مردم صرفه جویی کنند تا بتوانیم گازوییل صادر کنیم !

۱۴۰۰/۰۹/۰۹ ۰۲:۱۶:۵۷


اقتصادنیوز : اقتصادنیوز : عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت : مردم را از مصرف سوخت مازوت در نیروگاهها و صنایع نترسانیم ؛ اگر زمانی که گاز کم داریم ، مازوت مصرف نکنیم 25 درصد کشور در خاموشی فرو می‌رود , به گزارش اقتصادنیوز فریدون عباسی در گفت وگو با عصر ایران با بیان این مطلب و با اشاره به الودگی هوای تهران افزود : الودگی هوای تهران در زمان سرد شدن هوا پدیده ای فیزیکی است , در حال حاضر انواع و اقسام موتور خانه گازوییلی و گازی فعالیت می‌کنند و انواع موتور سیکلت‌ها در تردد است .

وی گفت : کامیون‌های فرسوده دودزا شب‌ها اجازه تردد دارند در حالی که اگر روز در خیابان‌ها باشند ، شاید الودگی کمتر از شب باشد , این عوامل باعث الودگی هوای تهران می‌شود و وقتی هوا سرد باشد و باد هم نیاید این الودگی پایین می‌ماند و برای همین از حد مجاز خارج می‌شود , وی ادامه داد : ما باید دو کار را همزمان انجام دهیم تا بتوانیم وقتی از مازوت استفاده می‌کنیم ، الودگی ایجاد نکند .

اول این که ، وزارت نفت شروع کند و در مدت زمان مشخص عناصر ناخالص مازوت را به زیر استاندارد برساند ؛ مثلا گوگرد را از 3 تا 6 درصد باید به نیم درصد برسانیم ، حتی برای کشتی‌ها که در اقیانوس رفت و امد دارند هم این استاندارد باید رعایت شود , وزارت نفت هم باید تلاش کند که ناخالصی‌های نفت کوره را پایین بیاورد و دوم ان که ، وزارت نیرو باید به نیروگاه‌ها دیکته کند که از فیلتر استفاده کنند , نماینده مردم کوهچنار و کازرون در مجلس شورای اسلامی گفت : الان ما باید مدیریت کنیم که مازوت در نیروگاه هایی که دور از مناطق مسکونی است ، استفاده شود .

عباسی تاکید کرد : استفاده از مازوت اجتناب‌ناپذیر است و فقط باید ان را مدیریت کنیم , وی بیان کرد : در حال حاضر وزارت نفت و نیرو نمی‌توانند این ناخالصی‌های مازوت را بگیرند و از فیلتر استفاده کنند ، پس به مردم توصیه می‌کنیم اگر به فکر محیط زیست هستند مدیریت مصرف داشته باشند و خودشان مصرف گاز را پایین بیاورند تا گاز به نیروگاه‌ها و صنایع برسد و ما این مقدار متضرر نشویم , عباسی با تاکید بر صرفه جویی در مصارف خانگی گفت : زمانی که هوا سرد می‌شود بیشترین مصرف انرژی در مصارف خانگی است و برای تامین گاز مردم ، گاز نیروگاه و صنایع را قطع می‌کنند ، چراکه نمی‌شود مردم را در سرما رها کرد .

وی گفت : در شرایط امروز باید مردم به اقتصاد کشور کمک کنیم و صرفه جویی در مصرف انرژی داشته باشند تا بتوانیم گازوییل صادر کنیم , عباسی در پاسخ به این سوال که در حال حاضر چند درصد از صنایع و نیروگاه‌ها در تهران از مازوت استفاده می‌کنند گفت : صنایع در تهران زیاد از مازوت استفاده نمی‌کنند ، بلکه از گاز و گازوییل استفاده می‌کنند , من موافق سوزندان گازوییل هم نیستم و معتقدم باید از مازوت استاندار استفاده شود .

وی خاطر نشان کرد : اگر گرما می‌خواهیم و می‌خواهیم زنده بمانیم باید الودگی را نیز مقداری تحمل کنیم , همچنین بخوانید مکاتبه محرمانه وزیر ارتباطات با قالیباف درباره طرح صیانت ! نسخه اتاق فکر مجلس برای زاینده رود حق دخالت در سبک زندگی مردم را ندارید ! واکنش ذوالنور به رای عدم اعتماد به فیاضی : نشان دادیم که مجلسی انقلابی روی کار است.