خط تولید اسپوتنیگ وی در ایران به درمان نمی‌خورد !؟

۱۴۰۰/۰۴/۲۸ ۰۱:۴۳:۰۲

علیرضا رییسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در کلاب هاوس درباره واکسیناسیون کرونا اظهار کرد : اسپوتنیک خط تولیدی به ایران داده که به درد ما نمی‌خورد .به گزارش صدای ایران ، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در پاسخ به این سوال که چرا وزارت بهداشت درگیر عدد و رقم است , وقتی می‌گویید مانند قطعی برق واکسن هم دچار اتفاقات غیرمترقبه می‌شود وزیر بهداشت تاکید دارند مدام عدد اعلام کنند , از شنبه هفته گذشته قرار بود 400 هزار دوز واکسن تزریق شود که نشد .

رسید به اخر هفته و نشد گفت : عدد فقط عدد ، اگر شما از 3 ماه پیش روزی 100 هزار تا می‌زدید خیلی بهتر است بود تا روزی 500 هزار دوز بزنید , این از نظر زمانی است , عدد و رقمها صرفا به خاطر فشارها و تنش هاست .

از طرفی شاید یکی از دلایلش این باشد که چرا 12 میلیون دوز واکسن وارد کردیم ولی 8 میلیون تزریق شده , ایا توان نداریم ؟ اینطور نیست , واکسنها دو‌دوزی است .

اسپوتنیک کاملا دو دوز 1 و 2 جدا دارد , شما نمی‌توانید اسپوتنیک 2 را جای 1 بزنید , همچنین واکسنی مانند استرازنکا دوز دومش باید باشد که به افرادی که دوزاول را گرفته‌اند بزنیم .

هر تعداد واکسنی که بخواهیم داشته باشیم باید تقسیم بر 2 کنیم , وی افزود : عرض کردم 17 میلیون دوز واکسن که به دست ما می‌رسد را تقسیم بر 2 کنیم همان 8,5 میلیون افراد بالای 60 سال است .

رییسی در ادامه گفت : در ارتباط با عقد قرارداد با روسیه روی 60 میلیون دوز اسپوتنیک ، از مدتها پیش می‌دانستیم ماهانه 5 میلیون دوز تولید می‌کند , خطهای مختلف را تحت لیسانس خود به کشورهای دیگر داده است , خطی هم به ما داده که به درد ما نمی‌خورد .

اگرچه واکسن‌های اسپوتنیک تولید مشترک در ایران تولید می‌شوند و ایران در اولویت دریافت این واکسن هاست اما قطعی و حتمی این واکسن‌ها برای ایران نیست و ما روی ان حساب نکرده‌ایم ,.