ایا مذاکرات مسکن را ارزان می‌کند ؟

۱۴۰۰/۰۹/۰۹ ۰۲:۱۶:۳۲


امروز دور هفتم مذاکرات وین اغاز می‌شود , مذاکراتی که برخی می‌گویند اثری بر بازارهای داخلی ایران ندارد و برخی دیگر می‌گویند می‌تواند بازارها را تحت تاثیر قرار دهد , ایا نتایج مذاکرات وین ، بر قیمت مسکن اثرگذار است ؟ به گزارش صبحانه ، هر چند مذاکرات ایران و امریکا در دولت روحانی متوقف شد اما حالا در دولت رییسی ، بعد از گذشت پنج ماه باز شدن گره‌های سیاسی ظاهرا در دستور کار قرار گرفته است .

ایا این بار مذاکرات می‌تواند تاثیر مثبتی در بازار مسکن بگذارد ؟ در همین مورد رییس اتحادیه املاک تهران می‌گوید : چنانچه مذاکرات روند مثبتی داشته باشد و به نتیجه برسد قطعا این مساله در بازار مسکن اثرگذار است و می‌تواند جلوی رشد بی رویه افزایش قیمت مسکن را بگیرد , مصطفی قلی خسروی توضیح داد : ارائه امارها از سوی بانک مرکزی و مرکز امار بر روند قیمت مسکن اثر دارد , گاهی این مراکز قیمت مسکن را اعلام می‌کنند و باعث تشنج در بازار مسکن می‌شوند .

او ادامه داد : چنانچه مذاکرات به نتیجه برسد و پروژه‌های دولت هم اجرایی شود ، پیش بینی‌ها حاکی از این است که مسکن ارزان شود , تاثیر مذاکرات بر اینده قیمت مسکن از سوی دیگر ، منصور غیبی ، یک کارشناس بازار مسکن با اشاره به وضعیت بازار گفت : بازار مسکن راکد است , هر چه به شب عید نزدیک تر می‌شویم خرید و فروش خانه‌های نقلی رونق می‌گیرد .

او درباره تاثیر مذاکرات بر اینده مسکن توضیح داد : اینده مذاکرات بر بازار مسکن بی تاثیر نیست , بازار مسکن در انتظار تحولات سیاسی کشور است , چنانچه برجام به نتیجه مثبت برسد قاعدتا جلوی رشد بی رویه قیمت مسکن گرفته می‌شود .

غیبی ادامه داد : چنانچه مذاکرات وین به نتایج مثبتی دست نیابد انتظار تورمی شکل می‌گیرد و نظام سوداگرانه در این بازار ایجاد می‌شود , قاعدتا در این مسیر نیز باید منتظر رشد بی رویه قیمت مسکن باشیم , این کارشناس همچنین گفت : فعلا مردم قدرت خرید خانه با متراژهای بالا را ندارند و بازار مسکن فعلا راکد است .

پیش بینی می‌شود از این پس معاملات خانه‌های نقلی رونق بیشتری بگیرد , باید گفت مذاکرات برجام بر همه ارکان اقتصاد ما تاثیر دارد اما برخی کارشناسان عقیده دارند حتی مذاکره هم نمی‌تواند مسکن را ارزان کند , پیش تر ، علی عباسیان ، کارشناس بازارهای مالی در رابطه با بازار مسکن گفته بود : مسائل دیگری به غیر از مذاکره بر بازار مسکن تاثیر دارد .

یکی از موضوعات مهم ساخث 4 میلیون مسکن است که اول باید بگوییم که ما مواد اولیه برای اجرای این طرح را نداریم و اگر هم داشته باشیم این طرح تورم زیادی ایجاد می‌کند ,/ تجارت نیوز.