انقلاب علی باقری علی نیکزاد نیکزاد رضایی امام ره زاکانی قاضی زاده سیداحسان قاضی زاده هاشمی مصطفی معین سینا وزیر سابق فرهنگ و ارشاد ریاست جمهوری سردبیر خبرگزاری تسنیم معاون اطلاع رسانی دفتر نشر اثار رهبر انقلاب سخنگوی شورای نگهبان رییس سابق قوه قضاییه دبیرکل کارگزاران رییس بانک مرکزی دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی دبیر سابق شورای عالی امنیت رییس قوه قضاییه رییس کنونی قوه قضاییه ریاست دستگاه قضا معاونت اول قوه قضاییه نایب رییس مجلس خبرگان رهبری نایب رییس کنونی مجلس شورای اسلامی رییس شورای هماهنگی ستادهای مردمی رییس ستاد رییسی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام دبیر کنونی مجمع تشخیص مصلحت نظام فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی رییس مرکز پژوهش های مجلس رییس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی ریاست لاریجانی رییس ستاد انتخاباتی زاکانی نایب رییس مجلس متخصص جراحی گوش و حلق و بینی و جوان نایب رییسی مجلس یازدهم وزیر سابق بهداشت نماینده مجلس عضو کمیسیون بررسی تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری رییس دانشگاه علوم پزشکی سمنان استاندار سابق اصفهان استاندار خراسان رییس سازمان تربیت بدنی استاندار اصفهان رییس کل بانک مرکزی ریاست بیمه مرکزی ایران مدیرعاملی بانک های ملی مدیرکل خبر معاون سیاسی صدا و سیما رقابت انتخاباتی 7 نامزد ریاست جمهوری 1400 انتخابات ریاست جمهوری انتخابات ریاست جمهوری و شورای شهر انقلاب اسلامی انقلاب انتخابات ریاست جمهوری 1400 انتخابات دوره هشتم ریاست جمهوری