طرح جهش مسکن کلید خورد / سایه احتیاط بر سر دلار

۱۴۰۰/۰۹/۰۴ ۰۳:۵۵:۵۷


اقتصادنیوز : درحالی طرح جهش نهضت ملی مسکن اغاز شده که به نظر می‌رسد بازار مسکن در انتظار دامنه اثر این تصمیم‌گیری هاست , به گزارش اقتصادنیوز ، در بازار ارز ، سایه احتیاط بر سر دلار سنگینی میکند , قیمت دلار به لبه کانال 28 هزار تومان نزدیک شده و ممکن است در صورت ارسال سیگنال‌های قوی تر برای فروشندگان ، بازار وارد کانال 27 هزار تومان شود .

در این خصوص با رویدادهای منتشره از اغاز دور جدید مذاکرات برجامی وین این احتمال ممکن است در دو هفته اینده محتمل و بازار با فشار از سمت عرضه روبه رو شود , در سوی دیگر ماجرا ، همچنان اهرم هایی ( همانند اختلاف نظر دو طرف برجام ) در بازار وجود دارند که بازار ارز را در مسیر صعودی قرار میدهند , بازار سهام : احتمال صعود شاخص در روز نخست در بازار سهام معامله گران بورس روز شنبه را برای بازار مثبت و صعودی ارزیابی میکنند .

به نظر میرسد بازار سهام روز ابتدای هفته را خوش بینانه اغاز کند و از این حیث خریداران در سمت تقاضا با اطمینان بیشتری کار را به پیش می‌برند , هر چند که سمت عرضه همچنان میتواند بازار را در شرایط ناپایدار قرار دهد , بازار خودرو : ماجرای طرح واردات خودرو در بازار خودرو بازار همچنان متاثر از دلار است و در این خصوص تحرکات را از بازار ارز وام میگیرد .

این درحالی است که بازار خودرو تحت تاثیر مسئله واردات خودرو است و بسیاری معتقدند که این طرح اهداف سیاست گذار در مجلس را تامین نمیکند , بازار خودرو از امروز متاثر از دلار میتواند تحت تاثیر قرار گیرد , بازار مسکن : طرح جهش مسکن کلید خورد در بازار مسکن ، بازار فعلا در شرایط رکودی است و خبری از تغییرات بازار نیست .

طبق اخرین نشست شورای عالی مسکن ، ساخت 700 هزار واحد مسکن در طرح جهش مسکن کلید خورد , تاکنون نیز یک میلیون و 300 هزار نفر در طرح جهش تولید مسکن ، ثبت نام کرده‌اند , متقاضیانی که تاکنون اقدام به ثبت نام نکرده‌اند ، تا تاریخ 15 اذر ماه امسال فرصت دارند .

فعلا بازار منتظر تصمیمات عملیاتی و میزان اثرگذاری تصمیم‌گیری ها در این خصوص است , رستم قاسمی ، وزیر راه و شهرسازی پیش تر در همین باره گفته است : در مسکن مهر که از سال 88 شروع شده و هنوز 240 هزار واحد ان در حال انجام است , از 4 میلیون مسکنی که قرار است ساخته شود ، حدود یک میلیون روستایی و حدود 3 میلیون شهری است ، در بخش روستایی ما مشکل زمین نداریم .

از 3 میلیون واحد شهری نیز اکنون برای حدود 2 میلیون و 400 هزار واحد زمین پیش بینی شده و تا پایان سال زمین برای سقف 4 میلیون مسکن تعیین تکلیف خواهد شد , بازار ارز دیجیتال : شکل‌گیری موقعیت نزولی در بازار ارز دیجیتال ، قیمت بیت کوین تا سطح 55 هزار و 700 دلار پایین امد , این رقم پایین‌ترین قیمت بیت کوین از 23 مهر تاکنون است .

بیت کوین اکنون با قیمتی حدود 56 هزار و 250 دلار معامله می‌شود که افت 5 درصدی در 24 ساعت گذشته و افت 13 درصدی را در مقیاس هفتگی ثبت کرد , با این حال تحلیل گران بازار ارزهای دیجیتال ، گفته‌اند شکل‌گیری روند نزولی بلندمدت در بازار بسیار کم احتمال دارد , همچنین بخوانید قیمت خودرو در سراشیبی / شوک دولت‌ها به رمز ارزها خبرهای مهم در بازار مسکن / خودرو دنباله رو دلار شد سیگنال دلار به قیمت خودرو / بازار بر سر دو راهی الاکلنگ رمز ارزها / نه خودرو می‌فروشند ، نه می‌خرند.