کاخ سفید : رییسی تصمیم بگیرد / پیشنهاد مذاکره همیشه روی میز نیست !

۱۴۰۰/۰۴/۲۹ ۱۳:۰۶:۲۷

سخنگوی وزارت امورخارجه امریکا با تاکید بر اینکه واشنگتن اماده ازسرگیری مذاکرات وین است ، گفت که پیشنهاد مذاکره با ایران برای همیشه روی میز نخواهد بود .رویداد 24 ند پرایس سخنگوی وزارت امورخارجه امریکا در نشست خبری هفتگی خود در پاسخ به سوالی درباره ادعای روزنامه وال استریت ژورنال مبنی بر اینکه واشنگتن در حال بررسی وضع تحریم‌های نفتی سخت تر علیه ایران است ، گفت : وقتی صحبت از تحریم‌ها و اجرای ان می‌شود باید بگویم که تمام تحریم‌های امریکا همچنان اعمال می‌شوند مگر اینکه از طریق یک روند دیپلماتیک لغو شوند , به طور قطع همین موضوع ما را به وین کشانده است , ما در این باره خیلی شفاف صحبت کرده‌ایم .

بنابر گزارش وب سایت وزارت امورخارجه امریکا ، وی افزود : ما اماده ازسرگیری مذاکرات وین و تکمیل این رایزنی‌ها به صورت سازنده و بازگشت به محدودیت‌ها در این توافق هستیم , علت ان ، این است که ما نیز همانند جامعه بین‌الملل از مزایای وجود سازوکاری برای ارائه ضمانت‌های دائمی و قابل راستی ازمایی درخصوص عدم دستیابی ایران به سلاح هسته ای اگاهیم , ند پرایس در ادامه اظهارات خود تلاش کرد توپ را به زمین ایران بیندازد و گفت : اکنون دولت رییسی است که باید انتخاب کند که گفتگو‌ها را ادامه دهد .

امیدواریم که چنین کند ، اما ما در موقعیتی نیستیم که به جای ان‌ها حرف بزنیم , بیشتر بخوانید : ایا رییسی توافق احیای برجام را به سرانجام می‌رساند ؟ سخنگوی وزارت امورخارجه امریکا همچنین در پاسخ به این سوال که ایا موضع واشنگتن در مذاکرات تغییر خواهد کرد یا اینکه ان‌ها منتظر بازگشت ایران به مذاکرات هستند ؟ اظهار داشت : هفته گذشته اعلام کردیم که اماده ادامه رایزنی‌ها هستیم ، اما ایرانی‌ها خواستار زمان بیشتری برای انجام مسائل مربوط به دوران انتقال ریاست جمهوری شان شده‌اند , امریکا علاقه مند به بازگشت دوجانبه به برجام است ، به همان دلیلی که بالاتر گفتم .

موضع ما از مدت‌ها پیش مشخص بوده است , وی ادامه داد : ما تمایل خود را برای ادامه گفتگو‌ها در وین پنهان نکرده‌ایم ، زیرا معتقدیم که بازگشت دوجانبه به برجام در راستای منافع ملی مان است , پرایس در عین حال گفت :، اما پیشنهاد مذاکره به ایران به صورت نامحدود ادامه نخواهد داشت .

این را هم شفاف گفته‌ایم که این پیشنهاد برای مدت نامحدود روی میز قرار نخواهد داشت , زمانی که روال انتقال قدرت در ایران به پایان برسد ، اماده بازگشت به وین و ادامه گفتگو‌ها هستیم , وی همچنین در پاسخ به اظهارات اخیر عباس عراقچی مبنی بر اینکه اگر امریکا و انگلیس مانع‌تراشی نمی‌کردند تاکنون موضوع تبادل زندانیان با این کشور‌ها به سرانجام رسیده بود ، بار دیگر ادعای خود را درباره ناعادلانه بودن حبس شهروندان امریکایی در ایران تکرار کرد و مدعی شد که واشنگتن کاملا در این باره شفاف بوده و برای ازادی این افراد تلاش کرده است .

عباس عراقچی مذاکره کننده ارشد کشورمان در رایزنی‌های وین اخیرا در اظهاراتی گفت که دور بعدی مذاکرات وین باید منتظر دولت جدید در تهران بماند و این اقتضای هر دموکراسی است , وی همچنین خاطر نشان کرد : امریکا و انگلیس باید این نکته را درک کرده و ایجاد ارتباط بین یک تبادل انسانی - که اماده اجرا می‌باشد - با برجام را متوقف کنند , این دیپلمات ارشد افزود : تبادل ( زندانیان ) را گروگان اهداف سیاسی قرار دادن ، باعث از دست دادن هم تبادل و هم توافق می‌شود .

ده فرد زندانی از همه طرف‌ها می‌توانند همین فردا ازاد شوند ، به شرط انکه امریکا و انگلیس به تعهدات خود در توافق به عمل امده ، عمل کنند ,.