رییسی : دولت می‌خواهد بودجه 1401 کسری و تورم نداشته باشد

۱۴۰۰/۰۹/۱۰ ۱۴:۲۱:۲۱

بودجه 1401 اولین سند مالی مهمی است که در این دولت به مجلس شورای اسلامی ارائه می‌شود . دولت می‌خواهد این بودجه کسری و تورم نداشته و دارای رشد اقتصادی باشد .475 317 رییسی : دولت می‌خواهد بودجه 1401 کسری و تورم نداشته باشد تین نیوز رییس جمهور گفت : بودجه 1401 اولین سند مالی مهمی است که در این دولت به مجلس شورای اسلامی ارائه می‌شود , دولت می‌خواهد این بودجه کسری و تورم نداشته و دارای رشد اقتصادی باشد , به گزارش تین نیوز به نقل از ایسنا ، ایت الله سید ابراهیم رییسی در جلسه مشترک مجلس و دولت به مناسبت روز مجلس در صحن علنی مجلس شورای اسلامی اظهار کرد : در خاطرات شهید مدرس محورهای قابل توجهی در سیره و سلوک ایشان برای مبارزه با استبداد و مبارزه با استعمار دیده می‌شود .

مهمترین محور در زندگی شهید مدرس پیوند بین معنویت و سیاست است , امروز محصول جدایی معنویت از سیاست در دنیا کلاهک‌های هسته ای شده است , همچنین 70 سال ظلم بر مردم فلسطین از دیگر نتایج جدایی معنویت از سیاست است .

بسیاری از اتفاقاتی که در عالم رخ می‌دهد محصول این امر است , وی اظهار کرد : بر اساس مکتب شهید مدرس و مکتب امام بزرگوار دینداری و دین مداری ، خداخواهی و حق خواهی جامعه را سعادتمند می‌کند , دین می‌تواند زندگی بشر را اداره کند و برای همه نیازهای ان برنامه داشته باشد .

از خداوند می‌خواهم که در این روز که سالگرد شهادت شهید مدرس است و در روز مجلس توفیق خدمت به همه ما را در این مسیر عنایت کند , رییسی خاطرنشان کرد : محوری‌ترین نکته قانون و قانون مداری است , وظیفه مهم مجلس قانون‌گذاری و تعیین ریل‌گذاری برای حرکت جامعه است .

امروز مجلس جلوه اراده مردم است , ما مجلسی داریم که جلوه رای مردم را نشان می‌دهد , نکته مهم این است که ما این اراده مردمی را برای ریل‌گذاری جامعه به کار بگیریم .

قانون‌گذاری بخش مهمی از کار مجلس است ، اما اجرای قانون نیز یک مسئله مهم است , همگان باید خود را موظف به اجرای قانون بدانند , همه افراد باید بدون استثنا با قانون حرکت کنند و به ان احترام بگذارند .

قانون محور اجرای عدالت است , رییس جمهور اظهار کرد : ما اگر بخواهیم مسئله قسط و عدالت را محور جامعه قرار دهیم برای سنجیدن میزان اجرای عدالت هیچ ابزاری جز قانون وجود ندارد , هرچقدر قانون رعایت شود می‌توان گفت که عدالت نیز رعایت شده است .

نمی‌گویم که این دو را مساوی قرار دهیم اما بهتر از اجرای قانون ابزار دیگری برای سنجیدن اجرای عدالت نداریم , رییسی افزود : کشوری که دارای انتخابات است باید قانون محور اساسی ان باشد , قانون عادلانه ، اجرای عادلانه و داوری عادلانه محور اصلی اجرای عدالت است .

در روز مجلس باید همه سلیقه‌های سیاسی و همه مسئولان در همه حوزه‌ها خود را ملزم بدانند که در مسیر قانون حرکت کرده و با اجرای قانون به اجرای عدالت در جامعه کمک کنند , وی در ادامه خاطرنشان کرد : به روز بودن و کارامد بودن قانون مهم است اما انچه که خیلی مهم بوده و رهبری نیز بر ان تاکید دارد مسئله تنقیح قوانین است , مجلس و دستگاه‌های اجرایی و دستگاه قضایی در این مسیر باید نقش ایفا کنند .

برای اجرای قانون نیازمند هستیم همگرایی و همپوشانی بین همه مسئولان در کشور وجود داشته باشد , رییسی تاکید کرد : هماهنگی و انسجام قوا یک تاکتیک نیست بلکه یک راهبرد اساسی و ضرورتی اجتناب‌ناپذیر است , نباید اجازه داد این انسجام خدشه دار شود .

نباید اجازه داد حاشیه‌ها به متن وارد شود , حتما اظهارنظرها و اختلاف دیدگاه‌ها وجود دارد اما انسجام بین قوا مسئله اصلی بوده و حاشیه‌ها باید در حاشیه بماند , باید با انسجام قوا که نیاز جدی جامعه است به سمت حرکت برای حل مشکلات زندگی مردم برویم .

, رییس جمهور با بیان اینکه لایحه بودجه ظرف چند روز اینده تقدیم مجلس خواهد شد ، گفت : قبل از اینکه بودجه 1401 به مجلس بیاید اگر دوستان نظراتی دارند که در همین پیش نویس بتواند رعایت شود ، مطرح کنند , مشی سازمان برنامه و بودجه در این چند وقت هم این بوده که با مشورت صاحبنظران به ویژه دوستانی که در کمیسیون‌های مجلس هستند ، کار را دنبال کند .

رییس جمهور با اشاره به تقدم لایحه بر طرح در بیانات رهبر انقلاب در دیدار با نمایندگان مجلس شورای اسلامی تاکید کرد : گاهی دغدغه نمایندگان به صورت طرح ارائه می‌شود ؛ این حق نمایندگان است اما اگر طرح‌ها با نظر کارشناسان و دولتمردان باشد با غنای بیشتری تبدیل به قانون خواهد شد , رییسی ضمن تاکید بر مشخص شدن وضعیت احکام برنامه ششم توسعه گفت : بودجه 1401 اولین سندی است که قرار است به مجلس ارائه شود , رییس سازمان برنامه و بودجه برای تدوین لایحه بودجه از نظرات نمایندگان مجلس استفاده کرده و استفاده خواهد کرد .

دولت می‌خواهد بودجه 1401 کسری و تورم نداشته و دارای رشد اقتصادی باشد , اخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده‌ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید.