علت گرانی ، تورم است

۱۴۰۰/۰۹/۰۴ ۰۳:۳۹:۵۹


دنیای اقتصاد : اظهارات معاون اول رییس دولت سیزدهم درباره علت گرانی و نقش حسن روحانی در ریزش بازار سهام داغ‌ترین سوژه هایی بود که فعالان بورسی فضای مجازی درباره ان نوشتند , محمد مخبر ، معاون اول رییس دولت سیزدهم دیروز در مصاحبه ای گفته بود : « علت گرانی ، تورم است ,» همین یک جمله برای فعالان توییتر کافی بود که دست به قلم شوند و با کنایه درباره عملکرد اقصادی دولت تا به امروز بنویسند .

برخی این ضرب المثل فارسی را یاداور می‌شدند که « از کرامات شیخ ما این است که شیره خورد و گفت شیرین است ,» برخی هم مانند « ساسان » جک معروف را تعریف کردند که می‌گویند « علت اصلی طلاق ، ازدواج است , اگر ازدواج نباشد ، طلاق هم پیش نمیاد .

» پیمان مولوی ، یکی از فعالان اقتصادی هم به کنایه نوشت : « امروز متوجه شدیم دلیل واقعی افزایش قیمت‌ها تورم است ! علم اقتصاد یک قدم رو به جلو نهاد ,» اما مهدی رباطی ، یکی از کارشناسان و فعالان بازار سهام جزو معدود افرادی بود که اظهارات معاون اول رییس دولت سیزدهم را مایه امیدواری دانست , او نوشت : « این گزاره ساده را اغلب دولتمردان نفهمیدند .

درک همین گزاره توسط معاون اول رییس جمهور باعث امیدواری است ، نه تمسخر ؛ ریشه گرانی تورم است و راه حل گرانی مهار تورم با راهکارهای علم اقتصاد ، نه سرکوب قیمت ,» اما مخبر در مصاحبه‌اش جمله دیگری هم داشت که مورد توجه کاربران فضای مجازی قرار گرفته بود و بسیار درباره ان نوشتند , او گفته بود : « دولت به دنبال فراوانی کالا ، ثبات قیمت‌ها و ارزانی کالاهاست .

» برای کاربران سوال بود که دولت چطور همزمان هم می‌خواهد قیمت کالاها را ثابت نگه دارد و هم پایین بیاورد ! « رییس جمهور سابق متهم به اخلال در بورس » هم خبری بود که دیروز نایب رییس کمیسیون اصل 90 به رسانه‌ها داده بود و در فضای مجازی دست به دست شد , به گفته او رییس جمهور وقت رفتار مجرمانه در بورس و ارز 4200 تومانی انجام داده که مجلس برای بررسی و پیگیری ، مستندات را به رییس قوه قضاییه ارسال کرده است تا موضوع رسیدگی شود , این خبر اما باعث امیدواری یا خوشحالی فعالان بورسی نشد .

انها معتقد بودند این خبر برای سرگرم کردن چند روزه سهامداران است و قرار نیست ضرر انان جبران شود , در همین حال انان وضعیت بورس در دولت سیدابراهیم رییسی را یاداور می‌شدند و می‌پرسیدند ؛ اکنون که دیگر دولت حسن روحانی روی کار نیست ، چرا اوضاع بورس همچنان ناامیدکننده است ؟! انان از نمایندگان مجلس می‌خواستند به جای رفتار هایی که ان را « نمایشی » می‌خواندند برای بهبود اوضاع بازار سرمایه اقدام عملی کنند , حمید اسدی حقوقدان بازار سرمایه اول اذر سالروز تصویب قانون بازار اوراق بهادار مصوب 1384 است .

قانونی که پس از 16 سال نیازمند اصلاح جدی جهت تحقق عدالت در بازار سرمایه بوده و اولین رکن تحقق عدالت ، جرم انگاری کیفری درباره ناهنجاری‌ها ، اخلال و خروج از اختیارات قانونی برای همه افراد در بازار سرمایه است , سیامک قاسمی اقتصاددان این روزها uber بزرگ‌ترین شرکت تاکسیرانی جهان است ، بدون اینکه حتی یک خودرو داشته باشد و airbnb بزرگ‌ترین شرکت هتلداری جهان است ، بدون اینکه حتی یک اتاق داشته باشد ! مدل بیزینس در جهان تغییر کرده است و ما همچنان به دنبال فرو کردن میخ اهنی در سنگیم !.