اظهارات وزیر خارجه گرجستان درباره مذاکرات قفقاز جنوبی

۱۴۰۰/۰۹/۰۴ ۰۳:۴۱:۱۰


اقتصادنیوز : معاون نخست وزیر و وزیر خارجه گرجستان روز جمعه اعلام کرد که این کشور در چارچوب مذاکرات 3+3 با حضور ایران ، روسیه ، جمهوری اذربایجان ، ارمنستان و ترکیه برای رفع موانع روابط اقتصادی و حمل و نقل در قفقاز جنوبی شرکت نمی‌کند , به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس ، « دیوید زالکالیانی » وزیر امور خارجه و معاون نخست وزیر گرجستان روز جمعه گفت که تفلیس قصدی برای شرکت در مذاکرات 3+3 ( با شرکت جمهوری اذربایجان ، ارمنستان ، گرجستان ، روسیه ، ترکیه و ایران ) درباره موضوع رفع موانع روابط اقتصادی و حمل و نقل در منطقه قفقاز جنوبی ندارد , به نوشته خبرگزاری تاس ، وی گفت : « تفلیس در مذاکرات پلتفرم شش گانه مشارکت نخواهد کرد و در این باره در جریان سفر به ترکیه و ( جمهوری ) اذربایجان صحبت کرده‌ام ».

اوایل ماه اکتبر ، وزیر امور خارجه گرجستان گفت که با وجود مشکلات با مسکو ، تفلیس باید به گونه ای در چنین پروژه‌های ژئوپلتیک منطقه ای حضور داشته باشد اما مدتی بعد دپارتمان ارتباطات راهبردی وزارت امور خارجه گرجستان این اظهارات را رد کرده و ان را سوء برداشت رسانه‌ها توصیف کرد , در ماه اکتبر ، « سرگیی لاوروف » وزیر امور خارجه روسیه در کنفرانس خبری پس از گفت وگو با « حسین امیرعبداللهیان » همتای ایرانی خود گفت که با وزیر امور خارجه ایران درباره ابتکار ایجاد چارچوب 3+3 که شامل جمهوری اذربایجان ، ارمنستان ، گرجستان و ترکیه است گفت وگو کرده است , وی هدف از ایجاد این چارچوب را رفع تمامی موانع حمل و نقل و ارتباطات اقتصادی در منطقه توصیف کرده است .

وزیر امور خارجه روسیه گفته بود که طرف ایرانی و ترکیه و جمهوری اذربایجان از این ابتکار حمایت کرده‌اند , مسکو اعلام کرده که با مقام‌های ارمنستانی در این زمینه در حال کار بوده و امیدار است که گرجستان نیز مزایای اساسی ایجاد چنین سازوکاری را درک کند , ابتکار چارچوب شش گانه در زمینه همکاری در منطقه قره باغ کوهستانی نخستین بار توسط ترکیه و جمهوری اذربایجان مطرح شده است .

ایران از این ایده استقبال کرده و گفته که اماده تسهیل اقدامات به سوی تقویت صلح در منطقه است , همچنین بخوانید افرادی که دارای مشکل معده هستند عرق نعنا نخورند ! جوان انقلابی سهم خواه نیست / بعید می‌دانم زور انها به زاکانی برسد ! بنی صدر که بود و چه کرد ؟ توصیف عجیب نخست وزیر قطر از انتخابات پارلمانی کشورش.