نماد سرباز وطن یاد و خاطره شهید سپهبد قاسم سلیمانی را در یاد زنده می‌کند

۱۴۰۰/۰۳/۰۵ ۱۱:۳۲:۱۰


ایران پرسمان - شهردار تهران با اشاره به اهمیت ساخت نماد سرباز وطن گفت : نماد سرباز وطن یاد و خاطره شهید سپهبد قاسم سلیمانی را در یاد زنده می‌کند , به گزارش خبرنگار شهر ایین کلنگ زنی یادمان ملی سرباز وطن با حضور پیروز حناپی شهردار تهران ، علی اقامحمدی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ، سردار بهمن کارگر رییس بنیاد حفظ اثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس ، محسن هاشمی رییس شورای شهر تهران ، محمد سالاری ، مجید فراهانی ، صبوری دیلمی معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران ، عبدالرضا گلپایگانی ، معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران ، غلامحسین محمدی رییس مرکز ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری و مشاور شهردار تهران و علی محمد مختاری ، مدیرعامل سازمان بوستانها و فضای سبز شهرداری تهران برگزار شد , پیروز حناچی با گرامی داشت شهیدان دفاع مقدس و شهیدان نیمه خرداد و ازاد‌سازی خرمشهر ، روز پایداری دزفول شهری که در زمان دفاع مقدس نماد پایداری کشور بود ، گفت : خاطرم هست سالها پیش به مسجد نصیرالملک شیراز رفتیم .

او ادامه داد : سنگی روی ان در ورودی نقش بسته بود , روی ان شعری از سعدی نقش بسته بود ؛ « غرض نقشی ست کز ما باز ماند / که هستی را نمی‌بینم بقایی / مگر صاحبدلی روزی به رحمت / کند در حق درویشان دعایی », شهردار تهران گفت : اشاره می‌کنم به کسی که در شکل‌گیری تپه‌های عباس نقش داشت .

اشاره شد به دستور مقام معظم رهبری برای تثبیت تپه‌های عباس اباد , اما این دستور با نامه وزیر مسکن وقت ، مرحوم کازرونی انجام شد , حناچی گفت : تا قبل از ان اتفاق نظر برای ساماندهی تپه‌های عباس اباد نبود .

عده ای برای تبدیل ان به مجموعه دیپلماتیک نظر می‌دادند , هیچ سند معینی برای عباس اباد تعیین نشده بود و دستور مقام معظم رهبری زمینه ای شد برای این که اولین طرح تپه‌های عباس اباد در تیرماه 82 در شورای عالی معماری به تصویب رسید و اقداماتی که امروزه می‌بینیم بر اساس ان طرح انجام شده است و تبدیل به نگین سبز تهران شده است , به درستی هم این نماد برای اینجا انتخاب شده است .

او تصریح کرد : وظیفه داریم در عباس اباد ملی عمل کنیم , همه اتفاقات در عباس ملی است , این نماد سرباز وطن یاد و خاطره شهید سپهبد قاسم سلیمانی را در یاد زنده می‌کند و ملی است .

این نماد یاد رشادت ایشان و همه سربازان را زنده نگه می‌دارد , شهردار تهران ادامه داد : یکی از اقداماتی که در این دوره تلاش کردیم انجام دهیم این بود که این موضوعات را به خرد عمومی بگذاریم , باغ کتاب ، فرهنگستان علوم ، پل طبیعت ، محور چهار باغ حضرت فاطمه ، کارخانه شهرری ، ساختمان پلاسکو و .

,, با خرد جمعی انجام شد .

خرد جمعی بهتر از سپردن کار به یک پیمانکار کار بلد است , حناچی گفت : عبارتی داریم که معصومین می‌فرمایند : هر کسی برای خدا کار کند خدا برای اوست , فکر کنم مصداق امروز این جمله شهید سلیمانی بود .

حاج قاسم اگر در این راه به شهادت رسید کسی تعجب نکرد چون ماموریت ایشان با مخاطرات بسیاری روبرو بود , همه ناراحت شدند اما کار ایشان با شهادت اجین بود , او ادامه داد : حاج قاسم در جواب کسانی که ایشان را تهدید به شهادت کرده بودند گفته بودند این چیزی که تهدید می‌کنید من سال‌ها دنبال ان هستم .

نماد بی توجهی به زندگی ، به سخره گرفتن مرگ و خالصانه عمل کردن از رفتار ایشان بود , شهردار تهران به خاطره ای از رشادت حاج قاسم اشاره کرد و گفت : جمعه صبح زلزله بم رخداد ، بعد از زلزله بم روز دوشنبه رییس جمهور وقت امد تا از منطقه بازدید کند , ان موقع شهید کاظمی فرمانده نیروی هوایی سپاه بود و گزارش داد که « از عصر جمعه تا صبح دوشنبه حدود 150 تا 170 سورتی پرواز داشته‌ایم .

معنای ان جا به جایی 8 هزار بیمار بدحال بود , حناچی گفت : شهید کاظمی گفته بود که پروتکلهای مرسوم را کنار گذاشتیم یک هواپیما اول باند بود یکی در وسط باند و یکی هم در انتهای باند در حال پرواز , با این تراکم پرواز‌ها انجام شد .

قاسم سلیمانی روی باند فرودگاه بود ، من در سالن و خرم وزیر راه در برج مراقبت بود , تازه در میان این پرواز‌ها هلی کوپترها هم بیماران را جا به جا می‌کردند , او ادامه داد : شهید سلیمانی در سیل 98 نیز بی ادعا در بین مردم خوزستان حاضر شد و با غم مردم عجین بود .

بنابراین عکس العمل مردم بی دلیل نیست , او کنار مردم بود و مردم ایشان را اینگونه بدرقه کردند , حناچی با اشاره به نکته اخر گفت : فکر می‌کنم یکی از دلایل عزت شهید سلیمانی کاری بود که برای حضرت فاطمه ( س ) انجام دادند .

تا قبل ان در هیچ کدام از مکان‌های مذهبی صحنی به نام ایشان نداشتیم , اما شهید سلیمانی بانی شد که در مجاورت نجف ساخت صحن حضرت زهرا انجام شود , شهردار تهران گفت : ایشان کار فاخری را مدیریت کرد و قرار بود عید پارسال ان را افتتاح کنند .

بخش‌های از ان افتتاح شد , امیدواریم خداوند , تمامی زحمات ایشان که محدود به مردم ایران نبود بلکه مردم مسلمان و غیرمسلمان که غیرت داشتند در نظر قرار دهد .

این یادمان به یاد ایشان و همه سربازان وطن به یادگار باقی می‌گذاریم ,.