رییسی نمی‌تواند همه حامیان خود را راضی کند / دلیلی ندارد کاندیدا‌های انصرافی و حامیان رییسی حتما در کابینه باشند

۱۴۰۰/۰۴/۲۸ ۱۲:۳۶:۳۷

نایب رییس شورای ائتلاف گفت : رییسی نمی‌تواند همه حامیان خود را راضی کند چراکه انچه مهم است رضایت مردم و جامعه است .رویداد 24 کمتر از 20 روز تا روز تحلیف رییس جمهوری دولت سیزدهم باقی مانده و همچنان گمانه زنی‌ها درباره کابینه اینده و رایزنی اصولگرایان با رییسی برای چیدن کابینه مطرح است , مهدی چمران ، نایب رییس شورای ائتلاف می‌گوید از پیشنهادات این شورا برای کابینه رییسی خبر ندارد ، اما در عین حال به پیشنهادات شخصی خود به رییسی اشاره می‌کند و می‌گوید افرادی را به رییسی معرفی کرده است , او بر این باور است که رییسی نمی‌تواند همه حامیان خود را راضی کند چراکه انچه مهم است رضایت مردم و جامعه است .

چمران به انتظارات از رییسی اشاره می‌کند و می‌گوید انچه که ما انتظار داریم کابینه ای بیشتر جوانگرا ، پرجنب و جوش و متحول است البته منظور از جوانگرایی این نیست که همه جوان باشند نیرو‌ها باید از ان سنین بالا ، کمی پایین تر قرار بگیرد و تحول فکری و کاری در ان کابینه وجود داشته باشد , مشروح مصاحبه با مهدی چمران سیاستمدار اصولگرا را می‌خوانید , * اقای چمران ! از نگاه شما کابینه دولت اینده چه ویژگی هایی باید داشته باشد ؟ پیش بینی شما از کابینه اقای رییسی چیست ؟ متاسفانه من و بسیاری دیگر شاید به سختی بتوانند در این باره پیش بینی کنند ، چون وضعیت خاصی است و پس از تغییر و تحول هایی قرار است کابینه جدیدی شکل بگیرد به ویژه با توجه به شرایط خاصی که الان حاکم است ؛ بنابراین پیش بینی در این باره سخت است .

اقای رییسی تلاششان را انجام می‌دهند ؛ کارگروه هایی هم که برای این کار ایجاد کردند هم باید بتوانند افراد توانمندی را انتخاب کنند و به مباحث مدنظر دقت و توجه کنند تا بتوانند کار خوبی را انجام دهند , انتظار ما از کابینه رییسی کابینه ای جوان و متحول است اما ,.

, در نتیجه انچه که ما انتظار داریم کابینه ای بیشتر جوانگرا ، پرجنب و جوش و متحول است البته منظور از جوانگرایی این نیست که همه جوان باشند نیرو‌ها باید از ان سنین بالا ، کمی پایین تر قرار بگیرد و تحول فکری و کاری در ان کابینه وجود داشته باشد , در واقع این انتظار ، انتظار مردم هم هست که کابینه رییسی بدین گونه باشد .

اینکه کابینه رییسی چه چینشی خواهد داشت را الان نمی‌توانم پیش بینی کنم , از شورای ائتلاف خبر ندارم ، اما شخصا پیشنهاداتی به رییسی دادم * ایا پیشنهاداتی در قالب لیستی از وزرا و معاونان به اقای رییسی ارائه داده‌اید یا خیر ؟ چه شخص شما چه شورای ائتلاف ؟ در قالب شورای ائتلاف ، بنده خبر ندارم لیستی به اقای رییسی در این باره ارائه کرده باشند ، اما بنده پیشنهاداتی را به اقای رییسی دادم بدین گونه که کسانی را که مراجعه کردند یا خودشان را معرفی کردند یا ان‌ها را می‌شناختم و یا ملاقاتی با ان‌ها داشتم را به اقای رییسی معرفی کردم , کارامدی و توانمندی کابینه رییسی بسیار مهم است * پیشنهاد شما در خصوص کابینه به اقای رییسی چیست ؟ به عنوان ایده و پیشنهاد ، مطرح کردم یعنی کابینه اقای رییسی متشکل از افرادی باشند که عملگرا ، توانمند ، متخصص ، متعهد ، پاکدست و مهمتر از همه اینها ، کارامد باشند کارامدی و توانمندی بسیار مهم است .

سهم خواهی‌ها در همه دولت‌ها اسیب زا بوده است * سهم خواهی هایی که در ارتباط با کابینه اقای رییسی مطرح می‌شود از نگاه شما چقدر جدی و نگران کننده است با توجه به اینکه اقای رییسی هم از این سهم خواهی‌ها گلایه کرده , سهم خواهی همواره در همه جا و هر دولتی که رخ داده اسیب زا بوده است بنابراین باید گفت این سهم خواهی بسیار ناپسند و نامناسب است اگر کسی کمک کرده و کارکرده ، در راه خدا گام برداشته است بحث سهم خواهی مطرح نیست ، اما اگر کسی به این دلیل از اقای رییسی حمایت کرده که سهمی بگیرد کارش ارزشی ندارد مثل تاجری که تجارت کرده و به دنبال سهم خواهی است , در حالی که ما فکر می‌کنیم برای مردم و پیشرفت کشورمان باید اگر چیزی می‌بینیم باید پیشنهاد بدهیم انتظاری هم نداشته باشیم هر گونه انتظار و چشمداشت و سهم خواهی از نگاه بنده یک کار غیراخلاقی و حتی غیرانسانی است .

بیشتر بخوانید : تعیین تکلیف جبهه پایداری برای کابینه سیزدهم به شایعات در مورد سهم خواهی‌ها بها نمی‌دهم * اقای چمران ! خودتان از گوشه و کنار از این گونه سهم خواهی‌ها شنیدید ؟ تا چه حد جدی بوده ؟ من در این باره چیز خاصی نشنیدم ؛ منظورم شنیده‌های خبری نیست بلکه شنیده‌های جدی است اینکه شایعه شده فلان شخص فلان کار را انجام داده چندان مدنظر نیست و من نمی‌توانم به ان‌ها بها بدهم , دلیلی ندارد رییسی از کاندیدا‌های ریاست جمهوری در کابینه استفاده کند اما ,.

, * از نگاه شما کاندیدا هایی که به نفع اقای رییسی در انتخابات ریاست جمهوری ، انصراف دادند حتما باید در کابینه حضور داشته باشند یا خیر این گونه نیست ؟ خیر این گونه نیست , اگر اقای رییسی از ان‌ها درخواست کرد و توانستند با هم کار کنند بسیار خوب است ، اما اگر نخواستند و نتوانستند با هم کار کنند هیچ دلیلی بر اینکه حتما باید در کابینه باشند وجود ندارد شاید از نظر روحیه نتوانند با هم کار کنند حال هر چقدر هم که خوب باشند .

شاید از لحاظ روش کار نتوانند با هم کار کنند ، چون کسانی که می‌خواهند با هم کار کنند باید بسیار همگن و نزدیک به هم باشند , اصل قضیه این است که از این افراد به عنوان شخصیت‌های توانمندی استفاده شود کسی که در جایگاه رییس جمهور می‌توانست قرار گیرد بسیار خوب است , رییسی نمی‌تواند همه کسانی را که از او حمایت کردند را راضی کند * ایا اقای رییسی می‌تواند همه ان هایی که از او حمایت کردند را راضی کند ؟ انتظارات از اقای رییسی تا چه حد می‌تواند اسیب زا باشد ؟ این بحث که ، چون از اقای رییسی حمایت کردند باید راضی شوند مقدمه درستی نیست بدین گونه که هر کسی حمایت کرده باید راضی شود .

به عقیده من ، این مقدمه و ذیل مقدمه‌اش درست نیست راضی شدن در اینجا اگر بدین گونه باشد که مردم راضی باشند ان هایی هم که از اقای رییسی حمایت کردند هم باید راضی باشند اگر خدا راضی باشد ان‌ها هم باید راضی باشند , اینکه مثلا بنده باید راضی باشم ، چون حمایت کردم ، کمک کردم ، ستاد تشکیل دادم ، سخنرانی کردم یا شب‌ها دویدم و , درست نیست .

ابتدا اینکه اگر همه این‌ها بخواهند رضایت داشته باشند همه جامعه را دربر می‌گیرند , اقای رییسی هم گفتند در هر خانه ای ، یک ستاد , واقعا بسیاری تلاش کردند حال اگر اقای رییسی بخواهد همه را راضی کند سخت است به هر حال اگر همه جامعه راضی باشند همه راضی می‌شوند ، اما اگر رضایت داشتن به این معنی است که کسی بخواهد یک چیز اضافه دریافت کند من ان را غیراخلاقی می‌دانم .

.