یک بام و دو هوای برخورد با مطبوعات در ایران / از ادمین توییتر تسنیم چه خبر ؟

۱۴۰۰/۰۷/۰۹ ۱۶:۰۶:۴۳

اشتباه خبرگزاری اصولگرای تسنیم وابسته به سپاه ، مساله استاندارد دوگانه نهاد‌های نظارتی در رسیدگی به اشتباهات مشابه را برجسته کرده است . رویداد 24 پرونده خطا‌های سهوی رسانه ای و عدم تناسب جرم و مجازات ان‌ها را یک بار دیگر مورد توجه قرار داده و نشان داده حاکمیت همواره رسانه‌ها را به دو بخش خودی و غیر خودی تقسیم کرده است .رویداد 24 خبرگزاری تسنیم در توییتی درباره جلسه هیات دولت ، سهوا از هشتگی برای « ابراهیم رییسی » استفاده کرد که توسط مخالفان جمهوری اسلامی ترند شده بود که به وقایع و اعدام‌های دهه شصت اشاره داشت , سایت خبری رویداد 24 به سیاق بسیاری دیگر از رسانه‌ها امکان بازنشر اشتباه خبرگزاری تسنیم را ندارد , توییت تسنیم پس از انتشار با فاصله کوتاهی از دسترس خارج شد ، اما سلسله تحولات بعد از انتشار ، یاداور یک معضل مهم رسانه ای و سیاسی در کشور بود : استاندارد دوگانه در مواجهه با رسانه‌ها .

انگونه که رویداد 24 پیگیری کرده ، خوشبختانه اتفاق خاصی برای خبرنگاران و مدیران تسنیم رخ نداده است , مجید قلی زاده مدیر عامل خبرگزاری تسنیم به سوال خبرنگار رویداد 24 درباره سرنوشت ادمین توییتر این خبرگزاری پاسخ نداد , او مدعی شد مساله اشتباه ادمین توییتر تسنیم یک « مساله داخلی خبرگزاری » است و نباید رسانه‌های دیگر درباره ان کنکاش کنند .

کیان عبداللهی سردبیر خبرگزاری تسنیم نیز ادعای مشابهی را در پاسخ به خبرنگار رویداد 24 طرح کرد و به سوالات پاسخ نداد , مسئولان خبرگزاری تسنیم در حالی مساله اشتباه ادمین توییتر را یک « مساله داخلی » می‌دانند که در موارد مشابه مساله به هیچ عنوان داخلی تلقی نشده و تبعات سنگینی برای فردی که مرتکب اشتباه شده به دنبال داشته است , اردیبهشت ماه سال گذشته ادمین کانال تلگرامی خبرگزاری اصلاح‌طلب ایلنا به خاطر یک اشتباه سهوی به مدت 15 روز بازداشت شد .

این اتفاق در حالی رخ داد که خبرگزاری ایلنا بابت اشتباه چند دقیقه ای در انتشار یک کاریکاتور عذرخواهی هم کرده بود , ماجرا از این قرار بود که یک کاریکاتور به اشتباه و برای مدت کوناهی در خروجی کانال تلگرامی خبرگزاری ایلنا قرار گرفته بود , همین مدت کوتاه کافی بود تا دادسرای قضایی رسانه مسعود حیدری مدیرمسئول و همچنین مسئول کانال تلگرامی ایلنا را احضار کند .

خبرگزاری صدا و سیما که اقدام ایلنا را « انتشار کاریکاتور موهن از روحانیت » خوانده بود اذعان کرد به خاطر « مدت خیلی کمی که این کاریکاتور » در خروجی کانال قرار گرفته ، مدیرمسئول با وثیقه توانسته ازاد شود ، اما ادمین کانال به مدت دو هفته تا روز دادگاه در بازداشت ماند , این گونه حوادث مسبوق به سابقه است , دی ماه سال 95 هم حسین موحدی روزنامه نگار نجف ابادی به دلیل اشتباه در انتشار یک خبر درباره توقیف موتورسیکلت‌های متخلف در این شهر ، با شکایت نیروی انتظامی نجف اباد ، 40 ضربه شلاق خورد .

این خبرنگار خبر توقیف 35 دستگاه موتورسیکلت دانش اموزان یکی از هنرستان‌های نجف اباد را منتشر کرد که نیروی انتظامی با اعتراض به این خبر و اینکه تعداد موتورسیلکت‌ها نه 35 دستگاه که 8 دستگاه بوده است خواستار اصلاح این خبر شده بود , روزنامه ، اصلاحیه نیروی انتظامی را منتشر می‌کند با این حال از این خبرنگار شکایت می‌شود و دادگاه حکم 40 ضربه شلاق را برای وی صادر می‌کند , تاریخ نشان داده اشتباهات رسانه هایی که غیر خودی محسوب می‌شوند قابل اغماض نیست ، اما اشتباهات رسانه‌های خودی حتی نیازی به عذرخواهی هم ندارد .

موارد اشتباهات سهوی انگشت شمارند ، اما طومار خبرنگاران و رسانه هایی که به اتهام نشر اکاذیب محکوم شده‌اند بسیار بلند است , یکی ازمواردی که نتیجه مرگباری به دنبال داشت ، سرنوشت ستار بهشتی بود , او به اتهام توهین به نظام در وبلاگ شخصی‌اش که به اذعان برخی نمایندگان مجلس حتی هشت نفر بیننده هم نداشت بازداشت شد و زیر شکنجه جان سپرد .

سینا قلندری خبرنگار محلی کوهدشتی که چندی پیش خبر قتل مبینا سوری ، نوجوان 14 ساله توسط همسر و خانواده‌اش را منتشر کرده بود ، به دستور دادستان منطقه و با شکایت خانواده مقتول و متهمان پرونده بازداشت شد , محمد مساعد روزنامه نگار سابق روزنامه شرق سال گذشته به اتهام کلی سیاه نمایی ، بحران نمایی ، تحریک مخاطب خالی از ذهن و شالوده شکنی به 2 سال ممنوعیت از کار خبرنگاری و توقیف اموال مرتبط با این شغل محکوم شد , در مورد دیگر میلاد گودرزی خبرنگار شهرارا سال گذشته به اتهام فیلمبرداری از دیوار خانه علی اکبر ولایتی به شش ماه حبس محکوم شد .

مهدی سهرابی خبرنگار پایگاه خبری صدای زنجان در پی از افشای فساد شورای شهر و شهرداری زنجان با رای دادگاه به تحمل 13 ماه و 17 روز حبس تعلیقی و پرداخت جزای نقدی و محکوم شد , یاشار سلطانی هم از جمله روزنامه نگارانی است که بعد از افشای اسناد واگذاری املاک نجومی به چندین ماه حبس و جزای نقدی محکوم شده است , بیشتر بخوانید : راویان در بند !/ خبرنگارانی که ساکن اوین هستند به گزارش رویداد 24 بر اساس قانون مطبوعات ایران ، مسئولیت مقالات و مطالبی که در نشریه منتشر می‌شود به عهده مدیر مسئول است ، ولی این مسئولیت نافی مسئولیت نویسنده و سایر اشخاصی که در ارتکاب جرم دخالت داشته باشند ، نخواهد بود .

قانون مطبوعات ایران طیف وسیعی از اقدامات را جرم انگاری کرده به گونه ای که هر خبری می‌تواند مشمول عناوین مجرمانه تلقی شود , به همین دلیل دست حاکمیت برای توقیف و بازداشت رسانه‌ها و خبرنگاران باز است , درباره اشتباه تسنیم ، اتفاقا معتقدیم رفتار قوه قضاییه با ان اتفاق بسیار منطقی و عقلایی بود که یک اشتباه به بازداشت و احضار و وثیقه و .

,, ختم نشد ، اما سوال مهم این است که چرا حاکمیت همین برخورد عقلانی را در قبال همه رسانه‌ها انجام نمی‌دهد ؟ چرا ادمین کانال یک رسانه غیرخودی به خاطر یک اشتباه باید پانزده روز را در انفرادی بگذراند و چرا با او مشابه ادمین خبرگزاری تسنیم برخورد نشده است ؟ طبیعتا این گزارش رویداد 24 تلاش برای برخورد با خبرنگار تسنیم یا رسانه‌های اصولگرا نیست ، بلکه تلاشی است برای گوشزد کردن این نکته به قوه قضاییه که همه رسانه‌ها را به یک چشم ببینید نه انکه کماکان همه را به دو بخش « خودی » و « غیرخودی » تقسیم کنند .

.