سرمقاله اعتماد / دستاورد عدم مشارکت و تحریم انتخابات

۱۴۰۰/۰۳/۰۴ ۱۹:۵۴:۰۷


ایران پرسمان - اعتماد / « دستاورد عدم مشارکت و تحریم انتخابات » عنوان سرمقاله روزنامه اعتماد نوشته علیرضا مظفر است که می‌توانید ان را در ادامه بخوانید : چندی پیش به عنوان یک شهروند عرض کردم : هنوز تصمیم‌گیری نهایی بر عدم شرکت در انتخابات یا در صورت شرکت ، انتخاب گزینه نهایی را زود می‌دانم , دوستان معترض به تمسخر گفتند : هنوز زود است ؟!! پاسخ دادم : بله زود است , سوال بنده هم این است : کی و کجا ما با عدم شرکت در انتخابات نفعی برده‌ایم و انها که مخالف شان بودیم را تضعیف کرده‌ایم ؟ ما چه زمانی می‌خواهیم از تاریخ درس بگیریم ؟ درباره تاریخ 100 یا 1000 سال پیش صحبت نمی‌کنم .

درباره تاریخ سال‌های اخیر عمرمان می‌گویم , شاید مرور چند مثال به ما در درک نتیجه عملکردمان کمک کند , 1- قهر با انتخابات شورای شهر سال 1381، نقطه عطف عمده شرایط فعلی ( در ادامه چرایی ان را توضیح می‌دهم .

) این انتخابات یکی از ازادترین انتخابات‌های جمهوری اسلامی بود چرا که افراد متعددی از طیف‌های مختلف سیاسی تایید صلاحیت شدند , اما مردم به دلیل نارضایتی از اصلاح‌طلبان و شورای اول ، با انتخابات قهر کردند و رای ندادند , این قهر تبدیل شد به پیروزی اصولگرایان و ریاست مهدی چمران در شورای شهر تهران .

نتیجه ؟ از دل ان شورای شهر ، احمدی‌نژاد شهردار تهران شد ! یعنی قرارگیری او در سکوی پرتاب برای انتخابات ریاست جمهوری 1384, ( هیچ وقت فراموش نمی‌کنم که از طرح‌های شهرداری دوره او ، توزیع‌اش رشته رایگان در میادین تهران بود ,.

,) 2- قهر با انتخابات ریاست جمهوری 1384 مردم که از دوره خاتمی ناراضی بودند که چرا در 8 سال ریاست جمهوری‌اش ایران را تبدیل به سوییس نکرده (!) با انتخابات قهر کردند , ( دوره ای که به زعم کارشناسان ، به طور نسبی بهترین دوره 43 سال گذشته از لحاظ سیاست داخلی ، خارجی ، اقتصادی ، فرهنگی و اجتماعی بود .

) نتیجه ؟ احمدی‌نژادی که به علت قهر قبلی شهردار تهران شده بود ، حالا با این قهر رییس جمهور شد ! ( احتمالا نیازی نیست در مورد ابعاد مختلف اقتصادی ، سیاست داخلی و خارجی ، فرهنگی ، اجتماعی و به زعم بنده مهم‌ترین ان ، فروپاشی اخلاقی ای که در دوره او رخ داد توضیح دهیم ,) 3- قهر با انتخابات مجلس سال 1398 مردم ناراضی از تکرارهای خاتمی و مجلس قبلی و گرانی‌های سال 1397 به بعد دولت روحانی ، با انتخابات قهر کردند , نتیجه ؟ قالیباف از سال 1379 تا 1384 فرمانده نیروی انتظامی بود .

با همین عنوان در انتخابات ریاست جمهوری 1384 شرکت کرد و شکست خورد , در ادامه نتیجه قهر با شورای شهر دوم تهران ، پس از شکست او و پیروزی احمدی‌نژاد ( شهردار وقت تهران ) در انتخابات ریاست جمهوری ، همان سال شهردار تهران شد , در نتیجه ان قهر ، او در سکوی پرتاب مناصب بالاتر قرار گرفت و برای 12 سال شهردار تهران شد .

( بهتر است در مورد نتایج حضور 12 ساله او در شهرداری تهران صحبت نکنیم ,) او از 1384 تا انتخابات ریاست جمهوری و شورای شهر 1396 شهردار تهران بود , سال 1396 در ادامه مشارکت مردم در انتخابات 1392 و به دلیل رضایت از دوره اول دولت روحانی ، به علت مهار تورم و رساندن ان به زیر ده درصد ، رشد اقتصادی مثبت ، ثبات قیمت ارز ، ایجاد روابط دوستانه در سیاست خارجی و توافق برجام و شروع رفع تحریم‌ها ، شروع ورود سرمایه گذاران خارجی به کشور ، باز شدن فضای فرهنگی ، هنری و سیاسی در کشور و ترس خروج از مسیر ترمیم کشور پس از اسیب‌های دولت احمدی‌نژاد ، انتخابات درحالی با پیروزی روحانی به پایان رسید که او بیش از 5 میلیون رای بیشتر از دور اول کسب کرد .

( خوب است کمی بیشتر تامل کنیم که در 3 سال گذشته ، 1397 تا 1400 چه شد و چه عواملی دست به دست هم داد تا به اینجا رسیدیم ,) قالیباف که در سه دوره انتخابات ریاست جمهوری شکست خورده بود ، با ان کارنامه ریاست 12 ساله در شهرداری تهران ، حالا با قهر ما رییس قوه مقننه شده , ناگفته نماند ، از همان انتخابات شورای شهر دوم در سال 1381، بخش مهمی از علت قهر مردم با انتخابات ، اشتباهات ، بد عمل کردن و نپخته بودن اصلاح‌طلبان بود .

با توجه به عمر 24 ساله جمهوری اسلامی و عمر 5 ساله جبهه اصلاحات در ان سال ، خطاها و اشتباهات اجتناب‌ناپذیر بود و صبر و تحمل بیشتری از سوی مردم را می‌طلبید , و بدانیم همان قهر سال 1381 باعث تضعیف جبهه اصلاحات در بدنه قدرت شد و این جسم ضعیف و کم رمقی که از ان در این روزها می‌بینیم ، نتیجه همان قهرهاست , خوب است بدانیم در امریکا ، پس از استقلال از بریتانیا ، کم و بیش حدود 240 سال است که انتخابات ریاست جمهوری برگزار می‌شود و ما فقط 43 سال است که از نظام پادشاهی رهایی پیدا کرده‌ایم .

دموکراسی در هیچ کجای دنیا یک شبه و به سهولت به دست نیامده است ,.