معامله گران احتیاط را کنار گذاشتند / دلار تا اغاز مذاکرات گران تر می‌شود ؟

۱۴۰۰/۰۹/۰۴ ۰۴:۰۰:۰۵


اقتصادنیوز : برخی از معامله گران تصور می‌کنند پیش از اغاز مذاکرات هسته ای بهتر است تا جایی که می‌توانند قیمت دلار را بالا ببرند , به گزارش اقتصادنیوز به نقل از دنیای اقتصاد ، در سومین روز هفته ، خریداران در بازار ارز و سکه تحرک بیشتری داشتند , روز دوشنبه با افزایش فعالیت خریداران ، دلار توانست به بالای محدوده 28 هزار و 400 تومانی نفوذ کند و سکه امامی به نزدیکی محدوده 12 میلیون و 600 هزار تومان رسید .

ساعت 3 بعدازظهر روز دوشنبه ، اسکناس امریکایی در بازار با قیمت 28 هزار و 430 تومان مورد معامله قرار گرفت که 80 تومان بیشتر از روز یکشنبه بود , سکه نیز با 70 هزار تومان رشد در محدوده 12 میلیون و 580 هزار تومان قرار گرفت , به گفته فعالان ، برخی از معامله گران تاکتیک جدیدی را در پیش گرفته‌اند .

در حالی که از اوایل هفته گذشته ، معامله گران تمایل زیادی برای حضور در بازار نداشتند و موقعیت محتاطانه ای به خود گرفته بودند ، از روز یکشنبه ، فعالیت معامله گران ارزی بیشتر شد , به عقیده شماری از فعالان ، برخی از معامله گران تصور می‌کنند پیش از اغاز مذاکرات هسته ای بهتر است تا جایی که می‌توانند قیمت دلار را بالا ببرند , از نگاه انها ، در صورتی که مذاکرات هسته ای به سرانجام برسد ، معامله گران خواهند توانست که در بالاترین قیمت ممکن ، دلار خود را به فروش برسانند .

اگر مذاکرات هسته ای نیز به سرانجام نرسد ، معامله گران از قبل خود را با رشد قیمت تا حدی هماهنگ کرده‌اند و از صعود یکباره قیمت جا نخواهند ماند , با این حال ، تاکتیک جدید معامله گران در شرایطی در بازار اعمال شده است که ابهام زیادی درباره اینده مذاکرات هسته ای وجود دارد , به این ترتیب ، در صورتی که خبر مثبتی پیش از مذاکرات هسته ای منتشر شود ، معامله گران تاکتیک خود را تغییر خواهند داد و وارد فاز فروش خواهند شد .

در شرایط ابهام است که معامله گران تاکتیک افزایش خریدها را در پیش گرفته‌اند , در واقع به نظر می‌رسد زمانی که مشخص نیست توافقی صورت خواهد گرفت ، ترجیح معامله گران این است که سناریوی خوش بینانه را در معاملات خود لحاظ نکنند , در کنار ابهام درباره اینده مذاکرات هسته ای ، برخی فعالان اعتقاد دارند که رشد قیمت حواله درهم نیز زمینه ساز افزایش خریدها در بازار داخلی شد .

درهم روز گذشته توانست به مرز حساس 7 هزار و 800 تومانی نزدیک تر شود و تا محدوده 7 هزار و 770 تومان افزایش پیدا کند , با این سطح از قیمت حواله درهم ارزش دلار می‌توانست تا محدوده 28 هزار و 500 تومانی پیشروی کند , برخی تحلیل گران فنی نیز انتظار دارند که قیمت دلار به روند افزایشی خود ادامه دهد .

به باور شماری از انها ، از یکسو ، اسکناس امریکایی توانست در اخرین روز ابان مرز 28 هزار تومانی را به عنوان کف جدید معرفی کند و از سوی دیگر موفق شد محدوده مقاومتی 28 هزار و 200 تومانی را بشکند , این دو متغیر فنی انتظارات صعودی را در بازار تقویت کرده است , روز دوشنبه نیز اسکناس امریکایی توانست خود را به سطح 28 هزار و 500 تومان نزدیک کند .

با این حال ، بازار در روزهای قبل چند بار نتوانست از سد 28 هزار و 500 تومان عبور کند , به این ترتیب ، تا محدوده یاد شده شکسته نشود ، خبری از رشد معنادار قیمت نخواهد بود , با وجود رشد قیمت دلار در روز گذشته ، برخی فعالان باور دارند با سفر مدیر کل اژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ایران میزان خریدهای معامله گران کاهش پیدا خواهد کرد .

به گزارش خبرگزاری فارس ، گروسی ، در خصوص سفرش به تهران گفت امیدوار است نتیجه این سفر ایجاد کانال گفت وگوی مستقیم برای ازسرگیری فعالیت‌های راستی ازمایی ضروری این نهاد در ایران باشد , همچنین بخوانید استقبال دلار و طلا از دولت رییسی + عکس هجوم ناکام به بازار دلار ؟ + نمودار نوسان قیمت ها راز مقاومت در بازار ارز + نمودار جبهه فروش در بازار دلار + نمودار.