قول مهم دو چهره دولت برای گشایش اقتصادی

۱۴۰۰/۰۹/۰۳ ۰۲:۱۶:۱۰

رضایی : اقایان محسن رضایی و مخبر در جلسه ای که در کمیسیون اقتصادی برگزار شد هردو قول داده‌اند که تا یک ماه اینده گشایشی در اقتصاد ایران رخ دهد .شغل کاذب به نوعی روی دیگری از بیکاری برای جامعه ، شناخته می‌شود , در این گونه شغل‌ها اشخاص ، در جایگاه و یا موقعیت شغلی که متناسب با تحصیلات ان‌ها و یا مهارت‌های ان‌ها نیست قرار داده شده‌اند , این قبیل مشاغل به این علت که منجر به ارائه خدمت خاص و یا عرضه یک کالا در جامعه نمی‌گردند ، به عنوان شغل کاذب شناخته می‌شوند .

در این تعریف باید بدانیم مسئله بر خوب یا بد بودن موقعیت شغلی که شخص مذکور در ان مشغول به کار است ، نیست ؛ بلکه این عدم تناسب بین مهارت‌ها ، دانش و ان شغل است که مشکل زا می‌شود , شغل‌های کاذب یکی از مشکلات اجتماعی - اقتصادی بسیار خطرناک برای جامعه محسوب می‌شوند , در همین راستا ما در گسترش نیوز گفتگویی داشتیم با نماینده مجلس یازدهم از حوزه کنگاور ، صحنه و هرسین .

برای خواندن مشروح این خبر با ما همراه باشید : بیکاری درد دارد علی رضایی نماینده مردم کنگاور در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار پارلمانی گسترش نیوز در مورد موضوع یاد شده اظهار کرد : بیکاری در کشور چندین نوع دارد , یکی از انواع بیکاری واقعی است و دیگری بیکاری پنهان , یعنی شخص دارای مدرک ارشد است اما شغل کاذب دارد و در خیایان دست فروشی می‌کند .

ایا مرکز امار این مشاغل را جز اشتغال حساب می‌کند ؟ ما اکنون بیش از 30 درصد بیکار در جامعه داریم , عضور کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار کرد : بیکاری ناراحت کننده است , درد دارد .

نمی‌شود با امارهای الکی ان را پوشش داد , اگر بیکاری 8 درصد است پس این همه نارضایتی به چه علت است ؟ الان بیکاری در جوانان با تحصیلات عالیه موج می‌زند , بنده کسی را می‌شناسم که فارغ التحصیل دکتری مهندسی مکانیک است اما حاضر است که حتی سرایدار یک شرکت شود .

ایا مرکز امار لبو فروشی را هم شغل حساب کرده است ؟ اینها شغل محسوب نمی‌شود , امار بیکاری کل کشور بیش از 30 درصد است , در شهرهای کوچک اما امار وحشتناک است .

رضایی ادامه داد : علاوه بر بیکاری ، تبعیض‌ها ازار دهنده است , اکنون کسانی که دیپلم هستند سرکارند و به فارغ التحصیلان دانشگاهی می‌گویند دیر امدی شغل نیست , این امر ناراحت کننده است و علائم نارضایتی در جامعه از اینجا شروع می‌شود و بعد به سوی سفره مردم می‌اید .

وقتی خانواده ای دو سه فرزند بیکار دارد و پدر درامدی ندارد ، قطعا دچار نارضایتی خواهند شد , به حرف نیست به عمل است نماینده مجلس یازدهم بیان کرد : ما باید اقتصاد را درست کنیم , تنها با حرف زدن نمی‌شود عمل کرد .

نمی‌توان بیان کرد اقتصاد پیشرفت کرده , بهبود اقتصاد علائمی دارد که در طول حدودا 100 روز از روی کار امدن دولت چیز خاصی ندیدیم , اما ما در مجلس و دولت امیداواریم که اوضاع بهتر شود .

در اقتصاد ثبات نداریم رضایی گفت : ما در اقتصاد اکنون ثبات نداریم , از سویی قیمت سیمان را کنترل می‌کنیم اما از ان طرف قیمت برنج افزایش می‌یابد و این خیلی برای اقتصاد و کشور بد است , اقایان محسن رضایی و مخبر در جلسه ای که در کمیسیون اقتصادی برگزار شد هردو قول داده‌اند که تا یک ماه اینده گشایشی در اقتصاد ایران رخ دهد .

نماینده مجلس یازدهم در مورد جلسه کمیسیون اقتصادی و وزیر اقتصاد اظهار کرد : در جلسه ای که با اقای خاندوزی داشتیم , به او گفتیم زمانی که هنوز وزیر نبودید در مورد بورس نظرهای متفاوتی می‌دادید اما اکنون به شکلی دیگر رقم می‌خورد , ناگفته نماند که ما در کنار دولت هستیم اما گاهی اوقات مجلس نظر خودش را دارد .

رضایی در پایان درمورد ورود مجلس به بحث اصلاح قانون 41 کار اظهار کرد : این اصلاحیه قطعا به نفع کارگران است و در تدوین حمایت از قانون کار و کارگری کمیسون اجتماعی مجلس مباحثی را دارد که هنوز چکش کاری نشده است ,.