مجلس قرار نیست خانه دولت باشد

۱۴۰۰/۰۹/۰۴ ۰۳:۳۹:۲۴


ایسنا : به نظر می‌رسد مجلس یازدهم با اینکه مجلسی همسو با دولت بوده و تعامل خود با دولت را هم نشان داده ، اما مایل است از ابزارهای قانونی خود در برابر دولت نیز استفاده کند , پس از روی کار امدن دولت سید ابراهیم رییسی ، این تصور شکل گرفته بود که دولت از ناحیه مجلس دچار چالش نخواهد شد و بهارستان ملجایی برای پاستور خواهد بود با این حال گذشت زمان نشان داد که این تصور درست نیست و مجلس قرار نیست خانه دولت باشد , با این حال حرف از تقابل مجلس با دولت هم نادرست است زیرا 220 نماینده همین مجلس از ابراهیم رییسی برای شرکت درانتخابات دعوت کرده و حضور او در این عرصه را « مجاهدتی عظیم » عنوان کردند .

220 نماینده مجلس یازدهم در نامه ای به رییسی در تاریخ پنجم اردیبهشت سال جاری نوشتند :« در شرایط کنونی ، کشور نیازمند انتخاب رییس جمهوری انقلابی ، کارامد ، تحول افرین ، قانونمدار و وفاق گراست ,,.

سوابق فکری ، گفتمانی ، اجرایی و مدیریتی جنابعالی در تمام سالهایی که مسئولیت‌های مختلف بر عهده داشته‌اید بیانگر ان است که سعی و تلاشتان استواری بر این شاخص‌ها بر اساس منویات حضرت امام خمینی (ره) و حضرت ایت الله خامنه‌ای ( مد ظله العالی ) بوده است و بحمدالله در این مسیر توفیق فراوان داشته‌اید ,,.

از شما برای حضور در این عرصه خطیر دعوت بعمل می‌اوریم و اذعان داریم که در شرایط کنونی ورود به این عرصه ، مجاهدتی عظیم به شمار می‌اید ,» دومین جلوه از تعامل وهمکاری مجلس و دولت در رای اعتماد به وزرای پیشنهادی دولت خود را نشان داد , نمایندگان به تمام وزرای پیشنهادی به جز حسین باغگلی وزیر پیشنهادی اموزش و پرورش رای اعتماد دادند و دولت با پشتوانه خوبی کار خود را اغاز کرد .

با این حال در برخی موارد هم مجلس با دولت مخالفت کرده است , رییس جمهور خواستار مسکوت شدن طرح تشکیل وزارت حمل و نقل و ساختمان و شهرسازی بود ، اما مجلس با او موافقت نکرد , در مردادماه یعنی زمانی که هنوز دولت رییسی تشکیل نشده بود ، او در نامه ای از مجلس خواست تا طرح تشکیل وزارت حمل و نقل و ساختمان و شهرسازی مسکوت بماند اما مجلس در روز بیستم مرداد ، اولین مخالفت خود با رییسی را نشان داد و این طرح را مسکوت نگذاشت .

نمایندگان با 120 رای از مجموع 253 نماینده حاضر در جلسه ، با مسکوت ماندن این طرح مخالفت کردند , مورد دیگر مربوط به مخالفت با مجلس با فوریت بررسی لایحه دولت بود , دولت با قید دو فوریت لایحه « تامین مطمئن کالاهای اساسی ، نهاده‌های دائمی ، دارو و تجهیزات پزشکی و سیاست‌های جبرانی برای حمایت از معیشت اقشار اسیب‌پذیر » را به مجلس ارائه داد اما مجلس در روز 23 ابان در دو مرحله با قید دو فوریت و یک فوریت بررسی این لایحه مخالفت کرد بنابراین این لایحه به صورت عادی در مجلس بررسی خواهد شد .

اخرین مورد مخالفت مجلس با دولت درباره دومین وزیر پیشنهادی اموزش و پرورش رقم خورد , فیاضی دومین وزیری بود که رییسی به مجلس پیشنهاد داد اما او فقط 115 رای موافق کسب کرد و نتوانست به هیات دولت راه یابد , البته باز هم نمی‌توان این موارد را به معنای تقابل دو قوه تفسیر کرد .

هادی بیگی نژاد عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی پس از رای عدم اعتماد مجلس به فیاضی در توییتی نوشت که « با عدم رای اعتماد به اقای فیاضی عده ای تقابل مجلس و دولت را تبلیغ نکنند , موضوع عدم اعتماد یک اختلاف نظر کارشناسی است ، غوغازیست‌ها تلاش بیهوده نکنند ,» رییس جمهور هم در جلسه رای اعتماد به وزیر پیشنهادی اموزش و پرورش بر لزوم تعامل بیشتر دولت و مجلس تاکید داشت .

او پشت تریبون مجلس اظهار کرد :« نمایندگان باید بیشتر در جریان مسائل قرار گیرند , ما نشست‌های صبح پنجشنبه را با نمایندگان داریم , در این جلسات نمایندگان مسائل شخصی مطرح نمی‌کنند بلکه دغدغه‌های مردم بیان شده است .

من به یک سوم استان‌ها سفر داشته‌ام , در این سفرها تریبون قبل از اینکه در اختیار وزرا باشد در اختیار نمایندگان قرار می‌گیرد ، اما من این ارتباط را کافی نمی‌دانم و نشست دولت و مجلس را در اسرع وقت باید داشته باشیم ,» رییس جمهور با بیان اینکه « در دولت تاکید دارم که ارتباط با نمایندگان برقرار باشد ، گفت : « اگر نیازی بود مسائل به من منتقل شود حتما ان را به من مننتقل کنید تا من در جریان دیدگاه نمایندگان باشم و زود در جریان قرار بگیرم .

یکی از کارهای مهم من توجه به دغدغه نمایندگان است , اگر به کمیسیون یا کارگروه مشترکی بین دولت و مجلس هم نیاز بود حتما دنبال شود ,» نمایندگان همچنین پس از قرمز شدن وضعیت بورس از خاندوزی وزیر اقتصاد خواستند تا با حضور در صحن علنی مجلس ، درباره اقداما ت وزارت اقتصاد و دولت برای حفظ سرمایه مردم توضیح دهد .

در کنار این برخی نمایندگان نیز در نطق‌های خود از بعضی انتصاب‌های دولت انتقاد کردند , به نظر می‌رسد مجلس یازدهم با اینکه مجلسی همسو با دولت بوده و تعامل خود با دولت را هم نشان داده ، اما مایل است از ابزارهای قانونی خود در برابر دولت نیز استفاده کند ,.