ایران 1400 دستگاه خودرو به اذربایجان صادر می‌کند

۱۴۰۰/۰۹/۰۴ ۰۳:۳۸:۴۸


وزیر راه و شهرسازی گفت : سال گذشته 400 دستگاه خودرو از ایران به اذربایجان صادر شد که قرار است امسال این رقم به 1400 دستگاه برسد , به گزارش خبرنگار مهر ، رستم قاسمی در جلسه کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و جمهوری اذربایجان که با حضور شاهین مصطفی یف معاون نخست وزیر این کشور برگزار شد ، با بیان اینکه روابط ایران و اذربایجان همواره برادرانه بوده است ، گفت : ایران مشترکات زیادی با کشور دوست و برادر ( اذربایجان ) دارد که به عنوان خانواده محسوب می‌شوند , امیدواریم در سفری که در خدمت معاون نخست وزیر اذربایجان هستیم ، موانع فی مابین روابط دو کشور برطرف شود و در موضوعات مختلف به توافق دست یابیم .

وزیر راه و شهرسازی به برخی موضوعات مذاکرات ایران و اذربایجان اشاره و اظهار کرد : اجرای این توافقات می‌تواند منافع مردم دو کشور را تامین کند , قاسمی گفت : ایجاد پل مرزی صد متری خودرویی بر روی پل استاراچای و تکمیل قطعه کریدور ریلی رشت – استارا که برای دو کشور بسیار مهم است ، در این سفر مورد مذاکره قرار می‌گیرد تا به نتیجه برسیم , وی خاطرنشان کرد : دوستان اذربایجانی ما در استارای ایران سرمایه‌گذاری احداث ترمینال کرده‌اند که بخشی از ان انجام شده و بخشی دیگر باقی مانده که قرار است در این مذاکرات در خصوص تکمیل ترمینال صحبت کنیم .

همچنین نشستی را هم در استارای اذربایجان برگزار خواهیم کرد , وزیر راه و شهرسازی گفت : راه اندازی قطار مسافری نخجوان – مشهد را مجددا فعال می‌کنیم , همکاری‌های حمل و نقل جاده ای و ترانزیت جاده ای ، از مهم‌ترین مذاکرات این کمیسیون است .

به دنبال افزایش امار تردد ناوگان جاده ای دو کشور هستیم , قاسمی یکی دیگر از مسائل فی ما بین را امضای موافقتنامه تاسیس کریدور دریای سیاه و خلیج فارس عنوان کرد و گفت : ازسرگیری پروازهای دو کشور در دستور کار این مذاکرات خواهد بود , وی با بیان اینکه ایران به اذربایجان خودرو به صورت ckd صادر می‌کند ، گفت : سال گذشته 400 دستگاه خودرو صادر کردیم و امسال خوشبختانه به 1400 دستگاه افزایش یافته است .

همچنین با راه اندازی تولید مشترک خودروی ایرانی در اذربایجان ، می‌توانیم به سایر کشورهای منطقه از طریق اذربایجان صادرات خودرو داشته باشیم , وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه مشکلاتی در بحث حمل و نقلی وجود دارد ، گفت : از جمله مسئله عوارض و هزینه حمل در حال حاضر دیده می‌شود , قبلا ترددها روان و ساده بود .

امیدواریم از این به بعد هم این گونه باشد , قطعا در گذشته روابط نفتی و فراورده‌ها با اذربایجان داشتیم که ادامه خواهیم داد , قاسمی یاداور شد : در مورد انرژی و نیرو مذاکراتی داشتیم که در حال انجام است .

ایران در سایر صنایع از جمله خودرو از تکنولوژی بالایی برخوردار است , علاوه بر این ، ایران خودرو امادگی دارد کامیون و اتوبوس بسازد , وی گفت : ایرانی‌ها توانایی ساخت مسکن ، شهرسازی ، راهسازی و پروژه‌های مختلف عمرانی را در اذربایجان دارند ؛ برای این موضوع در اذربایجان برای اجرای پروژه‌های فنی و مهندسی همکاری خواهیم کرد .

وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد : به دنبال ایجاد سقف تجارت میان دو کشور هستیم که در کمیسیون مشترک دو کشور در اینده ان را به امضاء می‌رسانیم ,.